Már októberben padlót fogott a lakossági hitelezés
Októberben mindössze 59,5 milliárd forint volt a háztartások által kötött új lakáshitel szerződések összege. A Magyar Nemzeti Bank friss adatai azt mutatják, hogy az 59,5 milliárd forintnyi hitelszerződés mindössze a 75 százaléka az előző évi értéknek, az egy évvel ezelőtti 108 milliárdos volumennek pedig csak az 55 százaléka.
A háztartásoknak nyújtott forint lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója októberben átlépte a 10 százalékos határt, 10,25 százalék volt. Ez az előző hónaphoz képest csaknem egy százalékpontos emelkedést jelent, a tavaly októberi 4,83 százaléknak pedig több mint a duplája. A lakáscélú hitelek kamatfixálásainak átlagos hossza az előző hónaphoz képest valamelyest csökkent, októberben közel 133 hónapra rögzítették az igénylők átlagosan a hitelek kamatát.
A felvett hitelek zömét használt lakásra fordítjuk
A felvett lakáshitelek 64 százalékát használt lakás megvásárlására fordították az igénylők, 11 százalékát újépítésű lakás megvásárlására. Az előző hónaphoz képest visszaesett az új lakásokra felvett kölcsönök teljes összege, ezzel párhuzamosan pedig nőtt a használt lakóingatlanra felvett hiteleké. Az októberi adatok a zöld hitel bevezetése előtti állapotot mutatják, amikor rendszerint a felvett lakáshitel körülbelül kétharmadát fordítják az igénylők használt lakás vásárlására.
Visszaesett a korábbi hónapokhoz képest az építkezésre vagy bővítésre felvett kölcsönösszeg, október a hitelezés 9 százalékát tette ki. Az arányokat tekintve viszont valamelyest nőtt a korszerűsítésre, felújításra felvett jelzáloghitelek összege, most először meghaladta a bővítésre fordított összeget. A szeptemberi értéket azonban így sem tudta elérni.
A havi lakáshitelezés 26 százalékát, 15,5 milliárd forintot tettek ki a támogatott kölcsönök (ide tartozik a csok), 43,80 milliárd forintot pedig a piaci feltételű konstrukciók. Az előző hónaphoz képest a támogatott hitelek összege visszaesett, a piaci hiteleknél viszont a visszaesés mértéke nem érte el a teljes volumenét. A tavaly októberi eredményhez képest a piaci hitelek teljes összege a felére csökkent, akkor még 88 milliárd forint felett volt ez az érték.
A személyi kölcsönök is sokat vesztettek népszerűségükből
A szabad felhasználású személyi kölcsönök esetében az új szerződések összege 32,56 milliárd forint volt, ami a januári szintnek felel meg. A szeptemberi 38,98 milliárd forinthoz képest októberben 17, az előző évhez képest pedig 20 százalékos a visszaesés. A fogyasztási hitelek átlagos hitelköltség mutatója szintén emelkedett, a lakáshitelekéhez hasonló mértékben: 17,20 százalékról 18,16 százalékra.
Mélyponton a babaváró hitel, ilyen kevés még nem fogyott belőle
A babaváró hitelből októberben mindössze 28,57 milliárd forint fogyott, ami a leggyengébb eredmény az állami kamattámogatással felvehető kölcsön indulása óta hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. A hitelköltség mutató ennél a hitelnél is jelentősen emelkedett, a támogatás elvesztése esetén már 13,54 százalékkal kell számolni az igénylőknek. A program indulása óta közel 2000 milliárd forintra szerződtek le a házaspárok, ami a maximálisan felvehető 10 millió forintos hitelösszeggel számolva majdnem 200 ezer hiteligénylőt jelent.
Hiába az emelkedő betéti kamatok, kevesebb pénzt kötöttünk le
Az előző hónaphoz képest októberben jelentős mértékben emelkedett a háztartásokkal kötött betétszerződéseknél az átlagos kamat: 8,92 százalékról 10,44 százalékra. Ezen belül a lakossági betétek kamata 7,71 százalék volt. A legfeljebb egy évre lekötött pénz jelenleg sokkal jobban kamatozik, mint a hosszabb időre lekötött összegek: 10,71 százalék volt az októberi átlag, ebből a lakossági betétek átlagos kamata 8,08 százalék. Az egy éven túl lekötött betéteknél ezzel szemben mindössze 2,60 százalékra lehetett számítani.
A lekötött betétek szerződéses összege októberben 911 milliárd forint volt, ami 7 százalékkal alulmúlja a szeptemberi értéket. Ezen belül a lakossági betéteknél nagyobb mértékű volt a visszaesés, az előző havi 540 milliárd forint után mindössze 446 milliárd forint volt a betétek szerződéses összege, ez közel 18 százalékos csökkenést jelent.
A háztartások látra szóló és folyószámlabetét összege októberben 9079 milliárd forint volt, amiből 7915,6 milliárd forintot tett ki a lakossági betét.