Így kerülhető el a fogágybetegség – 4+1 tipp a parodontitis ellen
A fogágybetegség gyakoribb probléma, mint gondolnád
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatása megdöbbentő képet fest a magyar felnőtt lakosság dentálegészségéről. A kutatás eredményei szerint egy átlagos honfitárs szájából 10 fog hiányzik, a lakosság mintegy 8%-a fogatlan és 99,95%-a legalább egy fogat elvesztett.
A nemzetközi összehasonlításban is kimagaslóan nagy fogvesztési arány egyik leggyakoribb oka a fogágybetegség. Egyes szakmai becslések szerint 10-ből 9 magyar felnőttet érint a kellemetlen tünetekkel járó állapot. A modern fogpótlásnak hála az elvesztett fogak helyettesíthetőek, azonban a megfelelő dentálhigiéniai rutin és a lent bemutatott tippek segíthetnek a fogak megőrzésében.
4+1 valóban hatásos tipp a parodontitis elkerüléséhez
1. Fordulj szakemberhez!
A parodontózis otthoni körülmények között nem kezelhető! A fogágybetegség tünetei esetén érdemes mielőbb parodontológiai szakemberhez fordulni. A kezelés a betegség állapotától függ:
- Kismértékű, korán észlelt parodontózis kezelése során a szakember által végzett fogtisztítás, fogkő-eltávolítás és a szájápolási szokások korrigálása általában elegendő.
- Súlyosabb esetekben elkerülhetetlen az ínytasakok tisztítása, amelyet helyi érzéstelenítéssel végeznek.
- Előrehaladott, későn észlelt fogágybetegség esetén indokolt lehet a csontpótlás, amely szájsebészeti beavatkozást igényel.
2. Ügyelj a parodontitis korai jeleire!
A betegség korai észlelése csökkentheti a kezelés komplexitását és költségeit. Éppen ezért érdemes az alábbi jelekre ügyelni. A parodontitis jelei:
- elszíneződés a fogíny területen
- fekete, háromszögszerű rés kialakulása a fogtövekben
- fogak torlódása
- fogvesztés
- fogíny helyzetének változása
- fogínytasak kialakulása
- fokozott érzékenység a fogtöveknél
- meglazult fogak
- múlni nem akaró, zavaró szájszag
- ínyvérzés
Amennyiben a fenti jeleket tapasztalod, irány egy megbízható fogászat. Minél előbb elkezdődik a fogágybetegség kezelése, annál jobban kezelhető.
3. Kövess megfelelő életviteli szokásokat a kockázat redukálásához!
A megfelelő életviteli szokásokat követve csökkenthető a parodontitis kialakulásának kockázata. Hogy mi növelheti a fogágybetegség kockázatát? Mutatjuk!
Kockázati tényezők, amelyek fokozzák a fogágybetegség veszélyét:
- diabétesz
- dohányzás
- egyes gyógyszeres kezelések
- endokrinológiai okok
- fogvesztés
- fogkőképződés
- fogszuvasodás
- fogtorlódás
- fokozott stressz
- genetikai hajlam
- helytelen fogpótlás
- helytelen fogtömés
- helytelen szájhigiénés szokások
- immunrendszert érintő betegség
- mikrotápanyag deficit
- oszteoporózis
4. Legyen alapos és rendszeres a fogápolási rutinod!
Tudtad, hogy a helyes száj- és fogápolási rutinnal minimalizálhatod a fogágybetegség veszélyét? Kövesd az alábbi tippeket a tökéletes rutin érdekében!
- Legalább napi három alkalommal mosd meg a fogaid!
- Használj fogköztisztító kefét vagy fogselymet a fogközbe ragadt ételmaradék eltávolításához!
- Nem csupán a fogfelület, de a nyelv is szenyezetté válhat! Ezért használj nyelvtisztítót (nyelvkefe), amellyel gyorsan és egyszerűen távolíthatod el a szájüregben található lepedéket!
- Végül pedig használj szájvizet! Ügyelj arra, hogy a túlzottan „agresszív” szájvíz használata negatívan befolyásolhatja a szájüreg baktérium flóráját!
+1 Ne feledkezz meg a rutinvizsgálatokról!
Javasoljuk, hogy egy évben minimum két alkalommal látogass el fogorvosodhoz. A rutinvizsgálatok alkalmával alapos vizsgálatot és szükség esetén fogkő eltávolítást végez a kezelőorvos. Ez tovább segíthet a fogágybetegség megelőzésében.
Budapesti fogászat: Dr. Németh Bálint szájsebész és fogszakorvos
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogorvos több mint tizenöt éves gyakorlattal rendelkezik. Pácienseinek fájdalommentes kezelést kínál a legmodernebb anyagok és eljárások alkalmazása mellett. Amennyiben fog implantáción gondolkozol, keresd Dr. Németh Bálintot bizalommal!
(képek forrása: pexels.com)