Kedden indul a Román Filmhét az Urániában

Kedden indul az idei Román Filmhét az Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol december 12-ig hét új alkotást: újhullámos filmek mellett kosztümös drámát, természetfilmet és Mexikóban játszódó túsztörténetet is láthat a közönség.

Kedden indul a Román Filmhét az Urániában

A budapesti Román Kulturális Intézet és az Uránia együttműködésében megvalósuló filmhét programjában a magyar közönség előtt is ismert alkotók, Radu Muntean és Cristi Puiu új munkái mellett elsőfilmes szerzők is bemutatkoznak.
    
A filmhét kedden, Radu Muntean Intregalde című feszült kamaradrámájával indul, amelynek premierje az idei Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon volt. A néhány szereplővel forgatott történet a humort sem nélkülözve meséli el egy eldugott erdélyi falu (a címben nevezett Intregalde/Havasgáld) határában elakadt terepjáró utasai történetét.
    
Emanuel Parvu Marokkó című filmje, az azonos nevű játék kiszámíthatatlan hatásmechanizmusa alapján modellezi egy család történetét, amelyben a tizenéves Magda, aki egy kórházban önkénteskedik, új nyakláncát egy beteg kisgyereknek ajándékozza. Az apja nem hisz neki, felelősségre vonja, és ennek beláthatatlan következményei lesznek.    
Közösségi médiáról készített szatírát az alig harmincéves színész-rendező, Andrei Hutuleac. A #dogpoopgirl című filmjében egy örökbefogadott kiskutya körül alakul ki botrány: a metróban valaki videóra veszi, amint a kutyus könnyít magán, a felvétel a világhálón vírusként kezd terjedni, romokba döntve újdonsült gazdája életét. A #dogpoopgirl a kolozsvári TIFF-en a legjobb debütálás, a Moszkvai Nemzetközi Filmfesztiválon pedig a legjobb film és a legjobb női főszereplő díját nyerte.
    
Az abszurdhoz közelít a nagyváradi születésű Demian József Éjjeli őrjárat című groteszk hangvételű alkotása, amely egy színházi társulat egyetlen különös éjszakájából villant fel lazán kapcsolódó jeleneteket.     
    
Észak-Mexikóban játszódik a Cannes-ban díjazott, román- mexikói-belga koprodukcióban készült La Civil, amelynek alkotója a Belgiumban élő Teodora Mihai. A filmben egy mexikói háziasszony folytat elkeseredett bosszúhadjáratot a városában működő drogkartellel, hogy elrabolt lányát visszaszerezze.
    
A Románia vadvilága című természetfilm a Kárpátok, a Duna és a Fekete-tenger találkozásának vidékén forgott hét évig, a legvadabb tájakat mutatja be, fókuszában az ott élő állatok életével. Dan Dinu és Cosmin Dumitrache filmje az idei TIFF-en közönségdíjat kapott.
    
A filmhét zárónapján, december 12-én vetítik  Malmkrog, avagy az Antikrisztus története című kosztümös drámát Cristi Puiu (Lăzărescu úr halála, Sieranevada) rendezésében. A Monarchia végnapjaiban játszódó alkotás tavaly a Berlinale Encounters szekciójának díjazottja volt. A szinte cselekmény nélküli történetet Vlagyimir Szolovjov orosz vallási gondolkodó Három beszélgetés a háborúról, a haladásról és a világtörténelem végéről című munkája ihlette.
    
A filmek többsége egyszeri alkalommal lesz látható mozivásznon Magyarországon, eredeti nyelven, magyar felirattal.


Átadták a megújult budaörsi Tesco áruházat

Átadták csütörtökön a megújult budaörsi Tesco áruházat, amelyet közel egymilliárd forintos beruházással alakítottak át.
2026. 07. 17. 15:00
Megosztás:

Romániai jelenlétének 20. évfordulóját ünnepelte a Wizz Air Marosvásárhelyen

A Wizz Air diszkont légitársaság az elmúlt húsz év alatt Románia meghatározó légi közlekedési szereplőjévé vált: jelenleg már 14 romániai repülőtérről 83 útvonalon, 27 országba működtet járatokat - hangzott el a társaság rendezvényén szerdán Marosvásárhelyen.
2026. 07. 17. 14:00
Megosztás:

Minden harmadik magyar saját házat építene, de a bizonytalanság sokakat visszatart

Ha az anyagiak nem számítanának, a magyarok közel harmada saját házat építene. A valóságban azonban a legtöbbeket nemcsak a magas költségek, hanem az építkezés kiszámíthatatlansága, a megbízható kivitelező megtalálása és a folyamat összetettsége is visszatartja. A Wienerberger friss, országos kutatása szerint ma már a bizonytalanság az építkezések egyik legnagyobb akadálya.
2026. 07. 17. 13:00
Megosztás:

Kijöttek a friss fizetési adatok: mutatjuk, mekkora hitelre elég a béred

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen publikált adatai szerint 2026 májusában bruttó 764 100 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban álló magyarok átlagkeresete, míg a nettó átlagkereset 535 900 forint volt ugyanezen időszakban. A keresetek bruttó mediánértéke 615 600 forint, míg a nettó mediánértéke 436 200 forint volt idén májusban. A felsorolt számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek felvételére képesek azok, akik a legutóbbi átlag- és mediánösszegeket keresik meg havonta.
2026. 07. 17. 12:00
Megosztás:

A techszektor húzta vissza az amerikai piacokat, vártnak megfelelő kiskereskedelmi adat érkezett, folytatódott a bizonytalanság a Közel-Keleten

A félvezetőgyártó vállalatok részvényeinek gyengélkedése csütörtökön lefelé húzta az amerikai indexeket, továbbra is meghatározó szerepet játszva a szélesebb piaci mozgásokban annak ellenére, hogy az amerikai makrogazdasági adatok összességében kedvező képet festettek, és erősen indult a második negyedéves gyorsjelentési szezon.
2026. 07. 17. 10:00
Megosztás:

Mennyibe kerül a megszakítás nélküli online szolgáltatás: royalsea a felhőinfrastruktúra és a csúcsterhelések gazdaságtanában

Este a felhasználó csak annyit érzékel, hogy az oldal gyorsan megnyílik, a játék elindul, az egyenleg pedig frissül. A háttérben azonban folyamatosan változik a terhelés, ezért a stabil működéshez technológiai tartalékokra és pontos költségtervezésre van szükség.
2026. 07. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen teljesítettek az európai piacok csütörtökön, 11%-kal növekedtek a keresetek májusban Magyarországon

Bizonytalan irányba mozdultak az európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre fókuszáltak. A hangulatot rontotta, hogy a Közel-Keleten ismét nőtt a geopolitikai feszültség, ami az energiaszállítások esetleges zavarain keresztül újra felerősítette az inflációs aggodalmakat.
2026. 07. 17. 09:00
Megosztás:

Hogyan reagál a hazai sertéspiac az új kihívásokra?

Az idei év júniusában, nyolc év után először, a hazai sertésállományban is megjelent az afrikai sertéspestis Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
2026. 07. 17. 08:12
Megosztás:

Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi, oktatási vagy műszaki előképzettséggel és munkatapasztalattal rendelkező informatikusokra

A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek. Így például a legaltech-, a biotech-, az insurtech- vagy a fintech-forradalom miatt nagyon keresettek a hazai piacon is a jogi, orvosi vagy pénzügyi diplomával rendelkező, magukat informatikussá átképző szakemberek - foglalja össze nagyvállalati partnercégeinek tapasztalatait az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters.
2026. 07. 17. 07:00
Megosztás:

Hamarosan több ezer fiatal örülhet, de mire számíthatnak az albérletpiacon?

A jelenlegi budapesti albérletpiac sajátossága, hogy nem klasszikus, meredeken emelkedő árakkal indul neki a nyári szezonnak és az egyetemisták rohamának. A KSH és az Ingatlan.com lakbérindexe alapján bár júniusban két hónap csökkenés után ismét nőttek az árak a fővárosban, az éves 4,7%-os drágulás így is majdnem öt éves negatív rekord.
2026. 07. 17. 06:00
Megosztás:

Tovább bővíti az EU-s agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank

Újabb fejlesztésekkel bővíti az európai uniós agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank. A hitelintézet új jogcímekre terjeszti ki a faktoring formájában elérhető konstrukciót, valamint egyes támogatások esetében akár a Közös Agrárpolitika 2027-ig tartó jelenlegi időszakán túl, 2028-ra is elérhetővé teszi a hároméves előfinanszírozás lehetőségét.
2026. 07. 17. 05:00
Megosztás:

Lehet, hogy érintett, de nem is tud róla

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.
2026. 07. 17. 04:00
Megosztás:

Budapesten eladják, vidéken veszik a lakásokat a befektetők

Kettévált a hazai lakáspiac befektetői oldala. A Duna House friss elemzése szerint a fővárosban minden korábbinál többen adják el az ingatlant, amit egykor befektetésnek vettek. Az idei második negyedévben a budapesti lakáseladások 48 százaléka mögött ez a motiváció állt. Vidéken viszont épp ellenkező irányba fordult a piac - ott a befektetési célú vásárlások aránya egy év alatt 18 százalékról 27 százalékra emelkedett.
2026. 07. 17. 03:00
Megosztás:

A rugalmatlanság drága dolog: 20 milliárd forintot égetett el idén a villamosenergia-piac

A negatív áramár nem a bőség, hanem a rugalmatlanság tünete. Idén eddig nagyságrendileg 43 millió euró (mintegy 20 milliárd forint) a negatív árú órákban realizált piaci veszteség. A következőkben a Green Cloud szakértői kommentárja olvasható a témához.
2026. 07. 17. 02:00
Megosztás:

A négy gomba titka: hogyan javíthatja az életminőséget?

Az emberek egyre inkább törekednek arra, hogy támogassák szervezetüket a mindennapi stresszel teli helyzetekben, így növekszik az érdeklődés a természetes étrend-kiegészítők iránt. Napjainkban a funkcionális gombák népszerűsége megtöbbszöröződött, sokan keresik, milyen jótékony hatásokat kínálhatnak ezek.
2026. 07. 17. 01:00
Megosztás:

A vállalatok többsége még nem tudja kimutatni MI-beruházásainak üzleti értékét

A cégek jelentős része továbbra is pilotprojektekre és elszigetelt MI-alkalmazásokra épít – derül ki az EY és az Oxford Economics globális kutatásából. A felmérés keretében 2500 technológiai vezetőt kérdeztek meg 28 országban a piaci szereplők mesterségesintelligencia-stratégiájáról és annak üzleti hatásairól. A válaszadók többsége úgy véli, hogy az automatizált megoldások nagyobb értéket teremtenek annál, mint amennyit jelenleg mérni és kimutatni tudnak.
2026. 07. 17. 00:05
Megosztás:

Rekordösszegű adó-visszatérítés érkezett az OTP Pénztárak tagjaihoz

Lezárult az idei adóbevallási időszak, és megérkeztek a végleges számok: az OTP Egészségpénztár és az OTP Nyugdíjpénztár tagjainak egyéni számláira idén összesen több mint 13,6 milliárd forint adó-visszatérítés érkezett a 2025-ös évi befizetéseik után. Ez csaknem 19%-kal haladja meg a tavalyi összeget, ami azt mutatja, hogy egyre többen és egyre tudatosabban élnek az önkéntes pénztári tagság előnyeivel.
2026. 07. 16. 23:00
Megosztás:

Csak egy megyeszékhelyen elég az átlagbér, hogy házat vegyél

Egy átlagos keresetből már gyakorlatilag elérhetetlenné vált egy átlagos méretű családi ház megvásárlása a magyar megyeszékhelyeken. A Bankmonitor számítása alapján a vizsgált 19 nagyváros közül mindössze Salgótarjánban férhet bele a szükséges lakáshitel egyetlen helyi átlagkeresetből. Két hasonló fizetésből már mindenhol teljesíthető lehet a jövedelmi feltétel, de több városban így is a család nettó bevételének több mint 40 százalékát felemésztené a törlesztőrészlet.
2026. 07. 16. 22:00
Megosztás:

A Z generáció digitális tudását elismerik, a munkához való hozzáállásukat már eltérően látják az idősebbek

A különböző korcsoportba tartozó munkavállalók számos kérdésben hasonlóan látják saját generációjukat, mint ahogyan a többiek látják őket, bizonyos témákban azonban jelentős eltérések mutatkoznak. A legtöbb félreértés és véleménykülönbség a Z generáció megítélése körül van, viszont mégsem nekik adódik a legtöbb nézeteltérésük: a harmincas-negyvenes korosztály tagjai számoltak be a legtöbb munkahelyi konfliktusról – derül ki a Profession.hu reprezentatív kutatásából.
2026. 07. 16. 21:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 16. 20:00
Megosztás: