KATA adózás - így kéne hozzányulni a KATÁ-hoz a könyvelőszakma szerint

Négyszázezernél is több egyéni vállalkozó katázik, az ő megélhetésüket nagyban átalakítaná az adózási forma megszüntetése. A tíz éve bevezetett adózási forma, azonban megérett a felülvizsgálatra és átalakításra.

KATA adózás - így kéne hozzányulni a KATÁ-hoz a könyvelőszakma szerint

A magyar adórendszer követése és értelmezése nem csak a vállalkozóknak, de még a könyvelőknek is gyakran összetett feladat. Nemzetközi összehasonlításban igen rosszul áll hazánk, hiszen a Paderborni Egyetem az adózási egyszerűségét mérő listáján1Magyarország az 53. helyen áll a 69 mért országból. Ezért jelentett óriási előrelépést a kisadózó vállalkozások tételes adója, azaz a kata bevezetése majdnem egy évtizede.

„A kata legnagyobb előnye és érdeme a mai napig az egyszerűsége” – emelte ki Harkai István, a Minősített Könyvelők Egyesületének elnöke. Tapasztalataik szerint ez az adózási mód nagyban segítette a gazdaság fehérítését és tette vonzóvá és egyszerűvé a vállalkozások működését.

Az elmúlt hetekben számos nyilatkozat jelent meg a hazai médiában, hogy a katát másra használják a vállalkozók, mint amire kitalálták, túl sok a visszaélés. Emiatt a kritikusok szerint jelentősen szigorítani kellene szabályain, vagy akár meg is kellene szüntetni.

Harkai István szerint azonban mindenképpen érdemes megőrizni a katát, a részletek finomítása mellet. „A kata 2013-as bevezetése óta nem változott az adó mértéke, főállású egyéni vállalkozó esetében ez továbbra is havi 50 ezer forint. Ezalatt a minimálbér összege több, mint a duplájára emelkedett, az átlagbér 2,3-szorosára növekedett” – mutatott rá a katával kapcsolatos talán legfontosabb problémára Harkai István.

Fenyegető nyugdíj

Nem csak a költségvetésben jelenthet hiányzó bevételt, hogy immár egy évtizede nem változott a kata összege. Ez a vállalkozóknak sem előnyös: mivel a befizetett adó utáni ellátási alap, például táppénz, nyugdíj, alig haladja meg a minimálbér felét, félő hogy a katások alig 30 ezer forint körüli nyugdíjra számíthatnak csak, ami nem biztosíthatja az időskori megélhetést.

Mivel ma már többszázezer olyan vállalkozó van, akinek a katás egyéni vállalkozásán kívül nincsen más bevétele, nem csak egyéni problémát jelent ez. Társadalmi szinten is kihívás, ha ilyen sokan nem tudnak majd nyugdíjasként megélni.

Ugyan van lehetőség a főállású katásoknak arra is, hogy 50 ezer forint helyett 75 ezer forintot fizessenek havonta. Ezzel a nyugdíj számításakor 108 ezer forint helyett 179 ezer forintos nettó jövedelmet vesznek majd figyelembe, de még ez is alacsonyabb a jelenleg 200 ezer forintos minimálbérnél.

Szigor helyett növelés lehet a helyes irány

A kata szabályai már 2021-ben jelentősen változtak: ekkortól legfeljebb 3 millió forintnyi bevétele lehet egy egyéni vállalkozónak egy kifizetőtől, az e feletti összegek után a belföldi kifizetőnek 40 százalékos adót kell megfizetnie.

Ezek után már nem éri meg a munkajövedelmet katásként fizetni. Korábban sem volt azonban ez igazán jellemző. Még a szigorítás előtt, 2020 októberében a Minősített Könyvelők Egyesülete egy felmérését készített 300 könyvelőiroda részvételével, akik közel 5 ezer katás vállalkozó könyvelését végezték. Csupán 8 százalékára volt tehető azok aránya, akiknél felmerülhetett a gyanú, hogy a foglalkoztatási jogviszonyt próbálták részben vagy teljesen megkerülni.

A NAV-nak minden jogszabályi háttere meg van már ma is ahhoz, hogy ellenőrizze, hogy egy katás legálisan vállalkozik, vagy bújtatott foglalkoztatásról van szó. A kötelező online számlázás bevezetése ezt tovább erősítette, így a meglévő jogszabályok betartása elengedő lehet a katás vállalkozóknál az esetleges visszaélések kiszűrésére.

Egyszerű, de segítséggel a biztos

A kata ugyan valóban egy igen egyszerű, bárki számára követhető adózási forma, mégis ajánlott könyvelő segítségét igénybe venni.

Tudni kell, hogyan kell a számlázóprogramot a NAV rendszereivel összekötni, illetve a helyes számlázás – annak bonyolultsága miatt, mint a határozott idejű elszámolás, kapott előleg számlázása, végszámla kiállítása – is hozzáértő szakember útmutatását teheti szükségessé. Különösen jellemző, hogy a helyi iparűzési adó szabályok választásánál sokan nincsenek tisztában azzal, hogyan tudnak akár több tízezer forintot is megtakarítani évente. A 3 milliós szabály miatt, fokozott figyelmet kell fordítani a partnerek érdekében a számlák kiegyenlítésének nyomon követésére is.

„Emellett számos egyéni vállalkozó nincsen tisztában azzal, hogy kata mellett milyen pénzbeli egészségügyi szolgáltatások járnak számukra, illetve milyen bevallási kötelezettségeik vannak” – emelte ki Harkai István.

A katás egyéni vállalkozók is mehetnek táppénzre betegség idején, de a könyvelői segítséget igénybe nem vevők közül kevesen élnek vele. A táppénz, csed és gyed számításakor is szembesülniük kell azonban azzal, hogy immár a minimálbér felét sem éri le az 50 ezer forintos kata alapján számított járulékalap. Már csak ezért is előnyösebb lenne a vállalkozóknak és az államnak is, ha a kata havi összegét emelnék meg, és nem az egyszerű adózási formát szüntetnék meg.

Zambó Péter: a világ élvonalában a magyar vadgazdálkodás

A magyar vadgazdálkodás Európa és a világ legszűkebb élvonalába tartozik, amire jogosan lehetünk büszkék - mondta az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a tárca közleménye szerint a 2025. évi Országos Vadásznap szombati ünnepélyes megnyitóján, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Göbös-majorban.
2025. 10. 11. 21:30
Megosztás:

Új lehetőségek a fix 3 százalékos hitelprogramban

Új lehetőségek nyíltak a fix 3 százalékos hitelprogramban - mondta a kormány közösségi oldalán szombaton megjelent videójában a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára azzal kapcsolatban, hogy a héten több olyan fontos kormánydöntés született, amely nagymértékben bővíti a lehetőségeket az Otthon Start hitelprogram keretében.
2025. 10. 11. 20:00
Megosztás:

Járványszezon okosan - így spórolhatsz egy vagyont a dráguló gyógyszereken

Egy négytagú családnak havonta közel 22 ezer forintjába is kerülhet a megelőzésre és az enyhébb betegségek kezelésére szolgáló vitaminok és gyógyszerek beszerzése. A hidegebb hónapokkal számolva ez évente mintegy 130 ezer forintot jelenthet. A kiadásokat ugyanakkor jelentősen csökkentheti az egészségpénztári számlán keresztüli vásárlás, hiszen az éves befizetések után 20% adó-visszatérítés kérhető, ami akkor is több tízezer forintot jelenthet, ha egyébként nem költünk sokat gyógyszerekre.
2025. 10. 11. 18:00
Megosztás:

A Standard and Poors továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat

Úgy fogalmaztak: töretlen a bizalom Magyarország iránt, ezt a hitelminősítők értékelése mellett a kötvénykibocsátások is rendre visszaigazolják. Az idei devizakötvény-aukciók kiemelkedően eredményesnek bizonyultak, az ÁKK három devizában - euróban, dollárban és kínai renminbiben - is többszörös túljegyzés mellett hajtott végre kibocsátásokat. Ez rávilágít arra, hogy a globális kihívások ellenére a nyugati és a keleti befektetők egyaránt megbízható partnerként és találkozási pontként tekintenek hazánkra - írták.
2025. 10. 11. 17:00
Megosztás:

Rétvári Bence: az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását

A közbiztonság soha nincs ingyen, mindig tenni kell érte, és megfelelő forrásokat kell biztosítani hozzá. Az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását és ennek eredményeképpen évente 213 ezerrel kevesebb bűncselekményt követnek el, mint 2010-ben - mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton az Országos Polgárőr Szövetség október 23-i ünnepségén.
2025. 10. 11. 16:00
Megosztás:

A zárolt orosz vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyaltak

A zárolt orosz állami vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyalt Keir Starmer brit miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel.
2025. 10. 11. 15:00
Megosztás:

Küldöttség élén tett látogatást Magyarországon a Roszatom humánerőforrásért felelős vezérigazgató-helyettese

Az oroszországi atomerőművek körüli városokat tömörítő alapítvány, (ATR AESZ) és az oroszországi atomerőműveket üzemeltető Roszenergoatom konszern támogatásával október 4. és 8. között orosz küldöttség járt Magyarországon. A látogatás célja a kétoldalú együttműködés erősítése, a testvértelepülési kapcsolatok fejlesztése és nemzetközi kulturális projekteket felvonultató fesztivál megrendezése volt.
2025. 10. 11. 14:00
Megosztás:

A földmunkákkal megkezdődött az üzbegisztáni atomerőmű építése

A munkagödör kialakításával Üzbegisztánban megkezdődött az első, kis moduláris reaktorokkal (SMR) szerelt atomerőmű építése. A RITM-200N reaktorokkal megvalósuló blokkok orosz terv alapján készülnek Üzbegisztán Jizzakh régiójában. Az erőműhöz mintegy1,5 millió köbméter földet fognak kiemelni, a munkagödör mélysége pedig eléri a 13 métert.
2025. 10. 11. 13:00
Megosztás:

Újabb hibrid okosboltok kialakítását tervezi a Coop Szeged Zrt.

Az első magyarországi hibrid okosbolt tavaszi megnyitásának kedvező tapasztalatai alapján már újabb egységek automatizálását is tervezi a Laurel Kft. technológiájával a Coop Szeged Zrt. - közölték a cégek az MTI-vel.
2025. 10. 11. 12:00
Megosztás:

Több mint 300 millió forintos fejlesztés zárult le Mezőberényben

Lezárult egy csaknem 342 millió forint uniós támogatásból végrehajtott fejlesztés a Békés vármegyei Mezőberényben - közölte az önkormányzat.
2025. 10. 11. 11:00
Megosztás:

Az 5 legígéretesebb kriptovaluta, amely a 2025-ös bikapiacon akár 2 000 dollárból 200 000 dollárt csinálhat

Minden bikapiac újabb legendákat szül a kriptovilágban: olyan történeteket, ahol apró befektetések egyik napról a másikra hatalmas, hatjegyű hozamokat hoznak. 2017-ben ez az Ethereum volt. 2021-ben a Solana. 2025-ben pedig akár ezek közül az új, magas növekedési potenciállal rendelkező projektek közül kerülhet ki a következő nagy dobás.
2025. 10. 11. 09:15
Megosztás:

Gerlaki Bence: a harmadik országokból érkező árú dömping felforgatja Európa e-kereskedelmi piacát

A mai napon Egerben megkezdődött a Magyar Vámügyi Szövetség őszi konferenciája, amelynek témáját a vám, adó, logisztika és környezetgazdálkodás aktuális kérdései képezik. Az eseményen Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár hangsúlyozta: a fogyasztás bővülése továbbra is a gazdasági teljesítmény egyik motorja.
2025. 10. 11. 09:00
Megosztás:

További könnyítések érkeznek az Otthon Start hitelprogramban

További könnyítéseket vezet be a kormány a fix három százalékos hitelt kínáló Otthon Start hitelprogram szabályaiban - mondta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára pénteken Zalaegerszegen, a Megyei Jogú Városok Szövetsége ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón.
2025. 10. 11. 08:00
Megosztás:

A munkahelyi nyomás nyertesei és vesztesei – kiderült, hogyan élik meg gyermekeink a munkánkat

Minden év október 10-e a lelki egészség világnapja, amely kezdeményezés 1992 óta hívja fel a figyelmet a mentális jóllét fontosságára. A világnap alkalmából Magyarország egyik legnagyobb HR-szolgáltatója, a WHC Csoport a ténylegesen érintettek hangján üzen: kisgyerekeket kérdeztek meg, milyen is a valódi munka-magánélet egyensúly és ténylegesen mennyire viszi haza egy adott szülő a munkahelyi terheket.
2025. 10. 11. 07:00
Megosztás:

Tisztázzuk a vagyonadó terveket: ma egymilliárdosnak lenni már nem akkora szó, mint tíz éve

Ha a felreppent tervek szerinti 1 milliárd forintnál húznák meg a vagyonadó határát, az egyértelmű üzenet lenne a feltörekvő középosztály számára: rossz helyen gyarapodtál – figyelmeztet Karagich István, a Blochamps Capital vezetője. A cég friss elemzése szerint a milliárdosok száma öt év alatt 25%-kal emelkedett, miközben az infláció drasztikusan leértékelte egy ekkora vagyon reálértékét.
2025. 10. 11. 06:00
Megosztás:

Gyorsuló lakásdrágulás, záródó árolló és otthon-startos meglepetések szeptemberben

Országosan 2,7 százalékkal nőtt a lakóingatlanok ára szeptemberben az előző hónaphoz képest, Budapesten 2,6 százalékkal. A havi lakásdrágulás üteme több mint duplájára nőtt szeptemberben. Észak-Magyarországon volt a legnagyobb havi ugrás, 6,3 százalékkal drágultak az ingatlanok. Az adatok arra utalnak, hogy a kelet-magyarországi régiók lakásárai egyre gyorsabban közelítenek a nyugat-magyarországi és Pest megyei árszintekhez, vagyis záródik a lakáspiaci árolló. A kormányzat tájékoztatása az Otthon Start hitel szeptemberi igénylőiről sokak számára meglepetést hozhat a lakáspiacon.
2025. 10. 11. 05:00
Megosztás:

A kormány forrást biztosít több mint 90 motorvonat beszerzésére

A kormány arról döntött, hogy forrást biztosít több mint 90 villamos motorvonat beszerzésére - közölte Lázár János építési és közlekedési miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
2025. 10. 11. 04:00
Megosztás:

Andrej Babis: megállapodtunk a tárcák elosztásról

Csehországban a kormányalakítási tárgyalásokat folytató Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO), a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) és az Autósok párt megegyezett pénteken a tárcák elosztásáról - jelentette be Andrej Babis, az ANO elnöke, aki várhatóan az új kormány elnöke lesz.
2025. 10. 11. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a módosítást! Így változik a 65 év felettiek kedvezményes utazása

A közforgalmú személyszállítást igénybe vevő, 65. életévüket betöltött személyek életkoruk alapján ingyenesen utazhatnak, elegendő, ha személyazonosító okmányukat felmutatják. Számukra már nem szükséges utazási utalvány az ingyenes utazáshoz. Azok viszont, akik még nem töltötték be a 65. életévüket, de nyugdíjban vagy más, jogszabályban meghatározott ellátásban részesülnek, éves utazási utalvány felmutatásával vehetik igénybe a rájuk vonatkozó utazási kedvezményeket.
2025. 10. 11. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-88 éves nyugdíjasok készüljetek!

A 2025-ben nyugdíjba lépők nyugdíját a korábbi években elért jövedelmeik figyelembevételével állapítják meg, amelyeket valorizációs szorzókkal igazítanak a 2024-es bérszinthez. A kormány már nyilvánosságra hozta a legújabb szorzószámokat, amelyek alapján kijelenthető, hogy a 2025-ben megállapított nyugdíjak összege várhatóan meghaladja a 2024-ben induló nyugdíjakét.
2025. 10. 11. 01:00
Megosztás: