Közép- és Kelet-Európa a növekedés régiója az UniCredit szerint
Az UniCredit Research legfrissebb, a fórumon bemutatott, „A meghatározó döntések éve” című CEE Quarterly kiadványa szerint a lakossági fogyasztás valószínűleg a növekedés élére áll Közép-Kelet-Európában, amit a gyorsabb reálbér-növekedés, az alacsonyabb kamatlábak mellett növekvő hitelfelvétel és az ingatlanárak pozitív vagyonhatása is segít. A beruházás és az export várhatóan legkorábban 2024 második felétől járul hozzá a növekedéshez.
Az UniCredit közgazdászai 2024-25-ben a GDP 3%-a alatti költségvetési hiányt látnak Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Horvátországban, Csehországban és Szerbiában, a legtöbb kelet-közép-európai országban negatív költségvetési impulzusokkal. Véleményük szerint a költségvetési kiigazítást lassíthatja majd a sűrű választási menetrend.
„Arra számítunk, hogy uniópárti pártok nyerik meg a legtöbb közép- és kelet-európai uniós képviselői helyet az Európai Parlamentben, Lengyelország pedig egy újjáéledt közép- és kelet-európai csoport élére áll, amely az európai gazdasági és politikai integráció elmélyítése mellett fog érvelni” – vélik a CEE Quarterly közgazdászai. Hozzáteszik, hogy a 2024-25-ös választások lesznek az utolsók, mielőtt a közép- és kelet-európai politikusok kénytelenek lesznek szembenézni a demográfiai és gazdasági kihívásokkal.
Ebben a makrogazdasági és geopolitikai forgatókönyvben Közép- és Kelet-Európa továbbra is a növekedés motorja marad az UniCredit számára is. „A régió továbbra is stratégiai jelentőségű az UniCredit számára, és tervünk, hogy az erős helyi csapatokra és tudásra, valamint a globális szakértelemre támaszkodva gyorsított ütemben folytassuk a növekedést” – nyilatkozta Teodora Petkova, az UniCredit közép-és kelet-európai globális vezetője a Fórumon. Közép- és Kelet-Európa az UniCredit összes hitelének 33%-át, az összes betét 31%-át és a csoport nettó bevételeinek 30%-át adja a 2023. háromnegyed évi pénzügyi eredmények alapján.
„Mivel minden tevékenységünk középpontjában az ügyfelek állnak, 10 vezető bankunkon keresztül páratlan földrajzi jelenlétet kínálunk nekik, amelyek közül Ausztriában, Bosznia-Hercegovinában és Horvátországban az első helyen állunk a piacon, míg Bulgáriában a harmadik helyen” – fűzte hozzá Teodora Petkova. Ezzel az UniCredit a 2023. háromnegyed évi adatok szerint a második legnagyobb bankcsoport a közép- és kelet-európai térségben az eszközállományt tekintve, amely 236 milliárd eurót tesz ki (beleértve az Alpha Bank Romániát is).
Petkova erős emelkedő tendenciát lát a digitalizációban, amelyet az UniCredit folyamatos infokommunikációs beruházásokkal segít elő. Bemutatta azokat az adatokat, amelyek szerint a régióban az ügyfelek mintegy 60%-a már aktív mobilhasználó (2023 harmadik negyedévi adat), szemben a 2022-es 53%-kal. A digitális értékesítés Közép-Európában éves szinten csaknem megduplázódott, Kelet-Európában az összes értékesítés 50%-ára nőtt. A nemzetközi fizetési forgalom terén az UniCredit – folyamatosan növekvő tendenciával – a közép- és kelet-európai térségből származó tranzakciók már több mint 20%-át dolgozza fel; az egyéb fizetések több mint 95%-át digitális csatornákon keresztül rendelik meg.
Az UniCredit vitathatatlanul a nemzetközi vállalatok bankja. „Három jelentős nemzetközi ügyfél közül kettő a mi ügyfelünk” – emelte ki Teodora Petkova, és hangsúlyozta, hogy az UniCredit versenyelőnye a vállalati ügyfelek kiszolgálásában a csoport páneurópai elérhetőségéből ered. „A vagyonkezelés, a biztosítás, a fizetési megoldások, a kereskedelemfinanszírozás és az ügyfélkockázat-kezelés terén a legjobbak közé tartozó termékgyáraink az integrált értékesítési csatornáinkon keresztül zökkenőmentesen kapcsolódnak össze, lehetővé téve számunkra, hogy minden ügyfelünknek olyan szintű szolgáltatást nyújtsunk, amilyenre más nem képes” – tette hozzá Petkova. Megemlítette azt is, hogy a onemarkets Fund testre szabott befektetési lehetőségei már elérhetőek a bank ügyfelei számára Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon, Bulgáriában, és hamarosan Romániában is.
„A digitalizáció mellett az ESG-elvek melletti elkötelezettségünk a szolgáltatásunk másik kulcsfontosságú tényezője” – mondta Petkova. Az UniCredit 2023 első kilenc hónapja során Közép- és Kelet-Európában nyújtott 2,3 milliárd eurós zöld hitelezéssel és 1,1 milliárd eurós társadalmi hasznosságú hitelezéssel példát mutat, és támogatja ügyfelei zöld és társadalmi átmenetét. Az UniCredit Alapítvány páneurópai partnerségei a Junior Achievement és a Teach for all szervezetekkel országhatárokon átívelően támogatják a fiatalok oktatását. 2023 első kilenc hónapjában Közép- és Kelet-Európában mintegy 45,4 ezer kedvezményezettje volt a pénzügyi oktatásnak, amelyet globális és helyi partnerségek révén, illetve a bankok önkénteseinek segítségével nyújtanak.