Kirobbanó, 16,2%-os növekedés a kiskereskedelemben

A várakozásokat messze meghaladó mértékben, a nyers adat szerint 16,2%-kal, naptárhatástól megtisztítva szintén 16,2%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakihoz képest, míg az árbevétel az magas infláció miatt 27,9%-kal 1375,3 milliárd forintra ugrott. Az előző hónaphoz képest 7,3%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom. Az első három hónapban 10,3%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, ami szignifikáns gyorsulás a tavalyi utolsó negyedéves 5,5%-os növekedéshez képest, ami hozzájárulhatott a GDP további gyorsulásához az első negyedévben. A tavalyi utolsó negyedévhez képest az első negyedévben 4%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom.

Kirobbanó, 16,2%-os növekedés a kiskereskedelemben

A kiskereskedelmi forgalom kiugró mértékű növekedését egyértelműen támogatták az szja visszatérítés, a 13. havi nyugdíj, a hathavi fegyverpénz mellett a kiemelkedő, bőven 13% feletti bérdinamika, valamint a foglalkoztatás gyors bővülése. Az üzemanyagokra és egyes élelmiszertermékekre bevezetett árkorlátozások pedig a határ menti forgalmat lendíthették fel, ami a következő hónapokban is támogatja a hazai kiskereskedelem bővülését. Az Ukrajnából érkező menekültek közvetlen vásárlásai, valamint a számukra vásárolt segélyek, támogatások szintén hozzájárulhattak a kiskereskedelem bővüléséhez.   

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 0,2%-kal, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 29,7%-kal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 51,4%-kal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene, ez utóbbiban szerepet játszott az üzemanyagárak befagyasztása miatt érdemben megugró benzinturizmus, valamint az egy évvel ezelőtti második/harmadik járványhullám ellen hozott korlátozó intézkedések miatti alacsony bázis és a tavalyihoz képest élénkülő tranzitforgalom.

Az eladások volumene a használtcikk-üzletekben kirobbanó mértékben, 238,7%-kal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 320,4%-kal, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8,3%-kal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 59,4%-kal nőtt. A forgalom volumene 13,1%-kal bővült az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, valamint 75,3%-kal a bútor-, műszakicikk-üzletekben. Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,9%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene bázishatás miatt 7,3%-kal csökkent.

29,8%-kal bővült a forgalom a 2020. áprilisi mélyponthoz képest, míg 11%-kal haladja meg a járvány előtti szintet, a kiskereskedelmi forgalom összességében a tavalyi év végére elérte a járvány kitörése előtti szintet.2015. év átlagához képest a kiskereskedelmi forgalom 45,3%-kal, 2010-hez képest 59,8%-kal emelkedett.     

A forgalom növekedését a fokozatos nyitás után támogatta a munkaerőpiac teljes helyreállása (a tavalyi év közepétől a rendszerváltás óta a legmagasabb szintre ugrott a foglalkoztatottak száma, noha a járvány előttihez képest más szerkezetben), valamint a munkaerőhiány és a minimálbérek és bérminimum 20%-os emelése miatt továbbra is dinamikus a bérnövekedés. A dinamikus bérnövekedés hatását ugyanakkor a meglóduló infláció tompítja. A közszféra béremelései szintén támogatják a fogyasztás bővülését, a tavalyi év végétől pedig további lendületet adott a rekordösszegű nyugdíjprémium, amellyel 200 milliárd forint került a nyugdíjasokhoz. Emellett az elhalasztott fogyasztás is szerepet játszhat a kiskereskedelmi forgalom stabilizálódásában.

Tavaly 3,5%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom, idén azonban az tavalyi év eleji alacsony bázis, a gyermeket nevelők szja visszatérítése, a 13. havi nyugdíj, valamint a rendőri, hivatásos állomány számára kifizetett féléves bónusz hatására (ezekkel összességében mintegy 1200 milliárd forint többletjövedelem kerülhet a háztartásokhoz), valamint a közel 20%-os minimálbér és bérminimum emelés, illetve egyes ágazatokban (egészségügyi, szociális, bölcsődei, kulturális dolgozók) szintén mintegy 20%-os béremelés hatására kétszámjegyű, 10% feletti növekedésre számítunk. A külföldi vásárlókra építő üzletek kilábalása is folytatódhat, mivel a külföldi vendégek száma is fokozatosan élénkül. Mivel a járvány előtt a hazai kiskereskedelmi forgalom közel 7%-át a külföldi vásárlók és a bevásárló turizmus adták, a külföldiek visszatérése további lendületet adhat, azonban feltehetően fokozatosan valósulhat meg, mivel több országban megjelent a delta és legújabban az omikron variáns, ami visszafogja a nemzetközi turizmust, valamint távol-keleti országokból még nem várható a turizmus megjelenése, az orosz vendégek pedig a következő hónapokban eshetnek ki. A határmenti forgalmat azonban fellendítette a gyenge forint, az üzemanyagárak és egyes élelmiszerek árainak hazai befagyasztása. Egyes beszámolók szerint márciusban az ukrán menekültek megjelenése miatt jelentős élénkülés tapasztalható, egyrészt a közvetlen vásárlásaik, másrészt a látványosan megugró karitatív vásárlások miatt, az áprilisi húsvéti vásárlások pedig kiemelkedő forgalmat eredményeztek.   

A vásárlásokat ugyanakkor hátráltatja az egyes cikkeket érintő alkatrészhiány, különösen a gépjármű értékesítések, és egyes műszaki, számítástechnikai cikkek esetében. Az első négy hónapban 11,6%-kal csökkent az új autó regisztrációk száma, noha a szalonok beszámolói szerint tavaly érdemben nőttek a rendelések.

Digitális fedélzeti szolgáltatásokat vezet be a Wizz Air

A Wizz Air, Európa egyik legmegbízhatóbb légitársasága* az Immfly és a gateretail együttműködésében új digitális fedélzeti szolgáltatást vezet be, hogy még kényelmesebb utazást biztosítson ügyfeleinek, miközben optimalizálja az üzemeltetést.
2026. 03. 26. 03:00
Megosztás:

Indul az idei útfelújítás az MKIF Zrt. hálózatán

Megkezdődnek március 26-án, csütörtökön az idei útfelújítások az MKIF Zrt. által kezelt utakon - közölte az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 26. 02:30
Megosztás:

3 durva hiba, ami miatt vissza kell fizetni a családi pótlékot

A családi pótlék alapvetően alanyi jogon jár, azonban csak addig az időszakig, amit a jogszabályok meghatároznak.
2026. 03. 26. 02:00
Megosztás:

Magyar kisvállalkozásoknak kínál kiugrási lehetőséget az Auchan és a Magyar Termék

Tovább erősíti együttműködését az Auchan Magyarország és a Magyar Termék Nonprofit Kft. a hazai beszállítók piacra jutásának támogatásában; "A környék legjava" országos beszállítói program célja, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásoknak valós lehetőséget teremtsen a modern kiskereskedelembe való belépésre - tájékoztatta az áruházlánc és a Magyar Termék védjegyrendszert 2006 óta működtető nonprofit társaság szerdán az MTI-t.
2026. 03. 26. 01:30
Megosztás:

Mennyi lesz a nyugdíjad 40 ledolgozott év után? És 30 év esetén?

A magyar nyugdíjrendszerben az öregségi nyugdíj mértékét több tényező együttesen határozza meg. Nemcsak az számít, hány évet dolgozott valaki, hanem az is, hogy milyen jövedelmet szerzett az aktív évei alatt, illetve mennyi szolgálati időt tudnak hivatalosan elismerni.
2026. 03. 26. 01:00
Megosztás:

Logisztikai és kamion terminál alapkövét helyezték el Debrecenben

Kétszázhatvan kamion parkolására alkalmas logisztikai és kamion terminál épül Debrecen észak-nyugati gazdasági övezetében; a beruházás 4,7 milliárd forintos költségéből 2,3 milliárdot európai uniós és hazai költségvetési forrásból biztosítanak - hangzott el szerdán a helyszínen, a terminál alapkövének elhelyezésekor.
2026. 03. 26. 00:30
Megosztás:

Digitális pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal

Mesterséges intelligencián (MI) alapuló pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal (OH) - jelentette be a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
2026. 03. 26. 00:05
Megosztás:

Új stratégia az erdőtüzek megelőzésénel érdekében

Az Európai Bizottság új, integrált stratégiát mutatott be az egyre gyakoribb és pusztítóbb erdőtüzek kockázatának kezelésére - közölte a brüsszeli testület szerdán.
2026. 03. 25. 23:30
Megosztás:

Az ANY Biztonsági Nyomda 503 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. igazgatósága részvényenként 503 forint osztalék fizetését javasolja a 2025. évi tevékenység után – derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett közgyűlési előterjesztésből.
2026. 03. 25. 23:00
Megosztás:

Rekord árbevételt és nyereséget ért el a Xiaomi 2025-ben

Nyilvánosságra hozta auditált, konszolidált pénzügyi jelentését a Xiaomi a december 31-ével végződött 2025-ös pénzügyi évre. Az adatok azt mutatják, hogy az árbevétel 25 százalékkal rekord nagyságúra, 457,2 milliárd jüanra nőtt, ebből 76,8 százalékot az okostelefon és AIoT üzletág tett ki, a Smart EV, AI és egyéb termékekből származó bevétel pedig 23,2 százalék volt.
2026. 03. 25. 22:30
Megosztás:

Visszaesett az EU-ban igényelt menedékkérelmek száma 2025-ben

Az előző év adataihoz képest 2025-ben 27 százalékkal kevesebb, mintegy 669 400 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán.
2026. 03. 25. 22:00
Megosztás:

A Google volt európai elnöke lett a BBC új vezérigazgatója

Matt Brittin, a Google globális technológiai vállalatcsoport volt európai elnöke lett a BBC új vezérigazgatója.
2026. 03. 25. 21:30
Megosztás:

Az ország nyugati felén másfél havi csapadék eshet péntek estig

Péntek estig az ország nyugati felén akár másfél havi csapadék is eshet - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szerdán.
2026. 03. 25. 21:00
Megosztás:

Varga Mihály: az élelmiszeripar fejlesztése erősíti az ország stabilitását

Az élelmiszergyártás terén végrehajtott minden beruházás Magyarország egészének szuverenitását és stabilitását erősíti - jelentette ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerdán Karcagon, a Kun-Malom Grain Kft. hántoló-és őrlőüzemének átadó ünnepségén.
2026. 03. 25. 20:30
Megosztás:

Új vezérigazgató-helyettes az ALTEO-nál

Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (székhely: 1117 Budapest, Dombóvári út 25.; cégjegyzékszám: Cg.01-10-045985; a továbbiakban: „ALTEO” vagy „Társaság”), a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény, valamint a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet alapján fennálló rendkívüli tájékoztatási kötelezettségének az alábbiakban tesz eleget:
2026. 03. 25. 20:00
Megosztás:

Új szabályok vonatkoznak a GloBe június 30-i kötelezettségeire – ne várjon tovább a felkészüléssel!

A globális minimumadó azokat a multinacionális cégcsoportokat terheli, ahol a végső anyavállalat konszolidált éves bevétele az adóévet közvetlenül megelőző négy adóév közül legalább kettőben eléri vagy meghaladja a 750 millió eurót. A szabályokat 2024-től kell alkalmazni, egy még mindig formálódó jogszabályi környezetben. 2025 végén és 2026 elején több új végrehajtási rendelet is született, amelyeket 2026. június 30-áig már élesben kell alkalmazni.
2026. 03. 25. 19:30
Megosztás:

Változik a BKK-járatok menetrendje az óraátállítás miatt

Változik a BKK-járatok menetrendje az óraátállítás miatt – közölte a Budapesti Közlekedési Központ szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 25. 19:00
Megosztás:

Technológiai innovációiért kapott rangos elismerést a Knorr-Bremse Budapest

A tehervonati közlekedés jövőjét formáló mérnöki megoldások hozták el a sikert a Knorr-Bremse Budapest számára a Joint Venture Szövetség idei Companies for the Future Award versenyén. A zsűri a Best Technology Investment kategóriában díjazta a vállalatot két olyan fejlesztésért, amelyek a digitalizáció és az automatizáció mentén gondolják újra az európai vasúti áruszállítás működését.
2026. 03. 25. 18:30
Megosztás:

Az online csalásokkal szemben is nélkülözhetetlen a tudatos felhasználói attitűd

A hazai internetezők több mint kétharmada találkozott már adathalászattal és más online veszélyekkel, miközben nagy részük alapvető online biztonsági ismeretekkel sem rendelkezik - egyebek mellett erre hívja fel a figyelmet friss kutatásai nyomán a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), azt hangsúlyozva: a digitális csalásokkal szembeni jogszabályi eszközökön túl továbbra is elengedhetetlen a fogyasztói tudatosság.
2026. 03. 25. 18:00
Megosztás:

A SWIFT blokkláncos lépése felrobbantotta az XRP-közösséget – közeledik a Ripple pillanata?

Újra felpörgött az XRP körüli spekuláció, miután a SWIFT bejelentette, hogy több mint 25 bank már júniusban élesben indulhat el blokklánc-alapú, 0–24 órás nemzetközi fizetésekkel. A hír önmagában is komoly jelentőségű, de az igazán érdekes rész az, hogy a technikai irányvonal sokak szerint meglepően közel áll ahhoz az infrastruktúrához, amelyet a Ripple és az XRP Ledger (XRPL) évek óta épít.
2026. 03. 25. 17:30
Megosztás: