Kidobhatod az összes sárga csekket a kukába! Új dolog jött helyette

A legfrissebb elérhető hazai adatok alapján a Magyar Posta által közölt 2019-es adatok értelmében a magyar lakosság eg y év leforgása alatt 193 millió darab sárga csekket fizetett be a postahivatalokban. Mindez matematikailag azt jelenti, hogy ha ezt a számot elosztjuk a közel 10 milliós lakosság számmal, akkor is mindenkire (a csecsemőkre és mindegy egyes emberre) 19 csekkbefizetés jut éves szinten. Normális ez? Érdemes sorbanállni a postán egy olyan "őskövülettel" a kezünkben, mint egy sárga csekk? Persze, hogy nem. Nem véletlen, hogy változás szelei fújnak...

Kidobhatod az összes sárga csekket a kukába! Új dolog jött helyette

Több, mint 2200 milliárd forint "mozog" sárga csekkeken évente, ami rettenetesen nagy összeg! Mindeközben egyre modernebb és modernebb pénzügyi szolgáltatások, termékek és technológiák jelennek meg világszerte, de mi kis hazánkban valahogy nagyon ragaszkodunk ehhez az ősrégi fizetési módszerhez, ami ráadásul legtöbbször készpénzt igényel (ami drága dolog).

Állunk sorban hétről hétre a postákon, szitkozódunk, hogy mekkora tömeg van megint, és csodálkozunk, hogy mióta a legtöbb postahivatalban már sorszámot kell húznunk, azóta a legjobban lekopott gomb a gépen a "csekkfeladás 500.000 Ft értékhatár alatt" elnevezésű gomb.

Miért nem bírjuk végre eldobni ezt az őskövületet?

Itt van például helyette az un. fizetési kérelem.

Időről időre folyamatosan egyre nagyobb szeletet kér a pénzügyi életünkből az un. fizetési kérelem a hazai pénzátutalási technológiák között, így a sárga csekk kivérzését és teljes eltűnését hozhatja (végre!), miközben a lakosság mindennapjainak részévé válhat az új megoldás: leginkább a rezsiszámlák befizetésénél (víz, gáz, áram stb.) is.

Ez különösen jól jöhet a koronavírus időszakában, mikor a postára járni csekket feladni elég kockázatos vállalkozás, főleg a legveszélyeztetettebb idős korú lakosság számára (ők egyébként a sárga csekk legnagyobb felhasználói köre is egyben).

A rezsikiadások komoly részét jelentik a háztartások kiadásainak, hiszen hazánkban az egy főre eső kiadások átlag 15-35 %-át teszik ki a lakásfenntartásra, háztartási energiára fordított összegek. 

Mivel a fizetési kérelem a szakértői becslések szerint a jövőben egyre több helyen lesz elérhető, ez jelentős lendületet ad majd a készpénz kiszorításában és a korszerűtlen, idejétmúlt, de még mindig nagyon elterjedt sárga csekk kivezetésében is. De mi is ez a fizetési kérelem és a működési logikája? 

Rekord szintű készpénzt tart a a lakosság Magyarországon

12 százalék, 73 százalék, 200 százalék - ennyivel nőtt éves, ötéves és tízéves összevetésben a forgalomban lévő készpénz. Az MNB hivatalos adatai szerint július végén ugyanis már megközelítette a 7 ezer milliárd forintos szintet, ami egyrészt történelmi rekordot, GDP-arányosan körülbelül 15 százalékos arányt, nemzetközi összevetésben pedig nagyon magas szintet jelent.

Bár az elektronikus pénzforgalom, így a bankkártyás fizetések növekedése töretlenül bővül évek óta, ugyanezt teszi a forgalomban lévő készpénz is.

Ebben a versenyfutásban fordulópontot jelenthet a március óta már elérhető azonnali fizetési rendszer, valamint az azonnali fizetési rendszer keretein belül megvalósuló fizetési kérelem várható elterjedése is. A fizetési kérelem elektronikus megoldás, ezáltal egyszerű, kényelmes és gyors, ráadásul megtakarítást jelent, mivel a készpénz fenntartása állami szinten óriási kiadást jelent.

Mire jó a fizetési kérelem és hogyan működik az?

A fizetési kérelem a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki a pénzt várja, a szakzsargon szerint a kedvezményezett, egy üzenetet küld a fizető félnek arról, hogy mekkora összeget vár tőle. Amennyiben a fizető fél szerint megfelelő a kért összeg, akkor egyetlen jóváhagyással kifizetheti ezt. Például egy háztartásnak az áramszolgáltató küld egy értesítést az áramfogyasztás összegéről.

Tegyük fel, hogy a számla 9800 forint. Amennyiben a lakástulajdonos szerint az összeg stimmel, akkor “rábólinthat” a tranzakcióra, azaz jóváhagyja, így lényegében azonnal meg is történik a kifizetés. Természetesen fontos, hogy a jóváhagyás előtt alaposan ellenőrizze, hogy pontosan kitől és milyen összegben érkezett a kérelem.

A fizetési kérelem esetében a tranzakcióról szóló bizonylat sem vész el, hiszen elektronikusan tárolódik. Ezzel szemben jelenleg az áramszolgáltató minden hónapban levelet küld a háztartásoknak, benne a csekkel, amit például a postán lehet befizetni.

Sokan még mindig így egyenlítik ki a közüzemi számláikat, és a befizetést igazoló szelvény megtartásáról is gondoskodniuk kell. Ráadásul a hagyományos, csekkes befizetés több időt vesz el a személyes ügyintézés miatt. 

„Lényeges, hogy a fizetési kérelem a rivális csekkhez hasonlóan sokáig, maximum 60 napig érvényes. Tehát, nem kell azonnal rendezni a “tartozást”, amikor megérkezik a kérelem. Ugyanúgy, ahogy a csekk megérkezésekor sem megy mindenki azonnal a postára” - emelte ki Németh-Simkó Judit, a money.hu kommunikációs vezetője.

Nagy szelet jut nekik az otthoni “pénztortából”

A fizetési kérelem komoly lehetőséget jelent a készpénz visszaszorításában, ha valamennyi nagy lakossági banknál elérhető lesz és a különböző szolgáltatók, például áram- és gázszolgáltatók mindennapos gyakorlatában is megjelenik.

Mégpedig azért, mert a hivatalos, 2018-as KSH-adatok szerint a magyar háztartások egy főre jutó kiadásainak átlagosan közel 20 százalékát fedik a lakásfenntartásra és háztartási energiára fordított költségek. Az egyszemélyes háztartásoknál 34 százalékos, a nyugdíjasok esetében 25 százalékos, a gyermekes családoknál pedig 14 százalékos ugyanez a mutató.

Szükség is van az átállásra, legalábbis a magyar jegybank korábbi - 2017-ben készített - felmérése szerint a megkérdezettek közel 70 százaléka azt mondta, hogy a háztartás legalább egy közüzemi számláját készpénzzel egyenlíti ki, és mindössze 29 százalékos volt azok aránya, akik kizárólag készpénzmentes módon rendezik a rezsiköltségeiket.

DTX Exchange (DTX): A DeFi és a TradFi ötvözése a következő generációs kereskedési platform létrehozásához

A kereskedés jövője a DeFi és a TradFi kombinációja lehet, ami a DTX Exchange (DTX) hibrid kereskedési platformot a figyelem középpontjába helyezi. Ez az új szereplő merész lépést tesz azzal, hogy ötvözi a központosított és a decentralizált tőzsdék kulcselemeit—létrehozva a következő generációs kereskedési platformot.
2025. 02. 08. 03:00
Megosztás:

Videó, podcast, közösségi média: 2025 marketingtrendjei

Személyes jelenlét, videó és közösség. Ez a három kulcsfogalom az idei marketingtrendekben. Az üzleti életben – legyen szó kisvállalkozóról vagy nagy cégről – ma már kihagyhatatlan, hogy a cégek jelen legyenek a közösségi médiában. Ám ez azzal is együtt jár, hogy a marketing akkor lesz eredményes, ha a cégtulajdonos valahogyan kiemelkedik mások közül.
2025. 02. 08. 02:00
Megosztás:

Emlékszel erre a virális altcoinra? – 3 ok, amiért az IntelMarkets piaci kapitalizációja elérheti az 5 milliárd dollárt a tőzsdei bevezetés után

A kriptovaluta-piacon a befektetők folyamatosan keresik a legjobb új lehetőségeket és előértékesítéseket. Sok tapasztalt befektető az új, feltörekvő projektekből igyekszik profitálni, amelyek erős narratívákat és előremutató technológiai innovációkat vezetnek be.
2025. 02. 08. 00:01
Megosztás:

Február 20-ig lehet jelentkezni a középiskolákba

Február 20-ig lehet jelentkezni a középiskolákba - tudatta az Oktatási Hivatal (OH) honlapján pénteken.
2025. 02. 07. 23:00
Megosztás:

Mérséklődött az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója januárban

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója csökkent januárban, átlagosan 124,9 pontot ért el a hónap során, amely 1,6%-kal alacsonyabb érték mint decemberben. Az esés hátterében a növényi olajok és a cukor nemzetközi jegyzéseinek jelentős zuhanása áll.
2025. 02. 07. 21:00
Megosztás:

Nem volt egyértelmű a DIGI tájékoztatása a díjkorrekcióról, 111 millió forintos bírságot kapott

Megbírságolta a DIGI távközlési szolgáltatót a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), mert a cég nem egyértelműen kommunikálta a 2023. január 1-től érvényes előfizetői-díjemeléssel, illetve a 2023 májusától érvényesített inflációkövető díjkorrekcióval kapcsolatos feltételeket; a jogsértés miatt 111 millió forintos bírságot kapott a cég.
2025. 02. 07. 20:00
Megosztás:

Az Amazon nem bír lépést tartani az AI kereslettel

Az e-kereskedelemben és felhőszolgáltatásokban is piacvezető amerikai vállalat csütörtökön arról számolt be, hogy a tavalyi negyedik negyedévében 188 milliárd dollár bevételt termelt, ami nagyjából megfelelt a konszenzusnak, minimálisan felül is múlta azt. Ez 10 %-os növekedést jelent 2023 azonos időszakához képest.
2025. 02. 07. 19:05
Megosztás:

Vegyes képet festenek az amerikai munkaerőpiaci adatok

A nem-mezőgazdasági alkalmazottak száma januárjában 143 ezerrel nőtt az Egyesült Államokban, ami jóval elmarad a decemberi, utólag felfelé módosított 307 ezertől és a 175 ezres előrejelzéstől.
2025. 02. 07. 18:30
Megosztás:

A német járműipar aggódik versenyképessége miatt

A német járműipari vállalatok üzleti hangulatát jelző mutató jelentősen csökkent januárban a müncheni ifo gazdaságkutató intézet felmérésének eredményei szerint.
2025. 02. 07. 18:05
Megosztás:

Árstop lépett életbe hetven árucikkre Horvátországban

Horvátországban pénteken életbe lépett a kormány rendkívüli árintézkedésről szóló rendelete, amely hetven árucikkre határoz meg árstopot, valamint a szabálytalanul eljáró boltokat is súlyosabban bünteti - írta a Jutarnji List című horvát napilap.
2025. 02. 07. 17:00
Megosztás:

Meghaladta a 6 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-támogatás

Meghaladta a 6 milliárd eurót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által Ukrajnának nyújtott támogatások értéke.
2025. 02. 07. 16:00
Megosztás:

Mi történik idén a lakáspiacon?

A múlt év végén több olyan döntés is született, amely az ingatlanvásárlást, ingatlanfelújítást támogatja, ezeknek komoly hatása lehet az ingatlanpiacra – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus partnere.
2025. 02. 07. 15:30
Megosztás:

Szintet lépett a GVH az RTL+-os BL-meccsek ügyében

Immár versenyfelügyeleti eljárásban vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az RTL+ Prémium csatorna Bajnokok Ligája közvetítései kapcsán tett reklámállításokat. A GVH azt vélelmezi, hogy a streaming szolgáltatás üzemeltetői megtéveszthették a fogyasztókat, ideértve saját előfizetőiket, amikor a reklámkommunikációjuk során azt a látszatot keltették, hogy a 2024/2025-ös UEFA Bajnokok Ligája szezon minden mérkőzését élőben közvetítik.
2025. 02. 07. 15:00
Megosztás:

Devizabetétekre ilyen kamatokkal versenyeznek a bankok

A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) befektetők döntéshelyzet elé kerültek, illetve kerülnek ezekben a hónapokban, mivel a megtakarításaik kamatozása rekord magasságból rekord mélységbe vált. Azok számára, akik a devizaárfolyamok stagnálásában, netán emelkedésében bíznak, a devizabetét is előnyös lehet diverzifikálásra – írja a BiztosDöntés.hu.
2025. 02. 07. 14:30
Megosztás:

Mennyi most egy diploma értéke a munkaerőpiacon?

Az egyetemi jelentkezések határidejéhez közeledve a Profession.hu idén is elkészítette elemzését a munkaerőpiacon látható, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresőket érintő trendekről. Bár bizonyos területeken fontosabbá vált a jelölt hozzáállása a meglévő tanulmányoknál, de diplomával több lehetőség várja a munkakeresőket.
2025. 02. 07. 14:00
Megosztás:

Kaspók és a növényápolás

Az otthonunkat díszítő szobanövények szépítő erővel hatnak, és frissességet, harmóniát is hoznak a mindennapokba. Azonban manapság már sokkal többet „tudhat” egy kaspó, minthogy egyszerű növénytartó edényként funkcionál. 
2025. 02. 07. 13:30
Megosztás:

Sok kisvállalkozás maradhat le az alanyi mentességről, ha nem lép időben

Az alanyi áfamentesség összeghatára január 1-jétől 18 millió forintra emelkedett, de a vállalkozóknak február 28-ig nyilatkozniuk kell, ha élni akarnak a lehetőséggel. Csongár Gábor adószakértő szerint sokan nem tudják, hogy a korábban kiállított áfás számlákat módosítani kell, és érdemes február 28-ig megtenni a bejelentést a NAV felé. A szakértő úgy véli, a következő években akár – 400 forintos euró árfolyammal számolva - 34 millió forintra is nőhet az értékhatár, ugyanis 85 ezer euró lett az Unió által megengedett alanyi adómentes értékhatár, eddig nyújtózkodhatnának a tagállamok.
2025. 02. 07. 13:00
Megosztás:

7-es számok hozhatnak szerencsét a kaparósok kedvelőinek

Az egyik legkedveltebb szerencseszám, a 7-es adta a tematikáját a stílusosan február 7-én megjelenő, 2025 elsőként kibocsátott sorsjegycsaládjának. A nemzeti lottótársaság prémium kivitelű sorsjegy triásza a 7-es, a 77-es, valamint a 777-es a főjátékok mellett extra lehetőségeket is kínál a nyerésre, amelyekkel a nyeremények akár megduplázhatóak vagy megtriplázhatóak.
2025. 02. 07. 12:30
Megosztás:

Nagyon gyúrnak a lakáskampányra a biztosítók: már most tucatnyi akció közül választhatunk

Jelentős díjkedvezményekkel, ajándék kiegészítőkkel és értékes nyereményekkel készülnek a lakásbiztosítási kampányra a biztosítók, derült ki a Grantis szakértői által készített körképből. A nyeremények között okostévé és 10 millió forint kisorsolása is szerepel.
2025. 02. 07. 12:00
Megosztás:

Utazáskutatás: a magyarok 60%-a tud utazni

Az ALDI Utazás megbízásából készült országos reprezentatív felmérés szerint a gazdaságilag aktív korú magyarok 60%-a tudott az elmúlt két évben legalább egyszer belföldre vagy külföldre utazni. A hazai utazásokra fejenként átlagosan 105 000, a külföldiekre 250 000 forintot szánnak a turisták. A belföldi desztinációk között tarol a Balaton, a Mátra-Bükk térség, Európában Olaszországba és Görögországba vágynak a magyarok, míg a kontinensen kívül a Maldív-szigetekre utaznának a legtöbben. A legnépszerűbb szállás továbbra is az apartman.
2025. 02. 07. 11:30
Megosztás: