Ma háború van, holnap béke, de mikor lesz már ennek vége? - elemzés az orosz-ukrán háborúról
A válasz nem egyszerű. Nagyon nehéz ezt megjósolni, de azt el lehet mondani, hogy a háború vége bizonyos értelemben nem fog nagy változást hozni. A szankciók nagy valószínűséggel még jó darabig maradni fognak akkor is. Az orosz földgázról való leválás folytatódik, s az orosz olajjal kapcsolatos diverzifikáció folyamata sem fog leállni. Az ukrán gabona szállítások talán növekedhetnek.
Ugyanakkor Ukrajna újjáépítése komoly lehetőséget fog nyújtani számos országnak és iparágnak, amiben Magyarország valószínűleg nem fog előkelő helyen állni.
Na de mikor lehet vége?
Sokan azt gondolják, hogy az olajipari szankciók komoly érvágást jelentenek Oroszországnak. Ez csak részben igaz. A szankciók decemberi bevezetése óta az oroszok valójában nem exportáltak kevesebb olajat, mint korábban. A Bruegel olaj „tracker” szerint a tengeren szállított olaj mennyisége még növekedett is 2021 és 2022-höz képest az év elején.
Míg az előző években a heti szállítás 3-3,5 millió tonna volt, idén ez felugrott 4 millió tonna környékére. Igaz, az urali típusú kőolaj ára a korábbi 60-70 dollár környékéről — nem csak a szankciók hatására —40 dollár per hordó környékére esett decemberben. Az európai kiesés egy részét pl. India veszi fel, ahol az orosz olaj behozatal a nulla környékéről napi 800 ezer hordóra ugrott a háború kitörése után, most decembertől pedig már 1,4 millió hordó körül jár a napi import.
Szóval a mennyiség nem, de az ár csökkent, azaz most a korábbinál valamivel kevesebb az olajból származó bevétel. A földgáz tekintetében jelentős. 150 milliárd köbméterről mostanra (idénre) 15-25 milliárdra csökkenhet az EU-ba irányuló éves orosz vezetékes export, miközben az LNG export valamelyest növekedhet. Ugyanakkor a gázár még mindig kb. ötszöröse a 2021-es és kb. két és félszerese a normál időszaki árnak.
Ez pedig azt jelenti, hogy a földgáz bevételek mintegy 20 százalékkal a 2021-es szint alatt maradhatnak, míg egy normál évnek kb. a fele lehet, ha a földgázárak a jelenlegi szinten maradnak. Egy szó, mint száz, az orosz bevételek ha nem is drasztikusan, de azért mégis számottevően csökkenhetnek idén egy normál évhez képest, mind az olaj, mind a földgáz tekintetében.
Mindeközben a háború sokba kerül, s a szankcionált eszközöket sem lehet beszerezni. Ez pedig azt sugallja, hogy a hadiipari (tankok, repülők, stb.) gyártás is csökkenhet. Mindeközben Ukrajna még csak most kap meg olyan fegyvereket, amelyek angolosan szólva „game changer”-ek lehetnek. Gondolunk itt modern tankokra és modern harci repülőgépekre. Ezek a fejlemények pedig a tavasz folyamán megváltoztathatják a háború menetét.
Mindezek ellenére a nem jól meghatározott katonai és háborús célok miatt nehéz megjósolni a háború végének (először valószínűleg tűzszünet) eljövetelét. (forrás: ERSTE elemzés)