Iskolakezdés és fogyasztóvédelem - tudatosan vásároljunk tanszert is!

Az iskolakezdés közeledtével nemcsak a tanulók és szüleik készülnek fel az új tanévre, hanem a fogyasztóvédelem is kiemelt figyelmet fordít az elérhető tanszerek ellenőrzésére - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Iskolakezdés és fogyasztóvédelem - tudatosan vásároljunk tanszert is!

A tanévkezdéshez kapcsolódó bevásárlások során a kormány kiemelt célja, hogy biztosítsa a magyar családok és gyermekek védelmét, valamint garantálja anyagi és fizikai biztonságukat - hangsúlyozta a minisztérium.

Az NGM szakmai irányítása alatt álló, fogyasztóvédelmi és piacfelügyeleti hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok minden esetben eljárnak, ha jogszabálysértés gyanúja merül fel, legyen szó megtévesztő kereskedelmi gyakorlatról, vagy termékbiztonsági szempontból nem megfelelő termék forgalmazásáról.

A fogyasztóvédelemért felelős minisztérium akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma a korábbi években a tanévkezdéssel összefüggésben számos terméket vizsgált, többek között színes ceruzákat, vízfestékeket, gyurmákat, színes papírokat, temperákat, krepp papírokat és fűzőlapokat. A vizsgálatok a termékek esetleges fém - réz -, illetve mérgező nehézfém - ólom, kadmium - tartalmára terjedtek ki, hiszen ezek súlyos egészségkárosodást okozhatnak - sorolták a közleményben.

A vizsgálatok során a laboratórium nem talált mérgező anyagokat állapította meg az NGM.

Hozzátették: a műanyag neszesszerek és tolltartók azonban kevésbé szerepeltek jól a korábbi években, a PVC alapanyagú termékek több, mint 60 százaléka volt tiltott ftalát tartalmú. A vizsgálat annak ellenőrzésére terjedt ki, hogy az adott termékek tartalmazzák-e a három egészségre káros lágyítószer, a benzil-butil-ftalát, dibutil-ftalát vagy a di-2 etilhexil-ftalát valamelyikét a meghatározott határérték felett. Ezekben az esetekben a hatóság kivonta a termékeket a forgalomból.

Azon termékek használata, amelyek nagy koncentrációban tartalmazzák a vizsgált lágyítószereket, súlyos kockázatot jelenthetnek a gyermekek egészségére, ezért a lágy műanyagból, PVC-ből készülő tolltartók kerülése javasolt - hangsúlyozta az NGM.

A tudatos fogyasztói magatartásnak kulcsszerepe van a tanszerek kiválasztásakor is. Érdemes előre tájékozódni az üzletek kínálatáról, a termékek minőségéről és árairól - javasolta a minisztérium.

Hozzátették: ebben az árösszehasonlító oldalak, valamint az egyes kereskedelmi egységek reklámújságjai is hasznos segítséget jelenthetnek. Nem mindig a legolcsóbb ajánlat a legjobb választás, hiszen az alacsony ár gyakran silány minőséggel párosul, ami később kellemetlenségeket okozhat.

Amennyiben a vásárlás során, vagy azt követően bármilyen fogyasztói problémánk merülne fel, azonnal jelezzék azt az eladónak, illetve kérjék jegyzőkönyv felvételét - szólított fel a szaktárca. Ha nem sikerül egyezségre jutni a kereskedővel, panaszunk intézése érdekében békéltető testülethez lehet fordulni, míg jogszabálysértés, például megtévesztő reklám vagy árfeltüntetés esetén pedig a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalhoz.

A Nemzetgazdasági Minisztérium elkötelezett a magyar családok és gyermekek védelme iránt, valamint a fogyasztói tudatosság növelése mellett. Ezt szolgálva az iskolakezdéssel kapcsolatos további hasznos tippek és tanácsok a Fogyasztóvédelem közösségi médiában elérhető felületén lesznek elérhetők - ajánlotta az NGM.

Közbeszerzési Hatóság: csökkenti az adminisztratív terheket az ajánlattevői jegyzék megújítása

A minősített ajánlattevői jegyzék megújítása a Közbeszerzési Hatóság (KH) törekvéseinek megfelelően csökkenti az eljárások résztvevőinek adminisztratív terheit - közölte a KH szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 18. 18:30
Megosztás:

A Richter kutatási együttműködési és opciós megállapodást kötött a FimmCyte-tal

A Richter Gedeon Nyrt. stratégiai kutatási együttműködési és opciós licencmegállapodást írt alá a svájci FimmCyte AG biotechnológiai vállalattal, az együttműködés célja a FimmCyte úttörőnek számító antitestjének közös fejlesztése az endometriózis kezelésére - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 02. 18. 18:00
Megosztás:

Az AI hitelválságot robbanthat ki – a Bitcoin már kongatja a likviditási vészharangot

A Bitcoin árfolyamának drámai esése nem pusztán piaci zaj? Arthur Hayes szerint a kriptovaluta egy közelgő hitelválság előjele lehet, amelyet a mesterséges intelligencia (AI) által kiváltott tömeges munkahelyvesztés indíthat el. A volt BitMEX-vezér szerint a piacok alábecsülik a kockázatot – de a végén épp a pénznyomtatás repítheti új csúcsra a BTC-t.
2026. 02. 18. 17:30
Megosztás:

5,50%-ra mérséklődhet a kamatszint év végére

A vártnál jobban csökkenő infláció az MNB számára teret engedhet a kamatcsökkentési ciklus februári indításának, ráadásul a februári 25 bázispontos kamatvágást márciusban újabb lazító lépés is követheti. Bár a februári és márciusi kamatcsökkentés után néhány hónapig kivárás lehet jellemző, ezt követően szeptembertől újraindulhatnak a kamatcsökkentések. Így idén év végére 5,50%-os alapkamatot várunk. Mindezt az alacsonyra csökkenő infláció engedi meg: régiós összehasonlításban nagyon magasnak tűnik most már az alapkamat az inflációhoz képest. A forint eközben a régiós fizetőeszközöknél jóval erősebben viselkedett az elmúlt hetekben, így könnyedén elbírja a kamatok mérséklését.
2026. 02. 18. 17:00
Megosztás:

Változás az Otthon Startnál: újabb projektek kerülhetnek a gyorsítósávba

Kedden jelent meg a kormány honlapján az a rendelettervezet, amely újabb fejlesztéseket nyilvánítana kiemelt beruházássá annak érdekében, hogy elősegítse az Otthon Start Program feltételeinek megfelelő ingatlanok építését. A rendelettervezet a korábbi beruházások mellé 11 új, az Otthon Start szempontjából releváns projektet nyilvánítana kiemelt beruházássá - írja a Bank360.
2026. 02. 18. 16:30
Megosztás:

Az EV.analytica nyerte el az „Év Startupja” díjat a Best of Startups 2025 Gálán

Az EV.analytica elnyerte az Év Startupja díjat a Best of Startups (BoS) 2025 Gálán, ahol a hazai innovációs ökoszisztéma legkiemelkedőbb szereplőit ismerték el. A rangos díjat a Tőkeportál ítélte oda, elismerve a vállalat innovációs teljesítményét, dinamikus növekedését és iparági hatását.
2026. 02. 18. 16:00
Megosztás:

Napelemes lámpák: a fenntartható világítás jövője

Az energiatakarékos napelemes lámpák ma már az egyik legkedveltebb kültéri világítási megoldásnak számítanak. Energiaszükségletüket a nap energiájából merítik, így pénztárcabarát és környezetbarát lehetőséget kínálnak. A napenergia felhasználása nemcsak gazdaságilag, hanem ökológiailag is előnyös. Egyre népszerűbbek, hiszen gazdaságos megoldásokat kínálnak. Ilyen széles választékkal szolgálnak a világítástechnikai webáruházak.
2026. 02. 18. 15:30
Megosztás:

Új fellépők a 35. Művészetek Völgyében - Íme a lista!

Harmincötödik alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb összművészeti fesztiválját. Kapolcs, Taliándörögd, Vigántpetend július 24. és augusztus 2. között számtalan programmal várja a látogatókat, a kínálat pedig újabb nevekkel bővült.
2026. 02. 18. 15:00
Megosztás:

A szortírozó játékok hatása a gyermeki fejlődésre

A gyermekkor egyik meghatározó eleme a játék, amely nem csupán szórakozást jelent, hanem a tanulás és fejlődés alapját is képezi. A különféle játékok között egyre nagyobb jelentőséget kapnak a szortírozó játékok. Ezek az eszközök az apró kezeket ügyességre, az elméket pedig logikus gondolkodásra ösztönzik.
2026. 02. 18. 14:30
Megosztás:

A Grayscale Sui ETF indul a NYSE Arca-n – Közvetlen kitettség és staking hozam egyetlen termékben

Újabb mérföldkőhöz érkezett a szabályozott kriptobefektetések piaca: a Grayscale elindította a Sui blokkláncra épülő ETF-jét a NYSE Arca tőzsdén. A GSUI ticker alatt futó alap közvetlen SUI-token kitettséget és staking alapú hozamtermelést kínál – mindezt bevezető, nulla százalékos kezelési díj mellett. Azonban a konstrukció jelentős árfolyamkockázatot és szabályozási sajátosságokat is rejt.
2026. 02. 18. 14:00
Megosztás:

Bitcoin ETF-áradat közben 5 éves mélyponton az altcoin piac

Miközben a spot Bitcoin ETF-ekbe ömlik a tőke, az altcoin piac extrém, ötéves szintű eladói nyomással küzd. A likviditás egyre inkább a legnagyobb kapitalizációjú, intézményi szempontból könnyen elérhető eszközök felé áramlik, miközben a kisebb tokenek piacán tartós nettó eladás rajzolódik ki.
2026. 02. 18. 13:00
Megosztás:

Japánban érdemben estek a hosszú kötvények hozamai

Bár Japánban érdemben estek a korábbi évtizedes csúcsokról a hosszú kötvények hozamai – a tízéves közel 10 bázisponttal került lejjebb –, Európában és az USA-ban végül minimálisan változtak csak a kötvényhozamok.
2026. 02. 18. 12:30
Megosztás:

A BKV-sok a vasutasokkal együtt követelik a korkedvezményes nyugdíj visszaállítását

Évente 13 és fél hónapot dolgoznak, s a kedvezményes nyugdíj 2012-es eltörlése, no meg az öregségi korhatár megemelése miatt a férfi városi járművezetők a korábbinál átlagosan 11, a nők – ha nem lenne a „Nők 40” - 16 évvel később mehetnek nyugdíjba – olvasható az Egységes Közlekedési Szakszervezet közleményében. Az EKSZ Lázár János közlekedési miniszternek megírta: csatlakoznak a Vasutasok Szakszervezete kezdeményezéséhez, s együtt követelik a korkedvezményes nyugdíj mielőbbi visszaállítást. A mostani végtelenül kedvezőtlen foglalkoztatási és nyugdíjazási feltételek miatt ugyanis a városi közösségi közlekedési járművezetők közül sokan meg sem érik a nyugdíjas éveket – érvel az EKSZ elnöke.
2026. 02. 18. 12:00
Megosztás:

27 tonnával növelte arany készleteit a Tether a negyedik negyedévben

A világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója tovább erősíti aranykitettségét. A Tether a 2025-ös év utolsó negyedévében mintegy 27 tonna aranyat vásárolt, miközben az arany árfolyama történelmi csúcsokat dönt. A vállalat lépése nemcsak a nemesfém-piac, hanem a kriptoszektor szempontjából is stratégiai jelentőségű.
2026. 02. 18. 11:30
Megosztás:

Ilyen lakást szeretnének a fiatalok

Az ingatlanvásárlást tervező fiatalok átlagosan 79 négyzetméteres alapterületű otthonban gondolkodnak, amelynek átlagértéke országosan 43 millió forint. A vevőjelöltek 74 százaléka kényszerül hitelfelvételre, a vételárban a banki forrás általuk becsült aránya pedig átlagban 40 százalék. Míg a budapestiek 55 százaléka a fővároson belül maradna, az agglomerációba vágyók aránya 9 százalékra csökkent.
2026. 02. 18. 11:00
Megosztás:

Egyre nagyobb hitelekbe verik magukat a magyarok - mutatjuk a számokat!

A lakáshiteleknél közel 23 százalékkal, a személyi kölcsönöknél pedig több mint 18 százalékkal emelkedett az egy szerződésre jutó, átlagos szerződéses összeg 2025-ben – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedő tendencia – különösen a lakáshiteleknél – várhatóan tovább folytatódik majd.
2026. 02. 18. 10:00
Megosztás:

Hogyan sújtott le egy adathalász forgatókönyv egy kereskedőre és egy Kaszinó Jatekok Live Table játékosra

2026. február 12-én Debrecenben, a Kölcsey Központ egyik kiberbiztonsági fórumán vált kézzelfoghatóvá egy addig távolinak tűnő veszély. Tóth Márk devizakereskedő és Varga Nóra, a Kaszinó Jatekok Live Table rendszeres játékosa ugyanazon a napon kapott egy meggyőzően megfogalmazott üzenetet. Nem a kereskedés és nem is a live asztal okozta a problémát, hanem egy jól időzített adathalász helyzet, amely a megszokásra, a figyelmi túlterhelésre és a rutinokra épített.
2026. 02. 18. 09:49
Megosztás:

Ezzel a nyilatkozattal igényelhető a rezsistop kedvezmény - online rezsistop nyilatkozat

A januárban érvényes rezsistop kedvezményt egy lakossági fogyasztó egy adott felhasználási helyen kizárólag vagy földgáz-, vagy villamosenergia-felhasználás után veheti igénybe - áll az MVM friss közleményében.
2026. 02. 18. 09:30
Megosztás:

Az ünnepi zárva tartás után enyhén emelkedtek az amerikai indexek

A hétfői ünnepi zárva tartást követően kedden enyhén emelkedtek az amerikai indexek. A technológiai részvények visszapattantak a korábbi mélypontokról. A S&P 500 információtechnológiai szektora a napközbeni 1,5%-os mínuszt ledolgozva 0,5%-os pluszban zárt, mivel az Nvidia (+1,2%) és az Apple (+3,3%) emelkedése ellensúlyozta a Microsoft (-1,1%) és az Oracle (-3,8%) esését.
2026. 02. 18. 09:00
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek

Kedden a geopolitikai események álltak a fókuszban: az Egyesült Államok és Irán tárgyalásokat folytatott Genfben a nukleáris program körüli viták rendezésére, miközben az USA által közvetített ukrán–orosz béketárgyalások is folytatódtak – szintén Genfben. A vezető európai részvényindexek emelkedéssel zárták a napot, a STOXX 600 0,45%-kal, a DAX és az FTSE 100 0,8%-kal, a CAC 40 0,5%-kal került feljebb. A bankszektor (+1,3%) folytatta az előző napi emelkedést, némileg visszapattanva a megelőző két hét nyomása után. Az egészségügyi részvények 1,4%-kal ugrottak, az ingatlanpiaci szektorindex pedig 1,8%-ot nőtt. Az energiaipari papírok 0,6%-kal gyengültek, mivel a Brent olaj több mint 1%-ot esett, míg az alapanyag-szektor 1,6%-ot csökkent az arany-, ezüst- és rézárak gyengülése miatt.
2026. 02. 18. 08:40
Megosztás: