Hitelbiztosító: kevesebb a késedelmes fizetés a gazdaságban

Nagy mértékben, a tavalyi 46 százalékról 34 százalékra csökkent a lejárt vállalatközi (B2B) számlatartozások állománya Magyarországon. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító elemzésében. A 200 magyar vállalat bevonásával készült, Fizetési Szokások Barométere című tanulmány szerint csökkent a 90 napon túli tartozások aránya is (az idén 4 százalék, szemben a tavalyi 6 százalékkal.) A felmérésben ezúttal az élelmiszeripar, a tartós fogyasztási cikkek és az acél-fémipar cégeit kérdezték meg.

Hitelbiztosító: kevesebb a késedelmes fizetés a gazdaságban

Óvatos optimizmus

A hitelbiztosító tanulmánya szerint az üzleti és fogyasztói bizalom idén kezd élénkülni, a koronavírus-járvány azonban továbbra is bizonytalanságot okoz. „A vállalatokat az foglalkoztatja, hogy a Covid-19 korlátozások visszavonásával párhuzamosan a vállalkozásokat és a gazdaságot támogató költségvetési politikák is megszűnnek. Ez kockázatos időszak lesz a vállalkozások számára, ezért a fizetésképtelenségek számának emelkedésére számítunk.” – mondta Vanek Balázs, az Atradius hitelbiztosító országigazgatója.  

Javult a fizetési fegyelem az élelmiszeriparban

A megkérdezett magyar élelmiszeripari vállalkozások 56 százaléka nem tapasztalt változást a késedelmes számlák kifizetésének átlagos idejében. 24 százalékuk javulást jelzett (ez több mint kétszerese az előző évinek), és csak 20 százalékuk számolt be romlásról (az előző évi 45 százalékhoz képest).  

Az ágazat számláinak összértékének 35 százaléka késedelmes volt az idén, ami javulás a tavalyi 42 százalékhoz képest. A behajthatatlansági arány is javult, a tavalyi 9 százalékról az idén mindössze 3 százalékra csökkent.

Ahol a vállalkozások foglalkoztak a likviditáshiány elkerülésével, ott leggyakrabban a beszállítók kifizetését halasztották el. Ezt a válaszadók 30 százaléka jelezte.

Az ágazat cégeinek 56 százaléka az idén előre fizetéssel kérte a számlák kifizetését. A hitelt nyújtó vállalkozások késedelem esetén egyértelműen a visszatartást és a fizetési kockázatok házon belüli kezelését részesítették előnyben. 68 százalékuk döntött úgy, hogy a hitelkockázatot házon belül tartja, bár ez kevesebb, mint a tavalyi 76 százalék. A hitelbiztosítást választó vállalkozások aránya szintén csökkent az előző évhez képest (54 százalékról 41 százalékra).  

A biztosítással nem rendelkező vállalkozások gyakrabban emlékeztették a késedelmes számlákra a vevőiket, mint korábban, illetve kedvezményeket ajánlottak a korai fizetésért. A nem biztosított vállalkozások 29 százaléka azonban arról számolt be, hogy megnövekedtek a hitelezési részlegük irányításával járó adminisztratív költségek.  

Nem történt változás a tartós fogyasztási cikkek iparágban

A tartós fogyasztási cikkeket gyártó magyarországi vállalatok 37 százaléka tapasztalt fizetési késedelmet az elmúlt évben. Majdnem ugyanennyien (35 százalék) jelezték, hogy nem történt változás, 28 százalék pedig javulásról számolt be.  

A B2B számlák összértékének 37 százaléka volt késedelmes ebben az évben, 61 százalékukat pedig időben kifizették. A behajthatatlan kintlévőségek aránya 2 százalék volt.

A cégek 38 százaléka azt nyilatkozta, hogy a számláik kifizetéséig gyakran felfüggesztették az áruszállítást, hogy csökkentsék a vevői hitelkockázat likviditásra gyakorolt hatását. A vállalkozások 25 százaléka több időt és erőforrást fordított a kifizetetlen számlák behajtására, és ugyanilyen arányban kérték a folyószámlahitelük meghosszabbítását.

Az iparág 90 százaléka az idén a vevői hitelkockázatot házon belül kezelte. Ezek a cégek kedvezményt ajánlottak a korai fizetésért, és a professzionális behajtó ügynökségeket bíztak meg a kintlévőségek behajtásával. A vállalatok arról is beszámoltak, hogy gyakran módosították a fizetési feltételeket, és ezt az üzleti tárgyalások egyik legfontosabb pontjának tekintik. A felmérésből kiderült, hogy ezeknél a vállalkozásoknál jelentősen nőttek a hitelkezeléssel kapcsolatos adminisztratív költségek.  

Az ágazat cégeinek közel háromnegyede, 72 százaléka tervezi, hogy jövőre hitelbiztosítást köt.  

Jelentős javulás az acél- és fémiparban

Az ágazat vállalatainak 35 százaléka szerint a tavalyinál tovább kellett várniuk a késedelmes számlák kifizetésére; ez csak fele a 2020-ban ugyanezt jelzők százalékos arányának. A vállalatok 25 százaléka azt mondta, hogy javult a számlák kifizetésének átfutási ideje az idén (tavaly nem tapasztaltak javulást).  

Mindez jelentkezett a behajthatatlan adósságoknál is, ahol a 2020-as 7 százalékról 2 százalékra csökkent az arány. Az ágazatban idén a B2B számlák összértékének 31 százaléka maradt késedelmes (tavaly 45 százalék), és az ágazat likviditásának javulását jelzi.

Az acél- és fémiparban a vállalatok 72 százaléka idén házon belül kezelte a nemfizetési kockázatokat. Ez növekedés a tavalyi 55 százalékhoz képest. A cégek 63 százaléka kereskedelmi hitelbiztosítással védte a kintlévőségeit (tavaly 74 százalék).

Nőttek a behajtási költségek

„A felmérés egyértelműen megmutatta, hogy a biztosítással nem rendelkező vállalkozásoknál jelentősen nőttek a behajtási költségek. A bizonytalan gazdasági környezetben és a megnövekedett hitelkockázat által jellemzett időszakban a hitelbiztosítás biztonságot nyújt és közben költséghatékony is, ráadásul a növekedést is támogathatja” – mondta az országigazgató.  

Jövőre növekedést várnak a vállalatok

Az Atradius által megkérdezett vállalkozások túlnyomó többsége 2022-re növekedést jósolt. A legtöbben úgy vélték, hogy az ügyfelek fizetési szokásai javulni fognak, és 35 százalékuk azt mondta, hogy továbbra is ugyanolyan gyakorisággal kínálnak majd halasztott fizetést, mint tavaly.

Trump: Iránnak nem lehet atomfegyvere

Iránnak nem lehet atomfegyvere, mert az aláássa a közel-keleti békét - hangsúlyozta Donald Trump amerikai elnök az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén Washingtonban, a Donald J. Trump Békeintézetben csütörtökön.
2026. 02. 19. 19:30
Megosztás:

OpenAI és Paradigm bemutatta az EVMbench-et: új korszak jöhet az Ethereum smart contract biztonságában

A mesterséges intelligencia mostantól valós Ethereum-sebezhetőségeken vizsgázik. Az OpenAI és a Paradigm közösen indította el az EVMbench nevű benchmarkot, amely valódi auditált hibákon méri az AI-ügynökök képességeit – a tét pedig több mint 100 milliárd dollárnyi zárolt kriptoeszköz biztonsága.
2026. 02. 19. 19:00
Megosztás:

Az Auchan Magyarország forgalmának megháromszorozását tervezi 2032-ig

Új boltformátumokkal országos lefedettségre törekszik és forgalmának megháromszorozását tervezi 2032-ig az Auchan Magyarország Kft. - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 02. 19. 18:30
Megosztás:

