Mekkora fizetéssel nyílik a CSOK Plusz lakás?
Mostanra a legnagyobb lakossági bankok többségétől igényelhető az új lakástámogatási konstrukció, a legfeljebb 3 százalékos kamattámogatott CSOK Plusz hitel. Az igénylőknek számos szigorú feltételnek kell eleget tenniük, de bankonként azért lehetnek különbségek, akár a kamat, akár a jövedelemelvárások tekintetében. A money.hu a napokban elindította a CSOK Plusz-kalkulátorát, amely az igénylőknek nyújt segítséget a kamatok és egyéb paraméterek, például a kezdeti banki költségek összehasonlításában.
Ami mindenkire vonatkozik: Fontos, hogy a CSOK Plusz nem tesz különbséget használt és új lakások között, mindkettőre felvehető, emellett kombinálható a többi támogatással, a falusi CSOK-kal és Babaváró hitellel is. Összességében így a minden szükséges feltételt teljesítő három gyermeket vállaló családok akár 46 millió forintos vissza nem térítendő támogatáshoz is juthatnak.
A CSOK Plusz-lakáshitel összege egy vállalt gyermek esetében 15 millió, kettőnél már 30 millió, három vagy több gyermeknél 50 millió forint is lehet. Ha a gyermeket vállaló család a CSOK Plusz segítségével szeretné az első lakóingatlanját megvásárolni, akkor a vételár maximum 80 millió forint lehet. Míg tovább költözés esetén, nagyobb lakás vásárlásánál 150 millió forint a limit.
A lakáshitel kamata maximum 3 százalék lehet, továbbá a második vagy harmadik újonnan született gyermek után az állam szerepvállalása miatt gyermekenként 10 millió forintot elengednek az aktuális tőketartozásból.
Mégsem mindegy, melyik bankhoz megy az igénylésünk. “Az állami támogatás miatt a CSOK Pluszra szigorú jogszabályi előírások vonatkoznak. Ugyanakkor bankonként mégis lehetnek eltérések. Például a kamat legfeljebb 3 százalék, azaz csak felső plafon van, tehát akár ennél olcsóbban is kínálhatnak ilyen konstrukciót a bankok: jelenleg a Gránit Banknál és az MBH Banknál egyaránt 2,89 százalék a CSOK Plusz hitel kamata” - mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.
Hozzátette: “Az egyéb feltételekben, például a hitelfelvételhez kapcsolódó kiadások tekintetében is vannak számottevő a különbségek. A szabályok szerint a CSOK Plusz hitel igényléséhez és folyósításához köthető kiadás a kölcsön összegének legfeljebb 0,75 százaléka lehet, de nem haladhatja meg a 300 ezer forintot. Mivel hasonlóan a kamathoz, a díjak terén is csak egy plafont határozott meg a jogalkotó, ezért ez alatt a bankok szabadon versenyezhetnek. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy átvállalnak egyes díjakat vagy visszatérítik azokat. Ebből adódik, hogy akad olyan pénzintézet, ahol például a 15 milliós CSOK Plusz kezdeti költsége alig több mint 10 ezer forintot tesz ki, ellenben olyan is van, amelynél közel 170 ezer forintba kerül ugyanez, és az is előfordul, hogy egyáltalán nem kell kezdeti költséggel kalkulálni.”
Mekkora fizetés kell hozzá? Mennyi lehet a törlesztőrészlet?
Ami talán még lényegesebb a money.hu vezetője szerint, hogy a bankok milyen jövedelmet várnak el az igénylőktől. Ebben szintén lehetnek különbségek a bankok között, márpedig ez kulcsfontosságú a hiteligénylés sikere szempontjából.
Aki kihasználná a meglévő gyermek(ei)re és gyermekvállalására tekintettel felvehető maximális hitelösszeget, 25 éves futamidőre 3 százalékos kedvezményes kamattal számolva az “egygyermekes” 15 millió forint hitel esetén 73 ezer forint, a “kétgyermekes” 30 milliós hitelnél 146 ezer forint, és a legmagasabb, 50 milliós hitelösszeg esetében pedig közel 244 ezer forint lenne a havi törlesztőrészlete a hitelfelvétel utáni 1 éves türelmi idő (tőketörlesztés nélküli időszak) után. Ugyanakkor a futamidő alatt másodikként érkező és további gyermek után járó tartozáselengedéssel csökken a fennálló tőketartozás, ezáltal a havi törlesztőrészlet is.
A szabályok szerint az igénylőknek az aktuális évre vonatkozó minimálbérrel kell rendelkezniük nettóban, ez az összeg 2024-ben valamivel több mint 177 ezer forint. Az adósságfék-szabályok szerint 600 ezer forint nettó bevétel alatt a jövedelem 50 százaléka lehet maximum a törlesztő, ez alapján a 30 milliós CSOK Plusz hitelhez minimum 290 ezer jövedelem kell, az 50 millióshoz pedig több mint 480 ezer forintos nettó jövedelmet kell felmutatni. Lényeges ugyanakkor az is, hogy a gyermeket vállaló pár jövedelmét együttesen nézik a bankok, és az adósságfék-szabálytól lehetnek szigorúbbak is, vagyis előfordulhat, hogy ami az egyik banknál elegendő, arra egy másik nem ad akkora összegű hitelt.
https://tudastar.money.hu/hir/20240118/mekkora-fizetessel-nyilik-a-csok-plusz-lakas/