Magyarország újra a szégyenpadon - Már nem rázza meg a befektetőket
Az sem vigasztalhat bennünket, hogy Franciaországgal, Olaszországgal, Belgiummal, Lengyelországgal, Máltával és Szlovákiával együtt kerülhetünk most a szégyenpadra.
A javaslat szerint a miniszterek tanácsa júliusban hagyhatná jóvá az eljárást, s novemberre kellene meghozni a megfelelő intézkedéseket. Különben a kiigazításra már a Fitch is utalt a legutóbbi országjelentésben. Neveztesen, ha megfelelő költségvetési kiigazítást lát, akkor megszüntetheti a negatív kilátást.
Ellenkező esetben jöhet a leminősítés, ami még épphogy a befektetési kategóriát jelentené. Ez azért aggasztó, mert legutóbb Nagy Márton miniszter arról beszélt, hogy az extraprofitadó jövő évtől esedékes megszüntetéséről – ami korábban be lett harangozva – ősszel dönthet a kormány.
Ez az adó egyébként jelentősen csökkent a gyógyszergyártók és a bankok esetében.
Például az OTP idén kevesebb, mint 13 milliárd forintot fizetett be a költségvetésnek ezen a címen az első negyedévben.
A Richter esetében pedig a csökkentett adó bekerült a 15 százalékos globális minimumadóba, így az estleges meghosszabbításnak nagy valószínűséggel (ha nincs egyéb változtatás) már nincs különösebb hatása a cég eredményére, eredményvárakozásaira.
A MOL esetében ez az összeg 40 milliárd forint volt idén, míg az MTel esetében 36 milliárd forintra rúghat.
Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy ha mégsem törölnék el az adót, akkor az valószínűleg megint fokozná a befektetői bizonytalanságot. Az pedig csökkentené Magyarország tőkevonzó képességét. Márpedig jelen pillanatban a gazdasági növekedési stratégia, ami a költségvetési hiány kinövését célozza, a tőkevonzásra, a beruházások növelésére épül.
Ez pedig inkább más eszközök bevetését sugallná. Viszont ebben a kérdésben a sötétben tapogatózunk - olvashatjuk az ERSTE elemzői anyagában.