Janet Yellen szerint muszáj szigorítani

A mutató 8,1%-ra csökkenhet (év/év) a korábbi 8,5%-ról, elsősorban a visszaeső üzemanyag árak következtében. Igaz, az elemzők konszenzusos megállapodása alapján a maginfláció ismét növekedhet, éves szinten 5,9%-ról 6,1%-ra.
A Fed múlt héten is ráerősített nagyon határozott hozzáállására a kamatemelésekkel kapcsolatban, így egy pozitív meglepetés esetén sem feltétlen várható, hogy fordul a világ a piaci határidős várakozásokban, és nem egy újabb 75 bázispontos emelést tartanak legvalószínűbbnek a jövő héten.
A Pacific Investment Management elemzője, Tiffany Wilding szerint a „kisebb” Fed-lépéshez az árak növekedési ütemének teljeskörű mérséklődése szükséges, az nem lesz elég egy kevésbé szigorú jegybanki politikához, ha csak az üzemanyagárak lassítják az inflációt.
Janet Yellen pénzügyminiszter is megszólalt a Fed-del kapcsolatban, szerinte a központi banknak muszáj agresszívnak lennie, és a lakosságnak meg kell értenie, hogy szükség van a monetáris szigorításra, azaz a gazdaság lassítására, és adott esetben a munkanélküliség növelésére. Yellen bizakodó a puha landolással kapcsolatban, szerinte megoldható, ha „ügyesek” a jegybankárok.
A Reuters értesülései szerint szigorodhat a Biden-adminsztráció hozzáállása az Egyesült Államokban gyártott félvezetők és azokhoz szükséges technológia Kínába exportálásával kapcsolatban. A kormányzat célja, hogy ne szállítsanak a legfejlettebb technológiákból a „rivális” ázsiai országba. (forrás: ERSTE)