Megtízszerezte adózott eredményét az OPUS GLOBAL a tavalyi év azonos időszakához képest 2023 első félévében
Az OPUS Cégcsoport konszolidált szinten az év első hat hónapjában a bázisidőszakhoz képest 58,7 %-kal magasabb, összesen 324,9 milliárd forint működési bevételt ért el.
Az üzemi eredmény (EBIT) konszolidált szinten 20,6 milliárd forintot ért el, ami több mint kétszerese az előző év azonos időszaki 7,8 milliárd forintos üzemi eredményének. Az EBITDA szintén jelentős növekedést mutatott, 55%-kal 41,9 milliárd forintra növekedett. Az üzleti környezet viszontagságaihoz képest kiemelkedő profitabilitáshoz nem csak az OPUS Cégcsoport gazdálkodási politikája, hanem a pénzügyi műveletek 1,9 milliárd forintos eredménye is hozzájárult. Az adózott eredmény végül 16,1 milliárd forint volt 2023 első félévében, ez közel tízszerese 2022. azonos időszaki 1,63 milliárd forintos adózott eredményének.
A vállalatcsoport 2022-ben ért el először 1000 milliárd forint feletti mérlegfőösszeget, jelen gyorsjelentés szerint 1046 milliárd forintnál jár a cégcsoport. A csoport konszolidációs köre az anyavállalattal együtt a félév végén 36 társaságot foglalt magába. Az összesített működési bevételből 2023 első félévében az energetika szegmens birtokolta a legnagyobb részarányt, 37%-ot (119,5 milliárd Ft), az ipari termelés 36%-os részesedéssel (118,5 milliárd Ft), a mezőgazdaság és élelmiszeripari szegmens 21%-kal (70,1 milliárd Ft), a turizmus pedig 5%-kal (15,6 milliárd Ft) járult a bevételekhez. A vagyonkezelés az összes működési bevételekből továbbra is 1% (1,3 milliárd Ft) körüli értéket tudhat magáénak.
„Ebben az első félévben mutatkozott meg igazán, hogy nem csak akvizíciók útján, hanem működésünk hatékonyságának folyamatos fejlesztésével is elérhető növekedés. Ráadásul a diverzifikált portfoliónk összetétele még egy ilyen kedvezőtlen üzleti környezet ellen is védettséget ad, és nem csak megőrizni tudtuk korábbi eredményeinket, hanem azokat messze felül is tudtuk múlni több területen” – mondta el a gyorsjelentés közzététele kapcsán dr. Lélfai Koppány, az OPUS GLOBAL Nyrt. vezérigazgatója.
Noha az építőipar bővülése megtorpant, az OPUS Csoport ipari termelési szegmensében a bevételnövekedés meghaladta a 70%-ot (70,38 milliárd forintról 122,18 milliárd forintra nőtt).
A turisztikai szegmens egésze, főként a HUNGUEST Hotels teljesítményének köszönhetően jelentős növekedést ért el, működési bevételei 12,3 milliárd forintról 15,6 milliárd forintra nőttek, az EBITDA szintű teljesítményét pedig csaknem megduplázta, 1,46 milliárd forintot ért el. Kiemelendő a turisztikai szegmens saját tőke állományának alakulása: a 40,6% -os növekedés legfőbb oka az OPUS Csoport 21,5 milliárd forintos ázsiós tőkeemelése, melynek célja a turisztikai ágazat saját piacain elért meghatározó pozíciójának stabilizálása, nyereségességének növelése és ezen keresztül a befektetések gyorsabb ütemű megtérülése.
Az energetikai alaptevékenységből származó bevételek jelentősen (85,3%-kal) növekedtek a gáz- és a villamosenergia-elosztó üzletágban is, ugyanakkor így sem tudták teljesen kompenzálni a működési költségek ezt meghaladó mértékű emelkedését.
A mezőgazdaság és élelmiszeripar árbevétele a bázis időszakhoz hasonlítva 15,4%-os, 9,34 milliárd forintos növekedést mutat, az emelkedés a két meghatározó szereplőnél (KALL, Viresol) egyaránt megfigyelhető volt, míg a költségoldal csak alig, 3,6%-os mértékben nőtt, így ez a szegmens is bőven kivette a részét a csoportszintű eredmény növekedéséből.