Már több, mint 1,2 milliót lopnak el egy-egy család számlájáról a csalók

Minden egyes nap 60 millió forintot, átlagosan 1,2 millió forintot lopnak el a csalók bankszámláinkról. A bankkártyás csalásokban érintett átlagösszeg egy év alatt 10 ezer forinttal, átlagosan 43 ezer forintra emelkedett. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu szakértője szerint vannak már kedvező jelek, számos intézkedés is segíti az embereket, de attól senki nem fog tudni megvédeni minket, ha mi magunk segítjük a csalókat adataink kiadásával, pénzünk hozzájuk utalásával.

Már több, mint 1,2 milliót lopnak el egy-egy család számlájáról a csalók

Naponta 47 család számlán őrzött megtakarításait lopják el a csalók Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy minden nap közel 60 millió forint jut a csalók kezére. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a legdrámaibb változás a statisztikákban az, hogy míg egy évvel ezelőtt átlagosan 700 ezer forintot takarítottak le a csalók a lakossági bankszámlákról, addig az idei év I. negyedévében ez az összeg már az 1,3 millió forintot közelítette.

Három éves összevetésben a számlák elleni támadások még szomorúbb képet mutatnak: A sikeres támadások száma 15-szörösére ugrott, az ellopott összeg tekintetében pedig 23-szoros a növekedés. 

Az elmúlt időszakban a bankkártyánkat is egyre inkább támadják a csalók. Három éves összevetésben, 2021 I. negyedévéhez képest a sikeres bankkártya csalások száma háromszorosára, az elkövetési érték pedig hatszorosára növekedett - emlékeztet a BiztosDöntés.hu szakértője. Az idei első negyedévben naponta átlagosan 512 esetben éltek vissza bankkártya adatokkal a csalók. Az adat akár még kedvező is lehetne, hiszen egy évvel korábban, 2023 első három hónapjában naponta átlagosan még 552 bankkártyás csalás történt, ám Gergely Péter arra emlékeztet, hogy a kárérték a csökkenő darabszám ellenére napi 18 millió forintról 22 millió forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy egy-egy visszaélésben közel harmadával, 10 ezer forinttal többet, 43 ezer forintot tudtak elvinni tőlünk a csalók, mint egy éve. 

Érezhető némi javulás

Gergely Péter szerint az első ránézésre kedvezőtlen adatok ellenére vannak kedvező jelek. A számlás visszaélések számának első negyedévi 8 százalék alatti növekedése az elmúlt 5 év legkedvezőbb adata - bár az 5,4 milliárd forintos negyedéves kárérték brutális összegnek tűnik, eltörpül a 2023-as III. negyedév 8 milliárd forintot meghaladó kárértékéhez képest. 

A bankkártyás visszaélések tekintetében az év első három hónapjában kicsalt 2 milliárd forint kisebb összeg, mint amivel az azt megelőző két negyedévben megkárosították a kártyabirtokosokat. 

Segítik az ügyfelet, de saját magától nem védik meg

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint egyrészt óvatosabbak lettek a magyarok, ami részben annak köszönhető, hogy ma már nincs olyan ember, akinek a családjában vagy ismerősei körében ne hajtottak volna végre sikeres bankkártya- vagy számla elleni támadásokat. Másrészt - hívta fel a figyelmet Gergely Péter - szemmel láthatóan kezd beérni a Kiberpajzs összefogás, ahol a kormányzat, a rendőri szervek, a jegybank és a bankok összehangolják figyelemfelhívó munkájukat, és így a korábbiaknál szélesebb körhöz jutnak el információk arról, hogy mire érdemes figyelni a csalások megelőzése érdekében, illetve, ha támadás ért bennünket hogyan tudunk lépni.

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint a következő-hetekben hónapokban még hatékonyabbá válhat a csalások elleni fellépés annak köszönhetően, hogy augusztustól a kormány az eddigieknél alaposabb információmegosztást engedélyez a bankok számára a kibercsalásos esetek megelőzése érdekében. Emellett a Magyar Nemzeti Bankban és a pénzintézetekben pedig készül az a központi csalás monitoring rendszer, amely a tervek szerint 2025 II. félévétől valós időben tudja majd értékelni a beérkező átutalási tranzakciók veszélyességét, így segítve a bankokat, hogy még jobban tudják védeni ügyfeleik pénzét. 

Gergely Péter ugyanakkor arra figyelmeztet: a bankok, az MNB és a rendőrség sem tud segíteni abban az esetben, ha az ügyfél maga teszi lehetővé a csalást, azzal, hogy kiadja a csalóknak bankkártya-adatait, számla vagy mobilbank hozzáférési kódjait, vagy – mivel számtalan esetben ez történik – a csalók felkérésére ő maga hajt végre olyan tranzakciókat, aminek köszönhetően a pénzek a bűnözőkhöz jutnak.

Miért az Ethereum válik az AI alaprétegévé – és miért nem a gyorsabb blokkláncok?

Az AI-forradalom új kérdést tett fel a kriptopiacnak: milyen blokkláncra épüljenek az autonóm mesterséges intelligencia-ügynökök? A válasz egyre gyakrabban nem a leggyorsabb láncokra mutat, hanem az Ethereumra.
2026. 02. 09. 17:30
Megosztás:

A lengyel nemzetvédelmi miniszter félmilliós hadsereg létrehozását jelentette be

A lengyel hadsereg tartalékos rendszerének átalakítását, ezzel összefüggésben egy összesen félmilliós, hivatásos katonákból, önkéntes területvédelmi erőkből és tartalékosokból álló hadsereg létrehozását jelentette be hétfői varsói sajtóértekezletén Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszter.
2026. 02. 09. 16:30
Megosztás:

Vitalik Buterin szerint az algoritmikus stabilcoin az „igazi DeFi” – miközben világszerte szorul a szabályozói hurok

Új törésvonal rajzolódik ki a kriptovilágban. Miközben a szabályozók egyre szűkebben definiálják, mit tekintenek stabilcoinnak, addig a decentralizált pénzügyek egyik legismertebb alakja, Vitalik Buterin, nyíltan kimondta: az olyan konstrukciók, mint az „USDC kamatoztatása”, nem tekinthetők valódi DeFi-megoldásnak. Szerinte az algoritmikus stablecoinok testesítik meg a decentralizált pénzügyek lényegét – még akkor is, ha a jogalkotók egyre kevésbé kérnek belőlük.
2026. 02. 09. 16:00
Megosztás:

Értékmentés négy keréken: az autó, mint a második legnagyobb vagyontárgyad

A legtöbb magyar háztartásban az ingatlan után a személygépjármű képviseli a legnagyobb értéket a családi portfólióban. Míg egy jól megválasztott lakástól értéknövekedést várunk, az autóról hajlamosak vagyunk beletörődéssel kijelenteni: ez egy folyamatosan amortizálódó eszköz.
2026. 02. 09. 15:30
Megosztás:

Két és félszerese a jelenlegi nyugdíj a 2010-esnek

A jelenlegi nyugdíj két és félszerese a 2010-esnek, reálértéken is 48 százalékot emelkedett azóta, miközben a rezsivédelem, a rezsistop vagy az árréstop szintén a nyugdíjasokat segíti - hangsúlyozta a kulturális és innovációs miniszter az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
2026. 02. 09. 15:00
Megosztás:

Javult a befektetői hangulat az euróövezetben februárban

Javult, tavaly július óta legmagasabb szintre emelkedett a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe idén februárban, amikor az index már a harmadik egymást követő hónapban erősödött.
2026. 02. 09. 14:30
Megosztás:

A Bitcoin beszakadt 70 ezer dollár alá: likvidációs lavina és szoruló bányászmarzsok rázzák a piacot

A Bitcoin újabb kritikus technikai szintet veszített el. A világ legnagyobb kriptovalutája 2026. február 6-án már 65 000 dollár környékén forgott, miután egy rendkívül volatilis kereskedési szakaszban 70 000 dollár alá esett. Az esés nem önmagában a hangulatromlásról szólt: több mint 1 milliárd dollárnyi likvidáció, szűkülő bányászati profitabilitás és kockázatkerülő globális környezet egyszerre nehezedett a piacra.
2026. 02. 09. 14:00
Megosztás:

Szobakennel: büntetés vagy biztonságos menedék?

Természetes, hogy minden gazdi a legjobbat akarja a kutyájának. Talán épp ezért olyan megosztó a szobakennelek kérdése: míg egyesek kegyetlen börtönként tekintenek rá, addig mások szerint ez egy hasznos, a kutya biztonságát szolgáló kellék. Vajon mi az igazság?
2026. 02. 09. 13:30
Megosztás:

A 2026-os költségvetés fókuszában is a magyar emberek és a hazai kkv-k támogatása áll

Magyarország pénzügyei rendezettek, a 2026-os költségvetés – a háború elhúzódása és a negatív külső gazdasági környezet ellenére is– minden szükséges forrást biztosít az olyan családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megduplázása, a két- és háromgyermekes anyák szja-mentessége, a 13-ik és a 14-ik havi nyugdíj vagy a Demján Sándor Program.
2026. 02. 09. 13:00
Megosztás:

A figyelem középpontjában az Otthon Start, a piaci lakáshiteleknél maradtak a korábbi kedvezmények

A bankok az idei évben a piaci lakáshiteleknél lényegében a tavalyi kedvezményrendszerrel vágtak neki az évnek, miközben az Otthon Start konstrukció körül egyre nagyobb az érdeklődés. Az elmúlt hetekben több pénzintézet is módosított a feltételeken, ami jól mutatja a fokozódó versenyt – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Mindez nem meglepő: szinte minden jogosult az Otthon Start hitelt választja, amit az is alátámaszt, hogy az utóbbi hónapokban folyósított lakáshitelek mintegy 80 százaléka támogatott konstrukció volt.
2026. 02. 09. 12:30
Megosztás:

Bitcoin: 20%-os felpattanás vagy klasszikus bikacsapda? Egyre több a figyelmeztető jel

A Bitcoin árfolyama látványosan visszapattant február elején, miközben az amerikai kereslet is javulni kezdett. A felszín alatt azonban a volumenadatok, az on-chain mutatók és a technikai struktúra azt sugallják: ez a rali könnyen csapda lehet a túl korán vásárló befektetők számára.
2026. 02. 09. 12:00
Megosztás:

Kevéssel estek a fejlett piaci kötvényhozamok az elmúlt héten, tovább erősödött a forint

A múlt hét elején a vártnál erősebb amerikai feldolgozóipari BMI-k és a részleges kormányzati leállás még felfelé hajtották a kötvényhozamokat, de később több tényező is a hozamcsökkenés irányába vitte a kötvénypiacot, mint a már említett, vártnál gyengébb munkaerő-piaci adatok, az eurózónából érkező kedvező inflációs mutatók, valamint az, hogy EKB változatlanul hagyta a kamatlábakat, és nem aggódott az erős euró miatt.
2026. 02. 09. 11:30
Megosztás:

A tengerentúlon is korrekciót hozott a pénteki kereskedés, a Dow átlépte az 50 000 pontot

Pénteken erős felpattanást láttunk a Wall Streeten, ahol a technológia szektor esése megtorpant, így a Dow 2,5%-kal, a NASDAQ 2,2%-kal, az S&P500 2%-kal emelkedett.
2026. 02. 09. 11:00
Megosztás:

A pénteki korrekcióval együtt heti összevetésben is emelkedni tudtak a vezető európai indexek

Pluszban zárták a pénteki kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék; a páneurópai Stoxx 0,9%-kal emelkedett, amikor széles körű korrekciót láthattunk a csütörtöki visszaesés után.
2026. 02. 09. 10:00
Megosztás:

Álommunkát kínál egy budapesti szabadulószoba: enni kell és játszani

Szokatlan álláshirdetésre figyelhettek fel az érdeklődők január utolsó napjaiban: élménytesztelőt keres a budapesti Neverland. A három hónapos projektmunka keretében a kiválasztott jelentkező szabadulószobákat, nápolyi pizzákat és koktélokat tesztel, valamint hazai és nemzetközi élményhelyszíneket látogat, természetesen gáláns fizetésért cserébe.
2026. 02. 09. 09:30
Megosztás:

Ez a japán kártevő már Horvátországban is megjelent

A kiemelt zárlati károsítók közé tartozó japán cserebogár (Popillia japonica) a szomszédos országok közül Ausztria és Szlovénia mellett már Horvátországban is megjelent. Ezzel jelentősen megnövekedett a „stopposként” terjedő kártevő behurcolási és a hazai növényvilágra gyakorolt növényegészségügyi kockázata. A szakemberek munkája mellett a lakosság együttműködése is elengedhetetlen. A kártevő hazánkba való behurcolásának és terjedésének megakadályozása érdekében tilos külföldről növényeket, növényi részeket vagy talajt behozni az ország területére. Emellett a japán cserebogár észlelése esetén haladéktalanul értesíteni kell az illetékes vármegyei kormányhivatalt, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih).
2026. 02. 09. 09:00
Megosztás:

Veszélyes, súlycsökkentőként hirdetett termékeket vontak ki a forgalomból

Több mint hatezer üveg, fogyasztókra kockázatosnak minősített, gyógyhatásúnak hirdetett terméket találtak a pénzügyőrök egy budapesti raktárban - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 09. 08:30
Megosztás:

Erősödött hétfő reggelre a forint

A forint árfolyama erősödött a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéshez képest hétfő reggelre.
2026. 02. 09. 08:00
Megosztás:

Kivitelezői vasúti pályatesztelés a Budapest-Belgrád vonal hazai szakaszán

2026. február 10. és 19. között nappal pályatesztelés zajlik a Budapest–Belgrád vasútvonal hazai szakaszán Soroksár és Kelebia között, ami egyes vasúti átjáróknál ideiglenes forgalmi korlátozásokkal járhat.
2026. 02. 09. 07:00
Megosztás:

Tíz gyerekből nyolc házasságban születik

A kormány családpolitikájának köszönhetően tíz gyerekből nyolc házasságban születik - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője vasárnap Gödöllőn.
2026. 02. 09. 06:00
Megosztás: