Itt a mentőöv a kisvállalkozásoknak - Indul a Széchenyi Kártya Program Max

A hét közepétől már regisztrálhatnak a Széchenyi Kártya Program MAX hitelek iránt érdeklődő vállalkozások. A hazai kkv-szektor versenyképességének elősegítését és tartós növekedési feltételeinek megteremtését célzó államilag támogatott hitelprogram keretében hitelcéltól függően 0,5-3,5 százalékos, a futamidő alatt végig fix kamattal juthatnak forráshoz a cégek – hívják fel a figyelmet a Bankmonitor szakértői.

Itt a mentőöv a kisvállalkozásoknak - Indul a Széchenyi Kártya Program Max

A vállalkozások jelenleg piaci feltételekkel már jócskán 10 százalék fölötti kamattal juthatnak hitelhez. A Széchenyi Kártya Program MAX (SZKP MAX) hitelek évi 0,5–3,5 százalékos nettó kamata ezt figyelembe véve rendkívül kedvező. Ráadásul – míg a piaci hitelek kamata jellemzően változó -, itt a teljes futamidő alatt fix kamattal lehet számolni.

A hét második felében elindulhat a regisztráció

A programot július 1-jével hirdették meg, de hitelkérelmet mindeddig nem fogadtak be a bankok, mert a részletes szabályok hiányoztak. Ez az akadály augusztus 1-jével elhárult: a Széchenyi Kártya Programot irányító Kavosz Zrt. honlapján megjelentek a termékekhez kapcsolódó hirdetmények, a cég közleményéből pedig az is kiderül, hogy a területi kereskedelmi és iparkamarák, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a Kavosz Zrt. irodáiban várhatóan a hét második felétől már indulhat a regisztráció.

A Bankmonitor szakértői felhívják azonban a figyelmet arra, hogy a Kavosz regisztrációkor már tudni kell, hogy melyik banktól veszi majd fel a vállalkozás a hitelt. Első lépésként tehát célszerű a vállalkozásnak a Széchényi Max hitel finanszírozására nyitott bankot megtalálni. Ebben segíthetnek a Bankmonitor szakértői.

Milyen célokra vehető fel a kedvezményes hitel?

A Max alapelemeiben tovább viszi a Széchenyi Kártya Program keretében meghirdetett korábbi konstrukcióknál megszokottakat: a hitelcélok illeszkednek a vállalkozások finanszírozási igényeihez. Szinte minden célhoz található jól illeszkedő megoldás: a napi működési költségek biztosításához (folyószámlahitel), a forgóeszközköltségekhez (likviditási hitel), a fejlesztésekhez (beruházási hitel, lízing).

Ezen túl az új program kiemelten támogatja az energiahatékonyság-javítást és technológiaváltást segítő beruházásokat. Erre a beruházási hiteleknél megszokott feltételek érvényesek, kamata azonban kedvezőbb az általános célú beruházási hitelekénél (1,5 százalék helyett 0,5 százalék).

Új elem mindemellett, hogy az SZKP Max támogatást nyújt azoknak a cégeknek, amelyeknek a gáz-, villany és távhő költségei jelentősen emelkedtek az ukrán válsággal összefüggésben az energiapiacokon kialakult helyzet miatt. Ezek a cégek a folyószámlahitel-keretükön belül, annak 30 százaléka, de maximum 30 millió forint erejéig 1 százalék kamat mellett juthatnak hitelhez az SZKP Energiakártya révén.

Mennyibe kerül ez a cégünknek?

A hitelek kamata a júliusban meghirdetettnek megfelelően hitelcéltól függően évi 0,5-3,5 százalék között mozog, a teljes futamidő alatt fix.

Ezen túlmenően számolni kell évi 2 százalék kezelési költséggel is. Ez új elem (korábbiakban ilyen nem volt), ám a hitelpiacokon az elmúlt hónapokban történtek figyelembevételével még ezzel együtt is nagyon kedvezően alakulnak a hitelköltségek.

További kiadásként hitelcéltól függően számítani kell 0,06-0,35 százalék garanciadíjjal. A beruházási hiteleknél pedig egyszeri költségként folyósítási jutalékkal is (ennek összege folyósításonként 15 ezer forint).

Nézzük a konkrét termékeket

Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Max a napi működési költségek biztosításához igényelhető. Az hitelösszeg maximuma 250 millió forint. A hitel futamideje akár 3 év is lehet (1, 2 vagy 3 év). A hitel nettó kamata évi fix 3,5 százalék.

A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Max keretében – annak többlettámogatott hitelrészeként -bevezetik a Széchenyi Energiakártyát, amely az energiaválság által érintett vállalkozások által igényelhető 1 éves futamidővel. Kamata évi fix 1 százalék. Ez, ahogy azt már az előbbiekben jeleztük a folyószámlahitel 30 százaléka, de maximum 30 millió forint keretösszegig igényelhető.

Széchenyi Likviditási Hitel Max szabad felhasználású forgóeszközhitel a vállalkozás működéséhez szükséges forgóeszköz beszerzések finanszírozására igényelhető. A Likviditási Hitel hitelkiváltásra is felhasználható. A hitelösszeg maximuma 250 millió forint. A hitel futamideje 3 év. A hitel nettó kamata évi fix 3,5 százalék.

Széchenyi Beruházási Hitel Max szinte minden beruházási hitelcél finanszírozására alkalmas, az agrárszektorban is. A konstrukció keretében finanszírozható főbb hitelcélok az alábbiak:

- klasszikus beruházási célok (mint például új és használt gép, berendezés, ingatlan, egyéb tárgyi eszköz beszerzés),
- korábbi piaci árazású hitelek kiváltása,
- a feltételeknek megfelelő üzletrészvásárlás,
- illetve a beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz beszerzés.

Az igényelhető hitelösszeg legfeljebb 400 millió forint. A hitel maximális futamideje 10 év. A hitel nettó kamata évi fix 1,5 százalék, illetve energiahatékonyságjavítást és technológiaváltást segítő hitelcélok esetén évi fix 0,5 százalék.

A kedvezményes energiahatékonyságjavítást és technológiaváltást segítő kölcsön hitelcéljai az alábbi elvek mentén kerültek meghatározásra: a beruházás az energiahatékonyság javítására vagy technológiaváltásra irányul.

Az SZKP MAX hitelek iránt érdeklődök figyelmét arra is felhívják ugyanakkor a Bankmonitor szakértői, hogy a maximális hitelösszegeknél van egy másik korlát is. A Széchenyi Kártya Program keretében egy vállalkozás összesen együttesen maximum 1 milliárd forintot vehet igénybe, akiknek tehát a korábbi programok (például a Széchenyi Kártya Program GO) keretében már folyósítottak Széchenyi hitelt, az csak olyan mértékben kérhet a Széchenyi Maxból, hogy az összes igénybe vett hitel ne haladja meg az egy milliárd forintot.

A Széchenyi Lízing MAX pénzügyi lízingügyletek finanszírozására szolgál. A konstrukcióban mindenféle új vagy használt haszongépjárművek, gépek, berendezések finanszírozására van lehetőség. A konstrukció maximális futamideje 10 év. A nettó kamat évi fix 3,5 százalék.

A Széchenyi Max program keretében is meghirdették a korábbiakban a Széchenyi Max Mikrohitelt. Ennek részleteiről azonban még nem jelent meg információ.

Minél előbb el kell indítani a hitelkérelmeket

A Bankmonitor szakértői felhívják a vállalkozások figyelmét, hogy a Széchenyi Max konstrukciók az eddig meghirdetettek szerint nagyon rövid ideig, az esztendő végéig lesznek elérhetőek. A hitelkérelmek beadására rendkívül kevés idő van tehát.

A Széchenyi hitelekre a Grantiqa vállal készfizető kezességet, ez konstrukció kötelező eleme. A Grantiqának a Széchenyi Max esetében konstrukciótól függően október vége és november vége között kell a dokumentumokat megküldeni. Ehhez viszont már a bank és az ügyfél által is aláírt hitelszerződés kell.

Ha nem szeretnénk a véletlenre bízni, hogy hozzájutunk-e ehhez a kedvezményes forráshoz minél előbb be kell adni a hitelkérelmeket. Ebben segíthetik a vállalkozásokat a Bankmonitor szakértői, akár kisebb, akár nagyobb hitelösszeget igényelnének. Egy hitelkérelem elbírálása 4-6 hét bonyolultabb tranzakcióknál ennél azonban jóval több is lehet.


