Kutatás: a mérnöki, programozói és orvosi pályát tartják legvonzóbbnak az egyetemisták

Mérnöki, programozói és orvosi pályán helyezkednének el legszívesebben a STEM, azaz a tudományos-technológiai képzések hallgatói - derül ki egy friss kutatásból. Az egyetemisták „menőnek” tartják fentiek mellett a menedzseri karriert, az adattudományhoz vagy mesterséges intelligenciához kapcsolódó szakmákat és az egészségügyi életpályát is. A felsőoktatási képzés elvégzését követően a diákok közel fele (49%) külföldi tulajdonú, multinacionális vállalatnál vagy hazai nagyvállalatnál (44%) látja a szakmai előmenetelét. Míg a hazai kis- és középvállalkozásoknál a kérdőívet kitöltők két ötöde (39%) helyezkedne el.

Kutatás: a mérnöki, programozói és orvosi pályát tartják legvonzóbbnak az egyetemisták

Egyetemisták pályaképéről és jövőbeni karrierterveikről végzett online kérdőíves kutatást a Siemens Zrt. és az UNIside felsőoktatási portál. A felmérésben több mint kétszáz alapképzésben résztvevő informatikai (28%), műszaki (42%) valamint természettudományi (30%) területen tanuló hallgató vett részt. A kitöltők többsége (55%) budapesti oktatási intézményben, több mint negyedük megyeszékhelyen (28%), közel ötödük (17%) pedig más városban tanul.

A kutatás rávilágít, hogy a hallgatók kétharmada (64%) maga döntött arról, hogy hol szeretne továbbtanulni, harmaduk (32%) a szüleik, vagy valamely családtagjuk hatására, és mindössze 3 százalékuk tanáraik ösztönzésére választotta az adott szakirányt. A pályaorientációban a válaszadók többségét (32%) a hivatástudat és a szakmai érdeklődés vezérelte, csak ezt követte a várható fizetés (24%), majd az egyetemi rangsorok (11%).

Pintér Lívia, az UNIside portál társalapítója és ügyvezetője szerint a STEM területeken tanulók tudatosságát jelzik az eredmények. „Saját, korábbi kutatásaink, amelyekben a teljes képzési körben tanulókat vizsgáltuk, általában ennél vegyesebb képet mutatnak a diákokról: sokkal inkább támaszkodnak általában barátaikra, és egyéb kevésbé egzakt információkra a döntéseikben. Itt látszik, hogy a terület mennyire meghatározza a gondolkodási metódusokat” – mondta.

Matematika és informatika: a leginkább és a legkevésbé kedvelt tantárgyak egyaránt

A felmérés a diákok kedvenc és kevésbé kedvelt tantárgyait is rangsorba állítja. A válaszokból kiderül, hogy a matematika és az informatika megosztja a hallgatókat: mindkét terület dobogós helyen végzett a leginkább és a legkevésbé kedvelt tantárgyak listáján is. Az első három kedvenc tantárgycsoport az informatika és programozás (27%), a menedzsment és gazdálkodás (15%), illetve a matematika és statisztika (14%) voltak. A legkevésbé kedvelt tárgyak között szintén a matematika és statisztika szerepel (29%), ezt követi a fizika és mechanika (17%), majd az informatika és programozás (12%).

Összhangban az egyetemi tanulnivalók és a kezdeti elvárások

A kérdőívet kitöltők 59 százaléka úgy látja, hogy az egyetemi témák és tanulnivalók teljes mértékben összhangban vannak kezdeti elvárásaikkal. A saját képességeikhez mérten a válaszadók háromnegyede (77%) gondolja azt, hogy a kezdeti elvárások inkább, vagy teljes mértékben megegyeznek az egyetemen tapasztaltakkal. A hallgatók csaknem fele (42%) úgy érzi, könnyű helytállnia és megfelelnie a felsőoktatási követelményeknek, harmaduknak (34%) azonban már jóval nehezebb jól teljesíteniük, és hozzávetőlegesen negyedük (24%) véleménye szerint az egyetem elvégzése kihívásokkal teli.

A kihívások között egyebek mellett megemlítették a feszített tempót és a leterheltséget, a kevés óraszámot, vagy a félévek és a kreditrendszer aránytalanságait. A kitöltők több mint fele kihívásként tekint a gyakornokoskodásra, de sokuknak plusz terhet jelent a további képzéseken és kutatásokban való részvétel.

Tanulmányok bővítése külföldön

A válaszadók több mint fele (55%) rövidebb vagy hosszabb ideig külföldön bővítené ismereteit. A hallgatók leginkább Németországba, Spanyolországba és Ausztriába vágynak. De szívesen tanulnának Hollandiában, Angliában és az Amerikai Egyesült Államokban is.

Itt dolgoznánk szívesen a fiatalok

A frissen végzett diplomások elsősorban álláshirdetéseket böngészve, másodsorban minden lehetséges csatornát - beleértve a hirdetéseket, börzéket, saját kapcsolatokat – felhasználva, harmadsorban pedig ismerősi ajánláson keresztül keresnének munkát.

A kitöltők közel fele (49%) külföldi tulajdonú, multinacionális vállalatnál helyezkedne el, de népszerű a hazai nagyvállalatnál (44%), illetve hazai kis- és középvállalkozásnál (39%) történő karrierindítás is. A kitöltők negyede (24%) nyitott lenne önálló vállalkozást indítani. A válaszadók csupán 4 százaléka említette, hogy neki mindegy, bármelyik for-profit vagy non-profit munkaadó megfelelő (több válasz is lehetséges volt).

„Összecseng ezzel a saját tapasztalatunk. Azt látjuk, hogy a mostani pályakezdők a korábbi generációkhoz képest gyorsabb ütemű előrelépési lehetőségeket igényelnek. Az ipar 4.0 korában ehhez elengedhetetlen a folyamatos tanulás és szakmai fejlődésre való nyitottság”- tette hozzá Sápi Judit. A Siemens Zrt. HR-vezetőjének tapasztalatai szerint a munkában a fiatalok számára fontos a pozíciójuk divatos megnevezése is.

Menő foglalkozások

A műszaki területen tanuló diákok körében leginkább a mérnöki és menedzseri-tervezői pályák tűnnek az elhelyezkedés szempontjából a legreálisabb foglalkozásoknak, úgy mint villamosmérnök, gépészmérnök, építészmérnök, tervezőmérnök. Az informatikai terület hallgatói pedig programozói, szoftverfejlesztői állásokra készülnek, de az adat, az AI és a szakmához kapcsolódó üzleti foglalkozások is népszerűnek tűnnek.

A természettudományok hallgatói az orvosi és a gyógyszeripari foglalkozásokat (gyógyszerész, gyógyszerkutató) jelölték meg, mint legvalószínűbb elhelyezkedési területeket. Ugyanakkor itt is látható, hogy a szakmához lazán kapcsolódó (például marketing) foglalkozásban is gondolkoznak.

„A kutatást azért végeztük, hogy jobban feltérképezzük a legújabb ipari technológiákkal foglalkozó fiatalok motivációit, és ennek segítségével is közelítsük a munkahelyi lehetőségeket a vágyott jövőképekkel” - emelték ki a szakemberek.

Így maximálizáljuk a vállalat teljesítményét!

Egy folyton változó piaci környezetben hogyan őrizhetjük meg vagy növelhetjük pozícióinkat, hogyan őrizhetjük meg a versenyelőnyünket? Például hatékony teljesítménymenedzsmenttel! Ha nemcsak reagálni akarsz a változásokra, hanem aktívan akarod irányítani céged fejlődését, akkor ismerd meg a teljesítménymenedzsment alapjait és vesd be praktikus tippjeinket!
2025. 02. 12. 22:30
Megosztás:

A Tesla a nehezék

Mindenki a technológiai szektorról, annak gyenge teljesítményéről, na meg az M7 nagy futásának végéről beszél. Pedig ha a grafikonokra nézünk, akkor elsősorban a Tesla az, ami miatt az elmúlt időszakban aggódni kellett.
2025. 02. 12. 22:00
Megosztás:

Felvette a kapcsolatot Szíria új elnökével Vlagyimir Putyin

Első alkalommal folytatott telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyin orosz elnök az új szíriai adminisztráció vezetőjével, Ahmed es-Saraával - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.
2025. 02. 12. 21:30
Megosztás:

12 százalékkal emelkedtek Európa védelmi kiadásai

Tavaly a globális átlagot jelentősen meghaladó mértékben, csaknem 12 százalékkal emelkedtek az európai NATO-tagországok védelmi kiadásai, de így sem érték el a NATO teljes védelmi költségvetésének egyharmadát - áll a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) szerdán ismertetett éves világjelentésében.
2025. 02. 12. 21:00
Megosztás:

Új tájékoztatót tett közzé a NAV az alanyi mentességről

Új tájékoztatót tett közzé a honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az alanyi mentességgel kapcsolatos tudnivalókról - közölte a NAV szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 12. 20:30
Megosztás:

Vezetőváltás a Foxpost csomagküldő szolgáltató élén

A Foxpost csomagküldő szolgáltató tavalyi értékesítése után távozik a vállalat két alapítója, Bengyel Ádám vezérigazgató és Lányfalvi Péter kereskedelmi igazgató; a cég irányítását Radeczky Zoltán, a Packeta Hungary megbízott ügyvezető igazgatója veszi át - tájékoztatták a felek az MTI-t szerdán.
2025. 02. 12. 20:00
Megosztás:

Diákok állhatnak az alkalmi és idénymunkások helyébe?

Jelentősen megugrott idén az egyszerűsített foglalkoztatás közterhe, emiatt félő, hogy sokan ismét a bejelentés nélküli foglalkoztatás felé fordulnak. Azok a munkáltatók ugyanakkor, amelyek legálisan is kedvezőbb költségek mellett rugalmasan foglalkoztatható idény- vagy alkalmi munkásokat keresnek, az eddiginél jóval szélesebb körben fordulhatnak a diákok felé – jelzi előre a Trenkwalder.
2025. 02. 12. 19:30
Megosztás:

Egyhangúlag döntött a monetáris tanács a kamatcsökkentésről januárban

Egyhangúlag döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa januári ülésén az alapkamat szinten tartása mellett a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.
2025. 02. 12. 19:00
Megosztás:

Új alapokra helyezi együttműködését Magyarország és a FAO

A magyar kormány és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) közel húszéves, eredményes közös munkájának új alapokra helyezéséről és további erősítéséről tárgyalt a FAO főigazgató-helyettese, Maurizio Martina és Ökrös Oszkár helyettes államtitkár - közölte az Agrárminisztérium szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 12. 18:30
Megosztás:

A vízkészletek védelmére koncentrál a vízügy

A vízkészletek védelmére, a felelős vízkészlet-gazdálkodásra helyezi a hangsúlyt a vízügy "Vizet a tájba" elnevezésű programja, amellyel a korábbi időszak szemléletét nem megtagadni, hanem meghaladni szeretnék - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Szolnokon.
2025. 02. 12. 18:00
Megosztás:

Nálunk is népszerűek a kínai autómárkák – itt a 2024-es rangsor

A Használtautó.hu adatai alapján összességében az itthon is kapható kínai autómárkák közül az MG a magyarok kedvence. Ám a BYD hatalmasat ugrott tavaly 2023 óta, ha csak az elektromos modelleket nézzük, magabiztosan áll a dobogó tetején. A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu szakértője megnézte, 2023. és 2024. között hogyan alakult a kínai autómárkák közötti verseny.
2025. 02. 12. 17:30
Megosztás:

A szerelőnél, fodrásznál is készpénzmentesen fizetne a többség, ha lehetne

Az emberek többsége ma már alapvetőnek tartja, hogy egy üzletben lehessen bankkártyával fizetni. A vásárlók az elektronikus és digitális fizetési lehetőség megjelenését pedig leginkább a piacokon, a szépségszalonokban és a házhoz jövő szerelőknél fogadnák szívesen – derül ki a SimplePay fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil felméréséből. Az alternatív fizetési megoldás megléte azonban nem elég, a technikai megbízhatóság, a gyorsaság és az innovatív megoldás is számít a fogyasztóknak.
2025. 02. 12. 17:00
Megosztás:

Ismét lehet fogadni a legrangosabb filmművészeti díjakra

Az év eleji időszak hagyományosan a díjátadók szezonja a tengerentúlon, főleg, ami a filmes és a zenei produkciókat illeti. A legnagyobb érdeklődés várhatóan mégis a márciusi filmes díjakat övezi majd, amire nemcsak Hollywood és Amerika, hanem az egész világ figyel. A magyar fogadók – hasonlóan tavalyihoz – idén is mind a 23 kategória jelöltjeire tippelhetnek, ráadásul magyar érintettség is van, ami tovább fokozhatja az izgalmakat a játékosok körében.
2025. 02. 12. 16:30
Megosztás:

A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni

Repülőrajtot vett a digitalizáció a koronavírus-járvány éveiben: a mobiltelefon vált az internetezés elsőszámú eszközévé, tovább erősödött a közösségi média szerepe a kapcsolattartásban, és tömegek szoktak rá az online vásárlásra. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss kutatása a Kantar-Hoffman piackutató intézet felméréseit elemezve mutatja be tíz év legfontosabb tendenciáit a hazai digitális és kulturális térben – rámutatva a koronavírus-járvány tartósan velünk élő hatásaira is.
2025. 02. 12. 16:00
Megosztás:

250 ezer forintos fizetés alatt ne számítson senki az otthonfelújítási támogatott hitelre

Legalábbis a maximális 6 millió Ft-os kölcsönösszeg felvételéhez legalább ekkora jövedelemre lehet szükség. A kérdéses kölcsön ugyanis változó kamatozású konstrukciónak minősül, emiatt a legszigorúbb adósságfék szabályok érvényesek rá.
2025. 02. 12. 15:30
Megosztás:

Egyre több helyen van igény bankkártyás fizetésre

A többség szerint ma már alapvető, hogy az üzletekben, piacon és az olyan szolgáltatóknál, mint például a házhoz járó szerelők vagy a fodrászok, lehessen bankkártyával fizetni - közölte az OTP Mobil kedden az MTI-vel reprezentatív felmérése alapján.
2025. 02. 12. 15:00
Megosztás:

Intenzív béremelés helyett intenzív verseny lesz a jellemző a munkaerőpiacon

A globális bizonytalanság és a fokozódó geopolitikai feszültségek mellett az infláció és az elhúzódó válság réme kísért továbbra is a magyar munkaerőpiacon – derül ki a Hays friss Salary Guide kiadványából. Ebben a helyzetben komoly kihívás hosszú távra tervezni, ezért 2024-ben is inkább a befelé fordulás, a stabilizálási szándék jellemezte a munkáltatókat. A megfelelően képzett munkaerő hiánya mellett ma már az a cégvezetők egyik legnagyobb problémája, hogy munkavállalói oldalon néha már túl magasak lettek a fizetési elvárások.
2025. 02. 12. 14:30
Megosztás:

Egymillió felett a panelek négyzetméterára Budapesten

Tavalyhoz képest országszerte 2,4 százalékot drágultak a panellakások, míg a fővárosban a 20 százalékot is elérte az áremelkedés – derül ki a zenga.hu ingatlankereső portál adataiból. Így Budapesten egy átlagos 50 négyzetméteres lakótelepi lakásért 51,3 millió forintot kérnek el.
2025. 02. 12. 14:00
Megosztás:

Újabb AI-alapú fejlesztésekkel rukkolt elő az SAP 2024 végén és idénre is tartogat bejelentéseket

Az SAP legújabb fejlesztései tovább bővítik az ügyfelek számára az SAP generatív mesterséges intelligencia-megoldását, a Joule-t, amely mostantól az SAP portfólió funkcióinak több mint 80 százalékába beépült. Ennek révén a felhasználók gyorsan és egyszerűen, természetes nyelven végezhetik el a legfontosabb feladataikat. A Joule több mint 1300 új funkciója többek közt azt is lehetővé teszi, hogy mobiltelefonos csevegést indítva kapjon egy felhasználó betekintést a legfrissebb üzleti adatokba vagy hagyjon jóvá egy folyamatot.
2025. 02. 12. 13:00
Megosztás:

Együttműködést kötött a Béres Gyógyszergyár és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A Béres Gyógyszergyár és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) megerősítette több mint három évtized óta tartó stratégiai partnerségét, és új stratégiai megállapodás révén a 2025 őszi tanévtől a gödöllői székhelyű felsőoktatási intézmény hallgatói is pályázhatnak a Béres Kiválósági Ösztöndíjra - tájékoztatta Béres Marcell, a Béres Gyógyszergyár elnöke az MTI-t telefonon.
2025. 02. 12. 12:30
Megosztás: