Legfőbb célunk az EU versenyképességének helyreállítása lesz

Az Európai Unió versenyképességének helyreállítása a legfontosabb prioritás a magyar uniós elnökség programjában - mondta az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.

Legfőbb célunk az EU versenyképességének helyreállítása lesz

Zsigmond Barna Pál annak kapcsán, hogy július 1-jétől december 31-éig Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztét, hozzátette, az elmúlt időszakban a gazdasági, az inflációs válság, a Covid-járvány, az orosz-ukrán háború, az "elhibázott szankciók" azzal a következményekkel jártak, hogy Európa versenyképessége leromlott, az Egyesült Államok "tovább előzött", és Kína is megelőzte gazdasági mutatókban Európát. Példaként említette, hogy Európában sokkal drágább az energia, mint az Egyesült Államokban és Kínában.

Hangsúlyozta, a magyar elnökségi programot nehéz időszakban szeretnék végrehajtani, mert az orosz-ukrán háború árnyéka minden brüsszeli kérdésre rávetül, ezért is lenne fontos mielőbb a béke.

Kihívásnak nevezte, hogy az európai parlamenti választások után kialakult helyzetben próbálnak irányt szabni Európának.

Most intézményi átmenet következik, kompromisszum kell, azután lehet a jogalkotási kérdésekkel foglalkozni. Arra számítanak, hogy lesz lehetőség a Magyarország számára fontos kérdéseket bemutatni és megvalósítani - mondta.

Kifejtette, a migráció kérdésében a kormánynak vannak szövetségesei; Magyarország álláspontja, hogy megállapodások szülessenek a kibocsátó országokkal, a "segítséget vigyük oda, és ne a migránsokat hozzuk ide".

Afrikai és közel-keleti országokkal már vannak megállapodások, ezeket szeretnék tovább vinni, hiszen az embercsempészek ellen így lehet hatékonyan küzdeni. Ez európai program is lehet, bár az Európai Unió bíróságának Magyarországot elmarasztaló ítélete ezzel szembe megy, nagy küzdelem várható - fűzte hozzá.

Kitért arra, hogy a magyar elnökség másik prioritása a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozása.

Az elnökség legfontosabb eseménye egy informális EU-s nyugat-balkáni csúcs lesz uniós és nyugat-balkáni országok vezetőinek részvételével - közölte.

Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában többek között arról beszélt, hogy a kormány az elnökség alatt gazdaközpontú agrárpolitikát támogat, amely a nyugati társadalom egyetértésével is találkozik. A cél, hogy az EU élelmezése biztonságos legyen, és ebben konszenzus van sok ország között. Az EU korábbi vezetése nem képviselte a gazdák érdekeit, mindent megtett annak érdekében, hogy tönkretegye őket az ukrán mezőgazdasági termékek uniós piacra való beengedésével és az "elrugaszkodott zöld elképzelésekkel" - mondta Zsigmond Barna Pál.

Hangsúlyozta, hogy a magyar elnökség prioritása, hogy "a gazdákat hozzuk újra helyzetbe annak érdekében, hogy az EU meg tudja termelni maga és külső piacok számára a jó minőségű élelmiszert".

A unió bővítésével kapcsolatban megjegyezte, Ukrajna csatlakozásának nagy a támogatottsága. "Mi azt mondjuk, hogy érdek alapú, következetes bővítéspolitikát kell folytatni, ha valaki teljesíti a feltételeket, akkor ki kell nyitni az unió kapuját" - jelentette ki.

Hozzátette, Ukrajna, Moldova, Georgia és a nyugat-balkáni országok számára megnyílt a csatlakozási lehetőség, és stratégiai érdek, hogy gazdasági, katonai és migrációs szempontból Törökország partnere maradjon az Európai Uniónak.


Megtéveszthette a fogyasztókat a One Magyarország – utánajár a GVH

Megtéveszthette a fogyasztókat a One Magyarország, ezért a telekommunikációs céggel szemben versenyfelügyeleti eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), mert gyanúja szerint a vállalkozás Világ napijegy szolgáltatáshoz kapcsolódó kereskedelmi kommunikációja nem megfelelően tájékoztat egyes fontos jellemzőkről, és arról sem, hogy milyen váratlan költségeket okozhatnak a fogyasztók számára - közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 06. 13:00
Megosztás:

Felpattant a magyar ipar teljesítménye márciusban

A márciusi ipari termelési adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Az adat jelentős pozitív meglepetést hozott, és jól magyarázza, hogy miért lett a vártnál lényegesen kedvezőbb a GDP adat az első negyedévben.
2026. 05. 06. 12:30
Megosztás:

Lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke

Országgyűlési feladataira hivatkozva lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. Papp Zsolt ezt a közösségi oldalán jelentette be.
2026. 05. 06. 12:00
Megosztás:

Mire számíthatnak szerdán a befektetők?

Az ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken alapvetően kedvező volt a hangulat, melyek közül a dél-koreai Kospi újabb csúcsig futott meglovagolva a Wall Street által tegnap vetett hullámokat. A Samsung több mint 15%-kal emelkedve ért el új rekordot, amivel átlépte az 1000 milliárd dolláros piaci kapitalizációt. A japán tőzsde ünnepnap miatt zárva tart.
2026. 05. 06. 11:30
Megosztás:

Újabb Bitcoin-piaci viharban is talpon maradt a Strategy

Saylor pénzügyi trükkje új lendületet adott a BTC-felhalmozásnak. Michael Saylor cége, a Strategy Inc. ismét túlélte a kriptovaluta-piac egyik látványos megingását. A korábban MicroStrategy néven ismert vállalat hatalmas Bitcoin-kitettsége továbbra is komoly kockázatokat hordoz, ám a friss pénzügyi konstrukcióknak köszönhetően Saylor újra képes volt tőkét bevonni, és folytatni a BTC-felhalmozást.
2026. 05. 06. 11:00
Megosztás:

Mérséklődtek a fejlett piaci hosszú hozamok; tovább erősödött a forint az euróval szemben

Az olajárak csökkenése mellett enyhén csökkentek a kötvényhozamok és minimálisan erősödött az euró.
2026. 05. 06. 10:30
Megosztás:

Rallyzott a technológiai szektor; történelmi csúcson zárt az S&P500 és a NASDAQ

Új történelmi csúcson zárt az S&P500 és a NASDAQ a mesterséges intelligenciához kapcsolódó cégek és a chipgyártók vezette emelkedés közepette. Az S&P szektorindexei kivétel nélkül emelkedni tudtak. Bár a közel-keleti konfliktus lezárásához nem kerültünk közelebb és a Hormuzi-szorosban továbbra is izzik a levegő, de az Egyesült Államok megerősítette, hogy továbbra is érvényben lévőnek tekinti a korábbi tűzszüneti megállapodást, ami mérsékelte a szoros körüli eszkaláció miatti aggodalmat.
2026. 05. 06. 10:00
Megosztás:

Az FTSE100 kivételével emelkedtek a vezető európai tőzsdék; pluszban zárt a BUX

A hétfői mínuszok után kedden többségében emelkedni tudtak a vezető európai indexek; az emelkedést a gyorsjelentési szezon számai és mérséklődő olajárak fűtötték. A páneurópai Stoxx600 0,7%-kal emelkedett, melynek többségében pluszba kapaszkodó szektorindexei közül a technológia bizonyult messze az éllovasnak, ami a szektor Wall Streeten látható jó teljesítményébe kapaszkodott bele.
2026. 05. 06. 09:30
Megosztás:

Meta: ennél több kell, ha ilyen ütemben költik a pénzt

Miközben az első negyedéves számok összességében „csak” hozták a piaci várakozásokat, a Meta megemelte egész éves beruházási tervét az emelkedő AI költések miatt. Mivel Mark Zuckerberg a jelentés utáni tájékoztatón nem tudott megnyugtató választ adni arra, hogy miből, hogyan, mikorra, mekkora megtérüléssel számolnak AI vonalon, ez rossz emlékeket ébreszthetett a Meta befektetőkben, akik vélhetően nem akarnak majd a metaverzumhoz hasonló fiaskóba beleszaladni. Rövid távon ez a fajta kétely a részvényt nyomás alatt tarthatja, megítélésünk szerint azonban a vállalat teljesítménye kellően erős ahhoz (amiben az AI korai hozadéka is megjelenhet már), hogy ez a beruházásokat idővel validálja.
2026. 05. 06. 09:00
Megosztás:

Kijött a rangsor: a keszthelyi Festetics-kastély a magyarok abszolút kedvence

A keszthelyi Festetics-kastély, a fertődi Esterházy-kastély és a nádasdladányi Nádasdy-kastély vezeti a legszebb hazai kastélyok rangsorát – derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb online felméréséből. A tízes lista negyedik helyén a Gödöllői Királyi Kastély szerepel, ezt követi a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, a füzérradványi Károlyi-kastély, a tiszadobi Andrássy-kastély, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély, az Edelényi kastélysziget és a nagycenki Széchenyi-kastély. A felmérés szerint a kastélylátogatások fő vonzerejét az építészeti látvány, a parkok és a történelmi háttér adja.
2026. 05. 06. 08:30
Megosztás:

Számos magyar vállalkozás vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán

Csaknem tucatnyi, amerikai terjeszkedésre készülő magyar vállalkozás képviselője vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán és konferenciáján, a kedden zárult SelectUSA rendezvényen Washingtonban.
2026. 05. 06. 08:00
Megosztás:

Bankszövetség-elnök: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának magas ára van

Több szakmai párbeszédet sürgetett a Magyar Bankszövetség elnöke a Portfolio Hitelezés 2026 konferencián tartott előadásában kedden Budapesten, ahol kijelentette: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának nagy ára van.
2026. 05. 06. 07:30
Megosztás:

Nőtt a Baromfi-Coop bevétele és nyeresége 2025-ben

A Baromfi-Coop Kft. nettó árbevétele 67,07 milliárd forintról 78,15 milliárd forintra, adózott eredménye 181,1 millió forintról 7,36 milliárd forintra nőtt 2025-ben - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett éves jelentésben.
2026. 05. 06. 06:30
Megosztás:

Rekordot döntöttek a spanyol strandok – idén már 677 partszakasz kapott kék zászlót

Spanyolországban az idén 677 szabadvízi strand nyerte el a kiválóságot jelző kék zászlós minősítést, 35-tel több, mint tavaly - ismertette a Környezetvédelmi Nevelési és Fogyasztóvédelmi Egyesület (Adeac) a felmérésének eredménye alapján kedden.
2026. 05. 06. 06:00
Megosztás:

Tovább erősödik az újautó-piac, 10% közeli növekedés látható áprilisban

2026-ban tovább nőtt az új autók iránti kereslet Magyarországon: a Carinfo adatai szerint áprilisban 9,7%-kal emelkedett a forgalomba helyezett járművek száma, és az év első négy hónapjában is hasonló ütemű bővülés látható. A növekedés elsősorban a személyautókhoz köthető, miközben a vásárlói preferenciák is egyre markánsabban kirajzolódnak. A Használtautó.hu adatai alapján a 6000 kilométer alatti, gyakorlatilag új modellek piacán továbbra is a SUV-k dominálnak, a Suzuki modellek vezetik a mezőnyt, de már a kínai gyártók is látványosan megjelentek a legnépszerűbb típusok között.
2026. 05. 06. 05:30
Megosztás:

A családok egyre inkább Törökországba vagy Egyiptomba mennek nyaralni

A nyaralás tervezésekor a családok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a kényelemre, a biztonságra és az ár-érték arányra, amit jól tükröznek a 2026-os foglalási adatok is. Az INVIA adatai szerint a törökországi és egyiptomi foglalásokon belül a családi utazások aránya egyaránt 3 százalékponttal nőtt az előző évhez képest, megerősítve, hogy ezek az úti célok továbbra is erős pozíciót töltenek be a gyermekes utazók körében. A legnépszerűbb családi nyaralóhelyek rangsora évről évre változatlan: 2026-ban a családok leggyakrabban Törökországot választják, őt követi Görögország, Egyiptom és Spanyolország.
2026. 05. 06. 05:00
Megosztás:

Nem állt meg a lejtmenet az építőiparban

Az építőipar 2026 elején továbbra sem mutat élénkülést: a termelés volumene csökkent, miközben a vállalkozói bázis is tovább szűkült. A rövid távú adatok alapján a piac nem lépett új pályára, a kereslet gyenge maradt, és az új belépők száma sem ellensúlyozza a megszűnéseket.
2026. 05. 06. 04:30
Megosztás:

A Pensum Group Nyrt. álláspontja a vendégmunkás engedélyek esetleges/várható felfüggesztésével kapcsolatban:

Figyelemmel a közelmúltban érkezett részvényesi megkeresésekre a Társaság az alábbiak szerint tájékoztatja befektetőit és az érdeklődőket.
2026. 05. 06. 04:00
Megosztás:

Hamarosan megszülethet a megállapodás a Mollal a NIS megvásárlásáról

Jól haladnak a tárgyalások a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz többségi tulajdonosa és a Mol magyar olajipari vállalat között, és a megbeszélések május 16. körül lezárulhatnak - jelentette ki Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter kedden.
2026. 05. 06. 03:30
Megosztás:

Kik azok a Z-generációs műgyűjtők?

A műtárgypiac látványos átalakuláson megy keresztül: a BÁV ART Aukciósház és Galéria legfrissebb adatai szerint egyre meghatározóbbá válik a 25-40 év közötti korosztály jelenléte. A fiatal gyűjtők nemcsak esztétikai élményt, hanem diverzifikált befektetést és fenntartható luxust keresnek, s ezzel alapjaiban írják át az aukciós világ évszázados hagyományait.
2026. 05. 06. 03:00
Megosztás: