Lassulás és visszaesés jellemezte az M&A piacot 2023-ban

A globális M&A piac aktivitásában mind a tranzakciós szám, mind érték tekintetében visszaesés volt tapasztalható 2023-ban. A 2022-es rekordévhez képest 2023-ban 10%-kal kevesebb tranzakció történt, 15%-kal alacsonyabb tranzakciós összérték mellett. Hasonlóan a globális trendhez, mind a közép-kelet-európai, mind a magyarországi vállalatfelvásárlási piacon hasonló mértékű visszaesés volt tapasztalható. A tranzakciós aktivitás visszaesésére jelentős hatással voltak a globális gazdasági folyamatok (pl.: orosz-ukrán háború, energiaválság, inflációs nyomás, jegybanki kamatemelések, finanszírozási források megdrágulása, csökkenése), melyek tovább növelték a befektetői bizonytalanságot, ezáltal az eladói és vevői elvárások között jobban szétnyílt az olló - áll a Deloitte idei, hazai piacra fókuszáló M&A piaci tanulmányában.

Lassulás és visszaesés jellemezte az M&A piacot 2023-ban

A legerősebb nyugati gazdaságok is meginogtak

Az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is a legtöbb tranzakció az Amerikai Egyesült Államokban tevékenységet folytató vállalatok körében történt, azonban 2022-höz képest ezen tranzakciók globális részaránya tovább csökkent 29,5%-ról 27,7%-ra. A fejlett nyugati gazdaságok közül egyedülállóként az Egyesült Királyságban valósult meg több tranzakció 2023-ban 2022-höz képest, miközben a többi fejlett vezető gazdaságban - Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Kína - mindenhol visszaesés volt tapasztalható.

Az energiaválság, infláció, kamatemelések és a geopolitikai konfliktusok tovább növelték a befektetői bizonytalanságot

A 2022 második felétől kibontakozó gazdasági nehézségek - energiaválság, inflációs nyomás, jelentős jegybanki kamatemelések - és az azokat kiváltó geopolitikai konfliktusok - orosz-ukrán háború - 2023-ban tovább mélyültek (Izrael-Hamas konfliktus, Kína-Taiwan konfliktus, bankpiaci válság (Silicon Valley Bank, Signature Bank, Credit Suisse, First Republic Bank)), ezáltal tovább növelve a befektetői bizonytalanságot.

„Ilyen turbulens időszakokban jellemzően kinyílik az árazási olló a vevők és eladók között, eltérően látják a jövőt és ebből fakadóan a tranzakciós árazásokat is. Emellett a jelentős kamatemelések miatt számottevően megemelkedett finanszírozási költségek szintén erősen visszafogják a tranzakciós aktivitást, mivel azok lentebb hozzák az eszközárakat és így kevesebbszer találkoznak az eladói árelvárásokkal. Vannak olyan piaci várakozások, amelyek 2024 második felétől várják az alapkamatok csökkenését, amely a tranzakciós aktivitás élénkülését is magával hozhatja” – mondta Vajda Zsolt, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának magyarországi vezető partnere.

Heterogén mezőny, kirobbanó mértékű lengyel felvásárlási aktivitás

A KKE-i tranzakciós számok országbontását vizsgálva vegyes kép tapasztalható. A legnagyobb régiós piacokon, Lengyelországban, Csehországban, Romániában és Magyarországon folyamatos és jelentős mértékű növekedés volt megfigyelhető a tranzakciók számát illetően 2022-ig, azonban a már említett globális trenddel azonosan 2023 a visszafogott tranzakciós aktivitás éve volt.

A kisebb KKE piacokon, mint például Bulgáriában, Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Észak-Macedóniában és a Baltikumban eltérő trendek befolyásolták a 2023-as évet, de összességében ezekben az országokban is stagnált vagy csökkent a tranzakciószám.

Az enyhe visszaesés ellenére is aktív volt a magyar vállalatfelvásárlási piac

A globális, illetve a KKE régió trendjeivel összhangban 2023-ban Magyarországon is némileg csökkent az M&A tranzakciós aktivitás. A tavalyi 32,7%-os növekedést követően 16,9%-kal csökkent a tranzakciós aktivitás 2022-höz képest, ezáltal a tranzakciók száma a második legmagasabb volt az elmúlt 10 évben.

Magyarországon a 2020-2023-as időszakban folyamatosan növekvő módon, 50,0% felett alakult a hazai befektetők részaránya. Az EU + Egyesült Királyság kategória alá tartozó országok részaránya 25,0%-ra nőtt 2022-höz képest, azonban 2020-hoz képest ezen kategória részaránya így is jelentősen csökkent. Mindemellett a kínai befektetők aktivitása 2022-ben és 2023-ban vált jelentősebbé a magyar tranzakciós piacon. A 2023-as adatok alapján a részarányuk 4,7%-ra növekedett a 2022-es 1,3%-os szintről. Összességében elmondható, hogy a piac eltolódott a belföldi tranzakciók irányába, és a belföldi vevők aránya egyre magasabb a magyar tranzakciós piacon.

Továbbra is kiemelkedő az IT szektor iránti érdeklődés

Az utóbbi évek sikerszektora a közép-kelet-európai régióban az IT szektor volt. Míg 2013-ban megközelítőleg minden 20. tranzakcióban szereplő célvállalat volt IT érdekeltségű, addig 2023-ra már közel minden 5. tranzakcióról volt ugyanez elmondható. 2020-2023 között az IT mellett az energia, az ingatlan, a szolgáltatási szektor is 30,0% feletti éves átlagos növekedést ért el a tranzakciószámot tekintve.

Magyarországon a 2023-as iparági sorrend jelentősen átalakult a 2022-eshez képest. Többek között a régiós sorrendhez hasonlóan hazánkban is jelentős az energia és IT szektorban megvalósult tranzakciók részaránya. Ezen két szektor hazánkban megelőzte a pénzügyi szektort 2023-ban, ahol a tranzakciók száma 13-ról 8-ra esett vissza. A KKE-i M&A piacon (a tranzakciószám alapú rangsort tekintve) a pénzügyi szektor a más szektorokhoz képest mérsékelten kap szerepet, azonban Magyarországon ez számított az egyik húzóágazatnak (további információért ajánljuk a Deloitte által évente kiadott, angol nyelvű közép-kelet-európai banki, illetve biztosítási M&A piaci tanulmányokat). A legnagyobb szektorok tranzakciós számainak csökkenése mellett az ingatlan és a közlekedési szektor tranzakciós számai növekedtek. Összességében a tranzakciós számok alapján elmondható, hogy a magyar M&A piac iparágankénti tranzakciós száma kiegyenlítettebb volt 2023-ban, mint 2022-ben.

Buy-and-build és egyéb felvásárlási motivációk Közép‑Kelet‑Európában

Az egyre összetettebb globális gazdaságban a buy‑and‑build stratégiák a magántőke‑társaságok kulcsfontosságú eszközévé váltak. Az ezen stratégiához köthető felvásárlások tették ki a tranzakciós piac mintegy háromnegyedét 2023-ban, ami a második legmagasabb 2008 óta.

„Ez a stratégia megfelelő eszközt kínál a magántőke‑társaságok számára az értékteremtéshez több vállalat felvásárlásával és konszolidációjával, amelynek következtében hatékonyabb, nagyobb vállalatok jöhetnek létre. A buy‑and‑build stratégia relevanciája Közép‑ és Kelet‑Európában különösen megnőtt, ahol a kihívást jelentő gazdasági körülmények új megközelítéseket tesznek szükségessé a növekedés elősegítése érdekében. Több buy‑and‑build tranzakciót látunk belülről, ahol magántőke‑társaság vásárol, azonban aktívak a stratégiai felvásárlók is, valamint egyre több nemzetközi tranzakcióban tudnak vevőként megjelenni magyar tulajdonú vállalatok is” - mondta Csomor Csaba, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának igazgatója.

Jól gurul a Waberers szekere

A Waberer’s nettó nyeresége 5,4 millió euró, üzemi eredménye pedig 10,1 millió euró lett az idei harmadik negyedévében, szemben az egy évvel korábbi 0,5 és 8 millió eurós értékekkel.
2024. 11. 14. 16:00
Megosztás:

Óvatosabbak lettek a jegybankárok

Óvatosabbak lettek a Fed bankárai a további kamatcsökkentések tekintetében.
2024. 11. 14. 15:30
Megosztás:

Az Airbnb szabályozás szigorítása a budapesti lakhatási probléma megoldását szolgálja az NGM szerint

Az Airbnb nyílt levélben fordult Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez, amely több félreértelmezhető, illetve félrevezető állítást tartalmaz. A helyzet tisztázása érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium az alábbiakra híja fel a figyelmet.
2024. 11. 14. 15:00
Megosztás:

Az XRP tulajdonosok a CYBRO-ra váltanak, mivel a szakértők 8500%-os hozamot jósolnak

Egy új hullám söpör végig a kriptovilágban, ahogy a befektetők figyelme egy feltörekvő digitális eszközre terelődik. Az előre jelzett elképesztő, 8500%-os hozam ígérete felkeltette azok érdeklődését, akik korábban az XRP mögött álltak. Most a reflektorfény a CYBRO-ra irányul, kíváncsiságot és izgalmat keltve. Mi áll ennek a migrációnak a hátterében, és lehet-e a CYBRO a következő nagy áttörés?
2024. 11. 14. 14:30
Megosztás:

Ezek a legkeresettebb benzines autók

A Suzuki Swift - Opel Astra - VW Golf - Ford Focus - Opel Corsa ötös továbbra is az élen, avagy a magyar piac egészét hirdetésszámban és látogatottságban lefedő Használtautó.hu szakértője megnézte, idén miként alakult a benzines autók toplistája.
2024. 11. 14. 13:30
Megosztás:

Gyorsult a lakások drágulása októberben

Októberben 2,5 százalékkal drágultak a lakások az egy hónappal korábbihoz képest, míg szeptemberben még csak 0,9 százalékos volt a havi szintű országos áremelkedés; éves szinten a szeptemberi közel 7 százalékról majdnem 10 százalékra gyorsult az emelkedés üteme az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexe szerint.
2024. 11. 14. 13:00
Megosztás:

Solana bálna 44 millió dolláros nyereséget ért el, és 1540%-os növekedést jósol az új FXGuys altcoinnak

Egy jelentős befektető szemében most a FXGuys előértékesítése tűnik ígéretesnek, miután több mint 2 millió dollárt fektetett az Aave (AAVE) projektbe. Ez a figyelemre méltó váltás új lehetőségekre mutat a decentralizált pénzügyi (DeFi) térben. A nemrégiben elindított FXGuys ($FXG) előértékesítés már most mérföldköveket ért el, több mint 1 millió dollárt gyűjtött össze a privát körben.
2024. 11. 14. 12:30
Megosztás:

Az NVB nem hitelesítette a Momentum olimpiai rendezéssel kapcsolatos népszavazási kérdését

A Nemzeti Választási Bizottság szerdai ülésén nem hitelesítette a Momentumnak az olimpia rendezésével kapcsolatos népszavazási kezdeményezését.
2024. 11. 14. 12:00
Megosztás:

Megvan, mi a felelős az idei nyár szárazságáért és a szeptemberi esőzésekért

Jó példa az idei nyár szélsőséges időjárása arra, hogy a magasabb hőmérsékleten zajló légköri vízforgalom egyaránt kedvez a hosszan tartó forró és száraz, valamint a rövidebb, intenzív csapadékos időjárási helyzetek kialakulásának - írta a HungaroMet Zrt. a honlapján a rendkívül meleg, száraz nyár és a nagyon csapadékos szeptember okairól készített tanulmányban.
2024. 11. 14. 11:30
Megosztás:

Picit csökkent a román gazdaság teljesítménye

A harmadik negyedévben a naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,2 százalékkal csökkent Románia GDP-je 2023 azonos időszakához képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. 11. 14. 11:00
Megosztás:

Nagy Márton Kínában az intelligens gazdaság jelentőségéről és a magyarországi mesterséges intelligencia iroda szerepéről beszélt

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a kínai Shenzen-be látogatott, ahol részt vett és beszédet mondott a China Hi-Tech Fairen (CHTF).
2024. 11. 14. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak ma a befektetők?

Vegyesen álltak ma reggel az ázsiai indexek. Az ausztrál munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 4,1%-on stagnált októberben, miközben a foglalkoztatottak számának növekedése némileg elmaradt a várttól. Elemzők szerint azonban az ausztrál munkaerőpiac továbbra is ellenálló a magas kamatokkal szemben, és várakozásuk szerint decemberben az ausztrál jegybank nem csökkenti kamatát.
2024. 11. 14. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok; folytatódott a dollár erősödése az euróval szemben

A kedd esti, az európai piaczárást követő amerikai hozamemelkedés után Európában emelkedéssel, az USA-ban csökkenéssel indult a kereskedés szerdán, de a vártnak megfelelő inflációs adatok után az Atlanti Óceán mindkét felén felfelé indultak a hozamok, így a 10 éves dollár hozam maradt a négyhavi csúcs közelében, 4,45% környékén, a német tíz éves pedig pár bázisponttal emelkedett, 2,4% fölé.
2024. 11. 14. 09:30
Megosztás:

A vártnak megfelelően alakult az amerikai infláció

Kis elmozdulások mellett vegyesen zártak tegnap a főbb amerikai indexek. Az USA éves inflációs rátája a piaci várakozásokkal összhangban októberben 2,6%-ra gyorsult a szeptemberi 2,4%-ról, amely 2021 februárja óta a legalacsonyabb ráta volt.
2024. 11. 14. 09:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a főbb nyugat-európai indexek

Vegyesen zártak a főbb európai indexek. A befektetők lényeges európai makróadat hiányában az amerikai infláció alakulását figyelhették.
2024. 11. 14. 08:30
Megosztás:

Növelte a nyereségét a Magyar Telekom a harmadik negyedévben

A Magyar Telekom adózott eredménye a harmadik negyedévben megközelítette a 46 milliárd forintot, ami a tavalyinál 86,4 százalékkal magasabb, az idei három negyedév 125,6 milliárd forintos nyeresége 109 százalékkal több 2023 azonos időszakához viszonyítva - közölte a Magyar Telekom szerdán az MTI-vel.
2024. 11. 14. 08:00
Megosztás:

Felvette első helyi munkatársát az ácsi katódgyár

Az Ácson katódgyárat építő Bamo Technology Hungary Kft. felvette első helyi munkatársát, a vállalat terveit nem befolyásolják az aktuális piaci trendek, így az üzem a tervezett kapacitással épül meg - közölte a beruházást végző kínai tulajdonú társaság szerdán az MTI-vel.
2024. 11. 14. 07:00
Megosztás:

Szakszervezetek üdvözlik a munkáshitelt

A munkáshitel társadalmi vitájának kezdőnapján szakszervezetek biztosították támogatásukról a kezdeményezést.
2024. 11. 14. 06:30
Megosztás:

Hatalmas sikerrel zárult a világ negyedik Zsolnay aukciója – 28 millió forintért kelt el egy gyümölcstál

Zajos sikert és rengeteg nemzetközi licitet hozott a Virág Judit Galéria negyedik Zsolnay aukciója, ahol egy tökéletes remekműnek tartott gyümölcstál a tavalyi aukción beállított világrekorddal megegyező 28 millió forintért kelt el. 20 millió forintot fizettek egy gyümölcsszedő nőket ábrázoló óriásvázáért is. Az aukció estéjén repkedtek a tízmilliók: 16 millióig kúszott például az éjszakai panorámaképes váza ára, egy leopárdmintás Zsolnay pedig 15 milliót ért.
2024. 11. 14. 06:00
Megosztás:

Közép- és Kelet-Európában tevékenykedő kockázatitőke-alapnak nyújt finanszírozást az EBRD

Közép- és Kelet-Európában tevékenykedő kockázatitőke-alapnak nyújt finanszírozást az EBRD.
2024. 11. 14. 05:30
Megosztás: