Így lesz magasabb a nyugdíjad: szerezz több szolgálati időt!

A magyar nyugdíjszámítás módszereit sajnos sokan nem látják át tisztán, így aki nincs tisztában a "képlettel" az nem is tudja, hogy mire kell figyelnie ahhoz, hogy magasabb összegű nyugdíja legyen. A hazai nyugdíj képlet egyik fontos tényezője nem más, mint az un. szolgálati évek száma. Minél több szolgálati évünk van a nyugdíj-rendszerben, annál több lesz a nyugdíjunk. A kérdés tehát ebből következik: hogyan lehet minél több szolgálati évet összegyűjteni?

Így lesz magasabb a nyugdíjad: szerezz több szolgálati időt!

Nyugdíj szolgálati idő számítása

Szolgálati időnek számít a biztosítási idő, és azok, a járulék fizetés nélkül is szolgálati időnek minősülő időszakok, amelyek a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény és végrehajtási rendelete, a 168/1997. (X.6) Korm. rendelet szerint szolgálati időnek minősülnek. Ez utóbbi csoportba a katonai szolgálatban és polgári szolgálatban eltöltött idő, az anya 1968. január 1-je előtt született gyermekére tekintettel kapott többlet szolgálati idő, és az 1998. előtti nappali tagozatos felsőfokú tanulmányok ideje tartozik.

Jó tudni, hogy fentieken túl szolgálati idő szerzésére megállapodás kötéssel is van lehetőség.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 48.§-a alapján a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerveknél:

- nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíj alapot képező jövedelem szerzése (biztosítási jogviszony hiányában vagy annak szünetelése esetén),

- felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányok idejének (ideértve a doktorandusz képzést is) szolgálati időként történő elismerése,

- öregségi teljes, illetve öregségi résznyugdíjra jogosultsághoz szükséges hiányzó (legfeljebb öt év) szolgálati idő szerzése,

- az 1998. évre gyermekgondozási segély (GYES) idejével megegyező otthoni gondozás idejének szolgálati időként történő elismerése

céljából megállapodás köthető.

nyugdíj szolgálti idő szolgálati évek számítása 2024

A jogszabályi előírások alapján megállapodást köthet az a belföldi nagykorú személy, aki nem saját jogú nyugdíjas, és biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban nem áll, illetve, akire a biztosítás nem terjed ki, valamint akinek a biztosítása szünetel – nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából.

A megállapodást a kedvezményezett személy javára a járulék fizetés átvállalásával más személy, vagy szerv is megkötheti.

Ezen a lehetőségen kívül a fent meghatározott további három esetben szolgálati idő szerzése céljából köthető megállapodás.

A megállapodás alapján fizetendő nyugdíjjárulék mértéke 22 százalék.

Ezt az összeget szolgálati idő és nyugdíj alapot képező jövedelem szerzése céljából kötött megállapodás esetén legalább a minimálbér alapulvételével kell megfizetni, vállalható azonban magasabb összeg után is a járulék fizetés.

2024-ben a minimálbér 266.800 forintra emelkedéséhez kötődően legalább ennek az összegnek az alapulvételével történik a megállapodás alapján 22 százalékos mértékű nyugdíj járulék fizetés. (lásd: Tbj. 48.§ (3) bekezdés).

Ha a megállapodás ennél magasabb összegre került megkötésre, a nyugdíj alapot képező jövedelemként ez, a minimálbérnél magasabb összeg fog figyelembe vételre kerülni.

Magasabb összeggel nem, hanem csak a minimálbér alapul vételével köthet megállapodást szolgálati idő szerzése céljából az nagykorú személy, aki a felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányok idejét, illetve az öregségi teljes-, vagy résznyugdíjra való jogosultsághoz hiányzó szolgálati idejét, legfeljebb öt évet kívánja szolgálati időként elismertetni.

1998. január 1-je előtt a felsőfokú nappali tagozatos tanulmányok ideje szolgálati időnek számított, 1998. január 1-jétől azonban az öregségi nyugdíj esetében már nem. Megállapodás kötéssel lehet a tanulmányok idejére szolgálati időt szerezni.

nyugdíj szolgálati évek

A nyugdíj jogosultsághoz hiányzó szolgálati idő – öregségi teljes nyugdíjhoz húsz év, öregségi résznyugdíjhoz tizenöt év -, legfeljebb öt év megállapodáskötéssel történő megszerzésére a nyugdíj korhatárt betöltött személynek van lehetősége.

Szolgálati idő szerzése érdekében, a megállapodás kötés napján érvényes gyermekgondozási segély összege alapján, 10 százalék nyugdíj járulék megfizetésével megállapodás köthető az 1998. évre, a gyermekgondozási segély idejével megegyező otthoni gondozás időtartamára.

Amire mindez nem vonatkozik

A nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes öregségi nyugdíjára való jogosultságnál nem lehet szolgálati idő szerzésére kötött megállapodással jogosultsági időt szerezni.

Amennyiben a negyven év jogosultsági idő a jogosultsági időnek számító szolgálati időkkel (keresőtevékenység és gyermeknevelési ellátások időtartama) megszerzésre került, a nyugellátás összegénél természetesen a megállapodás kötéssel szerzett szolgálati idő már figyelembe vételre fog kerülni, az nem vész el - olvashatjuk az ado.hu blogbejegyzésében.


Szárnyalt a Microsoft, megosztott képet mutat az amerikai gazdaság

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést a vezető Wall Street-i részvényindexek, korrigálva a szerdai széles körű eladásokat. A Dow Jones 1,2%-kal, az S&P 500 1,7%-kal, míg a technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite mintegy 2,8%-kal erősödött. A piaci emelkedést elsősorban a technológiai szektor +5,3%-kal húzta, amely ellensúlyozni tudta az S&P 500 tizenegy szektorából nyolc ágazat gyengülését.
2026. 07. 31. 10:00
Megosztás:

A kamatdöntések és a záporozó gyorsjelentések mozgatták az európai piacokat

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést az európai részvényindexek. A páneurópai STOXX 600 index 0,8%-kal növekedett. A befektetők figyelme a makrogazdasági adatdömpingre, a Közel-Keleten fokozódó geopolitikai feszültségekre, valamint a jegybanki lépésekre irányult. A Fed szerdai kamattartása után a piacok a Bank of England csütörtöki döntését, valamint az Apple és az Amazon piaczárás utáni jelentéseit figyelték. Az FTSE 100 enyhén 0,1%-kal csökkent, a DAX 0,6%-kal emelkedett.
2026. 07. 31. 09:00
Megosztás:

Új sztenderd a magyar vasúti közlekedésben: Elkészült az első GYSEV FLIRT InterCity motorvonat

Mérföldkőhöz érkezett a GYSEV Zrt. 11 darabos FLIRT InterCity-motorvonat beszerzése: a Stadler lengyelországi, siedlcei üzemében elkészült az első jármű, amelyet ünnepélyes keretek között tekintett meg a megrendelő GYSEV vezetősége, valamint Magyarország közlekedési és beruházási minisztere, Vitézy Dávid. Az első szerelvény elkészülése fontos állomása annak a projektnek, amelynek eredményeként 2027-től fokozatosan forgalomba állhatnak a GYSEV új InterCity motorvonatai.
2026. 07. 31. 08:00
Megosztás:

Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
2026. 07. 31. 07:00
Megosztás:

Kulcsfontosságú technológia ír történelmet: 50 éves a lambdaszonda

A Bosch az 1976-ban kifejlesztett lambdaszonda-technológiával forradalmasította az autóipart. A megjelenés évében a Volvo volt az első autógyártó, amely sorozatgyártású modelljeibe beépítette ezt a megoldást, mára pedig a benzin- és dízelmotoros járművek elengedhetetlen alkatrészévé vált. Idén 50 éves a Bosch kulcsfontosságú technológiája, amely jelentősen hozzájárult a károsanyag-kibocsátás és az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. A vállalat mára közel 1,7 milliárdot gyártott belőle világszerte.
2026. 07. 31. 06:00
Megosztás:

A kedvező euróárfolyam újra külföldre csábítja a magyarokat

Egyre többen választják a külföldi nyaralást, ráadásul tudatosabban utaznak a magyarok – derül ki a Redion - EUB idei tapasztalataiból. A kedvező euróárfolyamnak köszönhetően ma már egy egyhetes tengerparti pihenés sok esetben nem kerül többe, mint egy hazai vakáció, miközben a repülős utazások iránt is látványosan nőtt a kereslet. A turisták ugyanakkor már a nyaralás során felmerülő vészhelyzetekre is gondolnak és fontos számukra, hogy váratlan helyzetekben valódi segítséget kapjanak.
2026. 07. 31. 05:00
Megosztás:

Vezetési kultúra Európában: ami itthon elfogadott, az külföldön nemtetszést válthat ki

Aki nyáron külföldre indul autóval, általában előre tájékozódik a sebességhatárokról, az útdíjakról és a parkolási díjakról, a helyi vezetési etikett sajátosságaira azonban már kevesebben gondolnak.
2026. 07. 31. 04:00
Megosztás:

Accor: kijöttek az idei első féléves eredmények

Az Accor 2026 első féléves eredményei a világ vezető vendéglátóipari csoportjának rugalmasságát bizonyítja a kihívásokkal teli globális környezetben. A szobánkénti bevétel (RevPAR) 2,2 százalékkal – a Közel-Kelet nélkül 4,6 százalékkal – emelkedett 2026 első félévében. A nettó egységszám-növekedés elérte a 3,2 százalékot, a fejlesztés alatt álló projektek száma pedig 11,4 százalékkal nőtt.
2026. 07. 31. 03:00
Megosztás:

Dunamenti Erőmű: a meghibásodott blokk vasárnapra ismét rendelkezésre áll

A Dunamenti Erőmű (DE) meghibásodott blokkja vasárnapra ismét rendelkezésre áll - tájékoztatta az erőműtársaság csütörtök este közleményben az MTI-t.
2026. 07. 31. 02:00
Megosztás:

Ez a magyar gazdaság fő adata most

Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2026 második negyedévében a nyers adatok szerint 1,7 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,6 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakit - jelentette első becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 07. 31. 01:00
Megosztás:

Ötödik negyedéve bővül a gazdaság

Tegnap reggel tette közzé a KSH az idei második negyedéves GDP adatra vonatkozó gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a 1,7 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján – a gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal nőtt. Ez zsinórban az ötödik háromhónapos periódus volt, amikor bővülni tudott a gazdaság, közel három év cikk-cakkos stagnálást követően. A tényadat elmaradt a konszenzustól és minimálisan meghaladta a várakozásunkat.
2026. 07. 31. 00:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 30. 23:00
Megosztás:

Agrometeorológia: a hőség fokozza a csapadékhiány okozta károkat

A hőség fokozza a csapadékhiány okozta károkat a mezőgazdaságban, folytatódik a szántóföldi növények idő előtt száradása, és a természetes vegetáció is megsínyli a kánikulát - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 07. 30. 22:00
Megosztás:

Új vezérigazgató a SIGNAL IDUNA Biztosító élén

A SIGNAL IDUNA Csoport bejelentette, hogy a magyarországi leányvállalat, a SIGNAL IDUNA Biztosító Zrt. élén vezérigazgató-váltás történik. 2027. január 1-jétől - az MNB engedélyt feltételezve - a társaság vezetését dr. Bogdánffy Péter veszi át.
2026. 07. 30. 21:00
Megosztás:

Évek óta nem látott erősödést mutat a magyarok fizetőképessége

Négy év után ismét 25 pont fölé emelkedett az Intrum Fizetőképességi Index (IFI), ami az előző negyedévhez képest 55%-os, az előző év azonos időszakához képest pedig 85%-os növekedést jelent. Legutóbb 2022 első negyedévében, még az orosz–ukrán konfliktus eszkalációja és az inflációs sokk előtt volt ilyen kedvező a lakosság pénzügyi hátterét vizsgáló mutató.
2026. 07. 30. 20:00
Megosztás:

A Fed változatlanul hagyta a kamatokat, a piacok későbbre halasztották a következő kamatemelés várható időpontját

„A Fed a piaci konszenzussal összhangban változatlan, 3,50–3,75%-os szinten hagyta az alapkamatot, így nem került sor a piac által kb. 30%-os valószínűséggel beárazott, váratlan kamatemelésre. A rövidített közlemény nem sokban tér el az előzőtől, és nem tartalmaz előretekintő iránymutatást sem, bár az, hogy Logan, Hammack és Kashkari nem a többséggel szavazott, enyhén hawkish jelleget adott a döntésnek.
2026. 07. 30. 19:00
Megosztás:

Milliárdos nagyságrendű aszálykárral jelentkeznek a gazdák

A hazai aszályhelyzetet már több szempont alapján elemezték a szakemberek, de mostanra a Groupama Biztosítónál is milliárdos nagyságrendű kárigény jelentkezett. Az elmúlt napok esőzései, habár javítottak az emberek hő- és komfortérzetén, a mezőgazdaság számára csak minimális vízmennyiséget jelentettek. A legtöbb kárt Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyékből jelentették eddig. Ha pedig azt vizsgáljuk, hogy mit jelent ez a korábbi évekhez képest, árulkodó lehet, hogy az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszályának idején, 2022-ben feleannyi kárt jelentettek július közepéig, mint idén.
2026. 07. 30. 18:00
Megosztás:

Csendre vágyunk és a mesterséges intelligenciával tervezünk - változnak a magyarok utazási szokásai

Egy külföldi nyaralás ma már sokak számára nem magától értetődő nyári program, hanem tudatos döntés és komoly anyagi vállalás. A magyarok azonban továbbra sem szeretnének lemondani róla: inkább előre terveznek, újragondolják, milyen élményekre vágynak, és egyre gyakrabban hívják segítségül a legfrissebb technológiát is. Az OTP Bank és a Groupama Biztosító reprezentatív kutatása szerint a 18-75 éves magyarok kétharmada úgy érzi, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben nehéz megengedni egy külföldi utazást. Azok között is, akik idén biztosan útnak indulnak, minden második válaszadó osztja ezt a véleményt.
2026. 07. 30. 17:00
Megosztás:

A többpénznemes fizetések versenyelőnye az online casino vállalkozások számára

Az elmúlt években az online casino piac egyre inkább nemzetközi irányba mozdult el, ezért a fizetési rendszerek fejlesztése kiemelt szerepet kapott az üzemeltetők üzleti stratégiájában.
2026. 07. 30. 16:56
Megosztás:

Újra növekedési pályán Európa hőszivattyúpiaca, amely már több tízmillió háztartást véd az energiaárak ingadozásától

A kontinensen már 29,3 millió lakossági hőszivattyú működik, miközben az értékesítések 2025-ben ismét növekedésnek indultak. Ennek köszönhetően ma már több tízmillió európai háztartás fűti és hűti otthonát úgy, hogy jóval kevésbé van kitéve a fosszilis energiahordozók világpiaci ármozgásainak.
2026. 07. 30. 16:00
Megosztás: