Itt a nagy magyar számítógépes játékos kutatás

A NetCoGame JátékosLét Kutatóközpont idén is a magyar számítógépes játékos társadalmat vizsgálja a hétköznapi játékosokon át a hardcore gamerekig szeptember közepéig kitölthető kérdőívében. A felmérés célja, hogy mind alaposabban megismerjék a játékosokat, rajtuk keresztül a játékok világát, az erre épülő gamifikációt. dr. Fromann Richárd, a központ alapítója felhívta rá a figyelmet, hogy a játékok által a való életben is használható tudásra tehetünk szert, míg Juhász Gergő „Alta”, a JátékosLét szakmai vezető-helyettese azt emelte ki, hogy a játékok valódi emberi kapcsolatokat is létrehoznak szép számban.

Itt a nagy magyar számítógépes játékos kutatás

A mainstream médiában elsősorban a számítógépes játékok kedvezőtlen, esetenként károsnak nevezett hatásairól tudósítanak, és ritkán hallani arról, hogy ezeknek van-e bármilyen pozitív oldaluk, és ha igen, melyek azok. Ebben kíván segítséget nyújtani az a speciális, nemzetközi viszonylatban is egyedülálló kutatássorozat, amelynek keretein belül a NetCoGame JátékosLét Kutatóközpont 2011 óta vizsgálja a magyar gamer közösségeket.

2022-ben a kutatás, amelyet már több mint 80 ezren töltöttek ki, a Pixellel és a GameStar magazinnal partnerségben zajlik, aminek köszönhetően a kitöltők között 1 darab gamer széket és 4 db gamer egeret sorsolnak ki.

Juhász Gergő „Alta”, a kutatóközpont szakmai vezető-helyettese, a Good People Everywhere kreatív vezetője

Fotó: Juhász Gergő „Alta”, a kutatóközpont szakmai vezető-helyettese, a Good People Everywhere kreatív vezetője

Már több mint 80 ezren töltötték ki a NetCoGame JátékosLét kutatását

dr. Fromann Richárd, a NetCoGame JátékosLét Kutatóközpont alapítója 2013 szeptemberében fogalmazta meg a „JátékosLét” kifejezést a „játékos létezés” szavak összevonásából, amelynek jelentéstartalma attól függően változik, hogy az első vagy a második szó a hangsúlyos: ha a „játékos” szóra koncentrálunk, akkor a játékosok kutatására, létezésére vonatkozik, ha pedig a „lét” kifejezés kerül a középpontba, akkor a „játékos” szó már minőségjelzői szerepbe kerül, így gyakorlatilag magára a „gamifikációra” utal, mivel a játékosításban az életünk, a létezésünk válik játékossá.

A JátékosLét Kutatás minden évben nyilvánosságra kerülő adatai és megállapításai alapján 2016-ban írta meg a doktori disszertációját, majd 2017-ben az első gamifikációs szakkönyvet, „JátékosLét – a gamifikáció világa” címmel, amelyben a játékos létről, a játékos világszemléletről tudományosan, történeti, szociológiai és pszichológiai kontextusban elemzi a videojátékok megjelenését és felhasználási lehetőségeit a mai világban.

dr. Fromann Richárd, a NetCoGame JátékosLét Kutatóközpont alapítójaFotó: dr. Fromann Richárd, a NetCoGame JátékosLét Kutatóközpont alapítója

Problémamegoldás a való életben is a játékok által

„Hiszem, hogy a játékok által jobbá válik a világ – egy játékos létben. A játékok világa a szabadságról szól; megmutatja, hogy a nehéz helyzetekben milyen alternatív megoldási lehetőségek lehetnek, mik lehetnek azok a szerepek, világok, mini társadalmak, kapcsolatok, amelyek komoly segítséget nyújthatnak a való életben. A játék számomra egy látásmód, amely jobbá teheti az életünket; egy olyan különleges érték, amely mindenkihez szól, és „újrarendező” szabályaival képes felülírni még azokat a sztereotip képeket és előítéleteket is, amelyek a játékon kívüli világban megoldhatatlannak és feloldhatatlannak tűnnek” – mondja dr. Fromann Richárd a JátékosLét honlapján olvasható írásban.

Ezt erősíti meg Juhász Gergő „Alta”, a kutatóközpont szakmai vezető-helyettese, a Good People Everywhere kreatív vezetője is, akinek a közösség a kedvenc témája. „Talán kevesen gondolják, de a játékosok 70%-a a való életben is találkozik a csapattársaival. Nekem is így jött létre az a 40 fős baráti társaságom, akikkel hat éve találkozunk kéthetente, de nyaralni is együtt járunk. A közvetlen baráti körömben vannak olyan emberek is, akik egy játékban találtak egymásra, és azóta már házasok. A kutatásunk kitöltőinek 19%-a mondta azt, hogy jött már létre kapcsolata a játékok során. Azért ez sok mindent elárul” – mondja, majd hozzáteszi, hogy a kérdőív kitöltése már csak azért is fontos, mert a kutatás hamarosan megújul. Az évenkénti egy nagy felmérés helyett ezentúl kisebb és specifikusabb témákra osztják azt.

Oszlassuk el a játékokkal kapcsolatban kialakult negatív sztereotípiákat!

A téma iránti érdeklődést jól mutatja, hogy már az első JátékosLét Kutatásra közel tízezer fő válaszolt önkéntes alapon. Az évről évre megismételt felmérés során pedig ki is rajzolódtak bizonyos mintázatok, trendek, sőt, egy hét kategóriából álló, „F-modellnek” elnevezett játékmotiváció-tipológiai modell is, amely segítségével azonosítani, csoportosítani és kategorizálni tudják a különböző játékosokat, de kiemelten fontosnak tartják azt is, hogy a kutatássorozat révén el tudnak oszlatni bizonyos, a játékokkal kapcsolatban kialakult negatív sztereotípiákat, mint a játékfüggőség, az agresszív magatartás kialakulása, vagy a tévhit, amely szerint a számítógépes játékokból nem lehet semmit tanulni, azok csupán felesleges időtöltésül szolgálnak.

A játékosoknak szeptember 16-ig van lehetőségük részt venni a kutatásban, hogy a NetCoGame JátékosLét Kutatóközpont munkatársaival együtt mutassák meg a világnak, hogy a játékok igenis jók, a játékosokkal szemben felállított negatív sztereotípiák nem igazak.


Emelkedett pénteken a Stoxx 600, de így is zsinórban második hetét fejezte be mínuszban

Az európai részvénypiacok pénteken emelkedéssel zártak, mivel a befektetők a gazdaság ellenállóképességére utaló jelekre koncentráltak, ugyanakkor a vezető európai részvényindex, a Stoxx 600 a hetet összességében 0,6%-os veszteséggel fejezte be. Az inflációs aggodalmakat továbbra is életben tartották a magas olajárak és az amerikai államkötvény-hozamok. A pán-európai STOXX 600 index a hét utolsó napját 0,6%-os emelkedéssel zárta, de ezzel együtt már a második egymást követő heti csökkenését könyvelte el. A francia CAC 40 0,4%-kal, a német Dax és angol FTSE 100 0,6%-kal emelkedett pénteken, de csak az utóbbi fejezte be nyereséggel a hetet, 0,6%-kal, míg a másik két vezető index egy százalék felett esett a hét egészében.
2026. 08. 24. 10:00
Megosztás:

Stagnált a forint árfolyama a hét végén

Gyakorlatilag nem változott a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Bitcoin 77 ezer dollár felett: 1,9 milliárd dollár érkezett az ETF-ekbe egyetlen hét alatt

A Bitcoin hétfőn továbbra is 77 000 dollár környékén tartotta magát, miután az előző héten több mint 20 százalékot erősödött, és pénteken közel 79 500 dollárig emelkedett. A rally mögött egyszerre állt short squeeze, gyengülő dollár, amerikai állampapír-visszavásárlás és újra élénkülő intézményi kereslet: az amerikai spot Bitcoin ETF-ekbe egyetlen hét alatt 1,9 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett.
2026. 08. 24. 08:00
Megosztás:

Banki kamatok 2026 augusztus - melyik bank adja a legtöbbet?

A bankok az infláció ötszörösét is megadják a betéti kamatokra. A minden várakozásnál jobban csökkenő infláció egyre vonzóbbá teszi a bankok betéti kamatait a pénzüknek egyszerű és biztonságos helyet kereső kisbefektetők számára.
2026. 08. 24. 07:15
Megosztás:

A Tisza gyűjtéssel segíti a rászoruló családok számára az iskolakezdést

A Tisza parlamenti képviselői gyűjtést szerveznek, hogy segítsék az iskolakezdést a rászoruló családok számára - tudatta a párt országgyűlési frakciója az MTI-vel vasárnap.
2026. 08. 24. 06:00
Megosztás:

A hónap végéig megérkezhet az első benzintanker Törökországból Oroszországba

Augusztus végéig megérkezhet az első benzinszállítmány Törökországból Oroszországba – írta vasárnap a Kommerszant című lap az S&P Global Commodities at Sea (CAS) adataira hivatkozva.
2026. 08. 24. 05:00
Megosztás:

400%-kal nőtt a Hormuzi-szoros forgalma – eshet hétfőn az olaj ára?

Jelentősen nőtt a hajóforgalom a Hormuzi-szorosban: két hét alatt közel 400%-kal több hajó haladt át a stratégiai fontosságú vízi útvonalon. Ez elsőre enyhítheti az olajellátással kapcsolatos félelmeket, ám a helyzet korántsem ennyire egyszerű.
2026. 08. 24. 04:00
Megosztás:

Megugrottak a japán kamatok – veszélybe kerülhet a Bitcoin?

A japán állampapírpiacon komoly változások zajlanak: a 10 éves japán államkötvény hozama 2,945%-ra emelkedett, amire 1996 szeptembere óta nem volt példa. Közben a jen ismét gyengülni kezdett, és megközelítette a 159 jent dolláronként.
2026. 08. 24. 03:00
Megosztás:

Szerdán kezdi meg munkáját az MNB működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró vizsgálóbizottság

Szerdán 13 órakor tartja első ülését az Magyar Nemzeti Bank (MNB) működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró vizsgálóbizottság - közölte a TISZA-frakció vasárnap este az MTI-vel.
2026. 08. 24. 02:00
Megosztás:

Ethereum jöhet a „Netflix-pillanat”? 2029-re 10 000 dolláros ETH-t várnak

Az Ethereum előtt egyes elemzők szerint olyan növekedési időszak állhat, mint amilyet a Netflix produkált a 2000-es években. Ted Pillows kriptoelemző szerint az ETH 2029-re akár a 10 000 dolláros szintet is elérheti, míg Michaël van de Poppe szerint a Bitcoin hamarosan újra megcélozhatja a 81 000 dollárt.
2026. 08. 24. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: óriási társadalmi összefogásnak köszönhetően sikerült túljutni az energiakrízisen

Az egész magyar társadalom összefogott annak érdekében, hogy Magyarország túljusson az energiakrízisen - közölte a gazdasági és energetikai miniszter a paksi munkálatok aktuális állását bemutató és az erőmű turbináinak tervezett visszakapcsolásáról szóló vasárnapi helyszíni sajtótájékoztatón.
2026. 08. 24. 00:05
Megosztás:

Valaki ma ezekkel a számokkal milliárdos lett

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 34. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 23. 23:00
Megosztás:

Új ajánlatokkal bővült a balatoni kedvencek listája

Új ajánlatokkal bővültek a Best of Balaton ajánlásai, amelyet még 2021-ben indított útjára a zamárdi Strand Fesztivált is szervező Weekend Event Kft.
2026. 08. 23. 22:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV

Főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV a vasúti zöldfelületek kezelésének stratégiai irányítására - közölte a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap a közösségi oldalán.
2026. 08. 23. 21:00
Megosztás:

Az inflációnál gyorsabban drágultak a tanszerek, tudatosan készülnek a családok az iskolakezdésre

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint idén júliusban a fogyasztói árak átlagosan 1,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A tan- és írószerek árai az átlagnál nagyobb mértékben, átlagosan 3,1 százalékkal drágultak. A Lurdy Ház üzleteinek visszajelzései alapján augusztus közepétől érzékelhető az iskolakezdéshez kapcsolódó érdeklődés, a családok pedig ilyenkor többféle termékkategóriát érintve intézik a szükséges beszerzéseket.
2026. 08. 23. 20:00
Megosztás:

Augusztus 24-én indul a megújult Kossuth Rádió

Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak - közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 23. 19:00
Megosztás:

A mustgáz halálos is lehet, fontos az óvatosság a borospincékben

Az idei szüret az extrém meleg időjárás miatt két-három héttel korábban kezdődik, ezért már most fontos az óvatosság a borospincékben - hívta fel a figyelmet a szociális és családügyi miniszter vasárnapi Facebook-posztjában, amelyben a mustgáz veszélyeire figyelmeztetett.
2026. 08. 23. 18:00
Megosztás:

Három civil szervezet is részt vesz az NVVH vezetői kiválasztási folyamatában

Három civil szervezet - a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és a K-Monitor Közhasznú Egyesület - is részt vesz tanácskozási joggal a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) vezetői kiválasztási folyamatában - közölte Hantosi István, a parlament igazságügyi és alkotmányügyi bizottságának tiszás elnöke vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 08. 23. 17:00
Megosztás:

Solana lekörözheti az Ethereumot a tokenizált eszközökben – de ettől még nem biztos, hogy jobb befektetés

A Solana egyre nagyobb szeletet hasít ki a tokenizált valós eszközök (RWA) piacából, és az utóbbi időszakban még az Ethereumot is megelőzte a tőkebeáramlás tekintetében.
2026. 08. 23. 16:00
Megosztás:

Csökkenő forgalomban esett a BUX a héten

Csökkenő forgalomban esett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a rövid héten, az utolsó kereskedési napon szerdán a BUX 148 659,81 ponton zárt, 1,26 százalékkal, 1892,89 ponttal alacsonyabban, mint az előző héten pénteken.
2026. 08. 23. 15:00
Megosztás: