Így néz ki most a magyar gazdaság: vegyes felvágott
A fogyasztási indikátor naptárhatástól megtisztított mutatója 3,6 százalékkal emelkedett éves alapon az idei ötödik hónapban, ami némileg gyengébbnek bizonyult, mint a várakozásunk. Az élelmiszer jellegű üzletek eladásai 6,3 százalékkal, a tartós cikkeké 1,8 százalékkal emelkedett, az üzemanyag-forgalom 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Kedvező a tartós cikkek forgalmának alakulása, mivel ez a csoport jelzi elsősorban a konjunktúra ciklikus helyzetét.
Mindent egybevetve a kilábalás fokozatosan folytatódhat: elsősorban a stabil, pozitív reálbérváltozás eredményeként. A felívelést még valamelyest lassíthatja az elmúlt időszakban megtapasztalt jóléti veszteségek következtében fellépő óvatossági motívum, ugyanakkor ennek hatása egyre zsugorodik. Összességében elmondható, hogy a háztartások fogyasztása - amely a 2023-as gyenge gazdasági teljesítmény fő okozója volt - idén érdemben hozzájárulhat a konjunktúrához és előretekintve is biztos pontja lehet a növekedésnek. Ez a költségvetés szempontjából is meghatározó tényező.
Ma reggel ipari termelési adatokat is közzétett a KSH, szintén az idei ötödik hónapra vonatkozóan. A termelés volumene éves szinten 4,9 százalékkal csökkent a munkanaphatással igazított adatok szerint. Az érték messze elmaradt az elemzői konszenzustól és az ahhoz képest pesszimista előrejelzésünktől is. Havi szinten 1,1 százalékkal csökkent az ipari kibocsátás a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint. A termelés az év első öt hónapjában 2,4%-kal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
Az adat részleteit jövő héten ismerteti a KSH. A hivatal kommentárja szerint: „A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, a villamos berendezés gyártásában, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában visszaesés következett be, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nőtt”.
Amennyiben kicsit távolabbról tekintünk az adatokra, akkor a hazai ipar kibocsátása lényegében 2022 közepe óta stagnál, illetve enyhén csökken. A termelési kilátások rövidtávon továbbra sem festenek jól: a konjunktúraindexek egyelőre Európa-szerte csak minimális életjeleket mutatnak. A várva várt iváncsai SK Hungary elindulását masszívan beárnyékolja, hogy a hírek szerint több száz dolgozót bocsátottak el májusban a kereslet hiánya miatt, ami vélhetően tükröződött a tárgyhavi adatokban. Középtávon lehetünk bizakodóak: a termelésbe lépő jelentős kapacitásbővítések – főként a járműiparban, valamint szintén az akkumulátorgyártás terén – a kibocsátás érdemi fellendülését eredményezhetik, nagyobb volumenben a jövő évtől kezdődően. Azonban, ahogy a legfrissebb adatok is jelzik: a külső kereslet élénkülése nélkül ez nem fog menni.
Végül, de nem utolsó sorban az ipari adatokkal szoros összefüggésben álló áru-külkereskedelmi adatok is publikálásra kerültek. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0%-kal maradt el az előző év azonos időszakitól. A termék-külkereskedelmi egyenleg 73 millió euróval romlott, így az aktívum 1 146 millió eurót tett ki. Az adat kedvezőnek mutatkozhat, de ahogy a gyenge ipari index is jelzi: az export importénál mérsékeltebb visszaesésének következményeként jöhetett létre. (Nagy János, makrogazdasági elemző, ERSTE Bank)