Intenzív harcok Kijev közelében - az ukrán háború gazdasági hatásai
Közben az EU-s szankciós csomag még csak most körvonalazódik. Ursula von der Leyen szerint az orosz bankrendszer 70%-át szankcionálhatják. Valószínűnek tűnik, hogy az európai anyavállalattal rendelkező bankok maradnak csak ki a szankciós listából. A szankciók érintik továbbá az energetikai és közlekedési ágazatot, a kettős, katonai felhasználással is rendelkező termékeket, a vízumpolitikát és további orosz magánszemélyeket is szankcióval sújtanak. A kettős felhasználású termékek kereskedelmének tilalma megnehezítené például a számítógépek, telefonok és szenzorok gyártását. A szankciókat a mai találkozón véglegesíthetik.
A két legnagyobb ukrán város, Kijev és Harkov közelében is intenzív harcok folynak. A várakozások szerint napokon belül, akár már ma megpróbálhat az orosz haderő bevonulni Kijevbe.
Robert Holzmann, az EKB osztrák tagja szerint az ukrán események késleltethetik az EKB eszközvásárlási programjának leállítását.
Az orosz állampapírok esetleges szankció alá vonása és az orosz pénzügyi piaci turbulenciák miatt például a UBS bank már nem fogadja el a tőkeáttételes ügyelteknél fedezetként az orosz állampapírokat, ami a pozíciók likvidálását és margin-callt okozhatott.
Az orosz jegybank tegnap devizapiaci intervenciót hajtott végre a rubel erősítése érdekében. Az orosz jegybank több mint 600 milliárd dollár értékű devizatartalékkal rendelkezik.
Az Eurózóna tagországainak állampapírpiacain tegnap jelentős hozamcsökkenés volt látható a biztonságos menedék eszközök előtérbe kerülésének hatására. Addig Közép-Kelet Európában emelkedett a kockázati prémium, így többek között Magyarországon és Lengyelországban is emelkedtek az állampapír hozamok.