Jelentős forrással segítik a terményszárítók fejlesztését

A magyar mezőgazdaság versenyképességének egyik lényeges eleme a korszerű terménykezelési infrastruktúra fejlesztése. Ezért hirdette meg az Agrárminisztérium tavaly márciusban a terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztését támogató pályázati felhívást, amely kézzelfogható segítséget nyújt a gazdálkodók számára a megtermelt termény biztonságos, hatékony és fenntartható kezeléséhez - emlékeztetett csütörtöki közleményében az Agrárminisztérium (AM).
2026. 02. 19. 18:00
Megosztás:

Stabilcoin-csúcstalálkozó a Fehér Házban: bankok és kriptovezetők az asztalnál

Újabb magas szintű egyeztetésre készül Washington: a Fehér Ház harmadszor hívja össze a banki és kriptoszektor kulcsszereplőit, hogy a hozamot fizető stabilcoinok (stablecoin) szabályozásáról tárgyaljanak. A tét nem kisebb, mint a digitális dollár-alapú tokenek jövője az amerikai pénzügyi rendszerben.
2026. 02. 19. 17:30
Megosztás:

2715 település kap ingyenes tüzelőanyagot

Ingyenes tüzelőanyagot kap 2715 település - írta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) önkormányzati államtitkára csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 02. 19. 17:00
Megosztás:

A Dyson bemutatja legvékonyabb, ultrakönnyű és higiénikus nedves-száraz tisztítóját, a PencilWash™-t

A könnyed irányíthatóságra és higiénikus nedves tisztításra tervezett új, 38 mm-es PencilWash™ gyorsan száradó felületet hagy maga után, miközben hatékonyan távolítja el a kiömlött folyadékokat és a makacs foltokat.
2026. 02. 19. 16:45
Megosztás:

Aki kivárt, lemaradt: hetek alatt elkapkodták a keresett kategóriákba tartozó ingatlanokat

A tavalyi év második felében látványosan felgyorsult az ingatlanpiac: a jó állapotú, megfelelően árazott lakások – különösen a panellakások – akár napok vagy hetek alatt gazdára találtak.
2026. 02. 19. 16:30
Megosztás:

Felújították az SZTE Petőfi épületét

Felújították a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Petőfi épületét, az uniós támogatással és az egyetem saját forrásaiból megvalósult, több mint 1,2 milliárd forintos beruházást csütörtökön adták át.
2026. 02. 19. 16:00
Megosztás:

Megállt az élet? Mi történik most a használtautó piacon?

Januárban a DataHouse előzetes adatai szerint alig több, mint 69 300 használt személygépkocsi adásvétele zajlott Magyarországon, ami 12 százalékkal marad el a tavaly januári 78 800-as szinttől.
2026. 02. 19. 15:00
Megosztás:

Bitcoin-alapú hitelezés közérthetően: mennyi a kamat a BTC fedezetű hitelre?

A Bitcoin-fedezetű hitelezés lényege egyszerű: nem eladod a BTC-det, hanem fedezetként letétbe helyezed, és cserébe dollárhoz (vagy stabilcoinhoz) jutsz hitel formájában. Ez sokaknak azért vonzó, mert így likviditást kapnak, miközben a BTC-pozíciójuk megmarad (és ha az árfolyam emelkedik, továbbra is “benne ülnek” a növekedésben). Ugyanakkor ez egy kockázatos, árfolyamérzékeny konstrukció, amit érdemes a részletek szintjén megérteni.
2026. 02. 19. 14:30
Megosztás:

Középkorúak, kisebb jövedelemmel: ők tervezik meg legjobban a kiadásaikat

Az Árukereső.hu friss adatai alapján jól kirajzolódik, hogy kik azok, akik a leginkább megfontoltan kezelik a pénzügyeiket: a középkorú, átlagos vagy annál alacsonyabb jövedelműek. Ők azok, akik vásárlásaik során tudatosabban mérlegelnek, és jobban tervezik a kiadásaikat.
2026. 02. 19. 14:00
Megosztás:

Kastélyt már csak napelemmel? – Új korszak a történelmi ingatlanoknál

A magyarországi kastélyok és kúriák piacán a romantikus elképzeléseket felváltotta az üzleti logika. A vevők már nem csak történelmi hangulatot, hanem fenntartható és működtethető ingatlanokat keresnek. A külföldi vásárlók szerepe az utóbbi években folyamatosan csökken, a keresletet egyre inkább a tőkeerős hazai magánszemélyek és vállalkozások határozzák meg.
2026. 02. 19. 13:30
Megosztás:

Jelentősen javult az Air France-KLM pénzügyi eredménye 2025-ben

Az Air France-KLM nyilvánosságra hozta a 2025-ös pénzügyi eredményeit, az adatok jelentős javulást mutatnak az előző évihez képest.
2026. 02. 19. 13:00
Megosztás:

Bitcoin-fedezetű kötvények: új korszak nyílik a kriptovaluta-finanszírozásban

A kanadai Ledn 188 millió dollár értékben értékesített Bitcoin-fedezetű kötvényeket, ami mérföldkő lehet az intézményi kriptopiaci integrációban. A tranzakció nemcsak a digitális eszközök iránti bizalmat erősíti, hanem új hidat is képez a hagyományos tőkepiacok és a blokkláncalapú finanszírozás között.
2026. 02. 19. 12:30
Megosztás:

Inflációt meghaladó hozamot értek el a nyugdíjpénztárak 2025-ben

Tavaly is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagok által megtakarított vagyon növekedése és tovább emelkedett a taglétszám is, a nyugdíjpénztárak által elért hozam ismét jelentősen meghaladta az éves átlagos inflációt - közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 19. 12:00
Megosztás:

Hárommillió forint alatti volt a legtöbb tartozás tavaly

Javult az adósok tudatossága és a fizetési hajlandóság Magyarországon: tavaly 18 százalékkal kevesebb fizetési meghagyást indítottak, mint 2024-ben, és nőtt az ellentmondások aránya is. A 404 138 fizetési meghagyás 84 százaléka hárommillió forint alatti tartozás miatt indult, de több mint húszezer esetben 10 és 30 millió forint közötti összegeket is ezzel az egyszerű és gyors, pereskedés nélküli eljárással próbáltak visszaszerezni azok, akiknek tartoztak.
2026. 02. 19. 11:30
Megosztás:

Szabadesésben a Bitcoin – egy Fed döntés mindent átírhat?

A Bitcoin újra reflektorfénybe került – ezúttal azonban nem az emelkedés, hanem egy drámai korrekció miatt. A világ legnagyobb kriptovalutája mintegy 40%-ot esett legutóbbi csúcsáról, kulcsfontosságú technikai szintek alá csúszott, miközben a piacok egyre komolyabban árazzák annak lehetőségét, hogy Kevin Warsh lehet a következő amerikai jegybankelnök. A helyzetet Szitás Lóránt, a Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB piaci elemzője tekintette át.
2026. 02. 19. 11:00
Megosztás:

Már elérhető a Vállalkozói Ügysegéd

Csütörtöktől, a sikeres tesztidőszak után már mindenki számára elérhető az egyéni vállalkozók új elektronikus bejelentőfelülete, a Vállalkozói Ügysegéd - jelentette be az MTI-nek küldött közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 02. 19. 10:30
Megosztás:

Az emelkedő nemzetközi trend ellenére idehaza tovább estek a hozamok

Miután a vártnál erősebb lett a tegnap közzétett amerikai konjunktúramutatók többsége, az ipari termelés gyorsan bővült, a tartós cikkek megrendelései kisebb mértékben csökkentek a vártnál és érdemben megugrott az új lakásépítések száma is.
2026. 02. 19. 10:00
Megosztás: