Lépett két nagybank: drágább lett a lakáshitel, olcsóbb a személyi kölcsön

Az MBH és az OTP is változtatott július elején a hitelkamatain. A MBH olcsóbbá tette a személyi kölcsönét, az OTP viszont a kamatplafon fölé drágította a lakáshiteleit. A személyi kölcsönök 12 százalék körüli THM-es élmezőnye ezzel még sűrűbb lett, a lakáshitelekben azonban a bankok többsége egyelőre tartja a csak június végéig kért 7,3 százalékos THM-plafont - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Lépett két nagybank: drágább lett a lakáshitel, olcsóbb a személyi kölcsön

A lakáshitelekre januártól vállalt 7,3 százalékos THM-plafon fenntartását június 30-ig kérte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a bankoktól. Ennek ellenére júliustól egyelőre csak az OTP Bank emelte meg a lakáscélú jelzáloghitelei kamatait. A legnagyobb piaci szereplő döntése azonban másokat is arra bátoríthat, hogy törjék át a kamatplafon. Már eddig is megjelentek a banki ajánlatok között 7,3 százalékos THM-nél magasabbak, azonban ezek jellemzően az igénylők kisebb részére vonatkoztak csak.

Az OTP-nél július 1-től élő módosítás érintette a lakásvásárlásra, -építésre és -korszerűsítésre igénybe vehető kölcsönöket is. A kamatemelés mértéke 0,47 és 1,02 százalék közötti az igénylők jövedelmétől függően. A legnagyobb mértékű drágulással azok szembesülhetnek, akik havi nettó 700 ezer forintnál kisebb jövedelmet tudnak igazolni önállóan vagy családi bevételként. 

Lépett egy másik nagybank is. Az MBH ugyan a lakáshitelei feltételeihez nem nyúlt, de a legolcsóbb személyi kölcsönének kamatait 1 százalékkal csökkentette. Ezzel hitelösszegtől függően 11,7-12,9 százalékos THM-eket kínál, amivel még jobban összesűrűsödik a személyi kölcsönök banki ajánlatainak élmezőnye, amelyben a legkedvezőbb THM-ek 11,7 és 12 százalék közöttiek.

Van, ahol még 7 százalék alatti THM-mel vehetünk fel lakáskölcsönt

A legalacsonyabb törlesztőrészleteket kínáló lakáshitelek élbolyában az ügyfelek továbbra is találnak 7 százalék alatti THM-es ajánlatokat. (A 7,30 százalékos kamatplafon a gyakorlatban  a teljes hiteldíj mutatóra, vagyis a THM-re vonatkozott). 15 millió forintos lakáskölcsön felvételekor 20 éves futamidővel számolva 6,46 százalék a legkedvezőbb ajánlat a Bank360 lakáshitel kalkulátorában.  Az összehasonlítás alapján a havi törlesztőrészletek 110 ezer és 124 ezer forint között mozognak. A 20 éves futamidő alatt a teljes visszafizetendő összegben a különbség a 3,5 millió forintot is megközelítheti az ajánlatok között. 

A bankok többsége egyelőre annak ellenére nem nyúlt a lakáskölcsönök árához, hogy a hosszabb kamatperiódusú hitelek kamatát befolyásoló referenciakamatok továbbra is 6 százalék felett vannak, és az utóbbi néhány hónapban érdemben nem csökkentek. Az 5 éves BIRS július elsején 6,29 százalékon, a 10 éves 6,52 százalékon, a 20 éves pedig 6,58 százalékon áll, ami azt jelenti, hogy a bankok egy része ehhez képest kamatfelár nélkül nyújtja a jelzáloghiteleit.

Hogyan változtak júliustól a hitelkamatok?

A Bank360.hu részletes összesítése szerint az OTP Banknál az ügyleti kamat eltérő mértékben emelkedett attól függően, hogy mekkora nettó jövedelmet tud igazolni az igénylő, illetve, hogy milyen célra veszi fel a lakáskölcsönt. 

A lakásvásárlásra, illetve építkezésre felvehető jelzáloghitelnél 

-havi nettó 700 ezer forint jövedelem alatt a kamat 6,97 százalékról 7,99 százalékra emelkedett, ami 1,02 százalékpontos növekedésnek felel meg,
-700 és 900 ezer forintos jövedelem között 0,92 százalékpont volt az emelés mértéke, így az ügyleti kamat 7,89 százalékra módosult,
-900 és 1,3 millió forint közötti jövedelem között 0,82 százalékponttal nőtt az ügyleti kamat, 6,87 százalékról 7,69 százalékra módosult,
-nettó 1,3 millió forintos nettó jövedelem felett 0,62 százalékponttal emelt az OTP, ekkora jövedelemmel júliustól alapesetben 7,59 százalékos ügyleti kamattal lehet lakáshitelt felvenni.

Az 1x1 és zöld lakáshiteleknél minden jövedelmi kategóriában 0,15 százalékkal kisebb kamatemelést hajtott végre az OTP. 

A lakásfelújításra igénybe vehető jelzáloghitelek valamivel olcsóbbak, az ebbe a körbe tartozó zöld hitel és 1x1 hitel kamatai is így emelkedtek:

-700 ezer forint nettó jövedelem alatt a kamat 6,87 százalékról 7,74 százalékra emelkedett, így annak mértéke 0,87 százalékpont volt,
-700 és 900 ezer forintos jövedelem között 0,77 százalékpont az emelés, így az ügyleti kamat 7,64 százalékra módosult,
-900 és 1,3 millió forint közötti jövedelem között 0,67 százalékponttal nőtt az ügyleti kamat, 6,77 százalékról 7,44 százalékra módosult,
-nettó 1,3 millió forintos nettó jövedelem felett 0,47 százalékponttal emelt az OTP, ekkora jövedelemmel júliustól 7,34 százalékos ügyleti kamattal lehet jelzáloghitelt felvenni felújítási, korszerűsítési célokra.

Változott az OTP Banknál a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata is, a lakáscélú hitelekkel ellentétben azonban csökkenés történt. (700 ezer forint alatti jövedelemsávban nem történt módosítás, az ügyleti kamat továbbra is 11,50 százalék.) 700-900 ezer forintos jövedelem között 0,10 százalékpont volt a csökkenés mértéke, így júliustól 11,40 százalékos kamattal lehet felvenni a szabad felhasználású jelzáloghitelt. 900 ezer és 1,3 millió forint közötti jövedelem esetén 0,20 százalékpont volt a csökkentés mértéke, így az ügyleti kamat 11,20 százalékra módosult, a legmagasabb jövedelem sávban pedig a 0,30 százalékpontos csökkentés után 11,10 százalékos ügyleti kamattal lehet megkapni a hitelt. 

Az OTP-n kívül a többi pénzintézet hitelei közül a személyi kölcsönök feltételein módosított. Július 2-ától érvényesek az MBH Bank kamatmódosításai. A Kamatvágó személy hitel kamata 5 millió forintos hitelösszeg alatt 11,99 százalékra csökken, a THM pedig 12,9 százalék lesz a jelenlegi 14 százalék helyett. 5 millió forint hitelösszeg felett is csökken a kamat, 10,99 százalékra, a THM pedig 11,7 százalék lesz az eddigi 12,90 százalékhoz képest.

A Provident jelentős kamatvágást hajtott végre a 30 százalék feletti ajánlatainál: 
-57 hetes futamidőnél 3,14 százalékponttal
-72 hetes futamidőnél 3,18 százalékponttal
-110 hetes futamidőnél 3,18 százalékponttal
-30 hónapos futamidőnél pedig 3,19 százalékponttal csökkentettek, így a 30 százalék feletti kamatok 27,30, illetve 27,48 százalékra módosultak.

Energetikai, űrkutatási és gyógyszeripari együttműködésről tárgyalt az orosz és az indonéz elnök

Az energetika, az űrkutatás, a mezőgazdaság, az ipari együttműködés és a gyógyszeripar területén való együttműködésről tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz és Prabowo Subianto indonéz elnök hétfőn a Kremlben.
2026. 04. 14. 03:30
Megosztás:

Törvényi döntés született! A egészségi problémával élők anyagi segítséget kapnak

A súlyos egészségi problémával élő, fogyatékos emberek részére nagy segítséget jelentenek azok a kedvezmények, amelyek kiadásaikat csökkenthetik. A kedvezmények egy része független az esetleges keresőtevékenységtől, más részük a munkajövedelemhez kötődik. Releváns jogszabályok: 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról, 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről és 83/1987. (XII. 27.) MT rendelet a rokkantsági járadékról.
2026. 04. 14. 03:00
Megosztás:

Ekkor vezetjük be az eurót Magyar Péter szerint

A magyar euróbevezetés kérdése időről időre visszatér a gazdaságpolitikai viták középpontjába, de 2026. április 13-án ismét nagyon aktuálissá vált.
2026. 04. 14. 02:00
Megosztás:

Így alakulhat 1 kWh áram ára 2026-ban

A magyar lakossági villamosenergia-árak 2026-ban is egy sajátos, Európában ritkának számító rendszerben működnek.
2026. 04. 14. 01:00
Megosztás:

Solana árfolyam nyomás alatt: FUD és piaci félelem taszíthatja 70 dollár közelébe

A Solana (SOL) árfolyama egyre nagyobb nyomás alá kerül, miközben a piacon terjedő bizonytalanság (FUD – fear, uncertainty, doubt) és az általános kockázatkerülő hangulat gyengíti a befektetői bizalmat. Bár a hálózat működése stabil, a narratívák ereje ismét bebizonyítja, hogy a kriptopiacot nemcsak a fundamentumok, hanem a pszichológia is mozgatja.
2026. 04. 14. 00:01
Megosztás:

Életbe lépett az Egyesült Államok által meghirdetett blokád

Életbe lépett az Egyesült Államok által az iráni kikötők ellen meghirdetett blokád hétfőn - közölte Donald Trump.
2026. 04. 13. 23:30
Megosztás:

Politikai áttörés: Nigel Farage 2 millió fontért vásárolt Bitcoint képviselőként

Új korszak kezdődhet az Egyesült Királyság kriptopiacán: Nigel Farage, a Reform UK vezetője történelmet írt azzal, hogy hivatalban lévő parlamenti képviselőként nyilvánosan 2 millió font értékben vásárolt Bitcoin-t. A lépés nem csupán pénzügyi döntés, hanem erős politikai üzenet is, amely tovább mélyíti a hagyományos politika és a digitális eszközök közötti kapcsolatot.
2026. 04. 13. 23:00
Megosztás:

Magyar Péter: újjáépítjük a magyar-lengyel kapcsolatokat

Miniszterelnökként Magyar Péter első külföldi útja a lengyel fővárosba vezet majd - erősítette meg a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Budapesten tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján, hangsúlyozva, hogy újjáépítené a magyar-lengyel kapcsolatokat.
2026. 04. 13. 22:30
Megosztás:

Andrej Babis csehországi látogatásra hívta meg Magyar Pétert

Csehországi látogatásra hívta meg Magyar Pétert Andrej Babis cseh kormányfő abban a levélben, amelyben a választási sikeréhez gratulált. A kormányfő egyebek mellett erről tájékoztatta az újságírókat hétfőn Prágában a cseh kabinet ülése utáni sajtótájékoztatón.
2026. 04. 13. 22:00
Megosztás:

Kriptoóriás lépett színre: egy cég kezében az Ethereum közel 4%-a

Megdöbbentő adat látott napvilágot az Ethereum piacán: egy tőzsdére készülő vállalat közel 4%-át birtokolja az összes valaha kibocsátott ETH-nak. Ez nemcsak intézményi szinten számít példátlannak, hanem komoly hatással lehet az árfolyamokra és a piaci dinamikára is. Mutatjuk, mit jelent ez a befektetők számára, és miért figyel most mindenki erre a szereplőre.
2026. 04. 13. 21:30
Megosztás:

Piaci fordulatot is hozott a választás Magyarországon

A magyar parlamenti választások előzetes eredménye nyomán jelentősen javult a forint és a magyar pénzügyi eszközök megítélése, miután a TISZA párt kétharmados többséget szerzett az Országgyűlésben. A nemzetközi fizetések és devizapiaci megoldások szakértője, az AKCENTA CZ ma reggeli elemzése szerint a politikai fordulat érdemben növeli annak esélyét, hogy Magyarország előtt megnyíljanak a korábban befagyasztott uniós források, ugyanakkor a kedvező hazai piaci reakciót továbbra is árnyalják a romló nemzetközi környezetből fakadó kockázatok.
2026. 04. 13. 21:00
Megosztás:

Ilyen olcsó nagyon régen volt egy EURÓ

Jelentősen erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 04. 13. 20:30
Megosztás:

A Zcash kilőtt: 59%-os rali a privát kriptók iránti kereslet miatt

A kriptopiac ismét izgalmas fordulatot vett: a Zcash (ZEC) egy hét alatt közel 60%-ot emelkedett, miközben még a piacvezető Bitcoin teljesítményét is felülmúlta. A háttérben egyre erősödő trend húzódik meg: a befektetők fokozott érdeklődése az adatvédelemre épülő digitális eszközök iránt, különösen a kvantumszámítógépek jelentette jövőbeli kockázatok fényében.
2026. 04. 13. 20:00
Megosztás:

Aki tőzsdézik erre figyel most Magyarországon

A hétvégén kudarcba fulladtak az Egyesült Államok és Irán közötti tárgyalások Iszlámábádban — a felek nem tudtak megállapodni Irán nukleáris programjáról. A tűzszünet továbbra is hivatalosan érvényben van, de egy újabb tárgyalási forduló esélye csekély, különösen Washington legutóbbi eszkalációs lépéseit követően. Trump elnök ma reggel a Truth Social-ön megerősítette, hogy az iráni kikötők blokádja keleti parti idő szerint 10:00-kor lép életbe. Az Egyesült Államok minden olyan hajót feltartóztat, amely iráni kikötőkbe tart vagy onnan indul, és iráni árut szállít, beleértve az olajat és a gázt is.
2026. 04. 13. 19:30
Megosztás:

A VOSZ felajánlja szakmai együttműködését az új kormánynak

ratulál a Tisza Párt választási győzelméhez a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), amely 25 ezer aktív vállalkozással és több mint 60 ezer tagot számláló üzleti érdekeltségi körével felajánlja szakmai együttműködését az új, demokratikus felhatalmazással rendelkező kormánynak - közölte a VOSZ hétfőn az MTI-vel.
2026. 04. 13. 19:00
Megosztás:

Moszkva a pragmatikus orosz-magyar kapcsolatok folytatására számít

Oroszország arra számít, hogy az új magyar vezetéssel is folytatódnak a rendkívül pragmatikus kétoldalú kapcsolatok - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára hétfőn Moszkvában újságíróknak.
2026. 04. 13. 18:00
Megosztás:

8 gyakori kriptós csalás 2026-ban – így védd meg a pénzed

A kriptovaluták egyik legnagyobb előnye – a gyors, határokon átnyúló és visszafordíthatatlan tranzakció – egyben a legnagyobb kockázat is. A csalók pontosan ezekre az adottságokra építenek, és egyre kifinomultabb módszerekkel fosztják meg a befektetőket pénzüktől. Ebben az átfogó útmutatóban bemutatjuk a leggyakoribb kriptós átveréseket, és azt is, hogyan kerülheted el őket.
2026. 04. 13. 17:06
Megosztás:

Polkadot bridge-hack sokkolta a piacot: 1 milliárd DOT kibocsátás után esett az árfolyam

Komoly turbulenciát okozott a kriptopiacon egy friss biztonsági incidens, amely a Polkadot ökoszisztémához köthető. Egy feltételezett híd (bridge) exploit következtében akár 1 milliárd token is forgalomba kerülhetett – ez pedig azonnali árfolyamesést és bizalomvesztést indított el a DOT körül.
2026. 04. 13. 16:30
Megosztás:

Az egy évvel korábbinál 0,4 százalékkal kisebb, az előző hónaphoz képest 4,9 százalékkal nagyobb volt az építőipari termelés februárban

2026 februárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok, illetve a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint egyaránt 0,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 04. 13. 16:00
Megosztás:

Árnyékolás az erkélyen: mi lehet jobb megoldás, mint a napvitorla?

Az erkélyünk árnyékolása gyakran okoz fejtörést, hiszen több megoldás is elérhető a piacon, és nehéz kiválasztani a legjobbat. A fedett teraszokkal rendelkezőknek sokszor elegendő a környezeti fény védelme, de a nyitott erkélyek tulajdonosai komoly kihívással szembesülnek a tűző nap ellen.
2026. 04. 13. 15:30
Megosztás: