Már látni az ingatlanpiac menetelésének végét

Az ingatlanbefektetések felértékelődése szinte megállíthatatlannak tűnt, de a jelenlegi gazdasági környezetben hamarosan vége lehet a menetelésnek. A központi bankok kamatemelési ciklusa, az itthoni rezsicsökkentés korlátozása, valamint a magas építőanyagárak csökkenthetik, de legjobb esetben is stagnálásra kényszeríthetik a lakásárakat az Equilor Alapkezelő friss ingatlanpiaci elemzése szerint. Mindezek ellenére bizonyos ingatlanszegmensek továbbra is jól teljesíthetnek.

Már látni az ingatlanpiac menetelésének végét

Az év második negyedévében átlagosan 20 százalékkal emelkedtek itthon a lakásárak, ami a leggyorsabb növekedés amióta elérhető ilyen statisztika. Leginkább a panelek értéke emelkedett (20%), de a téglalakások is közel 18 százalékos felértékelődést produkáltak. Az áremelkedés megegyezik a keresleti statisztikákkal, hiszen a 40-60 négyzetméter közötti ingatlanokat keresik a legjobban a vevők, júniusban 29 százalékos növekedéssel. Meglepetésre ez a tendencia regionális különbséget sem mutatott: a panel- és téglalakások ára rekordmértékben, több mint 20 százalékkal emelkedett Kelet- és Nyugat-Magyarországon is a második negyedévben.

Egyelőre még száguld az ingatlanpiac, de a kilátások alapján már nem sokáig

A 2019-es számokhoz képest a kereslet még erősnek tűnik, a tranzakciószámok növekedtek (2019: 10.542 vs 2022: 10.859). Azonban már látszanak a repedések a falon: a tavalyi adatokkal összevetve elmaradást mutat az idei ingatlanpiaci kereslet. Szekeres Bence, az Equilor Alapkezelő portfoliómenedzsere szerint a magas inflációs környezet, illetve a gyenge forint hatására ma még többen menekítik a pénzüket ingatlanba, a júniusi 11,7 százalékos infláció mellett ugyanis nincs olyan, a lakosság számára is elérhető, alacsony kockázatú befektetés, ami eddig meg tudta volna verni az ingatlanok reálértelemben vett teljesítményét, ez lehet az egyik oka az ingatlanárak emelkedésnek. Ez az áremelkedés valószínűleg kitarthatott volna, ameddig a forint nem tud erősödni, azonban számos tényező mellett a rezsicsökkentés megváltoztatása is új irányba sodorhatja a lakáspiacot – tette hozzá Szekeres Bence.

A rezsicsökkentés változása különböző elemzések alapján az áramfogyasztás terén kicsivel több mint négymillió embert, míg a gázfogyasztás tekintetében közel hárommillió embert érinthet. Természetesen itt vannak átfedések, de látható, hogy a kormányzati várakozásoknál több embert érint a rezsicsökkentés módosítása. Ennek jelentős lesz a hatása a magyar ingatlanpiacra, hiszen az Equilor Alapkezelő szerint a vásárlók a nagyobb ingatlanok helyett áttérnek a kisebb és energiatakarékosabb lakásokra.

A kormányzati intézkedésen kívül az infláció, illetve a Magyar Nemzeti Bank kamatemelései szintén meghatározóak az ingatlanárak alakulásában. A pénzromlás üteme a jegybank várakozásai alapján tovább emelkedhet júliusban, ami azt jelenti, hogy a kamatemelések vége még nincs kilátásban, és akár 13 százalékra is emelkedhet a kamatszint. Ez negatívan befolyásolja a jelzáloghitel kamatokat is, a további emelések pedig folyamatos drágulást hozhatnak a törlesztőkben, és már most az látható, hogy csökken az ingatlanok iránti kereslet az előző hónapokhoz képest, valamint a jelzáloghitel igénylések mértéke is csökkenő tendenciát mutat. Mindezek ellenére féléves tekintetben még mindig közel 26 százalékos bővülés tapasztalható 2021-hez képest. Ugyan még nem drasztikus a csökkenés havi szinten, de a további kamatemelések felgyorsíthatják a folyamatot, ami a nagyobb és nem energiatakarékos ingatlanoknál stagnáláshoz, esetlegesen árcsökkenéshez vezethet.

A kisebb, energiatakarékos ingatlanok áremelkedése folytatódhat

A lakáspiac vizsgálatában fontos tényező az árak éves fizetéshez mért mutatója, és azok összehasonlítása a régiós és nyugat-európai adatokkal: Magyarországon kicsivel több, mint 13 éves fizetésből tudunk megvenni egy átlagos, 90 négyzetméteres lakást, míg Németországban tíz és fél év, Szlovákiában pedig tizenkettő éves fizetésbe kerül egy átlagos lakás.

Amennyiben befektetésként tekintünk a lakóingatlanokra, akkor az elkövetkezendő időszakban az energiatakarékos, kisebb ingatlanok tulajdonosai járhatnak jól: az Equilor Alapkezelő szerint e szegmensben tovább folytatódhat az áremelkedés, míg a nagyobb ingatlanok iránti kereslet csökkenhet.


Egyre több lakáseladónak kell engednie az árból

Egyre több budapesti lakáseladónak kell engednie az árból. Míg az év elején a lakások kevesebb mint harmadánál csökkentették a meghirdetett irányárat az értékesítés alatt, tavaszra már közel 40 százalékuknál került erre sor. A ténylegesen megkötött adásvételek ára közben még emelkedett – a piac tehát nem fordult le, de a lendülete megtört.
2026. 06. 17. 04:30
Megosztás:

Minden Revolut felhasználó extra ingyenes készpénzfelvételt kap

A Revolut “bevezető promóciós ajánlatként” júliusban és augusztusban is extra készpénzfelvételi lehetőséget ad minden hazai, lakossági ügyfele részére.
2026. 06. 17. 04:00
Megosztás:

Katar két hónapon belül helyreállítaná LNG-exportjának 80 százalékát

Katar azt tervezi, hogy a Hormuzi-szoros újranyitása után gyorsan növeli a cseppfolyósított földgáz (LNG) termelését, és két hónapon belül helyreállítja exportkapacitásának körülbelül 80 százalékát - közölte a Bloomberg kedden. Katar a világ legnagyobb LNG-termelője.
2026. 06. 17. 03:30
Megosztás:

A világ legjobb téglaépületeit díjazták Bécsben - BRICK AWARD 26

Vietnámi templom, spanyol közösségi lakóház, mexikói ipari épület és belga lakónegyed is szerepel a BRICK AWARD 26 díjazottjai között. A Wienerberger nemzetközi építészeti díja idén is azt bizonyította, hogy a tégla és a kerámia építőanyagok egyszerre szolgálják a fenntarthatóságot, az energiahatékonyságot és a magas építészeti minőséget.
2026. 06. 17. 03:00
Megosztás:

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.
2026. 06. 17. 02:30
Megosztás:

A külföldi látogatók pörgették a hazai turizmust 2025-ben

Tovább bővült a hazai turizmus teljesítménye 2025-ben: a növekedés motorját a külföldi látogatók jelentették, és tovább erősödött a szálláshely-szolgáltatások szerepe. A turizmus volumene ugyanakkor összességében még nem érte el a koronavírus-járvány előtti, 2019-es rekordszintet. További részletek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett Helyzetkép – Turizmus című átfogó, éves kiadványban találhatók.
2026. 06. 17. 02:00
Megosztás:

Fordulat a kriptobányászatban: a MARA ismét Bitcoin-vásárlásba kezdett

A világ egyik legnagyobb tőzsdén jegyzett Bitcoin-bányász vállalata, a MARA Holdings az elmúlt évben egyre nagyobb hangsúlyt helyezett a mesterséges intelligenciára (AI), most azonban úgy tűnik, ismét jelentős összeget fektetett Bitcoinba.
2026. 06. 17. 01:30
Megosztás:

11 millió dolláros kriptopénz-mosási hálózatot számoltak fel

A dél-koreai hatóságok 23 embert vádoltak meg egy nagyszabású pénzmosási ügyben, amely egy Kambodzsából működtetett online csalóhálózathoz kapcsolódik. A nyomozás szerint a gyanúsítottak több mint 11 millió dollárnyi kriptovalutát mozgattak át különböző tőzsdéken keresztül, hogy eltüntessék az úgynevezett „phishing” és befektetési csalásokból származó pénzek nyomát.
2026. 06. 17. 01:00
Megosztás:

Zöld állításokat vizsgál a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idei évben is ellenőrzik a vállalkozások által egyes termékeken feltüntetett tájékoztatások megfelelőségét, köztük a fenntarthatósági, úgynevezett „zöld állítások” valóságtartalmát. A vizsgálatokra hagyományos kereskedelmi üzletekben és online felületeken egyaránt sor kerül annak érdekében, hogy a félrevezető és tisztességtelen tájékoztatások ne befolyásolják a fogyasztókat vásárlói döntésük meghozatalában.
2026. 06. 17. 00:30
Megosztás:

Idén átvilágítják az Országos Mentőszolgálatot

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) alapos átvilágítását nevezte az idei év legfontosabb feladatának a szervezet megbízott főigazgatója kedden az M1 aktuális csatornán. Constantinovits Miklós ezt nélkülözhetetlennek ítélte a továbblépéshez.
2026. 06. 17. 00:05
Megosztás:

Az ÁSZ elnöke kezdeményezte az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését

Az Állami Számvevőszék elnöke kezdeményezte az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését a Fővárosi Törvényszéken - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden az MTI-vel.
2026. 06. 16. 23:30
Megosztás:

A Mol extraprofitadójának kiterjesztését javasolja a kormány

Sávossá alakítanák az olcsóbb orosz Urál és a drágább Brent kőolaj közötti árkülönbözet utáni adót, a különadót kiterjesztenék a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027-es adóévre is - derül ki a kormány honlapján társadalmi egyeztetésre kedden közzétett törvényjavaslatból.
2026. 06. 16. 23:00
Megosztás:

Az agrárminiszter vis maior helyzetet hirdetett ki a tavasz fagykárra

Az agrár-és élelmiszergazdaságért felelős miniszter vis maior helyzetet hirdetett ki kedden a tavaszi fagykárra a 2026. március 1. és május 14. közötti időszakra az ország teljes területére 12 járás kivételével.
2026. 06. 16. 22:30
Megosztás:

Moszkva adott otthont a BRICS-országok első kvantumtechnológiai fórumának

A BRICS-országcsoport első Kvantumtechnológiai Fórumát Moszkvában rendezték, amelyen tudósok, iparági szakértők és kormányzati képviselők vitatták meg az érintett országok kvantumtechnológiák terén folytatott együttműködését. A Roszatom vezetésével eddig hét kvantumszámitógépet fejlesztettek ki Oroszországban aminek köszönhetően a világ három vezető országának egyike Oroszország.
2026. 06. 16. 22:00
Megosztás:

Mi most a legjobb kripto befektetés? Íme az elmúlt 24 óra legnagyobb nyertesei

A kriptopiac ismét megmutatta, miért számít a világ egyik legizgalmasabb pénzügyi ökoszisztémájának. Miközben a Bitcoin és az Ethereum árfolyama viszonylag kiegyensúlyozott mozgást mutatott, a második vonalban olyan projektek robbantak be, amelyek néhány óra alatt kétszámjegyű emelkedést produkáltak.
2026. 06. 16. 21:30
Megosztás:

Regionális szakmai- és tesztközpont jöhet létre Magyarországon a nem halálos védelmi eszközök területém

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) előzetes megállapodást írt alá a brazil CONDOR Non-Lethal Technologies vállalattal a párizsi Eurosatory 2026 nemzetközi védelmi ipari kiállításon. Az együttműködés célja egy magyarországi közös vállalat, valamint egy európai piacot kiszolgáló regionális szakmai és tesztközpont létrehozása a nem halálos védelmi eszközök területén. A jelenlegi megállapodás a 2025 augusztusában aláírt szándéknyilatkozat megerősítése és az együttműködés további feltételeinek részletes rögzítése, amely a rendvédelmi eszközök területére is kibővíti a 4iG SDT hagyományosan katonai felhasználású fegyver- és lőszergyártási üzletágának képességeit.
2026. 06. 16. 21:00
Megosztás:

Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit

Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit, ezáltal nemcsak az egyetemes szolgáltatásban ellátott ügyfelek, hanem a versenypiaci villamosenergia-vásárlók, valamint az MVM Démász elosztói ügyfelei is egyszerűbben intézhetik ügyeiket, az átállással átmeneti ügyintézési korlátozást vezetnek be, a változásról az érintettek személyre szabott tájékoztatást kapnak - közölte az MVM kedden az MTI-vel.
2026. 06. 16. 20:30
Megosztás:

Lassan 250 millió újrahasznosítható italdoboz készült a Ball makói üzemében, és 70 új munkatársat vennének fel a gyárba

Tovább bővíti csapatát nemrég megvásárolt makói üzemében a fenntartható alumíniumcsomagolások terén világszerte vezető Ball Corporation. A gyáregység egyre fontosabb szerepet játszik az ügyfelek kiszolgálásában és a körforgásos csomagolási megoldások elterjesztésében Európában, erősítve a Ball hosszú távú jelenlétét a régióban.
2026. 06. 16. 20:00
Megosztás:

Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást

Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.
2026. 06. 16. 19:30
Megosztás:

Milyen európai vizei az idei nyári fürdőzéshez?

Az európai természetes fürdőhelyek túlnyomó többsége biztonságos, több mint 85 százalékuk megfelel az Európai Unió legszigorúbb, kiváló minőségi előírásainak, míg a vizsgált fürdővizek 96 százaléka megfelelt legalább a minimális minőségi előírásoknak és csak 1,5 százalékuk tartozik a kifogásolható kategóriába - derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság közösen összeállított és kedden közzétett értékeléséből.
2026. 06. 16. 19:00
Megosztás: