Holnap dönt az MNB az alapkamatról - mi lesz a forint árfolyamával?
Ez ugyan lehetőséget adna a csökkentésre, de ebben a számban van egy bizonytalanság. Nevezetesen a szolgáltatások okoztak komoly meglepetést, amelyekben azért lehet visszatérés az elkövetkező hónapokban, ha ez csak valamiféle akcióknak köszönhető. Azaz átmeneti hatás.
A másik tényező a forint gyenge árfolyama, ami az importált inflációban okozhat negatív hatást. S most inkább erre fókuszál a piac. Amúgy a piaci szereplők azért továbbra is a kamatcsökkentési oldalon állnak.
Legalábbis a kamatcsere ügyletek azt árazzák, hogy akár egy hónapon belül kamatcsökkentés jöhet. Viszont a piaci árazás sok esetben téved. S nem csak itthon, hanem az Egyesült Államokban is. Az USA dolgot nem kell magyaráznom, hogy hogyan változott az idei év során.
Viszont itthon még a magyar piac sajátosságai is szerepet játszanak. Nevezetesen talán a likviditás miatt, de sokszor látunk jelentős félreárazásnak tűnő dolgokat.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a jövő év elején komoly kamatfizetés lesz a lakossági állampapíroknál, na meg lejárat is. Így ezen az oldalon cirka 3.000 milliárd forint (amiből 1.600 milliárd forint a kamat) hitel bevonásra lehet szükség. Ha pedig ez a kötvénypiacon valósul meg, akkor a kínálat miatt magasabb hozamokra lehet szükség az adósságfinanszírozáshoz.