Lefelé módosították növekedési előrejelzésüket a német kormány gazdasági tanácsadói
Az Európai Unió legnagyobb gazdasága az idén 1,8 százalékkal nő az új előrejelzés szerint. A tanács a legutóbbi, novemberi prognózisában még 4,6 százalékos bővülést valószínűsített 2022-re. Jövőre 3,6 százalékkal növekedhet a bruttó hazai termék (GDP), szemben a tavaly ősszel jelzett 4,6 százalékkal. A kilátások romlása "szinte teljes egészében az Ukrajna elleni orosz támadás következményeinek, különösen az energiaárak meredek emelkedésének, a fogyasztást és a beruházásokat terhelő nagyfokú bizonytalanságnak, valamint az ellátási láncolatokban támadt új problémáknak tulajdonítható" - mondta a testület egyik legtekintélyesebb tagja, Volker Wieland a Handelsblatt című üzleti lapnak.
A frankfurti egyetem monetáris és pénzügyi stabilitási kérdésekkel foglalkozó kutatóintézetének (IMFS) vezetője hozzátette, hogy egyelőre nem számítanak akkora válságra, mint a koronavírus-járvány első évében, 2020-ban, amikor 5 százalékkal csökkent a GDP, azonban "rendkívül nagy a bizonytalanság, és a lefelé mutató kockázatok dominálnak". Kifejtette, hogy a háború hosszú ideig tarthat, és akár ki is terjedhet, így az energiaárak ismét meredeken emelkedhetnek, és a vártnál tovább maradhatnak magas szinten. Valószínűleg az idén végig rendkívül drága lesz az energia, és csak jövőre indulhatnak meg lefelé az árak. Ezért a koronavírus-járvány okozta válságtól eltérően az infláció "nagyon magas" - az előrejelzés szerint az idén 6,1 százalék, jövőre 3,4 százalék - lehet.
Ugyanakkor az inflációra is érvényes, hogy "sokkal rosszabban is alakulhatnak a dolgok, ha az energia-, nyersanyag- és élelmiszerárak tovább emelkednek" - húzta alá Volker Wieland. Azzal kapcsolatban, hogy a háborúval összefüggésben előfordulhat, hogy megszűnik az orosz földgáz-, kőolaj- és szénimport, azt mondta, hogy a német gazdaság ebben az esetben "mély recesszióba" zuhanna, mert erősen függ az orosz energiaszállításoktól.
Valószínűleg hosszú lesz a konfliktus Oroszországgal, és Vlagyimir Putyin orosz elnök minden bizonnyal akkor állítja le a szállításokat, amikor az "nekünk a legnagyobb kárt okozza, neki pedig a legnagyobb hasznot hozza". Ezért azonnal meg kell kezdeni a felkészülést erre az esetre - fejtette ki a szakértő.
A gazdasági bölcsek tanácsa öt tagból áll, az államfő nevezi ki őket a szövetségi kormány javaslatára, megbízatásuk öt évre szól. A mintegy húsz szakértővel együtt tevékenykedő független testület évente kétszer készít előrejelzést a német gazdaságban várható folyamatokról, és elemzést a gazdaság állapotáról. Az elemzésben javaslatokat fogalmaznak meg, amelyeket a kormánynak nem kötelező elfogadni.
A testület - amely átmenetileg négy tagból áll, mert az egyik hely betöltésének folyamata még nem ért véget - új elemzésében a többi között azt javasolta a szövetségi kormánynak, hogy tegyen meg mindent az orosz energiafüggőség csökkentéséért.
Németország energiabiztonsága az orosz import részarányának csökkentésével erősíthető, "még akkor is, ha ez azt jelentené, hogy az energiaárak egy ideig magasak lennének" - áll az elemzés összefoglalójában, amelyben kiemelték, hogy a nagyobb energiabiztonság erősíti Németország és az EU pozícióját Oroszországgal szemben, és a nagyobb függetlenség növelheti a német gazdaság ellenálló képességét.