Kellemetlen szagot áraszt a klíma? Betegséget is okozhat, ha nem foglalkozunk vele

A penész télen a szobák sarkaiban, ablakai környékén jelenhet meg, nyáron pedig a klímaberendezést lephetik el a különféle gombák, amelyek az egészségre is veszélyesek. Kellemetlen szag jelzi a penészgombák elszaporodását, melyek rövid idő alatt meg tudnak telepedni a beltéri egységben.

Kellemetlen szagot áraszt a klíma? Betegséget is okozhat, ha nem foglalkozunk vele

A jól szigetelt házak előnye, hogy télen alacsonyabb a fűtési költség, nyáron pedig könnyebb a kellemes hőmérséklet fenntartása. Ezzel együtt azonban egy kellemetlen következmény is megjelenik, amiről ritkán szoktunk beszélni és nem fordítunk rá kellő figyelmet: ez a penészedés kialakulásának kockázata. A modern épületekben alkalmazott vastag szigetelőrétegek és a hermetikusan záródó nyílászárók ugyanis gyakorlatilag megszüntetik a ház természetes szellőzését. Ez energiahatékonysági szempontból valóban előnyös, a belső levegőminőség szempontjából viszont komoly kérdéseket, problémákat vet fel. A nem megfelelő vagy szinte teljesen megszűnő légáramlás következtében a belső terekben megemelkedhet a páratartalom és a szén-dioxid szintje.

„A magas páratartalom ideális környezetet teremt a penészgombák számára, amelyek a hidegebb felületeken, a sarkokban, nyílászárók környékén, vagy a rosszul szellőző helyiségekben könnyen megtelepedhetnek. A penész megjelenése pedig nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem jelentős egészségügyi kockázatot is, mivel már rövid idő alatt allergiás reakciókat, légzőszervi problémákat, hosszú távon pedig egyéb súlyosabb megbetegedést is okozhat” - magyarázta Stuller István, a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.

Nyáron is megjelenhet a penész

Nyáron ugyan fűtésre nincs szükség, de a jól szigetelt házak szellőzésének hiánya ilyenkor is problémát jelent. A meleg hónapokban a lakók gyakran használnak légkondicionálót a hőmérséklet szabályozására. A magas páratartalom, a nem megfelelő szellőztetés és a napfény elől lesötétített helyiségek tökéletes táptalajt nyújtanak a különféle gombák elszaporodásához.

„A légkondicionáló működésekor a hideg hőcserélőn lecsapódó nedvesség a készülék belsejében bizonyos esetekben képes olyan mikroklímát teremteni, amely rendkívül kedvez a penész kialakulásának a lamellák között vagy akár a járókeréken is. Egyes gombafajták a számukra ideális környezetben már nagyon rövid időn belül képesek olyan mértékben elszaporodni, hogy megjelenésüket a kellemetlen szaguk is jelzi. Gondoljunk csak egy penészes sajt „illatára”, hasonlót lehet érezni egy klímaberendezés beltéri egységénél kialakult penész esetében is” - tette hozzá a szakértő.

Így védekezzünk a penész ellen

A penészedés megelőzése érdekében az alábbi ajánlásokat érdemes megfontolni:

1. Rendszeres szellőztetés: a szigetelt házakban különösen fontos, de minden egyéb, más típusú ingatlannál ajánlott, hogy rendszeresen szellőztessünk. Ha lehetőség van rá, érdemes kereszt-szellőztetést alkalmazni, amely hatékonyabban cseréli a belső levegőt.

2. Gépi szellőztetés: ha pénztárcánk megengedi, akkor érdemes elgondolkozni egy hővisszanyerős szellőzőgép beépítésén, ugyanis azzal energiahatékonyan és szabályozott körülmények között biztosított a folyamatos friss levegő utánpótlása, valamint az elhasznált levegő „kidobása” és a páratartalom megfelelő szinten tartása.

3. Páratartalom szabályzása: használjunk párátlanító készüléket a pára csökkentésére, különösen a nedvesebb helységekben, mint pl. a fürdőszobában és a konyhában.

4. Leszárítás funkció: érdemes használni a légkondicionáló X-FAN (leszárítás) funkcióját hűtés és párátlanítás üzemmódban, mert ezzel a berendezés kikapcsolása után a beltéri egység ventilátora kb. 3 percig még forogni fog, hogy leszárítsa a nedvességet a hőcserélőről. Azonban még így is előfordulhat, hogy az nedves marad, ezért, ha azt szeretnénk, hogy biztosan teljesen száraz legyen a beltéri egység, állítsuk át ventilátor üzemmódra a berendezést, és még így járassuk kb. 10-15 percig a kikapcsolás előtt.

5. Klímaberendezések karbantartása: a hűtési szezon előtt nagyon fontos a klímaberendezések szakemberrel történő karbantartása, alapos fertőtlenítése. A porszűrőket pedig folyamatosan ellenőrizzük és tisztítsuk meg, hogy megakadályozzuk a penész megtelepedését és elterjedését, mi több elérhessük az egészséges és friss otthoni levegő állapotát.

Az aranyközépút nyomában

Lényeges tudni azt is, hogy az ideális páratartalom a lakásban általában 40-60% között van, ilyenkor érzi az ember a legkomfortosabban magát. Ez az optimális érték az egészségünk és az ingatlan állapotának megőrzése szempontjából is.

- kb. 40-50% páratartalom az őszi-téli hónapokban lehet ideális, mivel megelőzi a túlzott nedvesség miatti penészképződést, és segít elkerülni a nyirkos érzetet.

- kb. 50-60% páratartalom pedig a tavaszi-nyári hónapokban megfelelőbb, mert a melegebb időjárás mellett is friss, komfortos érzetet biztosít.

Fontos figyelni rá, hogy a túl alacsony páratartalom (30% alatt) is kellemetlenséggel jár, azaz nagyon kiszárítja a levegőt, ami légúti irritációt és bőrszárazságot okozhat. A fenti tippek követésével jelentősen hozzájárulhatunk otthonunk penészedésének megelőzéséhez, illetve az optimális páratartalom beállításához. Ezzel nemcsak saját egészségünket, hanem környezetünk egészségét is védjük.


Koporsós temetés 2026 - komoly változások

Mi változik igazán 2026-ban a koporsós temetéseknél?
2026. 05. 24. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj törvényi döntés: a rokkantsági nyugdíj

Mi változott, és mit jelent ma a rokkantsági nyugdíj fogalma?
2026. 05. 24. 01:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 21. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 24. 00:05
Megosztás:

A Bitget szigorít: új keretrendszer a kriptopiaci manipuláció ellen

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja új piaci keretrendszert vezetett be a listázott eszközök, projektek és market makerek felügyeletének megerősítésére. Az új rendszer fejlettebb listázás utáni monitoringot, szigorúbb projektoldali kötelezettségeket és gyorsabb fellépést biztosít rendellenes kereskedési aktivitás vagy gyanús wallet-mozgások esetén.
2026. 05. 23. 23:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érhet a Shiba Inu? Lassul a tőzsdei kiáramlás, de gyenge maradt a technikai kép

A Shiba Inu árfolyama az elmúlt időszakban nem mutatott látványos erőt, a háttérben azonban érdekes változás zajlik. A friss on-chain adatok szerint jelentősen visszaesett a tőzsdékről kiáramló SHIB tokenek mennyisége, ami arra utalhat, hogy a befektetők egyelőre kivárnak, és nem sietnek mozgatni eszközeiket a kereskedési platformokról.
2026. 05. 23. 22:00
Megosztás:

Hyperliquid-rali borzolja a kedélyeket: miközben a HYPE szárnyal, az XRP továbbra is ellenállásokkal küzd

A kriptovaluta-piac ismét látványos példát kapott arra, milyen gyorsan tud átárazódni egy jól pozicionált altcoin. A Hyperliquid natív tokenje, a HYPE májusban egészen 62,50 dollárig emelkedett, ami komoly figyelmet váltott ki a kereskedők és befektetők körében. A hirtelen árfolyamrobbanás után sokan azt vizsgálják, hogy más nagyobb kriptoeszközök, köztük az XRP is képes lehet-e hasonló lendületre.
2026. 05. 23. 21:00
Megosztás:

Tájékoztatás az Ukrajnából származó import termékekről

Az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát korlátozó rendelkezés hatályát vesztette. A jogszabály módosításáról szóló rendelkezés május 18-án lépett életbe, azóta összesen 6 Ukrajnából származó szállítmány behozatalát jelentették be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz. A korábbi kormányrendeletet felváltó új jogszabály hamarosan megjelenik. A Nébih az ellenőrzések elvégzéséhez a továbbiakban is biztosítja a beérkező szállítmányok adatait.
2026. 05. 23. 20:00
Megosztás:

Orosz házelnök: barátságtalan politikát folytat Moszkvával szemben az örmény kormányfő

Barátságtalan politikát folytat Oroszországgal szemben Nikol Pasinján örmény miniszterelnök- írta Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlament alsóházának elnöke pénteken a Max-csatornáján.
2026. 05. 23. 19:00
Megosztás:

Melyik most a legjobb kriptovaluta befektetés? TOP10 token

Altcoinok a reflektorfényben: az Audiera-show elvitte a hetet, de a piac mélyén sokkal nagyobb történet zajlik. A kriptopiac ezen a héten megint emlékeztette a befektetőket arra, hogy a digitális eszközök világa nem steril grafikonokból áll, hanem idegekből, narratívákból, váratlan likviditási hullámokból és nagyon is emberi reakciókból.
2026. 05. 23. 18:03
Megosztás:

Igazi csemege a Szupermenta asztalán: konzerv kukoricákat ellenőrzött a Nébih

Összesen 26 hazai előállítású konzerv csemegekukoricát vizsgáltak a Szupermenta programban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. Élelmiszerbiztonsági hiba nem merült fel, azonban tíz termék esetében minőségi, illetve jelölési hiányosságokat állapítottak meg a felügyelők. Az érintett vállalkozásokkal szemben hatósági eljárást indítottak. A kedveltségi vizsgálat eredményei alapján kialakult a normálédes, valamint a szuperédes konzerv csemegekukoricák rangsora.
2026. 05. 23. 17:00
Megosztás:

Duplázódó USDT-forgalom a TRON-on: elérheti-e a TRX az 1 dollárt 2030-ra?

A TRON hálózat az elmúlt években a stablecoin-tranzakciók egyik legfontosabb infrastruktúrájává vált. Különösen az USDT, vagyis a Tether dollárhoz kötött stabilcoinja esetében lett meghatározó szereplő: a felhasználók jelentős része a gyors és viszonylag olcsó tranzakciók miatt választja a TRON-t.
2026. 05. 23. 16:00
Megosztás:

A gépek végre megtanulnak látni, nem csak nézni.” – Elképesztő jövőképpel indult az AI Symposium 2026

…a világhírű Marc Pollefeys már a nyitónapon fellebbentette a fátylat a gépi látás új korszakáról.
2026. 05. 23. 15:00
Megosztás:

A parkolóház tüze nem ott kezdődik, ahol látjuk” – az elektromos autók a mélygarázsok új tűzkockázatát jelentik

Az elektromos mobilitás növekedése Magyarországon már közvetlen hatással van az épületek energetikai és üzemeltetési rendszereire. Az EAFO adatai szerint 2025 végére a tisztán elektromos autók száma meghaladta a 100 000-et, miközben az új autó-értékesítésekben a BEV-ek aránya már 8,5%-ot ért el.
2026. 05. 23. 14:00
Megosztás:

Véget ért a panelláz: egyre nagyobb ácsökkentésekre kényszerülnek az eladók

Látványos fordulat körvonalazódik a hazai panellakások piacán. A korábbi trendekkel szemben a kereslet visszaesett és a kínálat erősen bővült, miközben az eladóknak már a hirdetési idő alatt is egyre gyakrabban kell árat csökkenteniük, hogy egyáltalán megjelenjenek az érdeklődők. Hogy egyszeri megtorpanásról vagy tartósabb fordulatról van-e szó, azt a zenga.hu elemzése vizsgálta meg.
2026. 05. 23. 13:00
Megosztás:

Nyomoz az adóhatóság az NKA támogatásai ügyében

Költségvetési csalás és hűtlen kezelés bűncselekmény gyanúja miatt folytat nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által nyújtott támogatások kapcsán - derül ki az adóhivatalnak a telex.hu kérdéseire küldött válaszából.
2026. 05. 23. 12:00
Megosztás:

Lemondott az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója

Lemondott posztjáról Bayerné Matusovits Andrea, az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) főigazgatója, döntését Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter elfogadta - olvasható a kontroll.hu oldalon.
2026. 05. 23. 11:00
Megosztás:

Negyedszer is Janez Jansa lett Szlovénia miniszterelnöke

Titkos szavazáson 51 igen és 36 nem szavazattal a szlovén parlament pénteken Janez Jansát, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnökét választotta meg Szlovénia új miniszterelnökévé.
2026. 05. 23. 10:00
Megosztás:

A Mol további két hetet kapott a NIS ügyében zajló tárgyalások lezárására

Szerbiát most értesítették, hogy a magyar Mol olajtársaság további két hetet kapott arra, hogy lezárja a tárgyalásokat az orosz Gazpromnyefty vállalattal a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdonrészének megvásárlásáról - közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter péntek este az Instagramon.
2026. 05. 23. 09:00
Megosztás:

Sokkoló számok a magyar gazdaságról: A közép- és nagyvállalatok 71%-a kerülhet szorult helyzetbe a vendégmunkások tiltása miatt

Megbéníthatja a termelést és magyar munkahelyeket veszélyeztet a vendégmunkások június 1-jére tervezett tiltása – derül ki a WHC Csoport felméréséből, amelynek pontos eredményei most részletesen is megismerhetőek. A komplex HR szolgáltató anonim kérdőívének adatai rávilágítanak, a válaszadó cégek 71,3 százaléka működésképtelen lenne kizárólag hazai munkaerővel. A piacvezető HR szolgáltató a gazdaság és a működőtőke védelmében azonnali szakmai egyeztetést sürget a Magyar Kormánnyal, amely eddig nem reagált a szektor megkereséseire.
2026. 05. 23. 08:00
Megosztás:

Új elnöke van a a Munkástanácsok Országos Szövetségének

Tisztújítást tartott a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a szervezet új elnöke Szabó Imre Szilárd ügyvéd, egyetemi docens lett - közölte a a Munkástanácsok Országos Szövetsége az MTI-vel pénteken.
2026. 05. 23. 07:00
Megosztás: