Megerősítette az EBRD osztályzatát a Fitch

Megerősítette változatlan stabil kilátással az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lehetséges legjobb, "AAA" szintű besorolását a Fitch Ratings.

Megerősítette az EBRD osztályzatát a Fitch

A nemzetközi hitelminősítő a csütörtökön Londonban ismertetett döntés indoklásában kiemelte, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított londoni pénzintézet tőkeellátottsága továbbra is kitűnő, és várhatóan középtávon is kiváló marad.

Az elemzés szerint ezt a megítélést támasztja alá, hogy a Fitch által használt mérőeszköz - a felhasználható tőke és a kockázattal súlyozott eszközállomány rátája (FRA) - 2024 első felének végén 43 százalék volt, vagyis stabil maradt a tavalyi év végén mért 44 százalékhoz viszonyítva.

A hitelminősítő közölte: előrejelzései arra a feltételezésére épülnek, hogy az EBRD 2025-ben és 2026-ban is nyereséges marad.
A Fitch hangsúlyozta, hogy a legutóbbi tőkeemelés nyomán megnövekedett befizetett tőkeállomány további támogatást jelent az EBRD tőkerátáinak.

Az EBRD kormányzótanácsa tavaly decemberben hagyta jóvá az igazgatóság által az ukrajnai támogatási programok folytatására kért 4 milliárd eurós tőkeemelést. Ezzel a bank befizetett alaptőkéje 34 milliárd euróra emelkedett.

A tőkeemelés az EBRD számításai szerint lehetővé teszi, hogy a bank a háborús időszakban éves szinten hozzávetőleg 1,5 milliárd eurót, az újjáépítés megkezdése után évente 3 milliárd euróig terjedő finanszírozást nyújtson Ukrajnának.

Az EBRD által a háború kezdete óta Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke az idén elérte az 5 milliárd eurót.

A Fitch Ratings az EBRD "AAA" besorolásának csütörtöki megerősítéséhez fűzött elemzésében kiemeli, hogy a londoni bank nem teljesítő követelésállományának (NPL) rátája 2022-ben még 6 százalék felett volt, elsősorban az orosz-ukrán háború hatásai miatt, de 2024 első felének végére 4,5 százalékra csökkent.

A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy várakozása szerint az EBRD NPL-rátája ismét 6 százalék fölé emelkedik az Ukrajnával szembeni növekvő kitettség megemelkedett kockázatai miatt.

A Fitch kiemeli mindazonáltal azt a véleményét is, hogy az EBRD likviditása és tőkepiaci hozzáférése változatlanul kitűnő. A hitelminősítő szerint ezt támasztja alá, hogy az EBRD rövid lejáratú kötelezettségeinek fedezetére szolgáló likvid eszközállomány szorzója 2024 első felének végén 2,6 volt.

A cég hangsúlyozza, hogy saját kritériumai szerint ez a fedezeti szorzó már 1,5-es szinten is kitűnőnek számít. A Fitch várakozása az, hogy az EBRD esetében ez a likviditási szorzó továbbra is e szint felett marad.


A SWIFT volt innovációs vezetője cáfolta az XRP-integráció hírét

Újabb, az XRP közösségében gyorsan terjedő piaci pletykát cáfolt a SWIFT korábbi innovációs vezetője. Tom Zschach szerint nincs realitása annak, hogy a globális bankközi üzenetküldő rendszer a Ripple kriptovalutáját építse be infrastruktúrájába. A határozott nyilatkozat ismét ráirányította a figyelmet arra, milyen könnyen válhatnak ellenőrizetlen közösségimédia-bejegyzések komoly árfolyam-várakozások alapjává.
2026. 07. 10. 18:00
Megosztás:

Románia lakossága 2080-ig 15,6 millióra csökkenhet

A jelenleg 19 milliós Románia állandó lakossága 15,6 millióra csökkenhet 2080-ig - vetítette előre a statisztikai intézet (INS) abban a közleményben, amelyet pénteken tett közzé a népesedési világnap alkalmából.
2026. 07. 10. 17:00
Megosztás:

A Polygon hálózatán terjeszkedik a PayPal stabilcoinja: beépített megfelelés és fiatkapcsolatok érkeznek

A PayPal amerikai dollárhoz kötött stabilcoinja, a PYUSD natív formában is elérhetővé vált a Polygon blokkláncán. A Paxos által kibocsátott token integrációja lehetővé teheti, hogy a vállalatok egyetlen rendszerben fogadjanak fiatpénzt, teljesítsenek nemzetközi stabilcoin-tranzakciókat, majd váltsák vissza az összeget helyi devizára. A fejlesztés fontos mérföldkő lehet a Polygon stabilcoin-alapú fizetési stratégiájában.
2026. 07. 10. 16:00
Megosztás:

Masszív lemaradásban a régió és Magyarország - a legkorszerűbb terápiák harmada érhető el

Miközben egy spanyol beteg kezelésére a legmodernebb terápiák 76 százaléka áll rendelkezésre, a kelet-európai régióban ugyanez az arány mindössze 31 százalék. Ráadásul a régiós országokban sokkal lassabban férnek hozzá a betegek a korszerű kezelésekhez. A gyógyszerekhez való hozzáférés, valamint az egészségügy és a készítmények területén alulfinanszírozottnak számít Magyarország, ez pedig gazdasági kérdés is, amellett, hogy a magyarok életkilátásai is kedvezőtlenebbek.
2026. 07. 10. 15:00
Megosztás:

Németországban 2,3 százalékra lassult az infláció júniusban

Németországban 2,3 százalékra csökkent az éves infláció júniusban az egy hónappal korábban jegyzett 2,6 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken ismertetett végleges adatai szerint.
2026. 07. 10. 14:00
Megosztás:

Felrobbant a Solana stabilcoinpiaca: 154%-os növekedést hozott a fizetési fordulat

A Solana egyre látványosabban tör ki a kizárólag kriptokereskedésre használt blokkláncok köréből. A hálózaton tartott stabilcoinok értéke 2025 eleje óta 154%-kal emelkedett, miközben a Mastercard, a MoneyGram, dél-koreai pénzügyi szolgáltatók és digitális bankok is megjelentek az ökoszisztémában. A következő nagy verseny már nemcsak a decentralizált pénzügyekről, hanem a mindennapi fizetésekről szólhat.
2026. 07. 10. 13:00
Megosztás:

Az Európai Parlament tovább erősíti a légi utasok jogait

Gyorsabb és egyszerűbb kártalanítás, pótdíjmentes egymás melletti ülőhelyek a gyerekkel utazóknak, a kézipoggyász díját már eleve tartalmazó jegyár – ez a szabály lesz, nem a kivétel.
2026. 07. 10. 12:00
Megosztás:

Optimista befektetői hangulatban emelkedtek a vezető európai indexek

Három napnyi lejtmenet után csütörtökön túlnyomó többségében emelkedtek a mértékadó európai indexek, a páneurópai Stoxx600 0,8%-kal került feljebb, melynek szektorindexei közül épp az a technológia (+2,8%) és az alapanyag (+3,3%) járult hozzá leginkább az emelkedéshez, ami a hét korábbi részében gyengélkedett.
2026. 07. 10. 11:00
Megosztás:

A Sony Bank 40 millió dolláros stabilcoinbankot épít az Egyesült Államokban

Feltételes amerikai hatósági engedélyt kapott a Sony Bank egy New York-i székhelyű nemzeti vagyonkezelő bank létrehozására. A Connectia Trust néven induló leányvállalat dollárhoz kötött stabilcoin kibocsátásával és kezelésével foglalkozhat, a digitális fizetőeszköz pedig később a PlayStation, a Crunchyroll és a Sony más online szolgáltatásaiban is megjelenhet.
2026. 07. 10. 10:00
Megosztás:

Enyhe emelkedéssel indulhat a kereskedés a tőzsdén az elemző szerint

A pénteki kereskedés iránykereséssel, enyhe emelkedéssel indulhat a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1771,1 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 142 613,39 ponton zárt csütörtökön.
2026. 07. 10. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
2026. 07. 10. 08:00
Megosztás:

Nem fogy el a vizünk - csak nem tudjuk megtartani! - a Körkörös.hu legfrissebb elemzése

A kiszáradó tavak, az aszályok és a rekordalacsony vízállások csak a felszínen látható jelei egy jóval összetettebb folyamatnak. A Körkörös.hu legfrissebb elemzése az OECD 2026-os vízgazdálkodási jelentése, a Zöldgazdaság 2026 tanulmánykötet, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a HungaroMet, a WWF Magyarország, a Magyar Tudományos Akadémia, valamint további hazai és nemzetközi szakmai források alapján mutatja be, miért nem csupán a csapadék mennyisége, hanem a vízmegtartás képessége válik Magyarország egyik legfontosabb fenntarthatósági kihívásává. A cikk azt is körüljárja, hogyan alakult át a Kárpát-medence vízháztartása, milyen szerepet játszanak a természetalapú megoldások, a vízvisszatartás és a szivacsvárosok az alkalmazkodásban, illetve a vízgazdálkodás szemléletváltása miként kapcsolódik a körforgásos gazdaság alapelveihez.
2026. 07. 10. 07:00
Megosztás:

Új FAO jelentés a mezőgazdasági termékpiacokról és az azokat ért sokkhatásokról

Növekszik a világ egyre inkább összefonódó élelmiszer- és mezőgazdasági piacait érő sokkhatások gyakorisága és intenzitása, ám a bizonyítékok azt mutatják, hogy hatékony szakpolitikai intézkedésekkel enyhíthető és lerövidíthető a hatásuk – áll az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) ma közzétett új globális jelentésében.
2026. 07. 10. 05:00
Megosztás:

Jó hangulatban kezdték a nyarat a befektetők

Kedvező befektetői hangulat jellemzi a nyár kezdetét: a K&H Értékpapír legfrissebb befektetői hangulatindexe 40 ponton áll, miután a megkérdezettek 56 százaléka a részvénypiacok emelkedésére számít a következő hat hónapban. A kevésbé bizakodók aránya 16 százalék volt, így a mutató továbbra is átlag feletti optimizmust jelez.
2026. 07. 10. 04:00
Megosztás:

A ghosting már a szépségipar mindennapi problémája

Időpontot foglalnak, majd egyszerűen eltűnnek – a ghosting jelensége már a szépségszalonok mindennapjait is megkeseríti. A szakemberek egyre tehetetlenebbül nézik, ahogy a vendégek hozzáállása romlik: egyre több a késés és a lemondás nélkül kihagyott időpont.
2026. 07. 10. 03:00
Megosztás:

Mekkora nyugdíjra számíthat, aki most keres nettó 350 ezret?

Egyre több magyar munkavállaló teszi fel a kellemetlen, de nagyon is jogos kérdést: ha ma nettó 350 ezer forintot keres, mire számíthat majd nyugdíjasként? A válasz nem egyetlen szám, mert a magyar nyugdíjrendszer nem pusztán az utolsó fizetésből számol. Mégis lehet készíteni egy életszerű becslést: mai értéken nagyjából 255–315 ezer forint közötti induló nyugdíj jöhet ki, attól függően, hány év szolgálati idő áll majd mögötte.
2026. 07. 10. 02:00
Megosztás:

Zuhan a forint árfolyama - íme, ami okozza!

Kettős geopolitikai sokk vetett véget a forint nyári szárnyalásának.
2026. 07. 10. 01:00
Megosztás:

Az EP támogatja a digitális euró bevezetését

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésének szavazásán az EP-képviselők többsége támogatta a digitális euró bevezetését célzó javaslatról tervezett tárgyalások megkezdését - tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.
2026. 07. 10. 00:05
Megosztás:

Kína nem jelent fenyegetést az euroatlanti térségre

Kína nem jelent fenyegetést egyetlen országra sem, és nem veszélyezteti az euroatlanti térség biztonságát - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján
2026. 07. 09. 23:00
Megosztás:

A szlovén parlament elnöke népszavazást kezdeményezne az ország NATO-tagságáról

Népszavazáson mérné fel a lakosság véleményét Szlovénia NATO-tagságáról Zoran Stevanovic, a szlovén parlament elnöke, és szerinte a referendumot az őszi önkormányzati választásokkal egy időben meg is lehetne tartani.
2026. 07. 09. 22:00
Megosztás: