Hogyan fektessünk most be? Átfogó világgazdasági elemzés

Az év során eddig csökkent az infláció, és a piacok is jól tartják magukat. Ezek olyan kedvező jelek, amelyek hatására a Fidelity International a 2024-es legoptimistább forgatókönyvét lágy landolásra módosította, és arra számít, hogy a növekedés megállapodik a trend körüli szinten – ez derül ki a cég 2024. második negyedévi befektetési kitekintőjéből.

Hogyan fektessünk most be? Átfogó világgazdasági elemzés

2023 negyedik negyedévének a küszöbén a Fidelity úgy látta még, hogy 2024-re a legvalószínűbb forgatókönyv egy ciklikus recesszió, amely mérsékelt gazdasági visszaeséssel, majd a növekedés visszatérésével járna. Az év elején, és most, három hónap elteltével a piacok – és ennek hatására az alapkezelő is pozitívabbá vált

„Továbbra is különböző forgatókönyvek szemüvegén keresztül ítéljük meg a kilátásokat: folyamatosan nyomon követjük a meghatározó gazdasági mutatókat, valamint kutató/elemző munkatársaink helyszíni meglátásait. Ők arról számolnak be, hogy a gazdaságok kitartanak, ebből adódóan bátrabban vállaltunk nagyobb kockázatot. De arról még nem vagyunk meggyőződve, hogy a jegybankok már ténylegesen megnyerték az infláció elleni harcukat” - mondta el Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.

A Fidelity most, 2024 második negyedévének elején a következő három témára hívta fel a figyelmet:

1.     Lágyabb landolás

Az infláció az év során csökkent, a piacok pedig ellenállónak bizonyultak. Ezek jó jelek, mert azt mutatják, hogy a gazdaságok a következő hónapokban is viszonylag egészségesek maradnak, mivel a központi bankok képesek kezelni − és talán leküzdeni is − az infláció problémáját.

Ennek a gazdasági röppályának fontos változója ebben a negyedévben az lesz, hogy a jegybanki illetékesek a kamatcsökkentés mellett döntenek-e. Ha és amikor erre sor kerül, Európa a többi fejlett piachoz képest valószínűleg gyorsabb ütemet diktál majd. A régióból származó adatok (különösen a szolgáltatások terén) a gazdasági aktivitás szerény javulására és a fogyasztók egyre pozitívabb hozzáállására utalnak – ez utóbbi jelenség hátterében az áll, hogy a csökkenő infláció kevésbé terheli a vásárlók pénztárcáját. Az Európai Központi Bank egyértelműen utalt is arra, hogy akár már júniusban kamatot csökkenthet.

Az USA helyzetét nehezebb megítélni. Az infláció 2024 első hónapjaiban újból felerősödött, és van néhány makacsabb terület is, ráadásul a növekedési előrejelzések magasak és továbbra is emelkednek.

Az erős adatok és a tartós infláció hamisítatlan kötélhúzást jelentenek a jegybanki döntéshozók számára: ha túl korán ünnepelnék az infláció felett aratott győzelmet, az rontaná a hitelességüket és elszabadíthatná a várakozásokat. A további emelések viszont recesszióba sodorhatnák a gazdaságot. Így a Fidelity-nél nem marad más hátra, mint hogy az év eleji 5 százalékról 30 százalékra emeljék a landolás elmaradásának valószínűségét. Ez a forgatókönyv azt jelentené, hogy a gazdaságok a jelenlegi növekedési és inflációs szinteken maradnának, ami pedig arra késztetné a jegybankokat, hogy hosszabb ideig magasabban tartsák a kamatlábakat.

Az infláció legyőzéséért folytatott versenynek mindig is a legutolsó szakasza a legnehezebb: ebben a negyedévben kiderülhet, hogy mennyi erő maradt még a jegybanki vezetők lábában.

2.     Kínában: gyorsulás helyett stabilizáció

Kína a gazdaságának „ellenőrzött stabilizálására” készül, miközben igyekszik átvészelni az ingatlanpiaci visszaesést és arra törekszik, hogy az egyensúlyt az eladósodásból finanszírozott növekedéstől a fogyasztás és a csúcskategóriás gyártás felé billentse át. Az ingatlanszektor növekedési lendülete továbbra is csökken, ugyanakkor a GDP-hez való hozzájárulása is mérséklődött, mivel ebben az időszakban éppen a gazdaság kínálati oldala veszi át az irányítást.

Ami a monetáris politikát illeti, a Fidelity nem számít arra, hogy a Kínai Népbank jelentős kamatcsökkentést hajtana végre mindaddig, amíg az amerikai jegybank egyértelműen irányt nem vált. Még ha a Fed meg is kezdi a lazítást, Kínában valószínűleg nem lesz agresszív kamatcsökkentés, és idén a monetáris enyhítés valószínűleg támogató szerepet fog játszani a fiskális intézkedések mellett.

A Fidelity szakértőinek kínai éves növekedési ütemre vonatkozó előrejelzése kissé a hivatalos cél alatt maradt, mivel nem láttak elég erős szakpolitikai elkötelezettséget. Figyelemmel fogják kísérni a fiskális intézkedéseket is, például a központi kormányzat kötvénykibocsátását, hogy nyomon követhessék Kína idei növekedési pályáját.

A kínai lassulás és a szélesebb körű geopolitikai aggodalmak továbbra is támogatják a „Kína plusz egy” trendet, amelynek eredményeképpen a nemzetközi vállalkozások csökkentették az ország exportjától való függőségüket. Az ASEAN-blokk egyes tagjai, például Vietnam és Indonézia már profitáltak is ebből, csakúgy, mint az importőrökhöz közelebbi országok is – Mexikó például egy olyan feltörekvő piaci hotspot, amely továbbra is jelentősen profitál abból, hogy az USA közelebb költözteti a gyártási tevékenységek egy részét.

Ez a tendencia valószínűleg folytatódni fog, még akkor is, ha a globális kereslet csökken, bár már látnak a kínai gazdasági tevékenység fellendülésére utaló, biztató jeleket is. Úgy tűnik, hogy az ország kormánya rövid távon a növekedés stabilizálását helyezi előtérbe az agresszív gyorsítás helyett.

 3. Hol rejlenek a kockázatok?

Pozitívabban látják az idei évet a Fidelity-nél, de nem tévesztették szem elől a kockázatokat sem. Egyre nagyobb az esélye annak, hogy nem lesz landolás, és ezzel együtt nő annak a veszélye is, hogy a kamatlábak nem fognak úgy csökkenni, ahogy azt sokan remélték. A recesszió kockázata sem tűnt el teljesen, lényegében csak az időzítése változott. Továbbra is úgy vélik, hogy a legvalószínűbb kimenetel egyelőre a lágy landolás, a recesszió pedig a jövő évre halasztódik.

Ennek hátterében nagyrészt az áll, hogy a bőséges likviditás és a költségvetési lazaság továbbra is megterheli a pénzügyi rendszereket. Az USA költekezését a Fed Reverse Repo eszközének szinte nullára ürítéséből finanszírozták. A fiskális bőkezűség az USA elnökválasztási évében támogatást nyújt a gazdaságnak, de az árnyékban ott lapulnak a lejárati falak és a refinanszírozási terhek, amelyek jövőre sok vállalatra nagy terhet rónak majd. Ez lehet az a kritikus pont, amelyet a központi bankok − legalábbis egyelőre − sikeresen elhárítottak.

Vannak azonban más kockázatok is. A háborúk és a választások miatt a geopolitika valószínűleg hatással lesz a piacokra is, bár ennek jellegét egyelőre még nehéz megjósolni.

A mesterséges intelligencia (AI) fejlődését is szorosan figyelemmel kísérik. Számos Fidelity elemző az általuk követett vállalatoknál a termelékenység fellendüléséről számol be, ami részben az AI-nak köszönhető. Úgy tűnik, hogy egyes cégek átveszik ezeket az újdonságokat; mások pedig kénytelenek lesznek nagy összegeket befektetni a fejlesztésükbe, hogy ne maradjanak le. Ez pedig évekre fel fogja kavarni a piacokat és a gazdaságokat. Ha a második negyedéven túlra tekintenek – mert mindez nem fog egyik napról a másikra bekövetkezni −, mindazok ellenére, amit az AI ígér, a technológia olyan kockázatokat is hordoz, amelyek még nem láthatóak előre. Ezt az előttünk álló negyedévben sem szabad elfelejtenünk.

Drága mulatság a Balatonnál lakni, mutatjuk miért

A Balaton-parton háromszoros az árkülönbség a legolcsóbb és legdrágább települések új építésű projektjei között: míg Balatonfüreden átlagosan 1,18 millió forint a négyzetméterenkénti ár, Balatonakarattyán már átlagosan 3,2 millió forintért kínálják a fejlesztők az új építésű lakások négyzetméterét - közölte az Otthon Centrum csütörtökön az MTI-vel.
2024. 05. 03. 21:00
Megosztás:

Forgalomba helyezték az M6-os új szakaszát

Forgalomba helyezték az M6-os autópálya Bóly és Lippó közötti szakaszát - jelentette be az útépítésekért felelős helyettes államtitkár a sztráda bólyi csomópontjánál csütörtökön, sajtótájékoztatón.
2024. 05. 03. 20:00
Megosztás:

Pluszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2024. 05. 03. 19:00
Megosztás:

Enyhén csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 121,75 pontos, 0,18 százalékos csökkenéssel 68 002,24 ponton zárt pénteken.
2024. 05. 03. 18:30
Megosztás:

Áprilisban is remekül teljesítettek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.
2024. 05. 03. 18:00
Megosztás:

Új kerékpárutat adtak át Őrtiloson

Példaértékű és ritka beruházásként jellemezte az aktív Magyarországért felelős államtitkár csütörtökön a Somogy vármegyei Őrtilosban a zalai Molnárit a somogyi Őrtilossal összekötő új kerékpárutat.
2024. 05. 03. 17:30
Megosztás:

Már be lehet nyújtani a támogatási kérelmeket az MGFÜ Energetikai tanácsadási programjára

Megnyílt a támogatási kérelmek benyújtásának lehetősége az MGFÜ Energetikai tanácsadási voucher programra, amely mikro-, kis- és középvállalkozásoknak (kkv) biztosít lehetőséget energetikai tanácsadási szolgáltatások igénybevételére, vissza nem térintendő támogatással - közölte a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) csütörtökön az MTI-vel.
2024. 05. 03. 17:00
Megosztás:

Visszaesett az orosz feldolgozóipar növekedése áprilisban

Lassult az orosz feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) növekedése áprilisban márciushoz képest.
2024. 05. 03. 16:30
Megosztás:

Idén 2,7 százalékos gazdasági növekedést vár az MBH Bank

Az MBH Bank 2,7 százalékos gazdasági növekedést vár az idén, amely jövőre elérheti a 3,7 százalékot - mondta Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum vezetője a pénzintézet makrogazdasági előrejelzéseket bemutató csütörtöki sajtótájékoztatóján.
2024. 05. 03. 16:00
Megosztás:

Újabb magasfeszültségű távvezeték épül Románia és Moldova Köztársaság között

Újabb magasfeszültségű távvezeték épül Románia és Moldova Köztársaság között, most amerikai finanszírozással.
2024. 05. 03. 15:30
Megosztás:

Felújítják Kunágota önkormányzati konyháját

Százhúszmillió forintos támogatást nyert el az önkormányzati konyha felújítására a Békés vármegyei Kunágota - közölte az önkormányzat.
2024. 05. 03. 15:00
Megosztás:

Furcsa félidő - Európai tőzsdekörkép

Ma reggelig 253 vállalat tette közzé negyedéves jelentését a STOXX Europe 600 indexből, és ezzel meg is érkeztünk a félidőhöz.
2024. 05. 03. 14:30
Megosztás:

A BUX 4,2 százalékot emelkedett egy hónap alatt áprilisban

Csúcsot döntött a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) indexe áprilisban, a BUX márciushoz képest 4,2 százalékot emelkedve 68 142 ponton zárta a hónapot; az azonnali részvénypiac forgalma tartotta az előző havi 248 milliárd forintos szintet, amely napi átlagban 11,8 milliárd forintnak felel meg - közölte a BÉT csütörtökön az MTI-vel.
2024. 05. 03. 14:00
Megosztás:

Csökkent több államkötvény aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél hatvanmilliárd forinttal nagyobb összegben, kilencvenmilliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csökkenő átlaghozamok mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2024. 05. 03. 13:30
Megosztás:

Rohamosan esett az euróövezetben a feldolgozóipar teljesítménye áprilisban

Némileg gyorsult az euróövezet feldolgozóipari aktivitásának csökkenése áprilisban az S&P Global gazdaságkutató intézet HCOB beszerzésimenedzser-indexének tanúsága szerint.
2024. 05. 03. 13:00
Megosztás:

Ismét csalók élnek vissza a jegybank nevével

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több telefonszámának másolásával is hívnak csalók magánszemélyeket a jegybank, illetve valamelyik hitelintézet nevében, a beszélgetés során az ügyfelek bizalmas banki adatait, pénzét szereznék meg, vagy kémprogramot töltetnének le velük - hívta fel a figyelmet csütörtöki közleményében az MNB.
2024. 05. 03. 12:30
Megosztás:

Több százmillió forintos fejlesztést zárt le a Bonag Kft. Békéscsabán

Háromszázmillió forintos fejlesztést hajtott végre a főként szerkezetépítéssel foglalkozó Bonag Kft. két békéscsabai telephelyén - közölte a cég csütörtöki közleményében az MTI-vel.
2024. 05. 03. 12:00
Megosztás:

Javított globális előrejelzéseit az OECD

Javított kissé idei és jövő évi globális növekedési előrejelzésén a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD csütörtökön kiadott prognózisában az előző, februári keltezésű becsléséhez képest.
2024. 05. 03. 11:30
Megosztás:

Uniós forrásból épült orvosi rendelő Bagon

Közel négyszázmillió forintos, vissza nem térítendő európai uniós támogatásból 292 négyzetméter alapterületű új orvosi rendelő épül a Pest vármegyei Bagon - írta a település önkormányzata az MTI-nek eljuttatott közleményben.
2024. 05. 03. 11:00
Megosztás:

Áprilisban folytatódott az ingatlanpiac felfelé ívelése

Tovább folytatódott az ingatlanpiaci felívelés áprilisban: a 11 200 ingatlan-adásvétel az előző hónaphoz képest 1 százalékos, éves összevetésben 65 százalékos növekedés - közölte a saját adatain alapuló tranzakciószám-becslését a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2024. 05. 03. 10:30
Megosztás: