Magyar-Kínai Befektetői Kerekasztal alakult
A Magyar Köztársaság Kormánya és a Kínai Népköztársaság 2023-ban írt alá megállapodást az „Egy Övezet egy Út” kormányközi stratégiai együttműködésről. A Magyar-Kínai Befektetői Kerekasztal egy olyan független szakértői grémium, amely javaslattétellel, véleményezéssel és tanácsadással segíti a két ország stratégiai és a megállapodásban rögzített céljainak a hatékony és sikeres elérését.
Továbbá közreműködik kétoldalú együttműködések és projektek előkészítésében és megvalósításában. A Magyar-Kínai Befektető Kerekasztal további célja, hogy mélyítse a magyar-kínai átfogó stratégiai partnerséget és előmozdítsa a közös érdekek mentén való együttműködések megvalósítását, többek között a gazdaság, kereskedelem, mezőgazdaság, befektetés, közlekedés, oktatás, tudomány és technológia, egészségügy, sport, kultúra és turizmus területein egyaránt.
A befektetői kerekasztalt a több évtizedes múlttal és nagy elismertséggel rendelkező szakmai érdekképviseletek - többek között a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, Magyar Ipari Parkok Szövetsége, Kínai Kereskedelmi és Információs Központ, Eurázsia Központ Neumann János Egyetem mint alapítók -, és az általuk delegált kiemelt önkormányzatok, érdekképviseletek és piacvezető vállalkozások, mint tagok alkotják.
A tagok az alakuló ülésen ünnepélyes keretek között aláírták az MKBKA alapító okiratát, és elfogadták a kerekasztal rövid és középtávú stratégiai, valamint intézkedési tervét. Az alakuló ülésen az alapítók egyhangú döntéssel a Magyar-Kínai Befektetői Kerekasztal első elnökének Janzsó Tamást, a Magyar Ipari parkok Szövetségének elnökét választották.
Az elnökség további tagjai: Dr Horváth Levente, az Eurázsia Központ alapító igazgatója, volt sanghaji főkonzul; Tóthfalusy Erika, a Kínai Magyar Gazdasági kamara alelnöke; Bornemisza Miklós a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Nemzetközi és Külgazdasági kollégium alelnöke, Gerhard Ákos, a Magyar Önkormányzatok Európai Szövetségének alelnöke, és Gu Quan , a Kínai Kereskedelmi és Információs Központ ügyvezető igazgatója.
Kína világpiaci szerepe egyre jelentősebb
A világ jelenleg egy multipoláris világrend kialakulása felé halad, ahol a globális gazdaság és politika több hatalmi központ által formálódik. Ebben az új világrendben Kína egyre jelentősebb szereplőként jelenik meg, amely számos lehetőséget és kihívást kínál különösen Magyarország számára, amely aktív szerepet kíván vállalni a globális gazdasági és politikai folyamatok alakításában.
A magyar-kínai kapcsolatok szempontjából különösen fontos év 2024, hiszen idén ünnepeljük a két ország kapcsolatfelvételének 75. évfordulóját. Xi Jinping kínai elnök májusi magyarországi látogatása tovább erősítette a két ország közötti kapcsolatokat, elősegítve a gazdasági, kulturális és diplomáciai együttműködés elmélyítését.
Magyarország kiemelt szerepet tölthet be Kína európai terjeszkedésében, stabil gazdasági környezetet és megfelelő infrastruktúrát biztosítva a kínai vállalkozások számára. Ezzel szemben Kína dinamikusan növekvő piaca egyedülálló lehetőségeket nyújt a magyar vállalkozások számára a nemzetközi színtéren történő érvényesülésre. A kétoldalú beruházások és együttműködések elősegítik a tapasztalatcserét, valamint a technológiai innovációk terjedését mindkét országban, hozzájárulva egy fenntarthatóbb és versenyképesebb gazdasági környezet kialakításához.
Kínai képviseletet is nyit az MKBKA
Az alapítók döntöttek továbbá a Kerekasztal kínai képviseletének nyitásáról, egy projekt előkészítő és minősítő portál, a beruházási helyszíneket bemutató önkormányzati terület alapú adatbázis, és a magyar KKV szektor szerepvállalását elősegítő minősített beszállítói és vállalkozói adatbázis létrehozásáról, illetve a „kötetlenebb” kapcsolatépítés érdekében az „Eurázsia Klub„ mint Vállalkozói Üzleti Klub elindításról is.