Hoppá! Ez a tőzsdei esés már a Holdról is látszik!
Így a befektetők elkezdtek azon aggódni, hogy ha a ma napvilágot látó munkanélküliségi adatok javuló munkaerőpiacot mutatnak, akkor csúszik a júniusra beharangozott kamatcsökkentés, s esetleg csak a nyár végén valósul meg. Márpedig a ma megjelenő munkanélküliségi ráta a várakozások szerint 3,8 százalékra csökkenhetett a februári 3,9 százalékról.
Mindeközben a hitelpiacon nem volt aggodalom. Az árazások továbbra is 2-3 vágást várnak idénre, s a hosszú hozamok sem emelkedtek. Sőt, az utóbbi még csökkent is. Így azok a nagy fekete gyertyák, amiket tegnap láthattunk, még inkább csúnyának tűnnek. Úgy tűnik, hogy a kockázatvállalási kedv, ami az általam még soha nem látott szintre, 4,13 százalékra csökkenő részvénykockázati prémiumban nyilvánult meg, már nem csak nekem, hanem másoknak is túlzásnak bizonyult. Elértük azt a magasságot, ahol már elkezdünk szédülni, elkezdtünk félni.
Dow Jones
Forrás: Bloomberg
Ugyanakkor látszik, hogy a DAX talán egy picit másképp néz ki, de azért meg lehet bennünk az félelem, hogy itt is megjöhet az a korrekció, ami most már bekopogtatott az ablakon az USA-ban.
DAX
Forrás: Bloomberg
S ha pl. a hazait nézzük, akkor látszik, hogy elégé másképp viselkedik. Sajnos nem jobban, hanem inkább csak határozottan másképpen. Pedig előremutató P/E alapon az amerikai, a német és a magyar indexek között elég határozott „>” relációt lehet kitenni. Erről már többször írtunk. Azaz az USA inkább drágának, a DAX nagyjából átlagos árazottságúnak, míg a BUX inkább olcsónak tűnik.
BUX
Forrás: Bloomberg
Mindent egybevetve azt gondolom, hogy ugyan nincs itt a világvége, de valószínűleg elindult az USA-ban egy komolyabbnak tekinthető korrekció. Mindez cirka 30 százalékos emelkedést követően jöhet, ami ráadásul öt hónap alatt következett be.
Szóval normálisnak mondható. Ha pedig az elkövetkező időszakban nem erősödik fel nagyon a korreláció a különböző indexek között – pl. a drágák inkább korrigálnak, az olcsóbbak meg inkább emelkednek –, akkor nem lesz okunk komolyabb aggodalomra. ha viszont együtt kezdenek mozogni az indexek – értékeltségtől függetlenül –, akkor előfordulhat, hogy komolyabb dologról van szó. Most egyelőre az előbbit tartom inkább valószínűnek. (elemzés: ERSTE)