Ki kicsoda a bíróságon?
Mindenki jogász…
A köznyelvben a legelterjedtebb a jogász kifejezés, ami nagyon nem is áll messze a valóságtól. A jogászok ugyanis egy alapkategória, azaz minden jogász szakot végzett személy jogász szakmával rendelkezik, valamint jogosult a doktori cím viselésére is. Ezen a tágas halmazon belül helyezkednek el a további szakmai gyakorlatuktól és szakvizsgájuktól függően az ügyvédek, ügyészek, bírók, közjegyzők stb.
Ügyvéd
Ügyvéddé az válhat, aki a diplomaszerzést követő három éves szakmai gyakorlatából legalább egyet ügyvédi irodában, ügyvédjelöltként töltött, valamint tagjává választotta egy ügyvédi kamara. Az ügyvéd szó hallatán általában egy klasszikus büntetőjogi ügyvéd jelenik meg a szemünk előtt, de a bűncselekménnyel vádolt kliensek jogi képviseletét betöltő büntetőjogász szerepe mellett egy ügyvéd jogosult más jogterületeken is eljárni, így például polgári perben, peren kívüli egyeztetés során, illetve jogi tanácsadást nyújt vagy okiratszerkesztést is végez.
Ügyész
Az ügyész a legtöbb esetben az államot képviseli a büntetőeljárások során. Fő feladata a vádak előterjesztése és a büntetőeljárás lefolytatása az állam nevében. Emellett alapítványokat, egyesületeket érintő jogi eljárásokban is részt vehet.
Bíró
A peres eljárások vezetése a bíró feladata, legyen az büntetőjogi vagy polgári per.
Közjegyző
A közjegyző olyan jogász, aki a közjegyzői kamara tagja, a jogügyletekről közokiratot állít ki. Feladatai rendkívül széleskörűek lehetnek..
Közigazgatásban dolgozó jogász
Nem feltétlenül a bíróságon találkozhatunk velük, de a jogi pálya elengedhetetlen képviselői a közigazgatásban szerepet vállaló jogi szakemberek. Az általuk betöltött pozíciókban nem feltétlenül kötelező a jogi diplomát követő szakvizsga megléte; helyette azonban közigazgatási vizsgát kell tenniük.