Legyen óvatos a fülbajok házilagos kezelésével!
Sok esetben azonban ezek a kezelési módszerek nemhogy nem érnek semmit, de árthatnak is, hátráltathatják a gyógyulást. Ezért most összeszedtük a leggyakoribb fülbajokat, valamint azt, hogy melyik esetében mi a teendő.
A fülfájás intő jel lehet, érdemes foglalkozni vele
Fülfájással talán mindenki küzdött már legalább egyszer életében, azonban vannak, akiknek visszatérő gondot jelent az életében. Az egy-két nap után sem múló fülfájás esetén tanácsos felkeresni egy fül-orr-gégész szakembert, aki a kivizsgálást követően célzott kezelést alkalmaz. A Ju-Med Egészségcentrum szakorvosai fülpanaszok esetén is készséggel állnak felnőtt és gyermek páciensek rendelkezésére.
Fülfájást okozhat egy elhúzódó nátha, de az is, ha a dobhártya kiegyenlítetlen légnyomás miatti behúzódik. Szükséges megkülönböztetni a külső fül és a középfül fájdalmával járó gyulladásos megbetegedéseket, mivel egészen más gyógymódot igényelnek. A gyerekeket leginkább a középfülgyulladás érinti, míg felnőttkorban a hallójárat gyulladásos megbetegedése igényel kezelést.
Jót tesz-e a fülmelegítés?
A fülfájás esetén gyakori tanács, bevett otthoni kezelési gyakorlat a fül infralámpával vagy sópárnával történő melegítése, azonban amennyiben ez vaktában, a panaszok szakorvos általi kivizsgálása nélkül történik, állapotromlást is eredményezhet. A közép- és a külső fül betegségeinek eltérő az oka és a lefolyása, emiatt a fülmelegítés is más hatással jár:
- A főként felnőtteket érintő, fülfájással járó hallójárat-gyulladás esetén fokozza a gyulladást, akadályozhatja a spontán gyógyulást.
- A leginkább gyermekkorban jellemző gennyes középfülgyulladás esetén a gyulladás a melegítés hatására fokozódik, a gennyesedés, a dobhártya kifakadásához vezethet.
- A fájdalommal nem járó savós középfülgyulladásra hatástalan, mivel azt az orrmelléküregek gyulladása okozza, ez esetben az arc melegítése javasolt.
- A dobhártyagyulladás okozta fájdalom magától is megszűnik, így azt nem befolyásolja.
- Lázas állapottal járó betegségekben a fülmelegítés tilos.
Mit tegyen és mit ne?
A fül tisztítására általánosan használt fültisztító pálcika sérülést, gyulladást okozhat, gátolja a váladék távozását. Helyette a biztonságos megoldást nyújtó fültisztító sprayk javasoltak.
A fülgyertyázás divatos gyógymód, ám nyomán viasz tapadhat a dobhártyára, amely nehezen távolítható el onnan és halláscsökkenést eredményezhet.
Amennyiben nem ismert a fülfájás oka, a gyulladáscsökkentő hatású kövirózsa csepp sem jelent biztos megoldást. Fülcseppet is csak alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat és lehetőség szerint váladéktenyésztés alapján és a megfelelő módon szabad alkalmazni.
Nem érdemes a fülfájást házilagos módszerekkel kezelni, csak a kivizsgálást követően a szakorvos által javasoltak szerint.