Így újul meg a magyar energetikai szabályozás

Megújul a magyar energetikai szabályozás, a mindenkori energiapolitika hármas célrendszere - a megfizethetőség, a fenntarthatóság, az ellátásbiztonság - továbbra is rendkívüli kihívások elé állítja a szabályozókat - hangsúlyozta Juhász Edit, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke a Portfolio Energy Investment Forumon tartott előadásában, amelyről a hivatal közleményben tájékoztatta az MTI-t.

Így újul meg a magyar energetikai szabályozás

Juhász Edit szerint a MEKH legfontosabb feladata továbbra is a megfizethető tarifa biztosítása, ami elsősorban a hálózati költségekre vonatkozik. A konkrét részfeladatok kapcsán a MEKH elnöke rámutatott arra, hogy a hálózatfejlesztés időigénye nagy, ezért folyamatosan kell keresni az egyéb, például digitális alapú megoldásokat.

Ismertetése szerint a hivatal dolgozik egyebek között a csatlakozási díjak szabályozásának felülvizsgálatán, amelynek célja a folyamat optimalizálása hálózati szempontból.

A háztartási méretű kiserőműveket (hmke) érintve elmondta: el kell érni, hogy a felhasználók saját fogyasztásukhoz méretezzék a rendszereket. Utalt arra is, egyre kevéssé lesz járható út, hogy ezek lényegében ingyen virtuális tárolóként használják a hálózatot.

Juhász Edit elmondta: a hivatal dolgozik azon, hogy a megújulók terjedésével párhuzamosan minél több rugalmassági képesség kerüljön be a villamosenergia-rendszerbe. Ezzel kapcsolatban példaként említette, hogy részt vesznek a piaci szereplők energiatároló-telepítéseit támogató pályázat előkészítésében. Az erre vonatkozó rendelet kiadása a következő hetekben várható - jelezte.

Az elnök felhívta a figyelmet, hogy a MEKH feladatai a fenntarthatóság területén is megszaporodtak. A konkrét részterületek között Juhász Edit szólt az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) elindulásáról. Az első két év tapasztalatai alapján az új rendszer működik, ezt alátámasztja, hogy növekvő, a kötelezettségeken túlmutató energiahatékonysági beruházások valósultak meg. Az EKR-t azonban szükséges és lehetséges is tovább fejleszteni - emelte ki.

A szabályozói feladatok között említette a zöld gázok betáplálási és kereskedelmi kereteinek megteremtését. Az árampiachoz hasonlóan fel kell állítani a származási garancia rendszert, amely a tanúsítványok nemzetközi kereskedelmét is lehetővé teszi majd - mondta el.

Az elnök fontosnak tartja a távhő modell ellátási és szolgáltatási modelljének újragondolását. Ennek keretében az árszabályozást a piac új jellegzetességeihez szükséges igazítani, és egy gyorsan reagáló rendszert kell létrehozni véleménye szerint.

A termelői portfólió átalakítása szintén napirenden van, a földgáz mellett a geotermia, az ipari hulladékhő és egyéb új források bevonásával is. A hivatal dolgozik a nagyobb megújuló arányt és jobb versenyképességet biztosító fenntartható finanszírozású rendszer kialakításán, amihez rendelkezésre állnak jó példák - tette hozzá a hivatal elnöke.

Az ellátásbiztonság rövid távon biztosított, középtávon azonban különösen a gázellátás területén komoly szabályozói feladatok vannak. A dekarbonizáció komplexebb fejlesztéspolitikát kíván, amelyet már nem a hálózatbővítési hanem a hálózatoptimalizációs szemlélet dominál - fogalmazott.

Juhász Edit előadásában kitért arra, hogy az orosz-ukrán háború miatt a kritikus energiainfrastruktúrák védelme felértékelődött. A kiberbiztonság fejlesztése elkerülhetetlen, az EU új normáihoz is igazodva - tájékoztatott a MEKH.

Kilőttek a bérek, nőtt a hitelképesség: mit ér az átlag- és mediánfizetés?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma kiadott jelentése szerint 2026 januárjában bruttó 840 600 forint, illetve nettó 585 700 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 26,3%-kal, a nettó átlagkereset 28%-kal, a reálkereset pedig 25,4%-kal múlta felül az egy évvel korábbit. Ugyanakkor a bruttó kereset mediánértéke 598 700 forint, míg a nettó kereset mediánértéke 420 200 forint volt a vizsgált időszakban, ami 11%-os, illetve 12,5%-os emelkedést jelent év/év alapon. A fenti számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek vehetők fel az átlag- illetve a mediánkeresetből.
2026. 04. 02. 06:30
Megosztás:

Honnan van hirtelen ennyi pénze a magyar lakosságnak?

Bő 630 milliárd forinttal ugrott meg februárban a lakossági betétek állománya, ami az év eleji, egyszeri kormányzati juttatások hatásával magyarázható – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A lakossági betétek túlnyomó részét ugyanakkor továbbra is lekötés nélkül tartják a folyószámlákon, miközben találni versenyképes lekötött betéti ajánlatokat is a bankok kínálatában.
2026. 04. 02. 06:00
Megosztás:

Putyin: Oroszország biztonságos olaj- és gázszállítási útvonalakat kínál

Oroszország biztonságos és megbízható szállítási és logisztikai útvonalakat kínál a világnak, miközben a közel-keleti helyzet eszkalációja közvetlenül befolyásolja az energiapiacokat, valamint a Hormuzi-szoroson keresztül történő kőolaj- és földgázszállítást - jelentette ki Vlagyimir Putyin szerdán egy szentpétervári nemzetközi szakkonferencia résztvevőihez intézett videóüzenetében.
2026. 04. 02. 05:30
Megosztás:

Duna House: 32%-os bővüléssel a tavalyi csúcsszintek közelébe erősödött az ingatlanpiac márciusban

A Duna House havi tranzakciószám-becslése (DH-TB) és jelzáloghitel-előrejelzése alapján 2026 márciusában országosan 11 554 lakóingatlan cserélt gazdát, miközben a lakáscélú jelzáloghitelek szerződéses összege elérhette a 240 milliárd forintot.
2026. 04. 02. 05:00
Megosztás:

Húsvéti boom: a családoknál, a kiskereskedelemben és a csokiiparban is robban a szezon

A húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó fogyasztási szokások – beleértve a locsolkodást, a tojásfestést és az édességfogyasztást – nem csupán kulturális hagyományként jellenek meg, hanem a szezonális kereslet markáns megnyilvánulásaként is. Hiszen ez az időszak nemcsak a családoknak, hanem a kereskedelemben dolgozóknak is egy kiemelt időszak. Vannak kijelölt szektorok, mint például az édességárusok, akik az éves forgalmuk jelentős részét ezekben a napokban bonyolíthatják. A kereslet hatékony kiszolgálása adatvezérelt tervezést, a fogyasztói magatartás folyamatos monitorozását, valamint precíz készletgazdálkodást igényel. Mindezek együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy az ünnepi időszak mind a háztartások, mind az ellátási lánc szereplői számára zökkenőmentesen működjön.
2026. 04. 02. 04:30
Megosztás:

Fenntarthatósági rangsor: ez a három épület vezeti a hazai mezőnyt a minősítések alapján

Az Etele Plaza bevásárlóközpont és a Budapest ONE irodakomplexum mindhárom üteme után a Corvin Innovation Campus irodaház is megszerezte a BREEAM Outstanding környezetbarát minősítést. Ez már a harmadik Futureal-fejlesztés, amely a gyakorlati működést vizsgálva kiérdemelte a fenntartható épületeknek járó legmagasabb elismerést. Az eredmények alapján a fenti beruházások jelenleg Magyarország legjobb épületeinek számítanak a BREEAM In-Use Commercial kategóriában.
2026. 04. 02. 04:00
Megosztás:

Nemzetközi terjeszkedésbe kezdett Magyarország sikeres mosodahálózata, a Bubbles

A Bubbles, amely 70 magyarországi üzletével Kelet-Közép-Európa legnagyobb önkiszolgálómosoda-hálózata, hétfőn hivatalosan is megnyitotta első külföldi üzletét Pozsonyban. A lépés egy nagyobb léptékű terjeszkedési stratégia első fázisát jelenti: a franchise szlovákiai terjeszkedése még idén további pozsonyi, érsekújvári, kassai, komáromi, dunaszerdahelyi és nyitrai üzletek nyitásával folytatódik, miközben megkezdődött az előkészítése az ausztriai, romániai és csehországi megjelenésnek is.
2026. 04. 02. 03:30
Megosztás:

Márciusban kivárásra játszottak a lakásvásárlók - két vármegye ment csak szembe az árral

Ellentétes irányba mozdult márciusban a lakáspiac keresleti és kínálati oldala az ingatlan.com friss elemzése szerint. Országos szinten több mint 270 ezer telefonos érdeklődést mértek eladó lakások és házak iránt, ami 13,9 százalékos csökkenést jelent tavaly márciushoz képest. Havi összevetésben a naptárhatással korrigált adatok 9 százalékos keresleti visszaesésre utalnak.
2026. 04. 02. 03:00
Megosztás:

Új trend a turizmusban: A fiatal utazók már nem szobát, hanem társaságot keresnek Európában

Az európai turizmusban egyre nagyobb teret nyernek a közösségi élményre épülő hostelek, amelyek a szállás mellett szervezett programokkal és közösségi terekkel várják a fiatal utazókat. A Z generáció és a millenniumi korosztály számára az utazás ma már nemcsak a városnézésről, hanem az új kapcsolatok kialakításáról is szól. A Hostelworld 2025-ös felmérése szerint az utazók 58 százaléka tartja fontosnak, hogy utazás közben új emberekkel ismerkedjen meg, míg korábban ez az arány 43 százalék volt. A jelenség összefügg az egyedül utazók számának növekedésével is: a solo travel piaca az előrejelzések szerint 2030-ra elérheti az 1,07 billió dollárt.
2026. 04. 02. 02:30
Megosztás:

Halál esetén az állam örököl mindent, ha…

Sokan úgy tudják, hogy ha valaki meghal, és „nincs senkije”, akkor automatikusan az államé lesz minden. Ez részben igaz – de a valóság jogilag ennél jóval árnyaltabb.
2026. 04. 02. 02:00
Megosztás:

Magyarország a zöld kötvények piacán

Az elmúlt években a fenntartható finanszírozás egyre fontosabb szerepet kap a tőkepiacokon. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ehhez az új trendhez igazodva úgy módosította finanszírozási gyakorlatát, hogy az az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontokat is figyelembe véve illeszkedjen a megváltozott befektetői igényekhez. A magyar zöld állampapírok kint lévő állománya jelenleg mintegy 3 308 milliárd forint, amelynek több mint 70 százaléka euróban, körülbelül 24 százaléka pedig forintban denominált. Ezek a speciális kötvények sikeresnek bizonyultak a piacokon, és mára stabilan beépültek az államadósság-finanszírozás eszköztárába. Az alábbiakban bemutatjuk a magyar zöldkötvény-program működését megalapozó főbb dokumentumokat, valamint az ÁKK elmúlt években szerzett tapasztalatait.
2026. 04. 02. 01:30
Megosztás:

Törvényi döntés született – ennyi lesz a gyerektartás összege

Sok szülőt érintő kérdés, hogy pontosan mennyi gyermektartásdíjat kell fizetni, van-e kötelező minimum összeg, és mit tehet a jogosult, ha a másik fél nem fizet. A magyar szabályozás szerint nincs minden gyermekre egységes, fix havi gyerektartás, a bíróság ugyanis mindig egyedi mérlegelés alapján állapítja meg az összeget.
2026. 04. 02. 01:00
Megosztás:

Növeli tuladonrészét az Alteóban a Mol, és kiszáll a Waberer’s-ből

A Mol Nyrt. közel 40 százalékra növeli részesedését az Alteo Nyrt.-ben, miközben megválik a Waberer’s International Nyrt.-ben meglévő 15 százalékos részvénycsomagjától - közölte a társaság a BÉT honlapján szerda este.
2026. 04. 02. 00:30
Megosztás:

269 új járművel bővült a rendőrség gépjárműparkja

Összesen 269 új járművel bővült a rendőrség és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács gépjárműparkja, az autókat ünnepélyes keretek között adták át szerdán a Készenléti Rendőrség Kerepesi úti objektumában - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata a police.hu oldalán szerdán.
2026. 04. 02. 00:05
Megosztás:

Szavazhat-e az, aki kórházban van?

Azok a fekvőbetegek, akik az április 12-ei parlamenti választás napján nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, átjelentkezhetnek és mozgóurnát kérhetnek a voksoláshoz.
2026. 04. 01. 23:30
Megosztás:

Trump: Teherán fegyverszünetet kért, de előbb meg kell nyitni a Hormuzi-szorost

Az iráni vezető éppen most kért tűzszünetet az Egyesült Államoktól - jelentette be szerdán Donald Trump amerikai elnök, hozzátéve, hogy Washington a kérést a Hormuzi-szoros megnyitásától teszi függővé.
2026. 04. 01. 23:00
Megosztás:

Megújult a Hungaroring környéki utak egy része

Megújult a mogyoródi Hungaroring környéki utak 3,3 kilométer hosszú szakasza - jelentette be a kultúráért és innovációért felelős miniszter szerdán a helyszínen.
2026. 04. 01. 22:30
Megosztás:

Bővülő finanszírozási lehetőségek a Széchenyi Kártya Programban a hazai kkv-k számára

A Széchenyi Kártya Program Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ konstrukciója 2026. április 1-től négy új támogatási jogcím mellett is igényelhető, amely változás a hazai kkv-k számára szélesebb körű finanszírozási lehetőségeket biztosít. A KAVOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya Program koordinációjával és működtetésével meghatározó szerepet vállal a hazai kkv-szektor finanszírozásában és fejlesztésében, a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatása mellett.
2026. 04. 01. 21:30
Megosztás:

Egységessé tenné a kormány a vasúti közlekedés feltételrendszerét

A kormány szeretné egységessé tenni Magyarországon a vasúti közlekedés feltételrendszerét - jelentette ki az Északkelet-Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos szerdán Poroszlón, a MÁV-csoport állomásfelújítási programja keretében megújult vasútállomás átadó ünnepségén.
2026. 04. 01. 21:00
Megosztás:

Holdingtársaságként működik a Mol Nyrt. április elsejétől

A Mol Nyrt. tavaly jóváhagyott szervezeti átalakulása értelmében április elsejétől holdingtársaságként működik tovább, amely személyi változásokkal is járt - közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán.
2026. 04. 01. 20:30
Megosztás: