Jóváhagyták az EBRD részvényesei a működési térség kiterjesztését Afrikára és Irakra

A londoni pénzintézet, amelyet eredetileg a közép- és kelet-európai gazdaságok felzárkóztatásának finanszírozására alapítottak 1991-ben, szerdai tájékoztatásában közölte, hogy a részvényes országok és szervezetek elfogadták az EBRD-alapokmány első cikkelyének módosítását, így lehetővé vált a bank tevékenységének kiterjesztése a Szaharától délre fekvő egyes afrikai országokra és Irakra.
Az alapító okirat első cikkelye határozza meg az EBRD működési területének földrajzi kiterjedését.
A bank tevékenységének afrikai és iraki kiterjesztéséről a pénzintézet 2003-as közgyűlésén döntött a kormányzótanács, és a döntést az EBRD szerdai londoni tájékoztatása szerint jóváhagyták a részvényesek is.
Az EBRD 75 ország, valamint az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank (EIB) tulajdona. Az egyes részvényes országok és szervezetek szavazati joga arányos az EBRD tőkeállományából általuk lejegyzett tőke értékével.
Odile Renaud-Basso, az EBRD elnöke a bank szerdai tájékoztatásához fűzött nyilatkozatában leszögezte: az alapokmány első cikkelyének módosítása sarkalatos jelentőségű lépés a tevékenység földrajzi kiterjesztése felé, és lehetőséget teremt arra, hogy a kormányzótanács EBRD-finanszírozásokra jogosult státust adjon a Szaharától délre fekvő térség egyes országainak és Iraknak.
Az alapítása óta eltelt csaknem három és fél évtizedben az EBRD 210 milliárd euró finanszírozást folyósított 7400 programra eddigi működési területén.
Az EBRD kormányzótanácsa 2023 decemberében jóváhagyta az igazgatóság által az ukrajnai támogatási programok folytatására kért 4 milliárd eurós tőkeemelést, amellyel az EBRD befizetett alaptőkéje 34 milliárd euróra emelkedett.
Az EBRD a háború kezdete óta több mint 6,2 milliárd euró finanszírozást folyósított az ukrán gazdaságnak, így a londoni bank jelenleg Ukrajna legnagyobb egyedi intézményi befektetője.