iToBoS: mesterséges intelligenciát használó eszköz készül a melanóma korai felismerésére
A bőrrák a leggyakoribb, emberekben előforduló, rosszindulatú daganatos megbetegedés, ráadásul egyre gyakoribb. A bőrrákok általános kategóriáján belül a melanóma a fő halálozási ok. A legfrissebb statisztikák szerint a bőrmelanóma jelenleg a hatodik leggyakoribb ráktípus Európában, 2018-ban több mint 144 ezer új esetet diagnosztizáltak.
Szerencsére a melanóma gyógyítható, ha korai stádiumban kezelik. A halálozás esélye a daganat növekedésével együtt nő. Ha korán kezelik, a melanómás betegek több mint 90 százaléka még 5 év múlva is életben van. Ha a rákos sejtek terjedése megtörtént (áttétes melanóma), az 5 év után életben lévő betegek aránya 23 százalék, vagy még ennél is alacsonyabb. Ezért a gyors diagnózis elengedhetetlen ahhoz, hogy a kezelésre még a helyi és áttétes terjedés előtt sor kerüljön.
Új hardverrel és mesterséges intelligenciával a bőrrák ellen
Az iToBoS projekt célja egy olyan mesterséges intelligencia (MI) rendszer létrehozása, amely képes a különböző forrásokból származó információk integrálására, a dermoszkópiás képektől kezdve a teljes orvosi nyilvántartáson át a genomikai adatokig. Az iToBoS projektben új diagnosztikai eszközt fejlesztenek, emellett elkészül egy MI-t használó kognitív asszisztens is. Ezekkel –a várakozások szerint– az egészségügyi szakemberek képesek lehetnek a bőrrák átfogó, betegre szabott diagnózisára, illetve nagyobb arányban felismerhető lesz a melanóma.
„A nagyszabású nemzetközi projektben kutatóink hasznosíthatják az adatmenedzsment, az informatikai felhők és a mesterséges intelligencia területén eddig megszerzett tapasztalataikat” – tájékoztatott Dr. Lovas Róbert, az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) igazgatóhelyettese, aki 2020 tavaszán állt a kezdeményezés mögé. „Mindig nagy megtiszteltetés és rendkívül inspiráló olyan nagymúltú külföldi ipari partnerekkel együttműködni, mint az IBM, a Bosch vagy a RICOH, hogy közösen biztosíthassunk komplex, innovatív megoldásokat a legfontosabb egészségügyi kihívást jelentő problémákra” – fűzte hozzá a projekt hazai munkálatainak vezetője.
Az új diagnosztikai eszközben a mesterséges intelligencia legújabb vívmányait is felhasználják, hogy ezzel megkönnyítsék a jelenleg rendelkezésre álló technológiákkal (dermoszkópiás felvételek) már kinyert adatok, illetve az iToBoS-ban javasolt új hardverrel szerzett adatok felhasználását.
Az alapul szolgáló algoritmusok integrálni fogják a különböző forrásokból származó további beteginformációkat (ilyen például a beteg kórtörténete, genomika, minden anyajegy elhelyezkedése, életkor, nem stb.) azért, hogy figyelembe véve az egyes betegek sajátosságait, átfogó, holisztikus értékelést adjanak az egyes anyajegyekről.
A páciens szisztematikus, rendszeres vizsgálatával a rendszer képes lesz az egyes anyajegyekben bekövetkező változások meghatározására is. Ez pedig az egyik leginformatívabbnak tartott jellemző a bőrrák felismerésében. A javasolt új megközelítéssel az orvosok a bőrbetegségeket korábban és nagyobb pontossággal diagnosztizálhatják, ezáltal növelve a személyre szabott klinikai döntéshozatal hatékonyságát és eredményességét.
A 19 partnerszervezetet tömörítő konzorciumot a Gironai Egyetem (Spanyolország) vezeti. Ez a nemzetközi konzorcium vezető kutatási/akadémiai intézményeket (5 kutatóközpont), iparágakat (4 vállalat és 6 KKV) és végfelhasználó szervezeteket (3 kórház és 1 betegekkel foglalkozó nonprofit szervezet) tömörít:
Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet – SZTAKI (Magyarország), Gironai Egyetem (Spanyolország), Optotune Switzerland AG (Svájc), IBM Israel-Science and Technology Ltd. (Izrael), Robert Bosch España Fábrica Madrid SA (Spanyolország), Barco NV (Olaszország), National Technical University of Athens - NTUA (Görögország), Gottfried Wilhelm Leibniz Universitaet Hannover (Németország), Fundació Clinic per a la Recerca Biomédica (Spanyolország), Ricoh Spain IT Services SLU (Spanyolország), Trilateral Research Limited (Írország), Universita degli Studi di Trieste (Olaszország), Coronis Computing SL (Spanyolország), Torus Actions (Franciaország), V7 LTD (Egyesült Királyság), ISAHIT (Franciaország), The University of Queensland (Ausztrália), Fraunhofer Gesellschaft zur Foerderung der Angewandten Forschung E. V. (Németország), Melanoma Patient Network Europe (Svédország).
A projekt időtartama 48 hónap (2021. április 1. - 2025. március 31.), teljes költségvetése 12 millió euró.