Még tovább növekedtek az építőanyag árak 2021-ben
Bizonyos esetekben a növekedés kisebb mértékű volt, azonban akadtak olyan ágazatok, illetve olyan termékek – mint például a faanyagok –, melyek kis túlzással sokak számára megfizethetetlenné váltak. Bár rengetegen úgy gondolták, hogy ez az árrobbanás 2021-ben befejeződik, azonban az utóbbi hónapok tükrében kijelenthető, hogy több tekintetben is inkább alábecsülték a helyzetet az elemzők.
A vártnál is jelentősebben drágultak az építőanyagok
Szinte mindenki megjósolta már tavaly, illetve az év elején is többször szóba került, hogy drágulás várható az építőanyagok tekintetében, azonban a nyár végére olyan mértékű áremelkedés történt, amire nagyon sokan nem voltak felkészülve.
A járványhelyzet gazdaságilag alighanem az építőipart alakította át a leginkább, ezáltal egységesen minden drágult, de bizonyos szegmenseken belül már-már abszurd módon elszaladtak az árak – jegyezte meg kérdésünkre válaszolva Kiss Norbert, a Békás Tüzép Kft. tulajdonosa, aki minden nap találkozik az építőanyag árak változásával, így pontosan tudja, hogy mi történt az elmúlt hónapokban. Ezért is gondolja úgy, hogy a mélyponton már túllendült az iparág, innen már csak felfelé vezethet az út.
Mint kiderült, bár mindenki érzi és tapasztalja a drágulást, minimális mértékben csökkent is a forgalom, azonban a különféle támogatásoknak köszönhetően az iparág egyelőre még nem igazán érzi a drágulás negatív következményeit. Ennek az oka nem más, minthogy a csökkentett áfa és az otthonteremtési támogatások miatt a kereslet nem tudott drasztikusan csökkenni, ugyanakkor az emberek sem igazán érzik ezeknek az előnyeit.
A fővárosban felélénkült a lakáspiac
Mint az OTP nyilvános, bárki számára elérhető Értéktérkép kutatásából kiderült, az év első felében Budapesten határozottan felélénkült a lakáspiac, ami kifejezetten jó hatást gyakorolt az építőanyag-eladásokra, noha árukat a nagyobb kereslet sem tudta mérsékelni vagy szinten tartani.
Időarányosan majdnem 80 százalékos növekedésről beszélhetünk a tavalyi évhez mérten, hiszen az év első felében a fentiekben kiemelt támogatások és a csökkentett áfa miatt majdnem ugyanolyan sok lakás épült, mint 2020-ban összesen. Sőt mi több, nemcsak az új lakásokon volt érezhető a növekedés, hanem a társasházi ingatlanokon is.
Ezen a téren nagyjából 40 százalékos emelkedés volt tapasztalható, hiszen már az év első felében több mint 3000 új lakás jelent meg a piacon, míg tavaly egész évben is alig haladta meg ez a szám a 4700-at.
A járvány és a felemelt lakásáfa majdnem tönkretette tavaly az ágazatot
Mint közismert, a tavalyi év katasztrofális volt az építőiparban, ami leginkább a járvány gazdasági hatásainak, valamint a 27 százalékosra felemelt lakásáfának volt köszönhető. A helyzetet tovább súlyosbította, amikor kiderült, hogy 2021-től ismét bevezetik a könnyítéseket, így 2020 utolsó hónapjai a kivárás jegyében teltek.
Rengetegen elhalasztották az építkezést, a vásárlást, inkább későbbre időzítették a tervek elkészítését, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy 27 vagy 5 százalékos lakásáfa sújtja az adott ingatlant. Ennek fényében nem meglepő, hogy januárban kilőtt a beruházások mértéke, de a növekedést tovább sürgeti az is, hogy például csak azok a társasházak érvényesíthetik majd a kedvezményt, melyek 2022 végéig építési engedélyt kapnak. Ezt követően tehát alighanem ismét a piac visszaesése várható.
Egymást követik a nagy beruházások
Dacára az építőanyag árak növekedésének, a beruházások egymás után indulnak. Ez különösen a budapesti adatokon látható különösen, hiszen míg tavaly egész évben mindössze 16 olyan projekt indult útnak, mely ötvenlakásosnál nagyobb ingatlanokról szólt, addig ez a szám már 2021 első felében meghaladta a 17-et.
Érdekesség, hogy ebből ráadásul a kutatási adatok szerint 12 meghaladja a 100 lakásos méretet, amire tavaly összesen csak 6 projekt esetében volt példa. Hangsúlyozandó továbbá, hogy mindez csak a főváros vonatkozásában, tehát országos viszonylatban még jellemzőbb lehet ez a trend.
Sem az építőanyagok, sem az ingatlanok árának csökkenése nem várható
Bár jó hír, hogy az építőipar, ha csak átmenetileg is, de szárnyra kapott, ugyanakkor a háttérben óriási problémák vannak, hiszen az építőanyagok és az ingatlanok árai még mindig az egekben, ami hosszabb távon rengeteg gondot okozhat. Pláne annak fényében, hogy egyelőre semmi jel sem utal arra, hogy valami változás történik, így a legoptimistább számítások szerint is maximum stagnálásra számíthatunk.
Noha sokan abban reménykedtek, hogy az év hátralévő részében már pozitív változások várhatók ezen a téren, de valójában hétről-hétre egyre magasabbak az árak, egyre drágábbak a beruházások, és emiatt egyre többe kerülnek az ingatlanok. Ez pedig nemcsak a fővárost érintő probléma, hiszen országszerte szenvednek a beruházók és a magánszemélyek is az elszaladt áraktól.
A helyzet annyira drasztikus, hogy az olyan optimista remények sem igazán valósultak meg, minthogy az áfacsökkentés majd mérsékeli a lakásárakat, hiszen értelemszerűen az építőanyagok árára mindez nincs hatással, így amíg az építkezéshez szükséges alapvető termékek folyamatos drágulásban vannak, addig a piacon nincs megállás ezen a téren.
A faanyagok, a vas és a szigetelés ára emelkedett a legtöbbet
Mint azt fentebb is hangsúlyoztuk, az áremelkedés nem egyenlő mértékben érte az építőanyagokat, így némelyek kevésbé, mások évtizedek óta nem látott mértékben drágultak. Különösen jelentős kiugrás volt a fa-, a vasanyagok- és a szigetelések esetében, melyek már az év elején is nagyon drágák voltak, de azóta az áruk ismét megduplázódott.
A probléma hátterében jellemzően a keresletnek és a kínálatnak a felborulása áll, hiszen több termékkategória kapcsán is hiány lépett fel, aminek az oka több tőről fakadt – a járvány miatt leállt gyárak, a mesterségesen felpörgetett uniós építőipar, a kevés kínálat helyi piacokon történő elosztása és így tovább –, ami egy olyan gazdasági helyzetet teremtett, mely magával hozta az építőanyagok drágulását, illetve az egész piac felborulását.
Mikor érhet véget a folyamatos drágulás?
Erre a kérdésre egyelőre sajnos senki sem tud válaszolni. Már az építőanyag-kereskedések és az elemzők is alig mernek konkrét jóslatokat tenni, de jelenleg a legoptimistább becslések, hogy legalább a növekedés megáll az ősz végére, azonban az árcsökkenés közel sem lesz olyan ütemű, mint az emelkedés volt korábban.
Ennek az oka, hogy rengeteg beruházás indult – mint az a fentiekből is kiderülhetett –, ennek megfelelően pedig fix árak vannak, így csak az új szerződéseknél lehet olcsóbbat kalkulálni, azonban érthető a gyártók részéről, hogy nem akarnak majd sokat engedni, ha egyszer az emberek többszörös áron is megveszik a termékeiket.
Amiben biztosak lehetünk, hogy az építőanyag árak már soha többé nem csökkennek vissza a 2019-es szintre, így ha lesz is mérséklődés, alighanem a közelébe sem ér majd a drágulás mértékének.