A belváros új luxuscikke nem a lakás, hanem a parkolóhely

Néhány éve még természetesnek tűnt, hogy esténként pár perc keresgélés után mindenki talál parkolóhelyet a lakása közelében. Mára ez Budapest számos kerületében inkább szerencse kérdése, és több vidéki nagyvárosban is egyre nehezebb az utcai parkolás. Miközben folyamatosan nő az autók száma Magyarországon, a közterületi parkolóhelyeké alig változik, így a saját garázs vagy autóbeálló már nemcsak kényelmi szolgáltatás, hanem komoly értéket képviselő ingatlanelemmé vált – derül ki a zenga.hu legfrissebb elemzéséből.
2026. 07. 30. 09:00
Megosztás:

Félidőhöz érkezett a jubileumi Művészetek Völgye – még öt napig tart a kulturális ünnep

Több ezer program, teltházas koncertek, inspiráló beszélgetések, színházi előadások, kiállítások és pezsgő utcák – félidőhöz érkezett a 35. Művészetek Völgye.
2026. 07. 30. 08:34
Megosztás:

A Fed változatlanul hagyta az irányadó dollárkamatot

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó dollárkamat 3,50-3,75 százalékos célsávján a szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésén.
2026. 07. 30. 08:05
Megosztás:

77%-kal többen érdeklődtek idén kínai autók iránt, mint tavaly

Látványosan terjeszkednek a kínai autómárkák a hazai használtautó- és újautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, 2026 első félévére vonatkozó statisztikái szerint. 2025 azonos időszakához képest több mint 77%-kal emelkedett a kínai modellek iránti érdeklődések száma*, miközben a kínálatuk csaknem megduplázódott. A márkák rangsorát továbbra is az MG vezeti, azonban a BYD, az OMODA és a JAECOO is látványos növekedést ért el a magyar vásárlók körében.
2026. 07. 30. 07:00
Megosztás:

A Bolt a világon elsőként teszi elérhetővé a ChatGPT-n keresztüli fuvarfoglalást – már Magyarországon is elérhető a funkció

A Bolt mostantól a ChatGPT-n keresztül is elérhető, így a világon elsőként teszi lehetővé, hogy az utasok mesterséges intelligencia segítségével rendeljenek fuvart. A szolgáltatás egy időben indul el az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Svájcban, Norvégiában, Ukrajnában és Azerbajdzsánban, vagyis minden olyan piacon, ahol a Bolt jelen van. Az integráció révén a Bolt szolgáltatásai első alkalommal válnak elérhetővé a ChatGPT 900 millió felhasználója számára.
2026. 07. 30. 06:00
Megosztás:

Az LG Electronics 600 kW-os hűtőfolyadék-elosztó egysége megszerezte az NVIDIA tanúsítását

Az LG Electronics (LG) 600 kW-os hűtőfolyadék-elosztó egysége (Coolant Distribution Unit, CDU) hivatalos NVIDIA-tanúsítást szerzett. Ez a mérföldkő igazolja az LG folyadékhűtési megoldásainak és hőmenedzsment-technológiájának megbízhatóságát és hatékonyságát az NVIDIA AI- infrastruktúrákra vonatkozó szabványainak megfelelően, támogatva a vállalat további terjeszkedését az AI-adatközpontok hűtési piacán.
2026. 07. 30. 05:00
Megosztás:

Intrum: erősödött a magyarok fizetőképessége a második negyedévben

Erősödött a magyarok fizetőképessége idén a második negyedévben, a lakosság pénzügyi helyzetét jelző Intrum fizetőképességi index negyedéves összevetésben 55 százalékkal, az előző év azonos időszakához képest csaknem 85 százalékkal nőtt, átlagos értéke 25,4 pont volt - közölte az Intrum követeléskezelő a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közös felmérése alapján szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 30. 04:00
Megosztás:

Szépen nőtt az INA nyeresége az első fél évben

Az INA horvát olajipari vállalat 150,9 millió euró nyereséget ért el 2026 első fél évében, ami 95,5 millió euróval, 172,4 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
2026. 07. 30. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a rendeletet! A 13. havi nyugdíj így alakul 2027-ben

Fontos döntés született a nyugdíjasok jövőbeni ellátásáról: a hatályos jogszabályok alapján 2027-ben is megmarad a teljes összegű 13. havi nyugdíj.
2026. 07. 30. 02:00
Megosztás:

Ennyi lesz a cukor, az étolaj, a liszt és a tojás ára augusztustól

Négy alapvető élelmiszer, amely szinte minden magyar háztartás bevásárlólistáján szerepel – mégis egészen eltérő irányban változik az áruk.
2026. 07. 30. 01:00
Megosztás:

Bezárja romániai üzemét az amerikai Joyson Safety Systems autóipari cég

Bezárja a Zsibón (Jibou) működő üzemét az amerikai autóipari biztonsági rendszereket fejlesztő és gyártó Joyson Safety Systems - írja a profit.ro a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség (AJOFM) közleménye alapján.
2026. 07. 30. 00:05
Megosztás:

Közel 1 milliárd forintot fizetett aszály miatti kárigényekre a Groupama

Az idén már majdnem 1 milliárd forintot fizetett ki a gazdák aszály miatti kárigényeire a Groupama Biztosító, de más időjárási szélsőségek is okozhatnak jelentős veszteségeket a mezőgazdaságban - közölte a biztosítótársaság az MTI-vel szerdán.
2026. 07. 29. 23:00
Megosztás:

Ezüst: újabb buborék vagy történelmi lehetőség? Mit tanít az elmúlt 50 év?

Az ezüst ára jelenleg körülbelül 60 dollár unciánként, ami mintegy 50%-kal alacsonyabb az idei januári csúcsnál. A befektetők legnagyobb kérdése, hogy a mostani visszaesés egy újabb, hosszú medvepiac kezdete-e, mint 1980-ban vagy 2011-ben, vagy csupán egy átmeneti korrekció egy továbbra is erős emelkedő trendben.
2026. 07. 29. 22:00
Megosztás:

Nyomás alatt a Bitcoin: kamatdöntés és szabályozási bizonytalanság rázza a piacot

A Bitcoin árfolyama kedden 63 000 dollár közelébe esett, ami tíznapos mélypontot jelent. A piacot egyszerre több tényező is negatívan befolyásolta: a technológiai részvények gyengélkedése, a Federal Reserve közelgő kamatdöntése és az amerikai kriptoszabályozás körüli bizonytalanság.
2026. 07. 29. 21:00
Megosztás:

Gyengült szerdán a forint

Gyengült szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 07. 29. 20:00
Megosztás:

Történelmi csúcson zárt a Mol és a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 802,12 pontos, 0,56 százalékos emelkedéssel, 145 080,86 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán, a Mol ára is soha nem látott csúcsra jutott.
2026. 07. 29. 19:00
Megosztás:

Így strandolnak a magyarok: a tópart a kedvenc, a tisztaság és a vízminőség fontosabb az áraknál

A magyarok közel negyede heti rendszerességgel strandol belföldön, legszívesebben tóparton, ahol úszással, pihenéssel és napozással töltődik –– derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb kutatásából. Strandválasztáskor a hely tisztasága, a víz minősége, az árak és a büfékínálat a legmeghatározóbb szempontok, a strandételek közül pedig a lángos és a hekk a két legnagyobb kedvenc.
2026. 07. 29. 18:00
Megosztás:

Fogyasztóvédelmi jogi tanácsadást indított a kereskedelmi és iparkamara a vállalkozásoknak

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) fogyasztóvédelmi jogi tanácsadást indított, hogy segítse a kis- és középvállalkozásokat megelőzni a jogsértéseket, a cégek megfeleljenek a gyorsan változó fogyasztóvédelmi előírásoknak - közölte az MKIK szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 29. 17:00
Megosztás:

Nőtt a Ford Motor negyedéves vesztesége

Jelentősen nőtt a Ford Motor amerikai autógyártó nettó vesztesége és csökkent a bevétele is az idei második negyedévben éves összevetésben, ugyanakkor a korrigált nyereség és bevétel kedvezőbben alakult a piaci várakozásoknál.
2026. 07. 29. 16:00
Megosztás:

Elkezdődött a hazai őszibarack szezon

Elindult a hazai őszibarack szezon, a korai és középérésű fajták már országszerte megjelentek a piacokon, zöldségeseknél és a termelői árusítóhelyeken - közölte szerdán a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 29. 15:00
Megosztás: