Hidrogén válthatja fel a földgázt Magyarországon

Világszinten is úttörőnek számító fejlesztésen dolgozik a Wienerberger és a Miskolci Egyetem a fenntartható téglagyártás érdekében. Az építőanyaggyártó tiszavasvári gyárának szárítóberendezésében, valós ipari körülmények között egy égőben 100 százalék hidrogén felhasználásával hajtották végre a kiégetést megelőző szárítási folyamatot.

Hidrogén válthatja fel a földgázt Magyarországon

Laborkörülmények között pedig már a tégla kiégetését is sikerült tisztán hidrogén felhasználásával megvalósítani. A kísérletek eredményei alapján új lendületet kaphat a földgáz kiváltása a kerámia iparban, ami jelentős szén-dioxid-kibocsátás csökkenést eredményezhet.

Újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett a Wienerberger Zrt. magyarországi gyártásának zöldítésében. Az építőanyaggyártó a Miskolci Egyetemmel és a német Scharr-TEC GmbH égőgyártóval közösen, a társaság tiszavasvári téglagyárának gyorsszárító berendezésében sikeresen hajtott végre kerámia égetést megelőző szárítási folyamatot kizárólag hidrogén felhasználásával.

A mostani kísérletsorozat bebizonyította, hogy a korábban elért 25%-os kevert hidrogénarány után mára gyakorlatilag a teljes földgáz-kiváltás is megvalósítható a tégla szárítás és majd az égetés folyamatában is. A technológia azért különösen értékes, mivel meglévő infrastruktúrák úgynevezett retrofit átalakításával is elérhető. Ennek lényege, hogy teljes technológia kiváltás helyett, a meglévő berendezés korszerűsíthető, ami jelentős költségmegtakarítást jelent.

„A Miskolci Egyetem Energia-, Kerámia- és Polimertechnológiai Intézetével végzett közös kísérletsorozatunk eddig rendkívül ígéretes eredményeket hozott. A laboratóriumi körülmények között sikeresen tesztelt tiszta hidrogéntüzelés után a következő lépés a sorozatgyártási próbák megkezdése lehet. Kísérleteink bizonyítják, hogy a fosszilis tüzelőanyag-mentes téglagyártás nem csak távoli jövőkép, hanem egy rövid időn belül teljes mértékben megvalósítható gyártási alternatíva” – mondta Vaskó Péter, a Wienerberger országos termelési vezetője.

A kísérletek során, a laborkemence égői speciális átalakításon estek át, de az elkészült egyedi minta téglák minősége változatlan maradt. A projekt tapasztalatai alapján a hidrogén infrastruktúra további bővítésével a vizsgálatok széles skálája végezhető el, ami felgyorsíthatja a teljes gyárra kiterjedő átállást a tiszavasvári üzemben.

„A hidrogéntechnológia ma világszerte a kutatás-fejlesztés egyik legdinamikusabban fejlődő területe. Büszkék vagyunk rá, hogy a Wienerbergerrel közös laborkísérleteink révén Magyarország is aktívan hozzájárulhat e globális törekvésekhez, és a megszerzett tapasztalataink hosszú távon is hasznos referenciaként szolgálhatnak a kerámiaiparban” – mondta Prof. Dr. Palotás Árpád, a Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Karának dékánja.

A szakemberek szerint a jelenlegi tudásbázis alapján már belátható időn belül elérhető, hogy a tiszavasvári gyár termelésének akár 100%-a földgázfelhasználás nélkül, karbonkibocsátásmentesen, tiszta hidrogéntüzelés útján valósuljon meg. Ez a téglagyártás területén úttörő eredménynek számít, és jelentős lépést jelent abban, hogy az építőanyaggyártó tovább csökkentse termékportfóliója karbonlábnyomát.

A következő fázisban a laboratóriumi sorozatgyártási kísérletek indulnak el, amit később ipari környezetben végzett tesztek követnek. A tapasztalatok alapján a Wienerberger célja, hogy a tiszavasvári gyár után hosszú távon más magyarországi és nemzetközi telephelyein is alkalmazza a technológiát.


Kutatóintézetek programot dolgoztak ki az aranyszínű sárgaság nevű szőlőbetegség visszaszorítására

A szőlő aranyszínű sárgaságára nincs orvosság, de a járvány terjedése megfékezhető, erre a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat három intézete programot dolgozott ki, amely egy-két éven belül konkrét eredményt hozhat - közölte a hálózat kedden az MTI-vel.
2026. 08. 18. 23:00
Megosztás:

Tavaly mintegy 30 százalékkal nőtt az új elektromos autók száma az EU-ban

Tavaly csaknem 1,89 millió kizárólag akkumulátorral működő új elektromos személygépkocsik értékesítettek az Európai Unióban, 29,7 százalékkal többet a 2024. évinél.
2026. 08. 18. 22:00
Megosztás:

Változás az MBH Bank felsővezetésében

Az MBH Bank Igazgatósága Gózon Gergelyt nevezte ki az MBH Bank stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettesének. Az új vezető – a kinevezéshez szükséges engedélyek birtokában – október 1-jén váltja Krizsanovich Pétert, aki 2023. január 1. óta töltötte be ezt a pozíciót.
2026. 08. 18. 21:00
Megosztás:

Bicikliút melletti fasor lesz a 10 millió Fa fellépéséből az Ördögkatlan Fesztiválon

A 10 millió Fa idén is önálló udvarral volt jelen az Ördögkatlan Fesztiválon. A beremendi Oroszlános Házban működő 10 millió Fa Udvar – Zöld Katlan néhány napra a természetvédelem, a közösségi cselekvés, a vízmegtartás és az árnyékteremtés találkozóhelyévé vált.
2026. 08. 18. 20:30
Megosztás:

Több új lakás kell, de nem mindegy, hogy hol és mennyi

Országosan továbbra is kevés új lakás épül Magyarországon, a kínálat bővítésére ezért egyértelműen szükség van. Ez azonban nem jelenti azt, hogy bármely térségben képes felszívni a piac a kínálatot. A Duna House szerint az Otthon Start Programhoz kapcsolódó kiemelt lakásberuházások felülvizsgálatánál ezért a lakásszám és a megfizethetőség mellett a helyi keresletet, a projektek méretét, ütemezését és az infrastruktúra teherbírását is érdemes figyelembe venni.
2026. 08. 18. 20:00
Megosztás:

Kié lesz a magyar vízhálózat megújítása? Külföld már figyel

Magyar kézben maradó, korszerű és biztonságosan működő vízhálózat – ez Magyarország elemi érdeke. A probléma súlyossága azonban már külföldön is téma, miközben itthon még mindig a felelősség kérdése a hangsúlyosabb.
2026. 08. 18. 18:00
Megosztás:

4 nap korlátlan mobilnet a Telekomtól az augusztus 20-i hétvégére

4 napos díjmentes, korlátlan belföldi mobilnetet ad a Magyar Telekom közel 4 millió előfizetője számára az augusztus 20-i hosszú hétvégére. A Telekom ezzel kívánja még emlékezetesebbé tenni az ünnepi hétvégét, hogy mindenki arra koncentrálhasson, ami igazán fontos a számára.
2026. 08. 18. 17:00
Megosztás:

Az íróeszközök kiválasztása: kis kezek nagy lehetőségei

Gyakran nem is gondolunk bele, hogy az egyszerű írószerek milyen különleges szerepet játszhatnak gyermekeink fejlődésében. Ezek az eszközök nem csupán az írás- és rajzoláskészséget alapozzák meg, hanem jelentős hatással lehetnek a tanulási folyamataikra is. Mire érdemes figyelni, amikor gyerekek számára választunk írószert?
2026. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Milyen hatással van a SpaceX szárnyalása a Nasdaq-ra?

Befektetői szemszögből a SpaceX teljesítménye túlmutat önmagán. Mivel a vállalat mind a műholdas távközlési szektorban (Starlink), mind a kereskedelmi űrrepülésben és felhőszolgáltatási infrastruktúrában meghatározó szereplő, az eredményei közvetlenül formálják a piaci hangulatot:
2026. 08. 18. 15:00
Megosztás:

Az ingatlaneladás folyamata

Ingatlant eladni nem egyszerű feladat, különösen akkor nem, ha az eladni kívánt helyiség egyben az otthonod is. Ez a folyamat nem csupán néhány fotó és egy árcédula felhelyezését jelenti. A siker érdekében alapos tervezésre, precíz árazásra, valamint helyes marketingstratégiára van szükség. A felkészültség és a megfelelő kivitelezés növeli annak valószínűségét, hogy a lehető legjobb árat kapd érte, miközben elkerülheted a fölösleges stresszt.
2026. 08. 18. 14:00
Megosztás:

Nőtt a Vajda-Papír árbevétele és működési eredménye 2025-ben

A higiéniai papírtermékeket gyártó Vajda-Papír Kft. árbevétele több mint 12 százalékkal, 50,91 milliárd forintra emelkedett tavaly az előző évhez képest, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) pedig 7,2 százalékkal, 3,01 milliárd forintra nőtt - közölte a vállalat az MTI-vel.
2026. 08. 18. 13:00
Megosztás:

Kismértékben emelkedtek a fejlett piaci hozamok, a forint némileg gyengült az euróval szemben

Emelkedtek tegnap az amerikai államkötvény-hozamok, miközben az olajárak újra felfelé mozdultak az iráni-amerikai feszültségek erősödése miatt. A 30 éves amerikai kötvény hozama 5 bázisponttal, 5,31%-ra emelkedett, ami 19 éves csúcsot jelentett.
2026. 08. 18. 12:00
Megosztás:

AI, deepfake-ek és adatfüggőség: magyar fejlesztők is dolgoznak azon, hogy visszakapjuk az irányítást digitális életünk felett

Egy fénykép többé nem feltétlenül bizonyíték, egy hangfelvétel nem biztos, hogy valódi, személyes adataink jelentős része pedig olyan globális platformok kezében van, amelyek működésére alig van ráhatásunk.
2026. 08. 18. 11:40
Megosztás:

Enyhén gyengültek hétfőn a főbb amerikai indexek

Tegnap enyhe csökkenés bontakozott ki az amerikai részvénypiacokon, miközben a közel-keleti geopolitikai feszültségek erősödése miatt emelkedtek az olajárak.
2026. 08. 18. 11:00
Megosztás:

Könyvkötészeti alapanyagok és eszközök

A könyvkötészet olyan terület, ahol a kreativitás és a precizitás találkozik. Legyen szó hagyományos módszerekről vagy modern megoldásokról, a könyvkötés során használt alapanyagok és eszközök különleges figyelmet érdemelnek. Mi szükséges ahhoz, hogy a könyvek tartósak és esztétikusak legyenek?
2026. 08. 18. 10:30
Megosztás:

Csökkenéssel zártak kedden az európai indexek, miközben a továbbra is a geopolitikai feszültségek és a kamatemelési várakozások rontották a hangulatot

A nap eleji pluszokat követően végül mérsékelt csökkenéssel zártak tegnap az európai részvénypiacok, a STOXX 600 index 0,2%-kal került lejjebb. A befektetők figyelme a vállalati gyorsjelentési szezon lezárultával egyre inkább a makrogazdasági és geopolitikai fejleményekre, illetve a szeptemberi jegybanki döntésekre irányult.
2026. 08. 18. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 18. 09:00
Megosztás:

Bitcoin soha nem látott kamatkörnyezettel néz szembe – és egyelőre veszít az aranyhoz képest

A globális kötvényhozamok olyan magas szintre emelkedtek, amelyre 2008 óta nem volt példa. Bitcoin ekkor még nem is létezett, vagyis a kriptovaluta története során most először kell ilyen drága finanszírozási környezettel megküzdenie.
2026. 08. 18. 08:00
Megosztás:

Havi, teljesítésarányos elszámolásra térnek át a mohácsi Duna-híd projektnél

Havi, teljesítésarányos elszámolásra térnek át a Mohácsi Duna-híd projektnél a Közlekedési és Beruházási Minisztériummal (KBM) kötött megállapodásuk szerint, amely tartalmazza azt is, hogy visszafizetik a teljesítéssel még le nem fedett előleget, miközben a kivitelezés a felfüggesztéssel nem érintett területeken folyamatosan halad - közölte a kivitelező Duna Aszfalt Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Videóval is segíti a NAV a felkészülést a nyugtaadat-szolgáltatásra

Videóval is segíti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a felkészülést a nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte az adóhatóság az MTI-vel.
2026. 08. 18. 06:00
Megosztás: