Hogyan válhat az orvosi publikációk barátjává a mesterséges intelligencia?
Az iránymutatásban azonban az is olvasható, hogy ezeket az eszközöket nem szabad a tanulmányokban szerzőként feltüntetni, emellett a publikációk szerzőinek jelezniük kell, milyen módon használták a mesterséges intelligenciával támogatott technológiákat.
Bizonyítani kell tudni azt is, hogy a cikkekben nincs plágium, beleértve az AI által előállított szöveget és képeket, az összes idézett anyag megfelelő feltüntetésével.
A szakértők az AI nyelvi modellek melletti érvnek tekintik azt is, hogy csökkenthetik a tudományos publikálásban tapasztalható nyelvi egyenlőtlenségeket. A kutatási eredmények többségét angol nyelven publikálják, a mesterséges intelligencia felelősségteljes használata méltányos lehet azok számára, akiknek nem az angol az anyanyelvük.
Akiknek adott esetben a kézirat elkészítésekor sok időt kell tölteniük a helyes mondatszerkezetek kidolgozásával, a nyelvtannal és a nyelvhelyességgel, ahelyett, hogy a tényleges tartalomra összpontosíthatnának.
Az AI alkalmazását ugyanakkor fenntartásokkal kell kezelni, mert hajlamos hibákat is elkövetni – jegyezte meg Casey Greene, PhD, a Coloradói Egyetem orvosi karának (Aurora, Colorado) bioinformatika professzora.
Ám szerinte is kétségkívül segíthet az írásban, az adatok elemzésében. Green azt javasolja, hogy ha a szerzők AI-eszközt használnak munkájuk átdolgozásához, akkor a cikk szerzői mellékeljék annak AI-átdolgozás előtti változatát is a kézirat leadásakor.
A szakemberek egyetértenek abban, hogy a mesterséges intelligencia eszközei már itt vannak, használatuk előnyös, csak meg kell tanulni megfelelően és tisztességesen alkalmazni őket.