Kevesebb mint a felére csökkent a kriptovaluták után fizetendő adó Magyarországon

A kriptovalutákkal kapcsolatos ügyleteket egészen az előző év végéig az összevont adóalapba tartozó egyéb bevételként határozták meg. 2022. január 1-jével azonban módosították a személyi jövedelemadóról szóló törvényt, és az új jogszabályi rendelkezéssel egyértelműen szabályozásra került a kriptoeszközök használatából származó jövedelem adózása.

Kevesebb mint a felére csökkent a kriptovaluták után fizetendő adó Magyarországon

Mikortól számít adózandónak egy kriptóból származó profit?

A törvény világosan kimondja, hogy a kriptovalutából származó ügyleti nyereség és az üzleti veszteség különbsége tekinthető jövedelemnek. „Amikor csak kriptoeszközzel kereskedünk, tehát kriptoeszközt kriptoeszközre cserélünk, az még nem minősül adókötelesnek. Attól a pillanattól kezdve, hogy azért vagyoni értéket szerzünk vagy fiat valutára váltjuk azonban már jövedelemként kezeli a törvény” – mondta el a PS adószakértője. Fiat valuta alatt az államok által elismert fizetőeszközt értjük (forint, dollár, euró stb.), míg a megszerzett vagyonérték az a vagyoni előny, amely forgalomképes kereskedés tárgya lehet. Például, ha veszünk egy gépjárművet bitcoinért, akkor az egy adóztatandó jövedelemnek minősül.

Bizonyára sokak fejében megfogalmazódott már, hogy hogyan határozzuk meg a kriptóban vásárolt tárgyak pontos értékét? A szabályozás pedig egyértelmű választ ad erre a kérdésre: a megszerzéskori szokásos piaci értéket kell alapul venni. Tehát egy autó esetében meg kell vizsgálnunk, hogy az adott gépjárműtípus, -évjárat stb. esetében mi lenne a megállapítható ár független felek között.

Ha a tranzakció az új szabályozás hatálybalépése előtt történt, de a nyereséget ebben az évben szeretnénk lehívni, akkor is a jelenlegi szabályok érvényesek. Adóamnesztiát enged azonban a törvény azokra a 2021-es és azt megelőző évek tranzakcióira, amelyek nem voltak a korábbi bevallásokban feltüntetve. Ezeknek a tranzakcióknak az eredményét a 2022. évről szóló adóbevallásban lehet majd figyelembe venni.

Mennyi adóról beszélünk pontosan a kriptovaluták esetében?

Jó hír, hogy az új szabályozás alapvetően kedvez a kriptovalutáknak, hiszen összesen 15%-os személyi jövedelemadót vagyunk kötelesek fizetni a szerzett profit után. Ezzel szemben korábban a kriptoeszközökből származó jövedelmet az SZJA-n túl egy plusz 15,5%-os szociális hozzájárulási adó is terhelte. Adó-visszatérítés sajnos nem illeti az adózókat, mivel a kriptoeszközökből származó jövedelmek nem az összevont adóalapba tartoznak. Még egy kritérium azonban szintén kedvez az adózóknak, mert bár a törvény nem határoz meg limiteket, abban az esetben, ha nem éri el a minimálbér tíz százalékát, nem kell ügyleti bevételt megállapítani.

Mi történik a kriptovalutás üzletben szerzett veszteséggel?

A kriptovalutával üzletelés alapvetően még mindig magas kockázatot jelent, veszteségről pedig értelemszerűen akkor beszélünk, amikor a kriptoeszközre fordított kiadások meghaladják az elért ügyleti bevételt. A piaci ügyletekből származó üzleti jövedelemhez hasonlóan itt is alkalmazható az adókiegyenlítés. Ez azt jelenti, hogy a kriptoeszközökből származó jövedelmek kapcsán a tárgyévet megelőző két évben realizált ügyleti veszteséget figyelembe lehet venni, viszont ugyanúgy szerepeltetni kell a bevallásban.

Mi a teendő abban az esetben, hogyha a kriptóból szerzett nyereséget valamilyen FinTech vállalat számlájára szeretnénk lehívni?

A digitális világ velejárója, hogy a pénzkezelési folyamatok, lehetőségek tárháza is megnyílt, és számos különböző platformon tárolhatjuk a pénzünket. A fintech cégekre a hitelintézetekhez hasonló szabályok vonatkoznak, ha a szolgáltatásuk Magyarországon valósul meg. Tehát ha a kriptoeszközből folytatott ügyletek kapcsán szerzett bevételt fiat valutában tartjuk, ezek is jövedelemként funkcionálnak.

Az is előfordulhat, hogy valaki külföldi bankszámlára szeretné lehívni a kriptóban szerzett jövedelmét, akár különböző valutában. Ebben az esetben azt kell megvizsgálni, hogy Magyarországon adóztatandó jövedelemről beszélünk-e. „Hogyha egy magyar állampolgárságú adózó külföldi bankszámlán szerez jövedelmet, az Magyarországon ugyanúgy adóztatandó lesz, így alkalmazni kell a személyi jövedelemadóról szóló törvény általános rendelkezései közül az árfolyamra vonatkozó szabályokat. A forintra átváltáshoz a jövedelem megszerzésének napjára érvényes árfolyamot kell ilyenkor figyelembe venni, amit a Magyar Nemzeti Bank közleményeiben találhatunk meg.” – mondta el a PS adószakértője.

Ön melyik évben lett nyugdíjas? Annál szegényebb, minél régebben, mutatjuk miért

Minél régebben vonult valaki nyugdíjba, annál nehezebb anyagi helyzetbe kerül. MASZSZ: A választások előtti egyszeri támogatás helyett rendszerszintű nyugdíjreformra van szükség!
2025. 05. 31. 01:00
Megosztás:

Pakisztán Bitcoin tartalékot tervez – Mely kriptók érdemesek most a befektetésre?

A Las Vegasban megrendezett Bitcoin 2025 konferencián a pakisztáni kriptotanács vezetője, Bilal Bin Saqib alátámasztotta, hogy Pakisztán fővárosa, Iszlámábád stratégiai Bitcoin-tartalékot fog létrehozni.
2025. 05. 31. 00:01
Megosztás:

Több mint 15 milliárd forint osztalékot fizet a Telekom macedón leányvállalata

A Magyar Telekom leányvállalata, a Makedonski Telekom AD– Skopje pénteki közgyűlésén a 2024. üzleti év után 2,38 milliárd macedón dénár (2025. május 29-i árfolyamon számolva mintegy 15,65 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott - közölte a cég a tőzsde honlapján pénteken.
2025. 05. 30. 23:00
Megosztás:

Az IFUA Horváth Zöld Kerék díj idei nyertese az UBM Csoport és a K&H Csoport

2025-ben az UBM Csoport és a K&H Csoport nyerte el az IFUA Horváth Zöld Kerék díjat. Ez a díj hazai szervezetek környezeti fenntarthatósági törekvéseinek üzleti irányítási megoldásait ismeri el. A pályázatok elbírálásában az IFUA Horváth szakemberei mellett a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) vezetői is részt vettek.
2025. 05. 30. 22:00
Megosztás:

Beszüntette tevékenységét az Impact Alapkezelő

Megszüntette tevékenységét az Impact Alapkezelő - közölte az MTI-vel pénteken a Duna House Holding Nyrt., amelynek 100 százalékos tulajdonában áll az alapkezelő.
2025. 05. 30. 21:00
Megosztás:

Stratégiai cél, hogy Magyarország a burgonyatermesztés területén önellátóvá váljon

Az Agrárminisztérium (AM) kiemelten fontosnak tartja a belföldi burgonyatermesztés megerősítését, a gazdálkodók támogatását és az önellátás elérését – jelentette ki Hubai Imre, a tárca mezőgazdaságért felelős államtitkára a Mindent a burgonyáról című szakmai konferencián pénteken az AM pénteki közleménye szerint.
2025. 05. 30. 20:00
Megosztás:

Kezdő vállalkozások támogató központ nyílt Erdélyben

Kezdő vállalkozásokat támogató központ nyílt meg pénteken az erdélyi Sepsiszentgyörgyön, a Start Venture Studio (Start VS) feladata, hogy segítse a helyi startup-cégek nemzetközi terjeszkedését – tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.
2025. 05. 30. 19:30
Megosztás:

A medvék kilövése ellen tiltakoznak civilszervezetek Szlovéniában

Miután a szlovén természetierőforrás- és területrendezési minisztérium 206 medve kilövését engedélyezte, ami az országban élő populáció közel ötödét teszi ki, civilszervezetek tiltakozásba kezdtek a határozat ellen.
2025. 05. 30. 18:30
Megosztás:

A KÉSZ-csoport elkészítette Magyarország első integrált napelemes homlokzatburkolatát

A KÉSZ-csoport tagvállalata, a KÉSZ Metaltech Kft. kivitelezésében, az Eferte tervezőiroda tervei alapján elkészítették az ország első fotovoltaikus homlokzatát, amelynél a napelemek a homlokzatburkolattal egy síkban jelennek meg - közölte az építőipari cégcsoport az MTI-vel.
2025. 05. 30. 17:30
Megosztás:

Három hazai iskolaépület kapott nemzetközi elismerést

Magyar építészeti megoldások a világ élvonalában: három hazai iskolaépület kapott nemzetközi elismerést - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken.
2025. 05. 30. 17:00
Megosztás:

GVH: sikerrel zárult a versenytársak közötti megállapodásokról szóló bírói képzés

Sikerrel zárult a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közösen működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) bírói képzése, amely ezúttal a versenytársak közötti megállapodásokra összpontosított – közölte a GVH pénteken az MTI-vel.
2025. 05. 30. 16:30
Megosztás:

Kritikus a spanyol mezőgazdaság helyzete

A spanyol mezőgazdaság kritikus helyzetére figyelmeztettek a legnagyobb szakmai érdekképviseletek pénteken, sürgős intézkedéseket, köztük az ukrán gabonaimport korlátozását követelve.
2025. 05. 30. 16:00
Megosztás:

Klíma- és természeti kockázatokra is fókuszál az MNB

A megújuló energia részaránya történelmi csúcsot döntött Magyarországon, a zöld hitelezés is bővült a fenntartható tőkepiac fejlődése mellett. Az MNB célja, hogy transzparens módon támogassa a zöld átmenethez szükséges alkalmazkodást - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken az MTI-vel, miután megjelent saját környezeti fenntarthatósági kockázati elemzése és a tavalyi évről szóló Zöld pénzügyi jelentése is.
2025. 05. 30. 15:30
Megosztás:

Kutatás: a dolgozók visszatérnének, de már nem bármilyen irodába

Egy friss kutatás szerint az emberek 85 százaléka a home office-ból már szívesebben visszatérne az irodába - de nem mindegy, hogy milyenbe. A jövő a hibrid munkáé és az irodahoteleké.
2025. 05. 30. 15:00
Megosztás:

Eredményes évet zárt a NAVIGATOR: újabb akvizícióval folytatja dinamikus növekedését a BÉT ipari-tech holdingja

2024-ben folytatta növekedését, 2025 kapcsán pedig pozitív kilátásokat fogalmazott meg a NAVIGATOR Csoport: a menedzsment előzetes várakozásával összhangban 5 milliárd forintot megközelítő pro-forma konszolidált árbevétel mellett az EBITDA meghaladta az 500 millió forintot. A frissen bejelentett újabb akvizíciót követően a 2026-os stratégiai célok megerősítésre kerültek, és az elmúlt évekhez hasonlóan idén is fizet osztalékot részvényeseinek az innovatív ipari technológiák alkalmazásában élenjáró vállalatcsoportot építő társaság.
2025. 05. 30. 14:30
Megosztás:

Fontos változás: több bank is lecseréli egyes bankkártyáit

Több bank is komoly változásokat jelentett be a bankkártyáinál. Az Erste és a Raiffeisen Bank például Visára cseréli a MasterCard kártyáit, míg a MagNet Banknál egyetlen MasterCard kártyatípus lesz csak elérhető a jövőben.
2025. 05. 30. 14:00
Megosztás:

A NAV értesíti a vállalkozásokat az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallásról

Mintegy 70 ezer vállalkozástól várja az adóhivatal az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallást, melynek a június 2-ai határidejére felhívja az érintettek figyelmét. A cél az, hogy az adózók elkerüljék a súlyosabb szankciókat - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel pénteken.
2025. 05. 30. 13:30
Megosztás:

Magyarul tanítja a Microsoft a mesterséges intelligenciát

A magyar nyelv szempontjából történelmi léptékű kötelezettségvállalást ért el a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Microsofttal szemben folytatott eljárásában, a globális technológiai vállalat 10 milliárdnyi magyar szó felhasználásával fejleszti saját mesterséges intelligencia (MI) alapú rendszereit, és az adatokat más fejlesztők számára is ingyenesen hozzáférhetővé teszi - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2025. 05. 30. 12:30
Megosztás:

Az MI valós hatása a munkaerőpiacra: Kik nyernek, kik alkalmazkodnak?

A mesterséges intelligencia már nemcsak egy divatszó. Eszköz lett belőle. Zavaró tényező. Sőt, sok szempontból játékszabály-módosító a munkaerőpiacon. Egyes ágazatok sebességet váltanak, mások irányt, a munkavállalók pedig próbálnak lépést tartani, vagy inkább elébe menni a változásoknak.
2025. 05. 30. 12:00
Megosztás:

A Duna House csoport adózott eredménye és árbevétele is nőtt

A Duna House csoport 594,4 millió forint adózott eredményt és 10 milliárd forint nettó árbevételt ért el idén az első negyedévben, előbbi 152,6 millió forinttal, míg utóbbi 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett negyedéves beszámolóban.
2025. 05. 30. 11:30
Megosztás: