Mehet az összes sárga csekk a kukába! Új dolog jött helyette

A Magyar Posta által kiadott 2019-es adatok szerint a magyar lakosság éves szinten 193 millió darab sárga csekket fizetett be, ami azt jelenti, hogy ha ezt elosztjuk a közel 10 milliós lakosságszámmal, akkor is mindenkire (a csecsemőkre és kisgyerekekre is) 19 csekkbefizetés jut éves szinten.

Mehet az összes sárga csekk a kukába! Új dolog jött helyette

Több, mint 2200 milliárd forint "mozog" sárga csekkeken évente, ami rettenetesen nagy összeg! Mindeközben egyre modernebb és modernebb pénzügyi szolgáltatások, termékek és technológiák jelennek meg világszerte, de mi kis hazánkban valahogy nagyon ragaszkodunk ehhez az ősrégi fizetési módszerhez, ami ráadásul legtöbbször készpénzt igényel (ami drága dolog).

Állunk sorban hétről hétre a postákon, szitkozódunk, hogy mekkora tömeg van megint, és csodálkozunk, hogy mióta a legtöbb postahivatalban már sorszámot kell húznunk, azóta a legjobban lekopott gomb a gépen a "csekkfeladás 500.000 Ft értékhatár alatt" elnevezésű gomb. Miért nem bírjuk végre eldobni ezt az őskövületet? Itt van például helyette az un. fizetési kérelem.

Időről időre folyamatosan egyre nagyobb szeletet kér a pénzügyi életünkből az un. fizetési kérelem a hazai pénzátutalási technológiák között, így a sárga csekk kivérzését és teljes eltűnését hozhatja (végre!), miközben a lakosság mindennapjainak részévé válhat az új megoldás: leginkább a rezsiszámlák befizetésénél (víz, gáz, áram stb.) is.

Ez különösen jól jöhet a koronavírus időszakában, mikor a postára járni csekket feladni elég kockázatos vállalkozás, főleg a legveszélyeztetettebb idős korú lakosság számára (ők egyébként a sárga csekk legnagyobb felhasználói köre is egyben).

Ide kattintva egy új, olcsó, államilag is támogatott hitel-lehetőségről olvashatsz.

A rezsikiadások komoly részét jelentik a háztartások kiadásainak, hiszen hazánkban az egy főre eső kiadások átlag 15-35 %-át teszik ki a lakásfenntartásra, háztartási energiára fordított összegek. 

Mivel a fizetési kérelem a szakértői becslések szerint a jövőben egyre több helyen lesz elérhető, ez jelentős lendületet ad majd a készpénz kiszorításában és a korszerűtlen, idejétmúlt, de még mindig nagyon elterjedt sárga csekk kivezetésében is. De mi is ez a fizetési kérelem és a működési logikája? 

Rekord szintű készpénzt tart a a lakosság Magyarországon

12 százalék, 73 százalék, 200 százalék - ennyivel nőtt éves, ötéves és tízéves összevetésben a forgalomban lévő készpénz. Az MNB hivatalos adatai szerint július végén ugyanis már megközelítette a 7 ezer milliárd forintos szintet, ami egyrészt történelmi rekordot, GDP-arányosan körülbelül 15 százalékos arányt, nemzetközi összevetésben pedig nagyon magas szintet jelent.

Bár az elektronikus pénzforgalom, így a bankkártyás fizetések növekedése töretlenül bővül évek óta, ugyanezt teszi a forgalomban lévő készpénz is.

Ebben a versenyfutásban fordulópontot jelenthet a március óta már elérhető azonnali fizetési rendszer, valamint az azonnali fizetési rendszer keretein belül megvalósuló fizetési kérelem várható elterjedése is. A fizetési kérelem elektronikus megoldás, ezáltal egyszerű, kényelmes és gyors, ráadásul megtakarítást jelent, mivel a készpénz fenntartása állami szinten óriási kiadást jelent.

Mire jó a fizetési kérelem és hogyan működik az?

A fizetési kérelem a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki a pénzt várja, a szakzsargon szerint a kedvezményezett, egy üzenetet küld a fizető félnek arról, hogy mekkora összeget vár tőle. Amennyiben a fizető fél szerint megfelelő a kért összeg, akkor egyetlen jóváhagyással kifizetheti ezt. Például egy háztartásnak az áramszolgáltató küld egy értesítést az áramfogyasztás összegéről.

Tegyük fel, hogy a számla 9800 forint. Amennyiben a lakástulajdonos szerint az összeg stimmel, akkor “rábólinthat” a tranzakcióra, azaz jóváhagyja, így lényegében azonnal meg is történik a kifizetés. Természetesen fontos, hogy a jóváhagyás előtt alaposan ellenőrizze, hogy pontosan kitől és milyen összegben érkezett a kérelem.

A fizetési kérelem esetében a tranzakcióról szóló bizonylat sem vész el, hiszen elektronikusan tárolódik. Ezzel szemben jelenleg az áramszolgáltató minden hónapban levelet küld a háztartásoknak, benne a csekkel, amit például a postán lehet befizetni.

Sokan még mindig így egyenlítik ki a közüzemi számláikat, és a befizetést igazoló szelvény megtartásáról is gondoskodniuk kell. Ráadásul a hagyományos, csekkes befizetés több időt vesz el a személyes ügyintézés miatt. 

„Lényeges, hogy a fizetési kérelem a rivális csekkhez hasonlóan sokáig, maximum 60 napig érvényes. Tehát, nem kell azonnal rendezni a “tartozást”, amikor megérkezik a kérelem. Ugyanúgy, ahogy a csekk megérkezésekor sem megy mindenki azonnal a postára” - emelte ki Németh-Simkó Judit, a money.hu kommunikációs vezetője.

Nagy szelet jut nekik az otthoni “pénztortából”

A fizetési kérelem komoly lehetőséget jelent a készpénz visszaszorításában, ha valamennyi nagy lakossági banknál elérhető lesz és a különböző szolgáltatók, például áram- és gázszolgáltatók mindennapos gyakorlatában is megjelenik.

Mégpedig azért, mert a hivatalos, 2018-as KSH-adatok szerint a magyar háztartások egy főre jutó kiadásainak átlagosan közel 20 százalékát fedik a lakásfenntartásra és háztartási energiára fordított költségek. Az egyszemélyes háztartásoknál 34 százalékos, a nyugdíjasok esetében 25 százalékos, a gyermekes családoknál pedig 14 százalékos ugyanez a mutató.

Szükség is van az átállásra, legalábbis a magyar jegybank korábbi - 2017-ben készített - felmérése szerint a megkérdezettek közel 70 százaléka azt mondta, hogy a háztartás legalább egy közüzemi számláját készpénzzel egyenlíti ki, és mindössze 29 százalékos volt azok aránya, akik kizárólag készpénzmentes módon rendezik a rezsiköltségeiket.

Szalagcímek alapján nem érdemes idén befektetni

Az elmúlt év rendkívüli változásokat generált a globális gazdaság szerkezetében, mely jelentős bizonytalanságot hozott a befektetők számára. A tavaly megindult folyamatok az idei évre is hatást gyakorolnak majd, ami indokolttá teheti a befektetési stratégiák felülvizsgálatát. A részvény- és kötvénybefektetések, illetve befektetési alapok mellett idén érdemes lehet számba venni olyan hagyományosabb eszközöket is, mint a betéti termékek – derült ki az MBH Befektetési Bank idei első, Piaci Pulzus című sajtóreggelijén.
2026. 01. 29. 06:00
Megosztás:

Új szereplő jelent meg a magyar online biztosításközvetítő piacon

Új szereplő jelent meg a magyar online biztosításközvetítői piacon, a SimplePay Zrt. és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. együttműködésében elindult a simplebiztositas.hu, egy új, teljesen online működő biztosításközvetítői platform - közölte a két társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 29. 05:30
Megosztás:

Vigyázat, növekedhet a kátyúk száma!

Az elmúlt napokban az időjárás változása, a napi hőingás hatására hirtelen megnőtt az utakon a kátyúk száma, a kisebb-nagyobb gödrök a következő hónapokban fokozott veszélyt jelentenek az autósoknak - hívta fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) szerdai közleményében.
2026. 01. 29. 05:00
Megosztás:

Hiába az idősebb kor, továbbra is az 1 millió forint alatti autók a legkelendőbbek

Az 1 millió forint alatti használt autók iránti érdeklődés 2025-ben is kiemelkedően magas volt a Használtautó.hu felületén. Bár az előző évhez képest több modellnél mérsékelt visszaesés látható az érdeklődések számában, az 1 millió forint alatti kategória továbbra is nagyságrendekkel meghaladja más ársávok forgalmát. Ez a kategória változatlanul a piac egyik legélénkebb szegmense, ahol az eladók gyors és tömeges érdeklődésre számíthatnak. 2025-ben az egymillió forint alatti kategóriában a legtöbb érdeklődés az Opel Astra hirdetéseire érkezett: közel 94 ezer érdeklődést regisztráltak, miközben a modellből több mint 11 ezer aktív hirdetés volt elérhető. Egy évvel korábban még a Suzuki Swift vezette a rangsort, amely 2025-re ugyan visszacsúszott a második helyre, de továbbra is 86 ezer feletti érdeklődőt vonzott.
2026. 01. 29. 04:00
Megosztás:

Dél-Korea szigorítaná a stablecoin-szabályozást: 3,5 millió dolláros tőkekövetelmény jöhet

Dél-Korea újabb lépést tett afelé, hogy egységes és szigorúbb keretrendszerbe terelje a kriptovaluták piacát. A törvényhozók egy friss jogszabálytervezetben azt javasolják, hogy a stablecoinokat kibocsátó vállalatoknak legalább 5 milliárd wonnyi, vagyis körülbelül 3,5 millió dollárnyi jegyzett tőkével kelljen rendelkezniük. A cél a piac stabilitásának növelése és a felhasználók védelme egy olyan időszakban, amikor a digitális eszközök egyre szorosabban kapcsolódnak a hagyományos pénzügyi rendszerhez.
2026. 01. 29. 03:30
Megosztás:

Száz új munkahelyet hozott létre BioTech USA beruházási programja

Száz új munkahely jött létre a BioTech USA újabb, mintegy 9,5 milliárd forintos beruházási programjának köszönhetően, ami jól demonstrálja, hogy minden nehézség ellenére mennyire meg tudtak erősödni a hazai vállalatok - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Szadán.
2026. 01. 29. 02:30
Megosztás:

Olcsó tejet vennél? Akkor nyomás a Penny Market-be azonnal!

Január 29-től rendkívül kedvező áron lesz megvásárolható a PENNY üzleteiben a Cirmi 1,5%-os zsírtartalmú UHT tej. A termék 199 forintért kerül a polcokra, ami a 2021-ben megszokott árszintet idézi. Ilyen alacsony áron legutóbb öt évvel ezelőtt juthattak tejhez a vásárlók.
2026. 01. 29. 02:00
Megosztás:

Itt az új rendelet! Jönnek a visszaváltható edények!

Eljött a visszaváltható edények ideje - Hogyan készüljenek a hazai vendéglátók 2026-ra? Nézzük meg pontosan miről is szól az EU új csomagolási rendelete.
2026. 01. 29. 01:00
Megosztás:

Veszélyes is lehet a kriptovaluta FOMO kultúra?

Ha valaha is érezted azt a késztetést, hogy azonnal vásárolj egy épp felfutó kriptopénzből, még mielőtt „lemaradnál róla”, akkor már megtapasztaltad, mi az a FOMO – vagyis a „félelem a kimaradástól”. A kripto világban ez szinte természetes reakcióvá vált.
2026. 01. 28. 23:00
Megosztás:

Kissé csökkent a Horvátországba látogató magyarok száma

Kevesebb mint egy százalékkal csökkent a magyar vendégek, három százalékkal pedig a vendégéjszakák száma tavaly Horvátországban, ahol összességében rekord turistaforgalmat regisztráltak 2025-ben - tájékoztatta a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviselete szerdán az MTI-t.
2026. 01. 28. 22:30
Megosztás:

Rakétára ült a HYPE token: 58%-os szárnyalás az árupiaci kereskedés robbanása közepette

A Hyperliquid ökoszisztéma natív tokene, a HYPE, az elmúlt napokban látványos emelkedésbe kezdett, ahogy az árupiaci kereskedés volumene új csúcsokra szökött a platform HIP-3 decentralizált tőzsdéin. Az altcoin három nap alatt 58%-ot erősödött, áttörve több hónapos ellenállásokat, és újra a befektetők fókuszába került. A kérdés már csak az: jön a következő megálló 50 dollárnál?
2026. 01. 28. 22:00
Megosztás:

CZ visszavág: a Binance listázási politikáját ért kritikákra reagált a kriptotőzsde alapítója

A kriptovilág egyik legismertebb arca, Changpeng Zhao – ismertebb nevén CZ – újra a figyelem középpontjába került, miután a Binance tokenlistázási gyakorlatát érték kritikákra reagált. Bár hivatalosan már nem tölti be a Binance vezetői szerepét, CZ továbbra is aktívan védi a tőzsde hírnevét, és a közösségi médián keresztül fogalmazta meg álláspontját a kriptoeszközök minőségéről, a befektetői felelősségről és a tőzsdék szerepéről. De mi váltotta ki az újabb vitát?
2026. 01. 28. 21:00
Megosztás:

Gyorsítaná a Francia Parlament a gyarmati műkincsek visszaadását

A volt francia gyarmatoktól érkező egyre több visszaszolgáltatási kérelemre tekintettel a francia parlament szerdán megkezdte annak a törvénytervezetnek a vitáját, amely megkönnyíti a gyarmati kulturális javak múzeumi gyűjteményekből való kivételét.
2026. 01. 28. 20:30
Megosztás:

Fidelity belép a stabilcoin piacra – Jön a Fidelity Digital Dollar (FIDD)

Az egyik legnagyobb globális vagyonkezelő, a Fidelity Investments hamarosan elindítja első saját stabilcoinját, a Fidelity Digital Dollar (FIDD) névre keresztelt digitális dollárt. A lépés nemcsak a cég digitális eszközstratégiájának új mérföldköve, hanem a stabilcoin piac egészére is jelentős hatással lehet. A Fidelity belépése egy olyan időszakban történik, amikor a szabályozási környezet tisztulni látszik, és a stabilcoinok piaca folyamatosan bővül.
2026. 01. 28. 20:00
Megosztás:

Elkészült az országgyűlési választás hirdetménye

Elkészült az április 12-ei országgyűlési választás hirdetménye, és megkezdődött a kiszállításuk a választási irodákhoz. Várhatóan még a héten minden településen kihelyezik őket - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 28. 19:30
Megosztás:

Az OTP húzta új csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 701,01 pontos, 0,55 százalékos emelkedéssel, 128 194,87 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
2026. 01. 28. 19:00
Megosztás:

Magyar élelmiszeripari cégek mutatkoznak be Dubajban

Tizenhét magyar élelmiszeripari cég mutatkozik be Dubajban, a világ egyik legjelentősebb szakmai rendezvényén az Agrármarketing Centrum (AMC) szervezésében - közölte az AMC szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 18:00
Megosztás:

Üzemanyaghiány fenyeget Montenegróban

Üzemanyaghiány alakulhat ki Montenegróban a térség több országát érintő tiltakozások és a montenegrói Bar kikötőjének blokádja miatt, amelyet a teherautó-sofőrök indítottak el hétfőn - közölte a montenegrói energiaügyi minisztérium.
2026. 01. 28. 17:30
Megosztás:

Bekérették a magyar nagykövetet az ukrán külügyminisztériumba

Bekérették szerdán az ukrán külügyminisztériumba Heizer Antal kijevi magyar nagykövetet magyar vezető politikusoknak a közelmúltban tett kijelentései miatt, amelyek szerint Ukrajna állítólag beavatkozott a magyar parlamenti választásokba - közölte az ukrán tárca honlapján.
2026. 01. 28. 17:00
Megosztás:

Romániai védelmi ipari céget vásárol fel a török Otokar

Megvásárolja a medgyesi Automecanica SA többségi részvénycsomagját a török Otokar - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 01. 28. 16:30
Megosztás: