Megváltozott munkaképességű emberek számára munkát biztosító üzem nyílt Karcagon
A Prohuman karcagi - egyfajta mintaüzemként is szolgáló – telephelye 2018-ban kezdte meg működését elsősorban azzal a céllal, hogy munkát biztosítsanak megváltozott munkaképességű emberek számára a régióban. Az első időkben egy alig húsz négyzetméteres épületben, hat megváltozott munkaképességű dolgozóval indultak. Az elmúlt három és fél év alatt viszont már többször is költözni kellet, hiszen a beérkező munkák mennyisége és így a létszám is folyamatosan nőtt. A most megnyílt 330 négyzetméteres csarnokban már 51-en dolgozhatnak és szeretnék, hogyha a létszám egy év alatt duplájára nőne. A karcagi üzemben jellemzően könnyű fizikai, főként papíripari munkákat végeznek, például ragasztási, hajtogatási feladatokat, vagy éppen egyszerűbb anyagválogatási és könnyű összeszerelési munkákat, nem ritkán világmárkák csomagoló anyagait is itt gyártják. A mintaüzemben a foglalkoztatás körülményeinek kialakítása a megváltozott munkaképességű kollégák speciális szempontjainak szem előtt tartásával történt, erre példa a teljesen akadálymentes belső közlekedés, de a speciális igények szerinti plusz munkaközi szünetek biztosítása is.
Érdemes nyitni a megváltozott munkaképességű dolgozók felé
„Hatalmas hittel indultunk el három és fél évvel ezelőtt, de őszintén megvallom, nem hittem volna, hogy néhány éven belül tízszeresére fogunk bővülni, vagy akár még tovább. Tény, hogy országszerte egyre több lehetőség nyílik a megváltozott munkaképességű emberek számára, hogy munkába álljanak, de bőven van még hova fejlődni. Mi is ezt tesszük, folyamatosan igyekszünk újabb és újabb lehetőségeket keresni és teremteni arra, hogy segítsünk munkalehetőséget létrehozni azok számára is, akik ilyen vagy olyan okból kicsit speciálisabb feltételek között tudnak csak dolgozni. Büszke vagyok rá, hogy egy olyan vállalatot vezethetek, amely egy éven belül már második kimondottan megváltozott munkaképességgel rendelkező emberek számára munkát kínáló egységét nyitja meg” – mondta el Ignácz Béla, a Prohuman ügyvezetője utalva arra is, hogy a vállalat néhány hónapja Miskolcon átadta „esélyteremtő” call centerét, ahol a karcagi üzemhez hasonlóan, elsősorban megváltozott munkaképességű emberek számára biztosítanak munkát. Ignácz Béla hangsúlyozta fontos, hogy minél több cégvezető ismerje fel érdemes nyitni, és a megváltozott munkaképességű kollégák számára is több és több lehetőséget kínálni „Tapasztalataink azt mutatják, hogy a megélhetésen felül a munka lehetősége a közösséghez tartozás érzését is kínálja és egyfajta megerősítésként szolgál, hogy megváltozott képességekkel is a társadalom hasznos tagja lehet bárki. Azt is látjuk, hogy a megváltozott munkaképességű munkavállalók jelenléte hozzájárul a nyitottabb, befogadóbb munkahelyi légkör kialakulásához is, a közös munka mindenki szemléletét átalakítja” – húzta alá a naponta 15 ezer embernek munkát biztosító Prohuman vezetője.
Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára a megnyitó eseményen hangsúlyozta, hogy „minden munkahely érték, de a megváltozott munkaképességűek munkahelye kétszeresen az, hiszen gazdaságilag és szolidárisan értéket teremt”.
„A munkahely teremtő beruházások támogatása, azok fejlesztése Karcag életében is fontos és meghatározó feladattá vált az eltelt időszakban, azért, hogy ne segélyek, hanem esélyek kerüljenek minden munkát vállalni, dolgozni kívánó elé, így a megváltozott munkaképességű személyek elé is” – mondta el a megnyitón Szepesi Tibor, Karcag polgármestere, kiemelve hogy ahhoz, hogy átfogó segítséget tudjanak nyújtani a karcagi és a Karcag környéki megváltozott munkaképességű munkavállalók számára; fontos, hogy a kormányzati törekvések és az Önkormányzat igyekezete találkozzon a gazdasági élet szereplőivel, a munkaadókkal, ahogyan ez a mostani üzem esetében is történt. Hozzátette: itt nemcsak egy munkahelyet, hanem közösséget, csapatot is építettek.
A Prohuman közvetve vagy közvetlenül csaknem 400 – változatos munkakörben tevékenykedő - megváltozott munkaképességű kollégával dolgozik együtt jelenleg. Csaknem kétszáz dolgozó különböző partner vállalatok számára végez jellemzően könnyű fizikai munkákat, de sokan vannak, akik irodai, adminisztratív munkakörben dolgoznak, a Prohuman miskolci „esélyteremtő” call centere pedig kimondottan a megváltozott munkaképességű kollégák foglalkoztatását szem előtt tartva került kialakításra. A HR-szolgáltató jelenleg is több olyan programon dolgozik melyek célja, hogy még tovább növeljék, ösztönözzék a speciális igényű emberek munkavállalását.