Jól sikerült a regionális olaj- és gázipari cégek első negyedéve, de a környezet lassan romlik

A magas olajár (Brent átlagár 76 dollár/hordó) és még inkább a megugró európai gázárak (TTF másnapi átlagára 48 euró/MWh) sokat segítettek a termelőkön. Emellett mindenki hozta a várt kitermelési mennyiségeket, nagy megrázkódtatás nem érte a vállalatokat. Egyedül a román cégek nem tudták ezeket az árakat realizálni a még életben lévő korábbi árszabályozás miatt.
A finomítás és nagykereskedelem is kielégítő volt, bár itt már tapasztalni lehetett a marzsok szűkülését és a kiskereskedelmi kereslet gyengülését. A MOL 3,6 dolláros hordónkénti marzsa például pont annyi, mint az előző negyedévben, de a tavaly ilyenkor elért 10,3 dollárt meg sem közelítette.
A petrolkémia pedig továbbra is szenved a régióban, a MOL 151 eurós tonnánkénti marzsa 2023 óta a leggyengébb negyedéves érték. Ugyanezt láttuk az Orlen, az OMV vagy az OMV Petrom esetében is.
A kiskereskedelmi üzemanyag forgalom növekedése jelentősen lelassult vagy megállt a régióban, ennek ellenére az Orlen, a MOL vagy a OMV számain jól látszik, hogy az emberek költenek még a kutaknál, így a nem-üzemanyag értékesítés alapvetően hozta a formáját.
Sajnos a második negyedév előrejelzései már nem ennyire jók. A szénhidrogén árak látványosan estek márciusban és áprilisban. Ezt némileg kompenzálja a finomítói és petrolkémiai árrések emelkedése, de összességében nehezebb a környezet, mint korábban.
Ennek ellenére a cégek bizakodóak voltak az idei eredményekkel kapcsolatban. A MOL továbbra is 3 milliárd dollár feletti tisztított EBITDA-t vár, a lengyel Orlen szerint pedig továbbra is reális az elemzők 37,6 milliárd zlotyis EBITDA várakozása 2025-re. A Romgaz is tartja éves költségvetését, míg az OMV csoportba tartozó két cég (OMV és OMV Petrom) alapvetően óvatos álláspontot képvisel.
Szerencsére sokat javult az államok hozzáállása a cégekhez, a különadók és az árréseket csökkentő szabályozás mindenhol visszaszorulóban van. Az egyetlen kérdés Románia, ahol a komoly költségvetési hiány miatt egy darabig még fennmaradhat a kedvezőtlen szabályozás, de itt is ígéret van a piaci viszonyok visszavezetésére. Ezek alapján az idei évi osztalékok jó eséllyel 2026-ban is kifizetésre kerülhetnek (OMV 4,75 euró, MOL 275 forint, Orlen 6 zlotyi, Romgaz 0,1568 lej, OMV Petrom 0,0444 lej).