Így plázáztak a magyarok 2021-ben: a pandémia ellenére is többen vásároltak személyesen a hazai plázákban, mint online

2021-ben, a pandémia ellenére is inkább személyesen vásároltak a magyarok a hazai plázákban, többségük pedig már nem csak hagyományos vásárlási céllal kereste fel a bevásárlóközpontokat – többek között ez derült ki az Indotek Group által készített, nem reprezentatív felmérésből. Hazánkban a legkiterjedtebb plázaportfólióval rendelkező ingatlanpiaci társaság a portfóliójába tartozó plázák közül 16 bevásárlóközpont esetében vizsgálta a vásárlási és plázalátogatási szokásokat. A felmérés többek között a látogatás gyakoriságát, az eltöltött idő mennyiségét, az online és személyes vásárlás közötti megoszlást, valamint az alternatív vásárlási helyszíneket vizsgálta.

Így plázáztak a magyarok 2021-ben: a pandémia ellenére is többen vásároltak személyesen a hazai plázákban, mint online

Az Indotek Group hagyományteremtő jelleggel felmérést indított, azzal a céllal, hogy feltérképezze a plázalátogatási és vásárlási szokásokat. A 2021-es évre koncentráló, nem reprezentatív felmérésben közel 2200 fő, illetve az Indotek Group 16 plázája vett részt. „A felmérés célja az volt, hogy a legkiterjedtebb plázaportfóliót üzemeltető és tulajdonló társaságként képet kapjunk azokról a plázalátogatási és vásárlási szokásokról, amelyek mentén még inkább a vásárlói igényekhez szabhatjuk bevásárlóközpontjainkat. A jövőben szeretnénk az összes hazai Indotek plázára kiterjeszteni a kutatást, és évente megismételni azt” – mondta el Pintyőke Marcell, az Indotek Group marketing vezetője a felmérés kapcsán.

A vásárlás mikéntje, és gyakorisága

A 2021-es vásárlási szokásokra fókuszáló felmérés egyik fő megállapítása, hogy a megkérdezettek több mint 74 százaléka tavaly a bolti vásárlást preferálta az online vásárlással szemben. Életkor szerinti megoszlást tekintve a 45 év feletti korosztály 81 százalékban a bolti vásárlás mellett döntött, ugyanakkor a 25 év alattiak körében is magas aránnyal, több mint 69 százalékkal vezet a személyes jelenléttel történő vásárlás. Utóbbi adatból visszatükröződik a fiatalok online térben való vásárlásának gördülékenysége is.

A felmérés a plázákba járás gyakoriságára is kitér, amely alapján meghatározó többségben vannak azok, akik legalább hetente elmentek a plázába, a megkérdezettek 36 százaléka pedig havi szinten néhány alkalommal látogatott el a bevásárlóközpontba. Az eredmények alapján az látszik, hogy a vásárlók a pandémia, illetve a bevezetett járványügyi intézkedések ellenére is szívesen jártak a plázákba. A bevásárlóközpontban eltöltött időt vizsgálva az rajzolódott ki, hogy a 45 év felettiek alapvetően kevesebb ideig tartózkodnak a plázában, mint a fiatalok: előbbiek 55 százaléka egy óránál kevesebbet volt a bevásárlóközpontban, a 25 éven aluliaknál ez az arány 44 százalék volt. A fiatalabbak többsége (47 százaléka) 2-3 órát plázázott 2021-ben.

A kérdésekre adott válaszok alapján az eltöltött idő és a plázalátogatás gyakorisága közötti összefüggést is vizsgálta az Indotek Group: ebben az esetben szignifikáns kapcsolat fedezhető fel a két változó között. Tehát az, hogy mennyi időt töltöttek el a megkérdezettek az adott bevásárlóközpontban, az annak a függvénye is volt, hogy milyen gyakran látogattak el oda. A kevés (1 óránál kevesebb) időt vásárlók csaknem 39 százaléka havi egy-két alkalommal, 31 százaléka pedig hetente egy-két alkalommal látogatta a plázákat, tehát aki kevés időt töltött a plázában az ritkábban is járt oda. A három óránál többet egy adott bevásárlóközpontban tartózkodók 30 százaléka szintén ritkán járt, de 23,7 százaléka gyakran, naponta ment, 24,7 százaléka pedig heti egyszer biztosan ellátogatott, így itt inkább a fenti ellentéte rajzolódik ki; azaz aki több időt töltöttek el a plázában, azok többet is mentek bevásárlóközpontba. Összességében tehát a megkérdezettek esetében némi átfedés mellett két csoport rajzolódik ki: akik sokat sokszor töltöttek plázában, illetve akik kevés időt töltöttek el és kevés alkalommal is mentek oda.

A plázák mint közösségi pontok

A kérdőív azt is vizsgálta, hogy a vásárláson túl más céllal is látogatják-e a plázákat a vásárlók, például étkezés céljából. Az eredmények alapján jól látható, hogy a fiatalabb korosztály több mint 60 százalékával előfordult már, hogy nem vásárlás céljából, hanem például a plázákban található ételudvar miatt ment el a plázába. A 45 év feletti korosztály esetében ez az arány alacsonyabb, a megkérdezettek 47 százaléka jelölte meg, hogy kifejezetten étkezés céljából kereste volna fel a plázát. Összesített adatok alapján a megkérdezetteknek közel 57 százalékánál előfordult már, hogy nem vásárlási céllal ment el a plázába, hanem például étkezés céljából.A felmérés eredménye rámutat arra a trendre, miszerint a plázák egyre inkább közösségi, találkozási ponttá válnak. Az ételudvarok népszerűsége növekvő tendenciát mutat, az egyéb nem tipikus vásárlással összefüggő szolgáltatások megléte pedig felértékelődik, ami arra sarkall minket, hogy a plázafelújítási programunk során ezeket a szempontokat helyezzük előtérbe, teret adva ezzel az egyéb élményalapú szolgáltatásoknak is” – kommentálta az eredményeket Pintyőke Marcell

Alternatív vásárlási helyek

A felmérésben az Indotek Group arra is kereste a választ, hogy aki személyesen vásárol, de nem plázában, az hol tette azt. A válaszadók a bevásárlóudvarok, a butikok és divatházak, a hipermarketek, valamint a second hand üzletek közül választhattak. A megkérdezettek kicsivel több mint fele (56 százaléka) azt jelölte meg, hogy ha nem plázában vásárolnak, akkor a hipermarketeket választják alternatív vásárlási helyszínként. Utóbbi eredmények esetében fontos megjegyezni, hogy az aránymegoszlást minden bizonnyal jelentősen befolyásolta az alternatív lehetőségek rendelkezésre állása az adott városban.

Megkezdődött a kötelező katonai alapkiképzés Horvátországban

Megkezdődött hétfőn Horvátországban a kötelező katonai alapkiképzés: az első turnusban mintegy 800 újonc vonult be a knini, a slunji és a pozsegai laktanyába - közölte a horvát védelmi minisztérium.
2026. 03. 09. 23:00
Megosztás:

„A Bitcoin meg fog halni” – Oscar-jelölt színész jósolta a kriptovaluta bukását

Újabb híresség állt be a Bitcoin kritikusai közé. Terrence Howard hollywoodi színész egy podcast-interjúban kijelentette, hogy szerinte a világ legismertebb kriptovalutája előbb-utóbb el fog tűnni. Bár a Bitcoin haláláról szóló jóslatok nem újkeletűek, a történelem eddig rendre rácáfolt az ilyen kijelentésekre.
2026. 03. 09. 22:30
Megosztás:

Többé nincs hova bújniuk a szennyeződéseknek – megérkezett a Dyson Spot+Scrub™ Ai

A Dyson bemutatja első nedves és száraz tisztításra képes robotját, amely fejlett mesterséges intelligencia segítségével felkutatja, azonosítja és eltávolítja a rejtett foltokat.
2026. 03. 09. 22:00
Megosztás:

Akciós termékként csak magyar tej kerüljön a polcokra

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács felhívást intézett a kiskereskedelmi szereplők felé, hogy a termelők fennmaradása érdekében április 1. és június 30. között az "elsőáras" vagy "akciós árú" termékként kizárólag magyar tejet értékesítsenek, egyben felszólították a hazai tejfeldolgozókat, hogy biztosítsák az ehhez szükséges árumennyiséget a megfelelő áron - közölte a szervezet az MTI-vel hétfőn.
2026. 03. 09. 21:30
Megosztás:

XRP: a nagy befektetők vásárolnak, miközben a kisbefektetők veszteségekben ülnek

Érdekes kettősség alakult ki az XRP piacán: miközben a tokenek jelentős része jelenleg veszteségben van, a nagy tőkével rendelkező befektetők láthatóan nem hátrálnak meg. Sőt, a friss on-chain adatok szerint a „bálnák” inkább felhalmozási stratégiát követnek, miközben a kisebb befektetők jelentős nem realizált veszteségekkel néznek szembe.
2026. 03. 09. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 09. 20:30
Megosztás:

Nem tervez konkrét intézkedéseket az üzemanyagárak miatt a cseh kormány

Nem tervez konkrét intézkedéseket a növekvő üzemanyagárak miatt a cseh kormány - hangzott el a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón, Prágában.
2026. 03. 09. 20:00
Megosztás:

Már a kriptovaluta szektorba is befektethetünk az MBH Befektetési Banknál

Az MBH Befektetési Banknál elérhető az MBH Alapkezelő által kezelt MBH Kriptoszektor Vállalatai Alap, amely a kriptodevizák ökoszisztémájában működő, tőzsdén jegyzett vállalatok részvényeibe kínál befektetési lehetőséget.
2026. 03. 09. 19:30
Megosztás:

Több mint hároméves csúcsra nőtt a japán gazdasági index

Januárban immár 9 hónapja emelkedett, és 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintre nőtt a japán gazdaság összetett teljesítményindexe.
2026. 03. 09. 19:00
Megosztás:

Februárban mérsékelten nőtt a munkanélküliség Csehországban

Februárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal 5,2 százalékra nőtt a munkanélküliség Csehországban - közölte a cseh munkaügyi hivatal hétfőn Prágában.
2026. 03. 09. 18:30
Megosztás:

Ripple USD robbanásszerű növekedése: 1,5 milliárd dollár fölé ugrott a stabilcoin likviditása

Miközben az Egyesült Államokban egyre nagyobb politikai ellenállásba ütközik a központi banki digitális dollár (CBDC) bevezetése, a magáncégek által kibocsátott stabilcoinok látványos növekedést mutatnak. A Ripple által kibocsátott RLUSD likviditása egyetlen év alatt több mint hatszorosára nőtt, ami jól jelzi a blokklánc-alapú digitális dollárok iránti erősödő keresletet.
2026. 03. 09. 18:00
Megosztás:

Idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni

A kormány döntése alapján idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetniük a termelőknek - közölte a Nemzeti Agrárgazdassági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 09. 17:30
Megosztás:

A horvát kormány korlátozza az üzemanyagárakat a közel-keleti helyzet miatt

A horvát kormány hétfői rendkívüli ülésén döntött az üzemanyagok árának korlátozásáról a közel-keleti helyzet és az iráni háború következtében emelkedő olajárak miatt - közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök hétfőn.
2026. 03. 09. 17:00
Megosztás:

„A bankok veszíthetnek a legtöbbet” – Giancarlo szerint kulcsfontosságú a CLARITY Act a kriptopiac számára

Egyre élesebb vita bontakozik ki az Egyesült Államokban a kriptoszektor jövőjét meghatározó szabályozás körül. A korábbi CFTC-elnök, Christopher Giancarlo – akit sokan csak „Crypto Dad” néven emlegetnek – szerint ha a CLARITY Act törvényjavaslat megbukik, az amerikai bankok kerülhetnek komoly versenyhátrányba a globális digitális pénzügyi piacon. A kérdés nemcsak a kriptoipar jövőjét, hanem a teljes pénzügyi rendszer átalakulását is érinti.
2026. 03. 09. 16:30
Megosztás:

A MNB megújította hitelintézeti zöld ajánlását

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújította zöld banki ajánlását, amelynek célja, hogy a hazai hitelintézetek, az érintett befektetési szolgáltatók és harmadik országbeli fióktelepek következetesen és hitelesen kezeljék a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) kockázatokat döntéshozatali és működési folyamataikban.
2026. 03. 09. 16:00
Megosztás:

Napi félmillió csomagot kezelnek a vámhatóságok, pörög az e-kereskedelem

Az e-kereskedelem gyors növekedése már napi szinten is komoly terhelést jelent a logisztikai és vámkezelési rendszereknek. A kiscsomagos forgalomban tavaly 30 százalékos bővülést mértek, a hatóságok pedig naponta akár 500 ezer csomag vámkezelését is elvégzik – hangzott el a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által rendezett 16. Közlekedéslogisztikai Konferencia második napján. A szakmai fórumon a légiáru-forgalom növekedéséről, a vasúti logisztika szűk keresztmetszeteiről, a zöld fuvarozás gazdasági realitásairól és az agrárlogisztika átalakuló piaci viszonyairól is szó volt.
2026. 03. 09. 15:30
Megosztás:

Veszélyben az Ethereum? Medvés technikai jelzés fenyegeti az árfolyamot

Az Ethereum árfolyama az utóbbi napokban a 1900–2000 dolláros sávban ingadozik, miközben a globális piacokon növekvő bizonytalanság és erősödő eladói nyomás figyelhető meg. A technikai grafikonokon közben egy fontos medvés jelzés jelent meg, amely akár újabb esést is előrevetíthet a második legnagyobb kriptovaluta számára.
2026. 03. 09. 15:00
Megosztás:

Tavalyhoz képest 7 százalékkal többen cserélték le biztosításukat a lakásbiztosítási kampány első hetében

Az Insura.hu adatai szerint a lakásbiztosítási kampány első hetében megrendelt új szerződések átlagdíja 39 500 forint volt, ami szinte pontosan megegyezik az egy éve ilyenkor tapasztalt szinttel. Az online felületen megkötött szerződések átlagdíja 37 100 forint körül alakult. A biztosításközvetítő társaság csatornáin ebben az időszakban 7 százalékkal több lakásbiztosítási szerződést kötöttek, mint tavaly ilyenkor, vagyis a 2025-höz képest enyhén nőtt az ügyfelek aktivitása.
2026. 03. 09. 14:30
Megosztás:

Trump: a konfliktus lezárultával a kőolajár gyorsan visszaesik

Donald Trump szerint a iráni konfliktus lezárultával a kőolaj világpiaci ára gyorsan visszaesik majd - erről közösségi internetoldalán írt az amerikai elnök vasárnap.
2026. 03. 09. 14:00
Megosztás:

A várakozásokkal szemben csökkent a német ipari termelés januárban

Januárban a várt növekedés helyett csökkent a német ipari termelés a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfőn publikált jelentése szerint.
2026. 03. 09. 13:30
Megosztás: