McKesson, Cardinal Health, Cencora: három óriás uralja az amerikai gyógyszer nagykereskedelmi piacot
Jelenleg három vállalat uralja az amerikai gyógyszer és gyógyhatású készítmény nagykereskedelmi piac 92%-át, mind a három társaság tőzsdén jegyzett. A McKesson a legnagyobb, közel 72 milliárd dollár kapitalizációval, míg a Cardinal Health és a Cencora (korábbi nevén AmerisourceBergen) 25 milliárd, illetve 48 milliárd dollár értékű cégek.
A három vállalat évente legalább inflációval tudja növelni árbevételét az erős árazási pozíciója miatt, míg a forgalom 1-3%-kal nő, így az árbevétel és a nyereség is valamivel infláció felett tud bővülni. A vállalatok 1,5-2%-os EBITDA marzsa alacsony, de alig változik.
Ez távol tartja a konkurenciát, hiszen ekkora nyereségért nem érdemes egy hatalmas céget felépíteni. A mérethatékonyságból eredő előny pedig egyértelmű, hiszen ez tipikusan egy olyan üzlet, amit csak nagyban érdemes csinálni.
Nem véletlen, hogy mind a három cég jelentős részvényárfolyam emelkedést tudott felmutatni az elmúlt öt évben. Az üzleti modell stabil, a cégek biztosítják az Egyesült Államokban, hogy például a Walgreen vagy a CVS patikáiba megbízható forrásból származó gyógyszer kerüljön. Viszonylag alacsony a jogi perek kockázata is, bár az ópiát botrány megrázta a szektort is.
2022-ben összesen 26 milliárd dollár kártérítésben állapodott meg négy cég és a károsultak. Ebből 17,5 milliárd dollárt a fenti három cég fizetett ki az Oxycontin miatt pereskedő feleknek. Ezt a költséget már tükrözi az érintett cégek részvényárfolyama. A legtöbb elemzés kiemeli, hogy a kifizetés jelentős mértékben csökkenti a fizetett vállalati nyereségadót, így azt részben az amerikai adófizetők állják. (forrás: ERSTE elemzés)