Japan tőzsdezuhanás - mi áll a háttérben?
A Nikkei225 1987-ben
Forrás: Bloomberg, Erste
A Nikkei225 most
Forrás: Bloomberg, Erste
Akkor a tőzsdéken végigsöprő általános eladási hullámnak volt ez betudható. A magyar tőzsde és a BUX akkor még nem létezett, „boldog” szocializmus volt.
Most is rossz a hangulat, nagyot romlott az elmúlt napokban. Ebben a rossz hangulatban, illetve előtte emelt kamatot a japán jegybank, ami a piac egy részét meglepetésként érte, mivel 30-50 százalékos esélyt adtak rá.
Pedig a lépés valójában már régóta téma volt. Ugyanakkor mivel jenben a legolcsóbb a hitel mostanában, ezért egyes befektetőket, akik jenben hitelezett pozíciókban ültek, ülnek kellemetlenül érinthette a lépés. Pláne, hogy egyre inkább egy kamatemelési ciklus kezdeteként tekinthetnek rá.
Így a japán jen nagyot erősödött, már csak annak kapcsán is, hogy valószínűleg pozíció zárások voltak, a hedeg-fund-ok részéről akik „carry trade”-et játszottak. S így sokan egyszerre akartak, akarnak kimenni az ajtón. Ez pedig likvidálásokat vonhatott magával, ami a részvénypiacon is megjelent.
Az a grafikonokból is jól látszik, hogy ez nem ma, hanem valójában hetekkel ezelőtt kezdődött, de csak ma tört el a mécses. Az egy nagyon fontos tényező, hogy a nyolcvanas évek végén Japánban egy felfújt ingatlanpiac volt, s egy magas értékeltségű tőzsde. Most viszont az értékeltség kedvezőbb, bár nem tekinteném a 20-as előremutató P/E rátát annyira attraktívnak, de a 20 éves 31-es átlaghoz (nulla kamatkörnyezet) képest azért mégiscsak attraktívnak mondható. Hiszen a kamatok továbbra is nagy valószínűséggel nulla közelében maradnak.
A kérdés most az, hogy folytatódhat-e, s ha igen meddig ez a tisztulás, a tőkeáttételek leépülése, a piacon. Sokak szerint pont az attraktívabb értékeltség lehet az a tényező, ami megállítja ezt az esést. Hozzáteszem, hogy az amerikai piacon is voltak nagyot emelkedők, s azokban épülhettek ki elsősorban a tőkeáttételes pozíciók. Szóval valószínűleg ezek lehetnek az elsősorban érintett részvények, de ezt már eddig is gondoltuk. S már zajlott is egy átrendeződés más okból kifolyólag is.
A másik fogódzó a technikai kép lehet. Az USDJPY árfolyam a mai csökkenéssel egészen közel került egy komolyabbnak tűnő technikai szinthez, a 140-hez. Ugyanakkor messzebbről nézve a grafikonra ez még nem biztos, hogy meg fogja állítani a jen erősödését, de azért valószínűleg valamiféle megállót, esteleg egy korrekciót az USDJPY esésében fog hozni.
USDJPY
Forrás: Bloomberg, Erste
Ha pedig a Nikkei indexre nézünk, ott is egy technikai szintet látunk a közelben. Kicsivel 30 ezer pont fölött. Szóval jöhet egy – jelen pillanatban – átmenetinek tűnő megnyugvás a közeljövőben. Kérdés, hogy a döntéshozók lépései, kommunikációja piactámogató lesz e.
Azt gondolom, hogy igen, mint ahogy az elmúlt 14 éveben ez jellemző volt. Az, hogy ez elég lesz-e a további komolyabb csökkenés megállítására, azt nehéz megmondani. Viszont az egy fontos tényező, ismételten, hogy az amerikai piacon is olcsó a részvények egy jelnetős része - előremutató P/E összehasonlításban -, ez igaz Németországra és a régióra is. Ezen belül pedig Magyarországra nézve ez kiemelten igaz. Ez pedig egy olyan fontos fundamentális tényező, aminek előbb vagy utóbb működnie kellene, ahogy az erőteljesen csökkenő hosszú hozamoknak is. (forrás: ERSTE)