Már most több felszámolási eljárás volt idén, mint 2022-ben!

Májusban is folytatódott a Magyarországon működő cégek számának csökkenése: több mint 8 ezerrel kevesebb cég volt, mint decemberben, ami elsősorban az alacsony cégalapítási kedv eredménye. Az újonnan beindított felszámolási eljárások száma meghaladta a 2300-at, ami rekordot jelent. Az eljárások nagy része, körülbelül 80% olyan cégeket érint, amelyeknek adószámát már több mint egy éve törölték. Az újonnan indított, előzmények nélküli felszámolási eljárások száma is megnőtt, meghaladta a 200-at.

Már most több felszámolási eljárás volt idén, mint 2022-ben!

A cégek megszűnésének száma nem volt túlzottan magas a vizsgált időszakban, viszont jóval kevesebb új cégeket alapítottak az átlagnál. Az új cégalapítások száma ezres nagyságrenddel csökkent. „A megszűnéseken belül továbbra is a végelszámolási eljárások a meghatározók, és ez nem meglepő a tavalyi KATA változás során megugrott új végelszámolási eljárások számából kiindulva. A jövőre nézve ebben a körben csökkenésre számíthatunk, a tavalyi magas eljárások lezárulnak lassan, ami a számokban is megjelenik. Az idén 10 ezret meghaladó ebben a körben megszűnt cégek száma, ami „normál esetben” 3-5 ezer között szokott mozogni ezekben az időszakokban” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN Kft. céginformációs szakértője. A kényszertörlés miatt bezárt cégek száma nem volt jelentős, kevesebb mint 1 000. Ugyanakkor a felszámolás miatt megszűnt cégek száma, ami 700-800 között mozgott, fokozatosan erősödő tendenciát mutat.

Az újonnan indított eljárások terén a vállalkozások szembenéznek egy erősödő trenddel, hiszen általánosságban a kényszertörlési eljárások száma meghatározóbb volt a múltban, míg májusban a felszámolási eljárások kerültek előtérbe, számuk új csúcsot döntött. A vizsgált időszakban összesen 2356 vállalkozás volt felszámolással érintett, ami előre vetíti a felszámolási eljárások növekvő jelentőségét a céges környezetben.

Az újonnan indított felszámolási eljárások jelentős részét a viszonylag fiatal, 3-5 éves korban lévő cégek tették ki, amelyek az összes ilyen jellegű eljárás 40%-át képviselték ebben az időszakban. Regionális bontásban pedig Budapest és Pest vármegye állt az élre: az új felszámolási eljárások több mint 80%-át itt indították. Ez a szám – mivel a két régió a teljes cégszám kicsivel több mint 50%-át képviseli – jelentős mértékű.

Az előzmény nélküli felszámolási eljárások esetében azonban már más kép rajzolódik ki: a főváros és Pest vármegye itt már nem játszik domináns szerepet, hiszen az előzmény nélküli új eljárások aránya itt a 10%-ot sem éri el. Ellenben Tolna és Békés megyében ez az érték már közelít a 100%-hoz.

A szektoronkénti vizsgálat során a legnagyobb számú új felszámolási eljárást az építőipar, az adminisztratív és szolgáltató tevékenységet végző vállalatok, valamint a kereskedelmi szektor szenvedte el. Emellett azonban érdemes kiemelni a szállítási és raktározási, valamint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén működő vállalkozásokat is, amelyek szintén nagy arányban voltak érintettek az új felszámolási eljárásokban.

„A piac adhat aggodalomra okot, különösen az előzmény nélküli felszámolási eljárások számának növekedése miatt. Nagy hangsúlyt kell fektetni erre a területre, érdemes komolyan venni. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a májusi statisztikák nem feltétlenül jelzik egy átfogó válság kibontakozását. Mintegy 80%-ban azok a vállalkozások kerültek felszámolás alá, melyek adószámát már több mint egy évvel ezelőtt törölték. Ezt figyelembe véve, jelenleg még nem beszélnék tömeges 'bedőlésről'." – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) májusi értéke átlagosan 11-12 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten–CFI Vas, Jász-Nagykun és Somogy vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye produkálta.


Idén kilencedik alkalommal kerül megrendezésre a Modern Gyárak Éjszakája – több mint 120 gyár nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt

2025 november 14-én immár kilencedik alkalommal rendezi meg a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt álló Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség a Modern Gyárak Éjszakája országos programsorozatot, amelynek célja, hogy közelebb hozza az érdeklődőket az innováció és technológia világához. A programsorozat keretében több mint 120 gyár nyitja meg kapuit az ország minden pontján, online és offline formában egyaránt. A minden érdeklődő által ingyenesen látogatható rendezvényekre a Modern Gyárak Éjszakája weboldalán lehet jelentkezni, a gyárak által meghatározott számú szabad helyre.
2025. 11. 07. 05:00
Megosztás:

Otthon Start Program: szeptemberben csak néhány százan juthattak el a szerződéskötésig

Az egyes bankok által megosztott adatok alapján a Bank360 úgy számol, nagyjából 35,25 millió forint körül mozoghat az Otthon Start Program keretén belül felvett lakáshitelek átlagos hitelösszege, amely jelentősen meghaladja az összes lakáshitelre számított, 20 millió forintot megközelítő átlagösszeget.
2025. 11. 07. 04:30
Megosztás:

A döntések 89%-a a nőké, mégis úgy érzik, figyelmen kívül hagyják őket

Ma, amikor a gazdasági válságok gyökeresen alakítják át a fogyasztói magatartást, különösen fontos megértenünk, kik irányítják valójában a választásokat.
2025. 11. 07. 04:00
Megosztás:

Kimagasló érdeklődés az MBH Jelzálogbank első nemzetközi jelzáloglevél-kibocsátásán

Nagy sikerrel zárult az MBH Jelzálogbank első nemzetközi jelzáloglevél-kibocsátása: a 100 millió euró (mintegy 38,7 milliárd forint) értékben meghirdetett tranzakción nemzetközi összehasonlításban is kimagasló kereslet mutatkozott, a felajánlott mennyiség csaknem tizenkétszeresére érkezett igény a külföldi befektetők részéről. A kibocsátás eredménye jelentős elismerés a magyar jelzáloglevél mint tőkepiaci eszköz számára, és egyben tükrözi az MBH Csoporthoz tartozó jelzáloghitelintézet iránti befektetői bizalmat.
2025. 11. 07. 03:30
Megosztás:

ING: továbbra is marad a remény, hogy jövőre beindul a gazdaság

A magyar gazdaság zsinórban negyedik éve áll a „hátha jövőre jobb lesz” várakozás küszöbén, miközben úgy tűnik, az idei év sem hozza el a régóta várt fordulatot – hangzott el az ING Bank sajtótájékoztatóján. Virovácz Péter, a bank vezető elemzője szerint bár 2026-ban már elindulhat némi növekedés, de korántsem a korábban megszokott 3-6 százalékos ütemben. A lassú kilábalásnak ráadásul komoly ára lehet: tartósan magas infláció, amelyet csak relatíve magas kamatszinttel lehet kordában tartani. Ebben a törékeny egyensúlyban a forint stabilitása kulcskérdés lesz a következő években.
2025. 11. 07. 03:00
Megosztás:

Karbantartás lesz az állami informatikai háttérrendszerekben

Az állami informatikai háttérrendszerekben november 7-én, pénteken 15 óra és november 10-én, hétfőn 6 óra között előre ütemezett karbantartást végeznek - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 07. 02:30
Megosztás:

Konferenciát rendez a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI

A mesterséges intelligenciára, a holográfiára és az idei Neumann-díjasokra fókuszál a Neumann Társaság és a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) idei konferenciája, amit november 19-én tartanak Budapesten - közölték a szervezők az MTI-vel csütörtökön.
2025. 11. 07. 02:00
Megosztás:

Számos módon támogatja az Agárminisztérium a generációváltást a mezőgazdaságban

Számos módon támogatja az Agárminisztérium (AM) a generációváltást a mezőgazdaságban - közölte az AM csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 07. 01:30
Megosztás:

Okos nyomásszabályozót adtak át Szerencsen

Új, okos nyomásszabályozó állomást adtak át csütörtökön a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Szerencsen, a Mészáros Csoport érdekeltségébe tartozó Opus Tigáz Zrt. és az NRG Works Kft. közös fejlesztésében - közölte az Opus Energetika Csoport az MTI-vel.
2025. 11. 07. 01:00
Megosztás:

A szerb kormány elfogadta a 2026-os költségvetési törvénytervezetet

A szerb kormány elfogadta a jövő évi költségvetés törvénytervezetét, amely a csütörtökön kiadott közlemény szerint a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát kitevő költségvetési hiánnyal, valamint 3 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
2025. 11. 07. 00:30
Megosztás:

Mit vásárolnak most a kriptoipar bennfentesei? Az 5 legjobb kriptós előértékesítés, amely Q4-es áttörésre esélyes

A kriptovilágban az előértékesítések azok a helyek, ahol vagyonokat lehet szerezni – vagy elveszíteni. A legnagyobb megtérülést gyakran azok a projektek hozzák, amelyeket még a nagy tőzsdei bevezetés előtt sikerül elcsípni. Ugyanakkor minden valódi lehetőségre jut több tucatnyi átverés is.
2025. 11. 06. 23:30
Megosztás:

Otthon Start Program két hónap után: így látják a bankok a kölcsön jövőjét

A Bank360 által megkérdezett bankok mindegyike továbbra is jelentős érdeklődésről számolt be az Otthon Start Programmal kapcsolatban, jóllehet néhány hitelintézet érzékel némi visszaesést a szeptember eleji rohamhoz képest. Az elutasított ügyletek aránya mindenhol minimális, már a hitelkérelem benyújtása előtti tájékoztatás során sikerül kiszűrni a problémás eseteket. A bankok a jelenlegi módosítások közül jelentős hatást várnak a résztulajdon kivásárlása előtt megnyíló lehetőségtől, míg a testvérek adóstársként való bevonása szerintük csak kevésbé fogja növelni az ügyféligényt. A Bank360 összegyűjtötte az Otthon Start Program első két hónapjának banki tapasztalatait.
2025. 11. 06. 23:00
Megosztás:

Az Emirates Group közzétette a 2025–26-os pénzügyi év első felére vonatkozó jelentését

Az Emirates Group ma publikálta pénzügyi jelentését: a 2025–26-os pénzügyi év első hat hónapjában az adózás előtti nyereség 3,3 amerikai dollárt ért el, így sorozatban a negyedik olyan féléves beszámolási időszakát zárta a cégcsoport, amikor történelmi csúcsot ért el a profit. Az adózás utáni csoportszintű eredmény 2,9 milliárd dollár nyereség, ami 13%-os növekedés az egy évvel korábbihoz képest.
2025. 11. 06. 22:30
Megosztás:

A crypto mining rig jelentése, értelmezése és működése – Részletes magyarázat és gyakorlati példák a kriptobányászat világából

Mi az a crypto mining rig, és miért olyan fontos a kriptovaluta-piac működésében? Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mit is jelent a fogalom, hogyan működik egy ilyen berendezés, milyen típusai vannak, és hogyan kapcsolódik a Bitcoinhoz vagy az Ethereumhoz. Célunk, hogy laikus olvasók számára is érthetővé tegyük ezt a bonyolultnak tűnő, de valójában logikusan működő rendszert.
2025. 11. 06. 22:00
Megosztás:

1 millió dolláros tőkebevonás igazolja a 100-szoros potenciált: a Digitap ($TAP) árfolyam-előrejelzése aggasztja az XRP-hívőket

A Digitap ($TAP) felemelkedése mostanra valódi kriptós jelenséggé vált. Ami csendes előértékesítésként indult, mára virálisan terjed a közösségi médiában: már közel 100 millió tokent értékesítettek, és több mint 1 millió dollár tőkét vontak be.
2025. 11. 06. 21:30
Megosztás:

MNB: tovább erősítette a bankrendszer sokkellenálló-képességét a jegybank

A makroprudenciális előírások az elmúlt egy évben is hozzájárultak a bankrendszer és a piaci szereplők megfelelő tőke-, likviditási és finanszírozási helyzetéhez, biztosították a sokkellenálló-képességet anélkül, hogy szükségtelenül korlátoznák az intézmények hitelezési képességét - mondta Szakács János, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) makroprudenciális politika főosztályának vezetője a csütörtökön megjelent 2025-ös Makroprudenciális jelentést ismertetve a jegybank Youtube csatornáján.
2025. 11. 06. 21:00
Megosztás:

Kulcsfontosságú a mohácsi Duna-híd fejlesztése

Kulcsfontosságú a mohácsi Duna-híd fejlesztése - hangsúlyozta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében csütörtökön, miután a mohácsi Duna-híd beruházásával kapcsolatban újabb sajtótámadás jelent meg, ezúttal a G7 felületén.
2025. 11. 06. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 11. 06. 20:00
Megosztás:

Kockázatkezelés a sportüzletben: Amit a befektetőknek tudniuk kell az események szervezéséről

A sport az elmúlt egy-két évtized során alaposan átalakult, akár a rajongókról és kedvenceikről, akár a mögötte felépült üzletről van szó.
2025. 11. 06. 19:30
Megosztás:

Hivatalos: a brit uralkodó megvonta testvérétől a hercegi címet

Hivatalosan is bejelentették csütörtökön, hogy a brit uralkodó, III. Károly király megvonta öccsétől, a súlyos szexuális botrányokba keveredett Andrástól a hercegi címet és a királyi fenség titulusát.
2025. 11. 06. 19:00
Megosztás: