Ki fog így hitelt felvenni? Nem lacafacáznak a bankok - úgy emelik a hitelkamatokat, mint a rakéta!

Újabb nagybankok emelték meg jelentősen jelzáloghiteleik kamatát, ezzel az elmúlt egy hónapban már valamennyi pénzintézet drágított a lakáskölcsönein. Végleg eltűntek a 9 százalék alatti THM-ek, és egyre több bank ajánlata kezdődik tízessel - derül ki a Bank360.hu összefoglalójából. 

Ki fog így hitelt felvenni? Nem lacafacáznak a bankok - úgy emelik a hitelkamatokat, mint a rakéta!

Nincs már olyan bank, amelyik ne drágította volna meg a jelzáloghiteleit legalább egyszer az MNB utolsó, szeptember 27-i alapkamat-emelése és az ezt követő, október 14-i rendkívüli kamatemelése után.

A kamatváltoztatások azóta szinte folyamatosak, így már nincs is miért meglepődni azon, hogy a feltételek régebben szokásos hó eleji módosulását november közepén újabb drágítások követték. Jellemzően most azok a bankok emeltek, amelyek legutóbb egy hónapja tették meg ezt - írja a Bank360.hu.

A sorozatos banki lépések hatására eltűntek a 9 százalék alatti teljes hiteldíj mutatójú (THM) jelzáloghitelek a kínálatból, és a nagybankok fele már 10 százalék feletti ajánlatokat ad, nem egy esetben nem is kicsivel.

A napokban még végrehajtott emeléseket követően azonban újabb negatív hatások hiányában tetőzhetnek a jelzáloghitel-kamatok. További emelés esetleg azoktól a bankoktól várható, amelyek legutóbb október közepén nyúltak a lakáshiteleikhez, és még 10 százalék alatti THM-mel is kínálják azokat.

A Bank360.hu lakáshitel kalkulátorának számításai szerint a jegybanki kamatemelések februári felgyorsulása óta egy 20 milliós, 20 éves futamidővel felvett lakáskölcsön havi törlesztőrészlete 40 százalékkal emelkedett.

Februárban még 128 ezer forintos törlesztővel és 4,78 százalékos THM-mel is fel lehetett venni egy ilyen kölcsönt, most azonban a legjobb esetben is 178 ezer forintot kell fizetni havonta 9,24 százalékos THM mellett. Jellemzően azonban a nagybankoknál már inkább 180-200 ezer forint közötti havi törlesztőrészletekkel találkozni, és ritkaságnak az ennél magasabb ajánlat sem mondható.

A hó eleji kamatemelések óta először az Erste drágított jelentősen a jelzáloghitelein november 10-én, majd őt követte november 15-én és 16-án további három nagybank, az OTP, a K&H és az UniCredit. Legrégebben, október 18-án a Magyar Bankholdinghoz tartozó MKB és Takarékbank drágított a lakáshitelein.

Tőlük még nem lenne meglepő egy további emelés, hiszen az elmúlt napokban is olyan hitelintézetek nyúltak újra a kamathoz, amelyek legutóbb október közepén vagy még azt megelőzően változtattak utoljára a jelzáloghiteleiken.

November közepén az alábbi kamatváltoztatásokat hajtották végre a bankok a lakáshiteleknél és a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél:

Az OTP Bank október végén jelentősen egyszerűsítette a jelzáloghiteleinek kínálatát, azóta a támogatott kölcsönök kivételével már csak a futamidő végéig fix kamatozású jelzáloghitelt kínál.

Ezeknek a kamatait november közepével meg is emelték, így a lakáscélú kölcsönök kamata már minden esetben 10 százalék felett van, a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata pedig már a 13 százalékot is meghaladja

A november elején közzétett kamatváltozásokból az OTP Bank kimaradt, a hónap közepétől viszont módosítottak a jelzáloghitelek feltételein. A szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata a felvett hitelösszegtől függetlenül 0,96 százalékponttal emelkedett, míg a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek ügyleti kamata 0,55 százalékponttal lett magasabb.

A szabad felhasználású kölcsönök ügyleti kamata 12,84 és 13,14 százalék, a lakáscélú hitelek kamata pedig 11,34 és 11,64 százalék között van. A magasabb kamatok november 15-től érvényesek. 

Szintén az emelők között van az UniCredit Bank, nála november 15-től változtak a feltételek. Az ötéves kamatperiódusú hiteleknél a standard kamatemelés 1,20 százalékpont volt a lakáscélra felvehető és a szabad felhasználású konstrukcióknál is. A 10 éves kamatperiódusú kölcsönök kamata 0,70 százalékponttal lett magasabb. 

A futamidő végéig fix kamatozású, lakáscélra, lakáshitel kiváltásra és szabad felhasználásra felvehető hitelek ügyleti kamata a választott futamidőtől függően 0,60, 0,70 vagy 1,20 százalékponttal emelkedett. Az ügyleti kamat így a fogyasztóbarát hiteleknél 9,28 és 10,45 százalék között van, míg a szabad felhasználású jelzáloghitelekért 10,57 és 11,45 százalék közötti ügyleti kamatot kell fizetni. 

A K&H Bank november 16-tól módosít a jelzáloghitelek kamatain. A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleknél az alábbiak szerint:

- 5 és 10 éves kamatperiódusú hiteleknél 1 százalékpont,

- végig fix kamat esetén, 61-120 hónapos futamidővel szintén 1 százalékpont az emelés mértéke,

- végig fix kamat esetén, 121-180 hónapos, illetve 181-240 hónapos futamidővel 1,30 százalékponttal drágulnak a hitelek. 

Egyetlen kivételként a kisebb pénzintézetek közé tartozó Oberbank nem emelt a kamatokon, hanem csökkentett, szintén november 15-től. Az esetében azonban ez inkább azt jelenti, hogy a drágábbak közé tartozó ajánlatait igyekezett vonzóbbá tenni. Az ötéves kamatperiódusú jelzáloghitelek ügyleti kamata 0,70 százalékponttal, a 10 éves kamatperiódusú kölcsönök kamata pedig 0,50 százalékponttal csökkent.

A lakáscélú jelzáloghitelek ügyleti kamata a kamatok csökkenése után 11,15 és 13,95 százalék között alakul, míg a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata 13,25 és 14,45 százalék között van jelenleg. A 10 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek jelenleg olcsóbbak az ötéves kamatperiódusú kölcsönöknél. 

A magyar export új lendületben: a közepes vállalatok egyre tudatosabban kezelik az árfolyamkockázatot, és új piacok felé nyitnak

A magyar export továbbra is erősödik, és egyre nagyobb szerepet játszanak benne a közepes vállalatok. Bár a kis- és középvállalkozások (KKV-k) már ma is a magyar export több mint felét adják, a rendelkezésre álló adatok szerint a növekedési potenciáljuk még messze nincs kihasználva.
2025. 12. 02. 15:00
Megosztás:

A piacok jövője a tokenizáció: A BlackRock vezetői szerint forradalom előtt áll a pénzügyi rendszer

A világ legnagyobb vagyonkezelőjének vezetői szerint a globális pénzügyi infrastruktúra hamarosan olyan átalakuláson megy keresztül, amilyenre az 1970-es évek óta nem volt példa.
2025. 12. 02. 14:30
Megosztás:

A beszűkült kínálat és az elszálló árak szabtak gátat az ingatlanpiaci lendületnek

Erősen indított az Otthon Start az ingatlanpiacon már a bejelentése előtt, és a vevői roham hetek alatt szippantotta fel a támogatott hitelre megvásárolható ingatlanokat. A kínálat ezáltal olyannyira leszűkült és az árak olyan mértékben emelkedtek, hogy egy-két hónap eltelte után már érezhetően visszafogta a keresletet is.
2025. 12. 02. 14:00
Megosztás:

Magyarország benyújtotta nemzeti beruházási tervét a SAFE keretében

Magyarország teljeskörűen elkészítette és benyújtotta nemzeti beruházási tervét az európai biztonsági cselekvési eszköz, vagyis a SAFE keretében. A tervben szereplő összesített forrásigény 17,4 milliárd euró, amely meghaladja az ország számára korábban előzetesen megállapított 16,2 milliárd eurós SAFE-keretösszeget.
2025. 12. 02. 13:30
Megosztás:

Ezért panaszkodnak a telekommunikációs cégeknél az ügyfelek

A gyenge minőségű szolgáltatás, a hosszú ügyfélkezelési idő és az információhiány miatt panaszkodnak leggyakrabban az ügyfelek a telekommunikációs cégeknél – derül ki a Foundever mesterséges intelligenciával (AI) támogatott legfrissebb elemzéséből. A fogyasztókat leginkább az frusztrálja, ha lassan oldják meg a felmerülő problémáikat, és ilyenkor könnyen tovább is állnak.
2025. 12. 02. 13:00
Megosztás:

Több kékgalléros munkakörben elérte az 1 millió forintot a bruttó kereset

Kifejezetten magas a váltási hajlandóság a kékgalléros munkavállalók körében – derült ki a Gi Group toborzócég felméréséből. A friss Salary & Market Guide kutatás szerint a dolgozók 52%-a nyitott a munkahelyváltásra, miközben 42% ugyan nem keres aktívan állást, de élne egy jó ajánlattal. A kékgalléros dolgozók mindössze 6%-a elégedett olyannyira a jelenlegi állásával, hogy nem nyitott az új lehetőségekre. Az elmúlt évek magas inflációja és a keresetek vásárlóerejének a csökkenése miatt a váltás mögött meghúzódó legfontosabb érv a jobb kereseti lehetőség. A dolgozóknak fontos továbbá a munkahely megközelíthetősége és a jó munkakörülmények biztosítása.
2025. 12. 02. 12:30
Megosztás:

A Ripple vezetője figyelmeztet: az XRP-nek tanulnia kell a Solanától, ha versenyben akar maradni

A kriptovilág gyors ütemű fejlődésében már nem elég a jó technológia – az ökoszisztéma fejlesztése, a piaci pozicionálás és a fejlesztői élmény ugyanolyan fontos. A Ripple egyik vezetője, Luke Judges szerint az XRP hálózatnak stratégiai szinten kell inspirálódnia a Solana működési modelljéből, különben lemaradhat a blokklánchálózatok közötti versenyben.
2025. 12. 02. 12:00
Megosztás:

A Bitget exkluzív Crypto Elites padel networking eseményt indít Budapesten

A világ vezető Univerzális Tőzsdéje (UEX), a Bitget bejelentette közelgő Bitget Crypto Elites Padel Networking Event rendezvényét, amelyet december 12-én 17:00 órakor tartanak a Top Padel Budapestben – az egyik legmodernebb és legexkluzívabb fedett padel létesítményben.
2025. 12. 02. 11:30
Megosztás:

Mire figyeljenek a befektetők kedden?

Vegyesen állnak az ázsiai indexek ma reggel: a Nikkei 0,2%-os pluszban van, az SSEC 0,6%-kal esik. Az európai határidős piacok is vegyesen, az amerikai piacok stagnálás közeli helyzetben állnak. A WTI 0,2%-os pluszban tartózkodik.
2025. 12. 02. 10:30
Megosztás:

Emelkedtek a nemzetközi hozamok a japán jegybankelnök szigorú hangvételű üzenete után

Jelentős hozamemelkedést okozott a fejlett piacokon a japán jegybankelnök, aki elmondta: a következő kamatmeghatározó ülésén megfontolják a kamatemelést.
2025. 12. 02. 10:00
Megosztás:

Estek a tengerentúli piacok a kedvezőtlen ISM beszerzésimenedzser-index után

Estek a tengerentúli piacok hétfőn a vártnál kedvezőtlenebb BMI index után, miközben a hosszú hozamok emelkedek. A Dow Jones 0,9%-kal esett, az S&P 0,5, a Nasdaq Composite 0,4%-kal csökkent.
2025. 12. 02. 09:30
Megosztás:

Eséssel indították a nyugat-európai piacok a decembert

Gyengüléssel kezdték a decembert a nyugat-európai részvénypiacok, mivel a védelmi és az ipari szektor jelentős nyomást gyakorolt a fő indexekre.
2025. 12. 02. 09:00
Megosztás:

Év végi hajrá a megtakarításoknál: nem érdemes lemaradni a 20%-os adóvisszatérítésről

Az év utolsó heteiben hagyományosan megugrik a nyugdíj- és egészségpénztári befizetések volumene az adóvisszatérítési lehetőségek miatt.A money.hu háttérelemzése szerint öt év folyamatos csökkenés után újra nő az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma, a befizetések 15%-kal emelkedtek, és 2025-ben 22,2 milliárd forint adójóváírást kaptak vissza a megtakarítók. Az év végi befizetések most különösen értékesek lehetnek: TBSZ-számlanyitás esetén egy teljes évet nyerhet a megtakarító, a pénztáraknál pedig december 31. a végső határidő a 20%-os adóvisszatérítéshez.
2025. 12. 02. 08:00
Megosztás:

Ezért nem megy a kisvállalkozásoknak az MI használata

Az európai és a magyar kisvállalkozások nagy része szeretné kihasználni a digitális és mesterséges intelligencia (MI) megoldások előnyeit, azonban ezt nagyban akadályozza, hogy hiányzik a gyakorlati útmutatás - állapítja meg a team.blue digitális szolgáltató legfrissebb Digitális Érettségi Jelentése.
2025. 12. 02. 07:00
Megosztás:

Megkezdődött a siklósi ipari park bővítése

Több mint nyolc hektárral bővítik a Villányi-hegységtől délre fekvő baranyai kisváros, Siklós ipari parkját egy minap kezdődött, csaknem 700 millió forintos támogatással megvalósuló fejlesztéssel - tájékoztatta a beruházó önkormányzat az MTI-t.
2025. 12. 02. 06:30
Megosztás:

A megfelelő talaj- és vízgazdálkodás a kulcsa 10 milliárd ember élelmezésének

A 2050-re becsült 10 milliárd ember ellátása merész és okosabb döntéseket igényel majd a világ birtok-, talaj- és vízgazdálkodását tekintve – figyelmeztet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) új, kiemelt jelentésében.
2025. 12. 02. 06:00
Megosztás:

Újabb, mintegy 5000 otthon startos lakás építése indulhat meg pár hónapon belül!

Újabb, mintegy 5000, az Otthon Start Program feltételeinek megfelelő lakás építése indulhat meg pár hónapon belül országszerte - jelentette be a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Facebookon hétfőn este, miután a Magyar Közlönyben megjelent az a kormányrendelet-csomag, amely 11 új lakásfejlesztési projektet nyilvánít nemzetgazdasági szempontból kiemeltté vagy minősít rozsdaövezeti beruházássá.
2025. 12. 02. 05:30
Megosztás:

Költési trendek az ünnepi szezonban: a megfizethető ajándékok, az élmények és a prémium élelmiszerek kerülnek előtérbe

A Mastercard Gazdasági Intézet előrejelzése szerint az idei ünnepi szezonban a kisebb értékű ajándékok, az élmények és a prémium élelmiszerek lesznek a legmeghatározóbb költési kategóriák Európában. A SpendingPulse adatai alapján a kiskereskedelmi forgalom 3,1%-kal bővülhet november 1. és december 24. között a kontinensen. Magyarországon a jelentés 5,2%-os növekedést vár, ami részben az ünnepi költések erős koncentrációjával függ össze.
2025. 12. 02. 05:00
Megosztás:

A 4iG megvásárolta a kézifegyver-fejlesztő Gestamen Zrt. többségi tulajdonrészét

A Gestamen Kutatás Fejlesztés Zrt. csongrádi központú védelmi ipari vállalat, amely Gestamen Arms márkanév alatt kizárólag magyar tervezésű, NATO-kompatibilis kézifegyvereket fejleszt.
2025. 12. 02. 04:30
Megosztás:

Mi történt novemberben a magyar tőzsdén?

Bőven akadt mit ünnepelni a magyar tőzsdén novemberben. Megközelítve a 110 ezres álomhatárt a BUX 2 százalékos emelkedést mutatott a hónap során. A Budapesti Értéktőzsde azonnali részvénypiaci forgalma 437,5 milliárd forintot tett ki, napi átlagban 21,9 milliárd forintos értékkel. A legforgalmasabb papírok sorrendben az OTP Bank, a Richter Gedeon és a MOL voltak, a befektetési szolgáltatók mezőnyében pedig a WOOD & Company, a Concorde és az ERSTE jártak az élen. A hónapot az új tőzsdei rekordok mellett a jubileumi csengetések és a tizedik alkalommal elkészített BÉT50 kiadvány tette emlékezetessé.
2025. 12. 02. 04:00
Megosztás: