Így védheted meg a pénzedet a bankszámládon a kibertolvajok ellen

Sok ügyfél csak akkor kezd el foglalkozni a pénze védelmével, miután már bekövetkezik a baj. Szerencsésebb esetben akkor, ha a környezetéből hall valamilyen visszaélésről. Pedig a védekezési lehetőség sok esetben megelőző jelleggel is ott van az ügyfelek kezében, egész pontosan a naponta használt banki mobilapplikációban – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu.

Így védheted meg a pénzedet a bankszámládon a kibertolvajok ellen

Csökkennek a visszaélések

Az elmúlt időszakban jelentős médiafigyelmet kapott a napi átutalási limitek bevezetése minden hazai banknál, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ajánlása nyomán. 

A legfrissebb rendelkezésre álló adatok alapján, a korábbi vezető visszaélési forma, az adathalászat, mára visszaesett, bár nem szűnt meg teljesen. A 2023-as csúcson közel 3 ezer ilyen visszaélést regisztráltak a második negyedévben, a kár akkor megközelítette a 3 milliárd forintot. Ennek most esetszámban a felénél, értékben a kétharmadánál járunk.

Virágzik viszont az ügyfelekre ható pszichológiai manipuláción, illetve megtévesztésen alapuló csalások száma, mely történelmi csúcson van. 2024 utolsó negyedévében 3 233 ilyen eset fordult elő, összesen bő 2 milliárd forint értékben. Értékben viszont a tavalyi év első negyedévében járt a csúcson, közel 8 milliárd forinttal. Valószínűleg itt segített leginkább a napi átutalási limit bevezetése.

Sokféle módon védhetik a pénzüket az ügyfelek

A napi bankolásra használt mobilbanki alkalmazások fejlesztésének jelentős része az ügyfelek biztonsága érdekében történik. Számos innovatív fejlesztés áll rendelkezésre, például a banktól érkező hívások beazonosítása a mobilapplikáción keresztül, mellyel jelentősen növelhető a pénzünk biztonsága és kiszűrhető a csalók próbálkozása, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A banki hívás beazonosítása az applikációban a Gránit és az OTP Banknál működik, de ilyen fejlesztésekre később más bankoktól is lehet számítani. Ezek ugyanis segítik beazonosítani a banki csalók hívásait azzal, hogy a banki mobilalkalmazás nem mutatja meg ezeket.

A hazai összefogásból született KiberPajzs üzenetek, melyek bizonyos, bankszámla feletti adatok megváltozásakor, bankkártyák igénylésekor, digitalizálásakor, aktiválásakor vagy tiltásakor érkeznek, minden banknál elérhetőek, SMS-ben vagy applikációban. Ezeket az üzeneteket viszont az ügyfél maga is kezelheti a K&H Bank mobilalkalmazásában.

A már említett átutalási napi limit sok bank applikációjában beállítható, így a CIB Bank, az Erste Bank, a Gránit Bank, a K&H Bank, a MagNet Bank, és az OTP Bank ügyfelei élhetnek ezzel a lehetőséggel, de más bankoknál is van mód rendelkezni erről az internetbankban, telefonon vagy bankfiókban.

A bankkártya használhatósága ma már minden banknál azonnal és ingyen felfüggeszthető egyetlen gombnyomással – ezt blokkolásnak is hívják –, és bármikor vissza is kapcsolható. Blokkolt állapotban a bankkártyát nem tudják megterhelni a csalók.

Az ügyfél maga is rendelkezhet arról a CIB Banknál és az OTP Banknál, hogy a biztonságos hazai vagy európai uniós térségen kívül máshol ne lehessen használni a bankkártyáját (geolokáció). Sőt, az OTP Banknál és a Raiffeisen Banknál külön kikapcsolható az internetes használat is. Természetesen ezek a beállítások is bármikor díjmentesen módosíthatók.

Az OTP Bank applikációjából az ügyfél átmenetileg ki is zárhatja magát, ha arra gyanakszik, hogy valaki megszerezhette a banki hozzáférését. Ilyenkor értelemszerűen más sem tudja elérni a bankszámlát egy másik eszközről, és csak a telefonos ügyfélszolgálaton vagy bankfiókban lehet visszaállítani a hozzáférést.

Sok bank mobilalkalmazása használható párhuzamosan több eszközön is, viszont közülük a BinX és az Erste George appja arra is képes, hogy ezeket a párhuzamos eszközöket kijelentkeztesse a felhasználó az egyik eszközről.

A bankok automatikusan is védik az ügyfelek pénzét

A bankok igyekeznek haladni a korral és felvértezni a banki rendszereket a csalások ellen. Ennek megfelelően, már a csalárd vagy gyanús tranzakció pillanatában is képesek megakadályozni a pénz leemelését a bankszámláról.

A bankkártyás műveletek esetén képesek beazonosítani a tömeges, vagy éppen szokatlan helyről érkező gyanús tranzakciókat. Az ügyfél közreműködése nélkül kiszűrik azt is, ha két tranzakció olyan távolságban történik, melyet fizikailag nem lehet megtenni adott idő alatt. Ez főleg a régebbi, kártyaklónozásos csalás esetében nyújthat hatékony védelmet. Szintén működtetnek csalásfigyelő rendszereket maguk a bankkártya társaságok (Mastercard, Visa) is.

Ezek a rendszerek azonban hatékonyabban működnek, ha az ügyfél is közreműködik, és jelzi a bankjának, mielőtt külföldre távozik. Ekkor nem fordulhat elő, hogy a bank gyanús műveletként elutasítja a külföldi tranzakciót - hívja fel a figyelmet Gergely Péter.

Az átutalásos csalások banki felismerése azonban jóval nehezebb, hiszen ezeknél az ügyfelek legtöbbször maguk működnek közre a csalásban (jóhiszeműen), miután megtévesztették őket. Erre utal a pszichológiai manipuláción, illetve megtévesztésen alapuló sikeres visszaélések rekord magas száma az előző év utolsó negyedévében.

Ezért a szakértő szerint továbbra is az a legfontosabb szabály minden egyes banki ügyfél, de különösen a megtévedésre hajlamos idősebb korosztály számára, hogy hogy minden olyan telefonos vagy egyéb próbálkozásra, mely a bankszámlával kapcsolatos, kötelező nemet mondani. Kétség esetén pedig a bank ismert számon hívható telefonos ügyfélszolgálatával érdemes egyeztetni, hogy a kérés valóban a banktól származik-e.

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 10. 30. 08:30
Megosztás:

Megállt a külpiaci növekedés – trend vagy átmenet?

Megtorpant a külpiaci nyitás a hazai nagyvállalatok körében: az exportkilátások látványosan romlottak, a korábbi növekedési várakozásokat csökkenő tendencia váltja. A vállalatvezetők óvatosabbá váltak, a külpiacokra lépést egyre kevesebben tervezik, miközben az exportból származó árbevétel csökkenésére számítók aránya folyamatosan nő. A bizonytalan nemzetközi hangulat és az aktuális gazdaságpolitikai kérdőjelek tovább erősítik a kivárást.
2025. 10. 30. 08:00
Megosztás:

Ez a két tulajdonság ma többet érhet a diplománál a munkaerőpiacon

A WHC és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány közös kutatása szerint a vállalatok ma már nem csupán szakmai tudást, hanem egyre inkább speciális személyes készségeket és kompetenciákat keresnek a munkavállalókban. A tanulmány rávilágít, hogy a digitalizáció és a zöld átállás korában a tehetség fogalma átértékelődött: a kimagasló intellektuális képességek mellett a kreativitás, a komplex problémamegoldás és az erős motiváltság váltak a legfontosabb elvárásokká.
2025. 10. 30. 07:30
Megosztás:

Átadták Horvátország egyik legjelentősebb infrastrukturális beruházását, a Rijeka Gateway konténerterminált

Hivatalosan is átadták szerdán a fiumei Rijeka Gateway konténerterminált. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök az ünnepélyes megnyitón Horvátország egyik legjelentősebb logisztikai és infrastrukturális beruházásának nevezte a projektet, és hangsúlyozta, hogy az mintaszerű példája az állam és a magánszféra együttműködésének a kritikus infrastruktúrák fejlesztésében.
2025. 10. 30. 07:00
Megosztás:

Megjelent a madárinfluenza egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében

A madárinfluenza vírus magas patogenitású, H5N1 altípusát igazolták egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei pecsenyekacsa-tartó gazdaságban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálatai; az állomány felszámolása azonnal megkezdődött, a járványügyi nyomozás folyamatban van - közölte a hatóság szerdán a honlapján.
2025. 10. 30. 06:30
Megosztás:

Betéti akciókkal is várják a Takarékossági Világnapot a bankok

Az idén az október utolsó napjára eső Takarékossági Világnap idején is futnak vonzó kondíciókat kínáló banki betéti akciók – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu. Az akciók viszont kellenek is, hiszen a betétben tartott pénz legnagyobb része változatlanul lekötés nélkül pihen a folyószámlákon.
2025. 10. 30. 06:00
Megosztás:

Magyarországon egyre több űr- és védelmi ipari cég keltheti fel a befektetők érdeklődését

Magyarországon egyre több olyan szereplő van az űr- védelmi iparban, amelyek felkelthetik a magánbefektetők érdeklődését - mondta az NGM technológiáért, űriparért és védelmi iparért felelős helyettes államtitkára a 9. Venture Capital Summit elnevezésű konferencián szerdán Budapesten.
2025. 10. 30. 05:30
Megosztás:

Megduplázzák a Demján Sándor Tőkeprogramban egy vállalkozásba befektethető tőke maximális összegét

A vállalkozói igények alapján 200 millió forintról 400 millió forintra emelkedik a Demján Sándor Tőkeprogramban (DSTP) egy vállalkozásba befektethető tőke maximális összege - jelentette be Hunyadi László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára a 9. Venture Capital Summit elnevezésű konferencián szerdán Budapesten.
2025. 10. 30. 05:00
Megosztás:

Nyugat-Magyarországon a legnagyobb a kereslet felújítandó lakásokra

A felújítandó lakások aránya 2024 eleje óta stabilan 9-10% között mozog országosan, de a vásárlói szándékok mögött régiónként eltérő motivációk húzódnak meg – derül ki a Duna House legfrissebb ingatlanpiaci elemzéséből. Míg Budapesten a tudatos befektetői szemlélet, addig Nyugat-Magyarországon az energiahatékonysági korszerűsítés és a hosszú távú tervezés, Pest vármegyében és Kelet-Magyarországon pedig az árérzékenység és a nagyobb élettér iránti igény határozza meg a keresletet.
2025. 10. 30. 04:30
Megosztás:

OTP SZÉP kártya újratöltve: már mobillal is fizethetsz

Az OTP Bank új fejlesztésének köszönhetően az OTP SZÉP kártyával már digitálisan is lehet fizetni, ami még kényelmesebbé teszi a mindennapi használatot. Az androidos indulást követően október 28-tól már Apple eszközökre is megérkezett a SZÉP-kártya-digitalizáció. A plasztikkártya változatlanul használható.
2025. 10. 30. 04:00
Megosztás:

Hol érdemes most nyaralót venni? – Ezeken a helyeken még nem szálltak el az árak

A nyaralók ára egy év alatt kevésbé emelkedett, mint a lakóingatlanoké, de most ősszel mégis többet kell fizetni értük, mint a nyári főszezonban – derül ki a zenga.hu ingatlanhirdetési portál adataiból. Összeszedtük, hogy jelenleg mekkora kínálatból és mennyiért válogathatnak azok, akik hétvégi ház vásárlásában gondolkodnak.
2025. 10. 30. 03:30
Megosztás:

Jó üzlet lesz az október 30-31. időszak a Balatonon

Néhány éve még sokan idegenkedtek a Halloween ünneplésétől a Balaton környékén, attól tartva, hogy az ütközik a hagyományos halottak napi megemlékezésekkel. A turisztikai szakemberek azonban meggyőzték az ellenzőket: a Halloween nemcsak szórakoztató program, hanem gazdasági szempontból is értékes lehetőség. Fontos hangsúlyozni, hogy a Halloween események nem zavarják a halottak napi megemlékezéseket: míg a halottak napja méltóságteljes és családias, addig a Halloween kreatív, játékos – a két esemény ma már békésen megfér egymás mellett – írja a Balatoni Turizmus Szövetség közleménye.
2025. 10. 30. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Itt a készpénz fizetési limit!

Az Európai Unió jelentős lépést tett előre a pénzmosás visszaszorítása terén: elfogadták a 10.000 eurós készpénzbefogadási korlátot, amely a készpénzes tranzakciók átláthatóságát hivatott erősíteni. Ezt a döntést az a tavaly decemberben létrehozott AMLA, vagyis az uniós pénzügyi tisztaságot felügyelő szuperhatóság munkája előzte meg, amely az EU-ban zajló pénzügyi műveletek jogszerűségére és átláthatóságára felügyel.
2025. 10. 30. 02:00
Megosztás:

Élettársaddal élsz, nem házasságban? Akkor most bajban leszel!

Sokan ma sem tudják pontosan, milyen jogi szabályok vonatkoznak az élettársak vagyoni viszonyaira, pedig becslések szerint Magyarországon mintegy egymillió ember él élettársi kapcsolatban. A MOKK legújabb kutatása szerint az ilyen kapcsolatban élőknek csupán kis hányada van tisztában a rájuk érvényes jogi előírásokkal. Cikkünkben most részletesen bemutatjuk, mit érdemes tudni erről a témáról!
2025. 10. 30. 01:00
Megosztás:

Ennyi óvoda épült, illetve újult meg az országban

Az egyházi óvodafejlesztési program keretében a katolikus, a református és az evangélikus egyházak 203 óvodát építettek, illetve újítottak fel az országban, ezek közül 101 teljesen új intézmény - közölte a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán Tiszafüreden, mielőtt megáldották a Háromkirályok Óvoda új épületét.
2025. 10. 30. 00:30
Megosztás:

Mi történt az élelmiszer-utalványokkal?

Félidőnél tartunk és az élelmiszer-utalványok több mint felét beváltották a nyugdíjasok - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára szerdán a Facebook-oldalán.
2025. 10. 30. 00:05
Megosztás:

Ondo Finance áttörése: tokenizált amerikai részvények már a BNB Chainen is elérhetők

A decentralizált pénzügyi szektor egyik leginnovatívabb szereplője, az Ondo Finance, újabb mérföldkőhöz érkezett: tokenizált amerikai részvényeit immár a BNB Chain hálózatán is elérhetővé teszi. A lépés nem csupán technológiai terjeszkedést jelent, hanem újabb ajtókat nyit meg a nemzetközi, különösen az ázsiai és latin-amerikai befektetők előtt a tokenizált tőkepiac felé.
2025. 10. 29. 23:30
Megosztás:

Egy trader 5 700 dollárból 1,6 milliót csinált napok alatt – Vajon ez a 3 altcoin képes lehet hasonlóra?

Képzeld el, hogy valaki két nap alatt annyit keres, mint más egy egész élet alatt! Nemrég pontosan ez történt: egy kereskedő 5 700 dollárból életre szóló, 1,6 millió dolláros nyereséget ért el. Természetesen ez a hihetetlen teljesítmény sokakban felvetette a kérdést: honnan jöhet a következő, életet megváltoztató hozam?
2025. 10. 29. 23:00
Megosztás:

Heves vita a dél-koreai stabilcoin-szabályozás körül

A dél-koreai jegybank legújabb stabilcoin-politikája komoly vihart kavart az ország pénzügyi és technológiai köreiben. Miközben a Bank of Korea a pénzügyi stabilitás megőrzésére hivatkozva szigorítaná a szabályokat, szakértők szerint ezzel épp a kriptovaluta-innovációt és a versenyt fojthatják el. A vita rávilágít arra a világszinten is aktuális kérdésre: hogyan lehet egyensúlyt teremteni a szabályozás és az innováció között a digitális gazdaság korszakában?
2025. 10. 29. 22:30
Megosztás:

Kamatot csökkentett a Fed

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatot, 3,75-4,00 százalékos sávra.
2025. 10. 29. 22:00
Megosztás: